Spis treści
Według Raportu KPMG pod tytułem Rynek mody w Polsce styl ubierania się Polaków można podzielić na cztery kategorie:
- Codzienny lub nieformalny 50%
- Połączenie różnych stylów 22%
- Klasyczny lub ponadczasowy 22%
- Sportowy 17 %
Dodatkowo raport ten informuje nas, że Polacy największą inspirację czerpią z portalów i magazynów modowych, w następnej kolejności z telewizji, a później z portali społecznościowych, blogów oraz z rozgłosu influencerów.
Zanim jednak zajmiesz się modą, musisz zacząć od podstaw szycia.
Sprzęt do szycia już na Ciebie czeka! Tutaj nauczymy Cię, jak korzystać z maszyny do szycia bez potrzeby wyrywania sobie włosów z głowy!
Dlaczego by nie spróbować tworzenia swoich własnych ubrań?
Wyszukaj kursy szycia w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania z Superprof!
Jeśli chcesz wiedzieć jak zacząć szyć jak profesjonalista, przeczytaj nasz kolejny artykuł!
Podstawowe funkcje maszyny do szycia dla początkujących

Aby zacząć swoją przygodę z krawiectwem będziesz musiał lub musiała zakupić maszynę do szycia! Ale uprzedzamy, że jeśli niewiele o niej wiesz, nie będzie to łatwe zadanie. Radzimy wybrać maszynę domową niewielkich rozmiarów, która jest przenośna, a nie maszynę przemysłową, która musi być przez cały czas umieszczona na stole (co może być szczególnie uciążliwe).
Pamiętaj, aby wybrać maszynę do szycia, która jest wytrzymała. Weź pod uwagę nasze wskazówki: waga (musi być dość ciężka) i cena maszyny (około 500 złotych) są oznakami jej solidności.
Oto 10 podstawowych funkcji, których musisz nauczyć się obsługiwać podczas korzystania z maszyny do szycia:
- Ścieg biegowy: najbardziej podstawowy ścieg, którego będziesz używać w 90% przypadków. Nie ma możliwości, aby Twoje maszyny do szycia nie były wyposażone w funkcję do wykonania tego ściegu,
- Ścieg zygzakowy: jest to drugi ścieg, który wszystkie maszyny są w stanie wykonać, niezależnie od tego, czy jest to ścieg domowy, przemysłowy, ręczny czy elektroniczny,
- Regulacja naprężenia: niektóre maszyny dostosowują naprężenie nici automatycznie, ale bądź ostrożny, musisz mieć możliwość ręcznej regulacji,
- Ustawianie długości ściegu: znajdziesz kółko, które reguluje długość ściegu. Oczywiście ostatecznie użyjesz tego samego ustawienia, ale metodą prób i błędów zobaczysz, które najbardziej Ci odpowiada. Upewnij się, że wybierasz maszynę, która oferuje to ustawienie,
- The free arm: zwykle maszyny posiadają miejsce, gdzie po podniesieniu kaptura maszyny można założyć na przykład nogawki spodni lub rękawy kurtek wokół tego ramienia, aby obszyć daną nogawkę lub rękaw,
- Automatyczne obszywanie dziurki na guziki: jest to bardzo ciasny ścieg zygzakowaty, dzięki któremu możesz je tworzyć bez problemu!
- Ścieg owerlokowy: jest to rodzaj ściegu krawieckiego służącego do łączenia, zabezpieczania lub ozdobnego wykańczania elementów odzieży,
- Ścieg elastyczny: do łączenia elastycznych materiałów, takich jak stretch lub dżersej,
- Regulowany docisk stopki: bardzo przydatny do elastycznych i bardzo cienkich materiałów,
- Ścieg piqué-zygzak: przerywany ścieg zygzakowy, bardzo przydatny w przypadku często używanych elastycznych materiałów. To bardzo mocny ścieg.
Zrozumiesz, że wybór maszyny do szycia wymaga rozeznania, ale dzięki naszym wskazówkom będziesz już miał pojęcie, co powinieneś kupić i za jaką cenę.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dobrze znanych marek maszyn do szycia i wydanie około 500 złotych na sprzęt, który będzie długo działać. Jeśli zaczynasz, wybierz maszynę ręczną. Lepiej jest nauczyć się korzystać ze wszystkich podstawowych funkcji przed przejściem na maszynę elektroniczną.
Przeczytaj więcej na temat porad szycia dla początkujących!

Niezbędne akcesoria do nowej maszyny do szycia
Maszyna do szycia posiada różne dodatki, z których nie wszystkie są całkowicie potrzebne.
Nie daj się zwieść reklamie maszyny do szycia ze 168 akcesoriami, podczas gdy w rzeczywistości niezbędnych jest tylko 12 z nich.
Tę samą radę mamy dla Ciebie, jeśli znajdziesz świetną używaną maszynę bez wszystkich wymyślnych dodatków.
Oto akcesoria do szycia, które każdy początkujący potrzebuje do swojej maszyny:
- Regulowany docisk stopki,
- Bębenek,
- Stopka do wszywania suwaków/zamków krytych ,
- Stopka do obszywania dziurek na guziki,
- Śrubokręt dopasowany do Twojej maszyny,
- Mała oliwiarka,
- Szpulki,
- Standardowe igły zamienne,
- Igły do dżinsów i igły do sterczu,
- Mała szczotka do czyszczenia maszyny od środka (od czasu do czasu),

Teraz, gdy wiesz trochę więcej na temat podstawowych elementów maszyny do szycia, możesz przystąpić do zajęć krawieckich. Na początku powinieneś nauczyć się poprawnie obsługiwać maszynę do szycia!
Podstawowe kroki w trakcie nauki szycia na maszynie
Wiele stron oferuje kursy szycia online dla początkujących. Pamiętaj, że zanim zaczniesz cokolwiek szyć, musisz zapoznać się z maszyną.
Krok 1: włóż nić do szpulki nici górnej i ustaw szpulkę dolną. Aby szwy były równe, szpulka i nić dolna muszą być podobnej jakości.
Dowiesz się również, jak przygotować i włożyć szpulkę (na trzpieniu pionowym i poziomym), wybierać ściegi, naciągać nitkę oraz zakładać i zmieniać igłę, stopkę lub igłę podwójną. Poszukaj także filmików na Internecie, aby uzyskać szczegółowe wskazówki!
Dowiedz się więcej na temat porad krawieckich, dzięki którym szybko nauczysz się szyć!

Po pierwsze, maszyna do szycia może wydawać się skomplikowana w obsłudze. Na szczęście łatwo dostępne są samouczki szycia, które pomogą Ci wykonać dalsze kroki w nauce. Możesz więc śmiało rozpocząć swoje nowe hobby!
Naucz się szyć na maszynie: różne sposoby szycia
Ponieważ wzory szycia są różne, a szycie zawsze w taki sam sposób nie jest zbyt ekscytujące, ważne jest, aby ćwiczyć na skrawkach materiału. Wiele blogów oferuje samouczki wideo, aby dobrze opanować obsługę maszyny i aby nauczyć się szycia na różne sposoby:
- Ścieg biegowy: może wydawać się oczywisty i nudny, ale ten sposób szycia jest niezbędny i nie jest wcale taki łatwy, jak się wydaje,
- Ścieg splotu kątowego: Chcesz uszyć torbę? Istnieje duża szansa, że zajdzie potrzeba szycia pod kątem prostym.
- Ścieg przerywany: jeśli chcesz uszyć dodatki lub naszywki (np. w kształcie gwiazdy), musisz wiedzieć, jak wykonać ten ścieg na swojej maszynie,
- Ścieg w kształcie kółka: staraj się podążać równo za tkaniną, a wszystko będzie idealne!
- Usuń szew: kiedy zaczynasz bardzo łatwo jest popełnić błąd. Usuwanie szwów, a przede wszystkim czyste wycinanie szwu bez uszkodzenia tkaniny to cenna umiejętność.
- Naszyj aplikację: ta umiejętność jest na bardziej zaawansowanym poziomie, ale przy odrobinie pracy możesz szybko ją opanować. Przede wszystkim musisz wiedzieć, jak szyć po lewej stronie.
- Uszyj dziurkę na guzik: nawet jeśli maszyna robi to za Ciebie to Ty także musisz się tego nauczyć,
- Ścieg overcast: jest rodzajem ściegu używanego do zamykania niedokończonego szwu lub krawędzi i ma na celu zapobieganie rozplątywaniu się tkaniny.
Naucz się korzystać z maszyny do szycia: weź udział w zajęciach szycia
Nawet jeśli samodzielnie i wytrwale uczysz się szyć, wzięcie udziału w grupowych zajęciach szycia na początku jest świetnym pomysłem. Dlaczego warto jest wziąć udział w lekcjach szycia i obsługi maszyny?
- Ponieważ instrukcje obsługi i samouczki online nie zawsze wystarczają, aby zrozumieć jak poprawnie korzystać z maszyny do szycia,
- Ponieważ nie zawsze dobrze wytłumaczone są wszystkie kroki,
- Ponieważ zaoszczędzisz swój cenny czas podczas takich zajęć,
- Ponieważ możesz zadać wszystkie nurtujące Cię pytania projektantowi mody lub profesjonalnej krawcowej na zajęciach,
- Ponieważ unikniesz popełnienia niepotrzebnych błędów lub pominięcia ważnego kroku.
Dodatkowo, takie zajęcia zazwyczaj nie są drogie. Znajdź w swojej okolicy kluby lub stowarzyszenia, które oferują bezpłatne lub niedrogie kursy szycia.

W Superprof masz do wyboru wielu nauczycieli szycia na terenie całej Polski, którzy pomogą Ci się nauczyć szyć na maszynie. Zajęcia krawieckie różnią się w zależności od potrzeb i najczęściej pierwsza lekcja jest bezpłatna.
Kliknij tutaj, jeśli zastanawiasz się czy łatwo nauczyć się szyć!
Podsumowując:
- Przede wszystkim musisz wybrać odpowiednią maszynę do szycia, biorąc pod uwagę jej funkcje, cenę i wyposażenie.
- Zrozumienie, jak działa Twoja maszyna, to drugi krok. Musisz nauczyć się nawlekać nici, wkładać szpulkę, zmieniać igły itp. Tak samo jak wszystkie czynności niezbędne do wykonania odzieży (rysowanie, przypinanie, szycie, haftowanie itp.) regulacja maszyny jest równie niezbędna.
- Oczywiście jako początkujący powinieneś zacząć od podstaw. Po pierwsze, powinieneś nauczyć się szyć prosto i ćwiczyć na zapasowym materiale.
- Wreszcie, jeśli naprawdę masz problemy ze zrozumieniem, jak używać takiej maszyny, najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs szycia z profesjonalnym nauczycielem.
Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów