Nauka gry na pianinie nie jest prostą sprawą. Techniki nauczania są liczne i różne, a ich skuteczność różni się w zależności od osobowości, szybkości postępów i umiejętności każdego ucznia. Jak mam znaleźć środkowe C i gdzie położyć lewą rękę? Jeśli chcesz wiedzieć jak osiągnąć sukces w grze na pianinie, kliknij tutaj!

Pamiętam, jak w wieku 4 lat zaczęłam naukę solfeżu, zmuszona przez moich rodziców. W tym samym czasie rozwijałam swoje umiejętności w grze na pianinie. Obecnie tego rodzaju edukacja staje się coraz rzadsza: solfeż i nauka gry na pianinie są zazwyczaj nauczane niezależnie od siebie.

Dlaczego solfeż jest przydatny do nauki gry na pianinie? Jaki jest najbardziej efektywny sposób uczenia się solfeżu? Czytaj dalej, aby znaleźć odpowiedź na te i wszystkie inne pytania dotyczące solfeżu!

Solfeż: umiejętność i narzędzie do nauki gry na pianinie

Solfeż to coś więcej, to cały zestaw metod wypełniony najbardziej przydatnymi instrukcjami do nauki muzyki, dla każdego instrumentu, którego chciałbyś się nauczyć.

Nawet jeśli solfeż nie jest obowiązkowe, przyniesie ci znaczne korzyści w grze i edukacji muzycznej. Pomoże ci to „czytać”!

zbliżenie na nuty do gry na fortepianie
Solfeż i fortepian: nieziemski duet. (Źródło: Visual Hunt)

Muzyka jest czytana jak powieść. I jak każdy tradycyjny proces czytania, odszyfrowujemy i analizujemy słowa i zdania, zanim zrozumiemy, co czytamy. W przypadku solfeżu proces jest taki sam. Aby zrozumieć muzykę, musisz odszyfrować różne nuty, kombinację nut lub akordów.

Czytanie jest podstawą większości kursów pianistycznych. Aby stać się bardziej zaawansowanym pianistą, musisz umieć czytać nuty i rozumieć szereg rytmów. Będziesz mógł pożegnać się z łatwymi utworami i kontynuować wykonywanie trudniejszych melodii i różnych gatunków muzycznych (od pianina klasycznego do jazzowego), a nawet samodzielnie komponować muzykę!

Dlaczego nie odkryć także podstawowych skal i akordów pianina? A także progresję, oktawę i arpeggio…!

Kiedy ćwiczyć solfeż?

Im młodszy jesteś, gdy zaczynasz uczyć się gry na pianinie, tym łatwiej ci będzie zrozumieć solfeż. Oczywiście nie ma oficjalnego wieku do nauki gry, więc nie zniechęcaj się! Ale jak większość dziedzin, zalecamy naukę gry na pianinie od dzieciństwa. Powód jest prosty: dzieci są jak gąbki. Szybciej zapamiętują to, czego ich instruktor fortepianu ich uczy, bez względu na to, czy jest to skala durowa, akord, piosenka, czy to, jak czytać nuty…

Uważamy, że dla dzieci, które zaczynają naukę na pianinie najlepszym pomysłem jest rozpoczęcie od solfeżu i pianina jednocześnie. Dzieci są w stanie odpowiednio i efektywnie przyswoić te dwie umiejętności oraz o wiele wiele więcej. A tym bardziej dzięki dzisiejszym metodom nauki gry na fortepianie, które omówimy w dalszej części tego artykułu. Nie dotyczy to dorosłych, których czas koncentracji, poziom stresu i zdolność do przechowywania informacji nie są takie same. Dla nich lepszym pomysłem jest uczenie się solfeżu i gry na pianinie oddzielnie.

Nauka solfeżu powinna rozpocząć się w zabawny i interaktywny sposób, zanim jeszcze użyjemy pianina. Ale to rolą instruktora gry na pianinie jest dostosowanie metodologii do umiejętności, osobowości i celów każdego ucznia. Ponadto, nie ma precyzyjnych zasad dotyczących tego, kiedy grać solfeż podczas lekcji gry na pianinie.

mężczyzna grający na pianinie
W którym momencie lekcji jest czas na solfeż? (Źródło: Unsplash)

Na początku, w środku, na końcu… różnica jest niewielka. Ważne jest, aby nie zakłócić ciągłości lekcji. Nauczyciele muzyki sami będą musieli zdecydować, w jakim momencie zajęć uczyć solfeżu.

Solfeż na samym początku lekcji pozwoli uczniowi poświęcić 100% jego uwagi. Istnieje oczywiście ryzyko, że koncentracja ucznia może szybko spaść. Zrobienie tego na końcu oznacza, że ​​lekcja zaczyna się od wysokiej i zabawnej nuty. Ale wadą jest to, że solfeż nie będzie najbardziej interesującą częścią lekcji.

W najlepszym scenariuszu, twój nauczyciel będzie wiedział, kiedy będzie odpowiedni moment na wprowadzenie solfeżu na lekcję, a po nim często zagra utwór muzyczny jako uzupełnienie. W ten sposób uczeń będzie mógł łączyć teorię z grą dla uzyskania maksymalnego efektu.

Po co uczyć się solfeżu?

Jeśli zostanie zastosowany odpowiednio, solfeż pozwoli uczniowi na swobodne i samodzielne granie. Ponadto, pomoże ustrukturyzować jego trening rytmiczny: rozwinąć poczucie rytmu, rozróżnić rytmy i z łatwością zrozumieć nuty oraz strukturę kompozycji.

Solfeż oznacza czytanie muzyki. Umiejętność czytania muzyki ma podstawowe znaczenie, jeśli chcesz być kompozytorem lub grać w dowolnym gatunku muzycznym. Nie będziesz musiał już naśladować muzyki, którą usłyszysz w samouczkach gry na pianinie.

kobieta w białej sukni grająca na pianinie
Z solfeżem będziesz na najlepszej drodze do zagrania pierwszego recitalu! (Źródło: Unsplash)

Przede wszystkim muzyka powinna być przyjemnością, tak jak czytanie. Jednak, aby polubić czytanie, musisz nauczyć się czytać! Ale nie ukrywamy tego. Nauka solfeżu nie jest łatwym zadaniem i wymaga motywacji i samodyscypliny. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki dzisiejszym metodom nauczania nauka solfeżu stała się przyjemniejsza. Tak, dobrze słyszałeś!

Przede wszystkim nauka solfeżu wraz z nauką grania na instrumencie pozwala ci zobaczyć (lub usłyszeć) wyniki swojej pracy. Co więcej, jeśli skupisz swój trening na grze, a nie na zapamiętywaniu pojęć technicznych, będziesz mógł cieszyć się treningiem o wiele bardziej.

Niektórzy z największych muzyków, tacy jak gitarzysta Jimmy Hendrix, nigdy nie opanowali solfeżu. Ale to nie powstrzymało ich od komponowania i grania niesamowitych melodii. Ale ogólnie, aby uniknąć całkowitego pomylenia się, grając piosenkę na pianinie lub poradzenie sobie z brakiem weny, jeśli jesteś kompozytorem, silna i pewna znajomość solfeżu jest najlepszym rozwiązaniem.

Gdy zaczniesz, dość szybko rozwiniesz automatyczne odruchy. Na kilku lekcjach gry na pianinie zapoznasz się z podstawami i szybko będziesz robić postępy, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

  • Samouki: dzięki dobrej i jasnej metodzie, metronomowi (dla uzyskania rytmu) oraz odrobinie pracy i wytrwałości, nauczenie się solfeżu jest możliwe,
  • Uczniowie mający prywatnego nauczyciela: nauczyciel gry na pianinie nauczy cię solfeżu podczas lekcji muzyki. Zazwyczaj solfeż poprzedza naukę gry na instrumencie,
  • Uczniowie uczący się w szkole muzycznej: grupowe zajęcia solfeżu pozwolą ci lepiej czytać nuty. Program obejmuje czytanie nut, pisanie nut i dyktando…

Kilka niezbędnych podstaw solfeżu:

  • Rozróżnij nuty: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta itp.
  • Naucz się krzyżyków i bemoli, i nawet reszty znaków chromatycznych
  • Naucz się czytać z pięciolinii G major, potem F major (C major jest zazwyczaj bardziej zaawansowane)
  • Dowiedz się o rytmach i miarach.

Naucz się solfeżu jako początkujący pianista

No tak. Najważniejsze do zapamiętania jest to, że solfeż nie jest obowiązkowym krokiem dla początkujących do rozpoczęcia lekcji gry na pianinie. Jak widzieliśmy, można bawić się klawiszami bez znajomości zapisu nutowego lub rytmu.

Ale nauka czytania nut w angażujący i zabawny sposób będzie dla muzyka korzystna, gdy nauczy się grać na pianinie lub gdy zapragnie dalszej nauki gry na instrumentach. Dotyczy to przede wszystkim czytania i odtwarzania nut, a następnie kompozycji.

Nauczyciele nigdy nie powinni zapominać o tym, żeby ich zajęcia były ciekawe. Już samo to zmotywuje ucznia do pracy i do szybszego rozwoju. W każdym razie, jest to jedna z najlepszych metod nauki gry na pianinie!

A jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek i metod, zapoznaj się ze z lekcjami gry na pianinie online! Na pewno znajdziesz zabawne, interesujące, a nawet bezpłatne samouczki z solfeżu i pianina na YouTube i w internecie. Miłego surfowania!

Porady dotyczące nauki solfeżu i gry na pianinie

Bądź odważny, ale rozsądny. Naucz się ich jednocześnie.

dłonie osoby grającej na pianinie
Ucz się solfeżu i gry na pianinie w tym samym czasie! (Źródło: Unsplash)

Chociaż wiąże się to z inną inwestycją i wyższą motywacją niż jest to wymagane, jeżeli chcesz tylko nauczyć się łatwej piosenki na pianinie, którą właśnie usłyszałeś w radiu. Opanowanie z metody solfeżu i granie na pianinie w tym samym czasie pozwoli ci zwiększyć pewność siebie, przyspieszyć postęp i udoskonalić grę na pianinie. Poprawisz również te dwie płaszczyzny równocześnie. I zdasz sobie sprawę, że możesz grać nie jeden, nie dwa, ale każdy utwór, o jakim zamarzysz! A to sprawi, że nadal będziesz żądny wiedzy.

Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na znaczenie relacji uczeń-nauczyciel podczas nauki solfeżu i gry na pianinie. Powinien to być związek oparty na wzajemnym zaufaniu i zdolności do słuchania. Jak prowadzić kurs, ucząc razem tych dwóch zadań? Nauczyciel musi ustalić cele dla każdej lekcji. Wymaga to czasu na wybranie i przygotowanie ćwiczeń oraz na to, jak do nich podejść. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę wiek, poziom i szybkość postępów ucznia.

A ponieważ będziesz spędzał dużo czasu ze swoim nauczycielem, co najmniej godzinę tygodniowo, w zależności od wybranej metody, bardzo ważne jest, abyście znaleźli wspólny język. Wybierz więc nauczyciela, który odpowiada twojej osobowości i celom. A jeśli na początku nie znajdziesz odpowiedniego dopasowania, spróbuj ponownie!

Nauczyciel, który jest profesjonalistą z zamiłowaniem do muzyki, przekaże ci tę pasję, zwiększy motywację i wzbogaci twoje umiejętności. Ułatwi to naukę teorii muzyki, zagranie środkowego C i wszystkich innych mniej przyjemnych zadań!

Aby nie stracić motywacji ani celu podczas treningu solfeżu, postępuj zgodnie z harmonogramem, czyli jedna godzina gry każdego dnia lub co dwa dni (w zależności od osobistych celów gry na pianinie). Regularność jest tak samo ważna jak ilość. Lepiej jest grać na klawiszach co trzy dni niż co pięć godzin niesystematycznie! Jeśli szukasz więcej wskazówek dla początkujących, kliknij tutaj!

 

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Pianino ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.