„Nie jestem jedyną osobą, która używa swojego komputera głównie do zabawy”. - Dave Barry

Z ponad 18 milionami użytkowników na świecie, WordPress jest najpopularniejszym na świecie CMS (systemem zarządzania treścią) dla tych, którzy chcą stworzyć stronę internetową bez popadnięcia w obłęd. Jednak niektóre osoby decydują się dowiedzieć więcej o programowaniu stron internetowych i poprawianiu funkcjonalności swojej strony internetowej.

Konfiguracja strony, hosting witryny, pisanie skryptu, instalacja wtyczki, wybór nazwy domeny itp. tworzenie strony internetowej nigdy nie było prostsze.

Ale jakiej wersji PHP powinieneś używać z WordPressem?

W tym artykule przyjrzymy się, jak korzystać z PHP podczas tworzenia witryny internetowej, korzystając z WordPressa (lub innego narzędzia do tworzenia witryn lub systemu CMS), przesyłania zdjęć itp.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (5 oceny)
Norbert
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (6 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Korneliusz
5
5 (1 oceny)
Korneliusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniel
5
5 (1 oceny)
Daniel
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (2 oceny)
Łukasz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (5 oceny)
Norbert
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (6 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Korneliusz
5
5 (1 oceny)
Korneliusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniel
5
5 (1 oceny)
Daniel
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (2 oceny)
Łukasz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jaki jest związek między PHP a WordPress?

Zanim zaczniesz tworzyć swoją dynamiczną witrynę, musisz wiedzieć, czym jest PHP, w jaki sposób łączy się z WordPress i jak wpłynie na funkcjonalność Twojej strony z WordPress. Jak korzystasz z PHP w WordPressie?

kod napisany do stworzenia programu komputerowego
PHP może być używane do modyfikacji stron internetowych. (Źródło: Pixabay)

Czym jest PHP?

PHP to język programowania stworzony w latach 90-tych, który umożliwia tworzenie dynamicznych stron internetowych. W przeciwieństwie do statycznych stron internetowych, dynamiczne strony internetowe mogą się zmieniać w zależności od tego, kto na nie patrzy lub kiedy są otwierane.

PHP jest używane przez wiele firm i osób prywatnych. PHP jest dość prosty w użyciu i dostępny. Nie musisz mieć dyplomu z programowania stron internetowych, aby stworzyć stronę w PHP.

Ponadto PHP pozwala zarządzać bazami danych i jednocześnie ta sama strona może być odwiedzana przez innych. Jedną z największych zalet jest, że jest to open-source. Oznacza to, że każdy może z niego swobodnie korzystać lub modyfikować.

A co z WordPressem?

WordPress jest również oprogramowaniem typu open-source. Podobnie jak PHP, programiści mogą zmieniać ten CMS i ewoluuje on każdego roku.

CMS to system zarządzania treścią, który umożliwia tworzenie stron internetowych bez znajomości programowania.

Możesz stworzyć witrynę bez znajomości programowania w PHP, Java, HTML itd. Jest to system, który umożliwił projektowanie stron internetowych dużej liczbie osób. Możesz go użyć do stworzenia strony internetowej, bloga, portfolio itp.

WordPress używa PHP połączonego z bazą danych MySQL. Możesz z niego korzystać online lub pobrać program na swój komputer. Chociaż wiele witryn nie jest tworzonych przy użyciu systemu CMS, strony stworzone w WordPress stanowią prawie jedną trzecią witryn.

Jak one ze sobą współpracują?

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, nie musisz znać PHP, aby stworzyć witrynę WordPress. Jeśli jednak chcesz zmodyfikować lub rozwinąć określone funkcje, to wtedy już musisz znać ten język.

Aby zmodyfikować swoją witrynę za pomocą PHP, możesz ją bezpośrednio zmodyfikować lub użyć wtyczki (istnieją wtyczki takie jak „Wstaw PHP” lub „Zezwalaj na PHP w postach i stronach”). W takim przypadku wystarczy zainstalować wtyczkę i dodać swoje wiersze kodu. Musisz dodać nagłówki, aby poprawnie się zintegrowały. Nie zapomnij zmienić projektu (czcionki, koloru itp.), aby pasował.

Powinieneś zapisać swój kod w notatniku, a następnie dodać go, aby się nie pogubić.

Dowiedz się więcej o dodawaniu obrazów za pomocą PHP.

Z której wersji korzysta WordPress?

WordPress powstał na początku 2000 roku. W tamtym czasie PHP było jeszcze w powijakach. Najwcześniejsi użytkownicy WordPressa zaczynali od wersji 4 PHP. PHP jest teraz w siódmej wersji.

kod napisany w na laptopie
Prawdopodobnie dla WordPress czytanie kodu jest łatwiejsze niż dla Ciebie. (Źródło: Pixabay)

Wersja 8 pojawiła się pod koniec 2020 roku. Przez lata ciągle się zmieniała. Wersje 8.0.12, 8.0.13 itd. WordPress poprawia swoją funkcjonalność z najnowszą wersją języka PHP. WordPress używa obecnie wersji 8.

Czy możesz używać innych wersji?

Na WordPressie mówią:

Aby uruchomić WordPressa, zalecamy, aby Twój host obsługiwał:

  • PHP w wersji 7.4 lub nowszej.
  • MySQL w wersji 5.6 lub nowszej LUB MariaDB w wersji 10.1 lub nowszej.
  • Obsługa HTTPS

Możesz użyć innych wersji, ale strona wspomina:

„[Te] wersje osiągnęły oficjalny koniec swojego życia i jako takie mogą narazić Twoją witrynę na luki w zabezpieczeniach”.

WordPress ma również inne rekomendacje dla użytkowników:

„Polecamy Apache lub Nginx jako najbardziej solidny i funkcjonalny serwer do obsługi WordPressa, ale każdy serwer obsługujący PHP i MySQL wystarczy. To powiedziawszy, nie możemy przetestować każdego możliwego środowiska, a każdy z hostów na naszej stronie hostingowej obsługuje powyższe oraz inne bez żadnych problemów”.

Jak zaktualizować wersję swojej witryny w WordPress?

Najlepszym pomysłem jest użycie PHP w wersji 8. Najnowsza wersja to 8.0.13. Korzystanie z najnowszej wersji jest dobre dla bezpieczeństwa Twojej witryny i zapewnia jej prawidłowe działanie.

opcje dotyczące zapisu publikacji i aktualizacji postu w wordpress
WordPress jest regularnie aktualizowany. (Źródło: Pixabay)

Wersja 8 PHP pojawiła się po wersji 7, z kolei ta po wersji 6, ponieważ programiści pominęli wersję 6. Mimo że możesz używać starszych wersji do tworzenia i modyfikowania witryn WordPress, istnieje ryzyko, że przegapisz nowsze funkcje.

Jak więc wymienić starszą wersję na nowszą?

Podobnie jak dodawanie kodu PHP, aktualizacja wymaga wtyczki. Jest jedna o nazwie „SG Optimizer”. Umożliwia aktualizację do najnowszej wersji PHP i poprawę obsługi WordPressa.

Jeśli już pobrałeś SG Optimizer, musisz go tylko zaktualizować przed użyciem. Jeśli nie, możesz to zrobić za pośrednictwem WordPressa.

Następnie musisz sprawdzić, czy motyw Twojej witryny i inne używane wtyczki są zgodne z najnowszą wersją PHP. Możesz to zrobić, wykonując skanowanie za pomocą SG Optimizer. To skanowanie powie Ci, czy możesz zaktualizować do najnowszej wersji. Jeśli możesz, wystarczy kliknąć przycisk, aby to zrobić. Jeśli nie, pokaże Ci, które wtyczki nie są kompatybilne. Musisz zaktualizować je pojedynczo i ponownie wykonać skanowanie, aby zaktualizować swoją wersję PHP.

Optymalizator SG umożliwia powrót do poprzednich wersji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Może się tak zdarzyć, jeśli masz problemy z określoną wtyczką. Możesz wybrać wersję, która Ci odpowiada.

Należy jednak pamiętać, że najnowsza wersja jest bezpieczniejsza i szybsza niż poprzednie wersje.

Dowiedz się, jak przesyłać pliki PHP.

Jak często wychodzą nowe aktualizacje?

PHP stale się rozwija. Od lat 90. wielu pełnych pasji programistów pracowało nad wydobyciem z niego wszystkiego, co najlepsze. Dzieje się tak, ponieważ język jest to język typu open-source, więc teoretycznie wszystko jest możliwe.

program napisany w języku php
Aktualizacja do najnowszej wersji PHP jest bardzo łatwa. (Źródło: Pixabay)

Twórcy stron internetowych zawsze nad tym pracują. Tylko dlatego, że masz obecnie najnowszą wersję, nie oznacza to, że zawsze będziesz taką miał. Przez cały rok wchodzą kolejne poprawki i ulepszenia. Aktualizacje mogą się pojawiać co trzy miesiące.

Powinno się regularnie aktualizować swoją witrynę za pomocą wtyczki SG Optimizer. Nie jest to jednak konieczne.

Może to być przydatne, jeśli znajdziesz kilka błędów w swojej witrynie. W takim przypadku aktualizacja może je naprawić. W przeciwnym razie coroczna aktualizacja może wystarczyć bez comiesięcznego wariactwa. Powodzenia!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o hostingu, e-commerce, szablonach, SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek), Joomla lub o tym, jak zbudować witrynę i uruchomić ją, rozważ skontaktowanie się z korepetytorem Superprof, który może pomóc w tworzeniu stron internetowych lub opanowaniu popularnych programów komputerowych (np. excel kurs Warszawa).

Dostępne są trzy rodzaje korepetycji: korepetycje informatyka twarzą w twarz, online i grupowe. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady.

Korepetycje „twarzą w twarz” są najbardziej opłacalne, ponieważ nauczyciel dostosowuje swoje lekcje do Ciebie i może skupić się na Tobie przez całą lekcję. Oczywiście ta dostosowana do potrzeb usługa wiąże się z kosztami. Zasadniczo płacisz nie tylko za czas, który korepetytor z Tobą spędza, ale także za cały czas, jaki poświęca na planowanie i przygotowywanie Twoich lekcji.

Zajęcia online są często tańsze niż lekcje twarzą w twarz, ponieważ korepetytor nie musi ponosić tylu wydatków. W rezultacie mogą pobierać mniej za godzinę, aby ich oferta była bardziej konkurencyjna. Chociaż tego typu zajęcia nie są idealne do takich aktywności, jak rzeźbienie lub pływanie, mogą być bardzo skuteczne w przypadku przedmiotów technicznych, takich jak informatyka i programowanie.

Zajęcia grupowe są zwykle najtańsze dla każdego ucznia, ponieważ wszyscy dzielą koszt lekcji. Oczywiście główną wadą tego typu samouczków jest to, że nie spędzasz z korepetytorem tyle samo czasu, co w przypadku innych typów, ale może być w porządku, jeśli Ty i grupa znajomych jesteście zainteresowani nauką PHP.

Wreszcie, większość korepetytorów na Superprof oferuje pierwszą godzinę prywatnych korepetycji za darmo. Możesz wypróbować różnych korepetytorów i porozmawiać z nimi o swoich celach i oczekiwaniach, sprawdzić, czy się z nimi dogadujesz i upewnić się, że ich podejście do nauczania jest dla Ciebie odpowiednie.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.