Spis treści
- 01. Typowe błędy popełniane na egzaminach z chemii
- 02. Solidne zrozumienie tematu
- 03. Wiedza praktyczna
- 04. Utwórz harmonogram powtórki materiału
- 05. Praktyka czyni mistrza
- 06. Poznaj zasady oceniania rozwiązań zadań
- 07. Struktura arkusza egzaminacyjnego
- 08. Sprawozdanie z egzaminu ósmoklasisty
- 09. Warunki egzaminu
- 10. Gdzie znaleźć arkusze egzaminu ósmoklasisty z chemii
W roku szkolnym 2021/2022, obok obowiązkowych egzaminów z matematyki, języka polskiego i języka obcego, tysiące uczniów szkół podstawowych w całym kraju wybiorą egzamin ósmoklasisty z chemii (inne przedmioty do wyboru to fizyka, biologia, geografia i historia). Wraz z dodatkiem czwartego egzaminu i trudnymi zadaniami na nowych arkuszach, młodzież czeka pracochłonne przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty z chemii - oto kilka wskazówek, jak opanować materiał przed egzaminem.
Typowe błędy popełniane na egzaminach z chemii
Częstym błędem, jaki popełniają uczniowie, jest niepoprawne zinterpretowanie pytania. Jeśli odpowiedź na pytanie nie odniesie się do jego sedna, często zostaje uznana za nieprawidłową.
Aby tego uniknąć, przeczytaj uważnie pytanie i określ poprawne kluczowe słowa polecenia. Podkreślenie słów kluczowych i zakreślenie słów poleceń może pomóc ci skupić się na prawidłowej odpowiedzi na pytanie.
Możesz myśleć, że znasz pytania na pamięć, po wszystkich ćwiczeniach na lekcjach, ale przeczytaj je ponownie. Niezrozumienie pytania może kosztować cenne punkty!
Celem egzaminu jest wykazanie swojej wiedzy, a nawet jeśli znasz odpowiedź, musisz użyć odpowiedniego słownictwa, aby to pokazać. Podczas powtórki materiału i robienia notatek upewnij się, że masz w zwyczaju używanie prawidłowego słownictwa naukowego do wyjaśnienia odpowiedzi. Dzięki temu twoje odpowiedzi będą nie tylko bardziej zwięzłe i rzeczowe, ale także zagwarantują, że trafisz w kluczowe punkty, których poszukuje egzaminator.
Dobrym pomysłem jest przechowywanie słownika kluczowych terminów na każdy temat. Sprawdź czy potrafisz wykorzystać je na egzaminie. Możesz nawet poćwiczyć pisanie schematów odpowiedzi na typowe pytania, aby naprawdę nabrać praktyki w używaniu odpowiedniego słownictwa.
Solidne zrozumienie tematu
Zastosowanie wiedzy i zrozumienia nauk ścisłych jest szczególnie ważne na egzaminie ósmoklasisty z chemii.
Oznacza to, że pytania można ustawić w nieznanych kontekstach, prosząc uczniów o połączenie pomysłów, które niekoniecznie są ze sobą bezpośrednio powiązane. To sprawdza twoją wiedzę i zrozumienie tematu, a nie tylko twoją zdolność zapamiętywania!
Podczas powtórki upewnij się, że naprawdę rozumiesz każdy temat. Nie przechodź do następnego tematu, dopóki nie będziesz pewien, że znasz poprzedni i możesz go zastosować w różnych kontekstach. Twój egzamin nie będzie przebiegał w porządku chronologicznym, więc nie polegaj tylko na pamięci.
Jeśli zbudujesz solidną bazę wiedzy, możesz ją uzupełniać w trakcie opracowywania programu nauczania. W trakcie nauki zdobędziesz szerszą wiedzę i będziesz w stanie zobaczyć, w jaki sposób każdy temat łączy się z innymi.
Najskuteczniejsza metoda nauki, która dobrze utrwali materiał, to ciągłe sprawdzanie swojej wiedzy. Przeczytaj ponownie program nauczania, odśwież swoją wiedzę wypełniając testy online i wykorzystaj dostępne arkusze egzaminacyjne z chemii, które znajdziesz w internecie, aż będziesz mieć pewności, że znasz temat od podszewki!
Korepetycje z chemii przygotują cię do egzaminu ósmoklasisty. Poszukaj nauczyciela, który pomoże z nauką, wpisując „chemia korepetycje” w wyszukiwarkę Superprof.

Wiedza praktyczna
Praca praktyczna stanowi kluczową część programu nauczania, co oznacza, że pytania egzaminacyjne będą opierać się na zrozumieniu i wiedzy zdobytej podczas praktycznej pracy na lekcjach.
Powinieneś bardzo dobrze rozumieć praktyczną pracę wykonaną na zajęciach i umieć ją wykorzystać na egzaminie.
Podczas powtarzania materiału skoncentruj się na powodach wykonania określonej praktycznej techniki lub użycia określonego urządzenia w eksperymencie. Pomoże to rozwinąć zrozumienie tych metod i będzie można opisać je na egzaminie.
Odśwież słownictwo naukowe odnoszące się do tej praktycznej pracy, aby móc łatwo napisać o tym na egzaminie. Właściwe użycie odpowiedniego słownictwa naukowego pokaże, że rozumiesz terminologię i techniki naukowe.
To, co myślisz, że wiesz i to co naprawdę możesz zapisać na papierze, nie zawsze jest tym samym. Poćwicz tę technikę, wybierając swój ulubiony temat i wyjaśniając go znajomemu. Przekonasz się, że zrobienie tego zwięźle jest prawie niemożliwe bez użycia odpowiedniego słownictwa i kluczowych terminów.
Teraz już wiesz, co musisz odświeżyć przed egzaminem, oto kilka wskazówek, jak powtarzać materiał, aby uzyskać najlepszy wynik.
Utwórz harmonogram powtórki materiału
Ustalenie harmonogramu powtórki materiału z chemii może nadać strukturę technikom powtórek i pomóc w określeniu tematów, którym należy nadać priorytet.
Tworzenie harmonogramu powtórek to świetny sposób na zorganizowanie czasu nauki, który jednocześnie pomaga zwiększyć motywację do nauki przed egzaminem. Nie zapomnij o wszystkich innych przedmiotach, na które musisz znaleźć czas, poza chemią!
Umieść swój harmonogram w miejscu, w którym będziesz go widzieć przez cały czas. Codzienny wgląd w plan zajęć pomoże ci rozłożyć w czasie rozległy materiał, który często może być przytłaczający przed egzaminem. Dodatkowo, po odhaczeniu sesji powtórki, poczujesz się wyjątkowo produktywny! Jeśli chodzi o dzień egzaminu, będziesz mógł zobaczyć całą swoją pracę i na pewno poczujesz się bardziej pewny siebie.
Nie wahaj się również umieszczać zabawnych zajęć w swoim harmonogramie. Jeśli któregoś wieczoru wybierasz się na urodziny przyjaciela, umieść je w harmonogramie! Będzie to świetny motywator do wykonania pracy, abyś mógł się potem dobrze bawić.
Poszukaj nauczyciela chemii online teraz.
Zrób pierwszy krok, wyznaczając cele przygotowania do egzaminu ósmoklasisty, aby zbudować solidne podstawy sukcesu. Pomoc korepetytora może okazać się nieodzowna, wpisz np. „korepetycje chemia Szczecin” w wyszukiwarkę Superprof.

Praktyka czyni mistrza
Jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, to rozwiązanie jak największej liczby zadań na arkuszu egzaminacyjnym.
Przejrzenie dostępnych w internecie arkuszy pomoże ci zapoznać się z aspektami, takimi jak:
- Format egzaminu
- Styl pytań
- Presja czasu
Wcześniejsze arkusze są podstawowym narzędziem do sprawdzenia, jak wygląda egzamin. Ponieważ takie dokumenty będą dostępne dopiero po roku szkolnym 2021/2022, warto przyjrzeć się informatorom i arkuszom przykładowym. Przejrzenie poprzednich arkuszy pomoże ci zrozumieć strukturę twojego egzaminu. Wiedza o tym, czego możesz się spodziewać w tym wielkim dniu, oznacza, że nie będziesz tracić czasu na zapoznawanie się z układem arkusza i poczujesz się o wiele swobodniej wiedząc, że widziałeś to wszystko już wcześniej.
Poznaj zasady oceniania rozwiązań zadań
Zasady oceniania rozwiązań zadań pomogą ci ustalić, gdzie zyskałeś i straciłeś punkty oraz jak dobrze odpowiadasz na pytania. Zasady oceniania mogą być bardzo szczegółowe, więc nawet jeśli dobrze znasz temat, możesz stracić cenne punkty, jeśli nie poznałeś kryteriów oceny i nie wiesz, czego szuka egzaminator.
Pamiętaj, że niektóre terminy są czasami kluczowe, aby zdobyć maksymalną ilość punktów. Nie chodzi tylko o twoją znajomość tematu, ale także o zasady oceniania rozwiązań zadań. Musisz odpowiedzieć tak, jak chcą tego egzaminatorzy.
Znajomość tych zasad pomoże ci również zidentyfikować słabsze obszary w twojej wiedzy, dzięki czemu odkryjesz, na czym musisz skupić się podczas powtórki materiału. Jeśli napotkasz problemy przy rozwiązywaniu zadania w pokazowych arkuszach, poproś nauczyciela o pomoc. Lepiej rozwiązać problematyczne zadania wcześniej, na wypadek gdyby sytuacja powtórzyła się na prawdziwym egzaminie.
Struktura arkusza egzaminacyjnego
Przykładowe i wcześniejsze arkusze pomagają przyzwyczaić się do struktury i treści egzaminu. Zapoznanie się z wcześniejszymi pracami jest niezbędne, aby w dniu egzaminu nie było żadnych niespodzianek.
Upewnij się, że dobrze znasz budowę arkusza i zadaj sobie następujące pytania:
1. Czy arkusz podzielony jest na sekcje?
2. Czy pytania są wielokrotnego wyboru?
3. Ile czasu należy poświęcić na każdą sekcję?
4. Czy powtórzyłeś wszystkie sekcje podczas nauki?
Sprawozdanie z egzaminu ósmoklasisty
Skoncentruj się na praktyce egzaminacyjnej, czytając sprawozdanie z poprzednich egzaminów.Mimo, że na chwilę obecną nie ma takiej możliwości, warto pamiętać o niej w kolejnych latach. Każdego roku po zdaniu egzaminów sporządzany jest raport, w którym wyszczególnione są typowe błędy popełniane przez uczniów.
Przeczytanie go wprowadzi cię w sposób myślenia egzaminatora podczas sprawdzania pracy, aby uniknąć typowych błędów.
Warunki egzaminu
Upewnij się, że jesteś w stanie wypełnić arkusz w warunkach zbliżonych do egzaminu. Podczas omawiania arkuszy z przyjaciółmi, ćwiczenie pracy w ograniczonym czasie i bez żadnych notatek powtórkowych jest naprawdę ważne.
Ustaw alarm w telefonie i usiądź w cichym pokoju bez rozpraszania, aby naprawdę naśladować sytuację egzaminacyjną.
Gdzie znaleźć arkusze egzaminu ósmoklasisty z chemii
Wszystkie dokumenty opisane powyżej może znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
Twój nauczyciel w szkole najprawdopodobniej przygotuje arkusze do ćwiczenia w klasie i przeczyta z tobą strukturę pytań, abyś był jak najlepiej przygotowany. Im więcej ćwiczysz, tym bardziej przyzwyczaisz się do stylu egzaminu i będziesz lepiej przygotowany!
Im więcej możesz zrobić, aby przygotować się do egzaminu, tym lepiej. Będziesz mniej zestresowany w okresie poprzedzającym dzień egzaminu i wejdziesz do sali egzaminacyjnej, wiedząc dokładnie, czego się spodziewać.
Powodzenia!
Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów