„Fortepian nie ma złych dźwięków”. - Thelonious Monk

Posiadanie piania w Polsce różni się znacznie w zależności od klasy społecznej. Zobaczysz, jakie to oczywiste, jeśli spojrzysz, ile mogą kosztować niektóre instrumenty. Cena fortepianu Steinway lub Yamaha może wywołać skręt żołądka.

Jednak, nie musisz wydawać fortuny, aby uczyć się o klasycznym fortepianie lub nowoczesnej muzyce fortepianowej.

Po pierwsze, pianina są tańsze niż fortepiany i niekoniecznie musisz kupować nowe pianino, jeśli dopiero zaczynasz. Oczywiście struny będą prawdopodobnie wymagały strojenia przez technika fortepianu, jeśli zdobędziesz używane pianino, na którym nie grano od dłuższego czasu.

To powiedziawszy, niekoniecznie musisz kupować pianino akustyczne. Zawsze możesz wybrać pianino cyfrowe lub keyboard, ponieważ są one znacznie tańsze.

Oczywiście, zanim zaczniesz szukać pianina Kawai na sprzedaż, prawdopodobnie powinieneś dowiedzieć się więcej o samym pianinie. Nauka gry na pianinie wiąże się z poznawaniem kultury muzycznej w taki sam sposób, w jaki uczysz się o kulturze określonego kraju podczas nauki języka.

W tym artykule przyjrzymy się wirtuozom fortepianu na przestrzeni wieków oraz najpiękniejszej muzyce fortepianowej.

Wybierz lekcje gry na pianinie online.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (10 oceny)
Piotr
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (10 oceny)
Piotr
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Najlepsi pianiści wszech czasów

Nic dziwnego, większość największych pianistów świata to muzycy klasyczni. Sonatami, koncertami i solówkami znani pianiści przez lata oczarowywali nas swoimi magicznymi, kojącymi i urzekającymi dziełami.

Dłoń pianisty przy fortepianie.
Jest zbyt wielu wspaniałych pianistów, by zmieścić ich w jednym artykule! źródło: Pixabay - Brenda Geisse

Jak wszystkie rankingi, ten jest bardzo subiektywny i spokojnie można by doliczyć masę innych pianistów, którzy też są godni uwagi.

Oto jednak 8 największych pianistów wszech czasów:

 • Fryderyk Chopin: Z niezrównaną muzykalnością, niezwykłymi umiejętnościami improwizacji i klinicznym wyczuciem, Chopin zadziwił swoją grą!
 • Ludwig van Beethoven: Wiedeński klasyk tworzył utwory z niesamowitą harmonią. Jest bez wątpienia jednym z największych muzyków.
 • Wolfgang Amadeusz Mozart: Niezrównany pianista, który stworzył wiele niesamowitych utworów fortepianowych i był cudownym dzieckiem od najmłodszych lat.
 • Piotr Bence: Ekspert w technice fortepianowej. Według Księgi rekordów Guinnessa jest najszybszym pianistą na świecie z 765 uderzeniami na minutę.
 • Marta Argerich: Zaczęła grać na pianinie w wieku 2,5 roku. Argerich szybko stała się mistrzynią gry na instrumencie i w wieku zaledwie 16 lat wygrała dwa konkursy w ciągu dwóch tygodni.
 • Art Tatum: Z pewnością jeden z największych pianistów jazzowych wszech czasów. Jest obdarzony fantastycznym słuchem muzycznym.
 • Sonya Belousova: Młoda cudowna Belousova stała się mistrzynią zarówno pod względem kompozycji, jak i improwizacji.
 • Yiruma: grając od 5 roku życia, jest znany autorem utworu River Flows in You z filmu Zmierzch.

Oczywiście jest tak wielu innych pianistów, którzy również zasługują na miejsce na liście, na przykład: Thomas Waller (Fats Waller), Haydn, Gluck i Prokofiev.

Najpopularniejsze utwory na pianino

Kiedy nauczysz się technik gry na pianinie, nauczysz się także grać piosenki, które lubisz; poruszające piosenki, które inspirują i dodają energii.

Fortepian oświetlony na niebiesko.
Fortepian znajduje się na środku sceny, tam gdzie powinien. | źródło: Pixabay - xrayfoto

Ponieważ fortepian jest poruszającym instrumentem muzycznym, istnieje wiele różnych słynnych utworów, które są odpowiednie dla absolutnie początkujących i inne, które są zarezerwowane tylko dla najlepszych pianistów.

 • Mozart - Marsz Turecki: Klasyka muzyki klasycznej. Nie należy do najłatwiejszych piosenek do grania dla początkujących.
 • Beethoven - Dla Elizy: Ten kawałek jest prawdopodobnie bardziej odpowiedni dla początkujących. Czy potrafisz grać ze słuchu?
 • Renaud - Mistral Gagnat: Czym byłaby ta fantastyczna francuska piosenka bez akordów fortepianu? Ten współczesny utwór, daleki od muzyki kameralnej, przyprawia o dreszcze.
 • Ludovico Einaudi - Divenire: Ten utwór pojawił się w filmie Nietykalni i poruszył publiczność. Dlaczego nie spróbować zagrać dla siebie jednego z utworów Ludovico Einaudiego?
 • Ray Charles - Hit the Road Jack: Aby ćwiczyć rytm i wyczucie czasu, nie ma nic lepszego niż klasyka jazzu. Ten utwór ma tempo, które mogą spróbować początkujący.
 • Toto - Hold the Line: Chociaż rytm w tej piosence jest dość skomplikowany do naśladowania, a partie prawej i lewej ręki wymagają dużej koncentracji, warto spróbować, jeśli masz ochotę na wyzwanie.
 • Alicia Keys - If I Ain’t Got You: Ten utwór utalentowanej piosenkarki Alicii Keys jest świetny dla tych, którzy chcą pracować zarówno nad grą na pianinie, jak i nad głosem.
 • Adele - Someone Like You: Jeśli wolisz muzykę pop, ta piosenka Adele jest obowiązkowa. Wiele jej piosenek jest świetnych dla pianistów.
 • Yann Tiersen - Comptime d'un autre été l'après-midi: Proste i poruszające utwory fortepianowe tego francuskiego pianisty znalazły się w niezapomnianej ścieżce dźwiękowej do filmu Amelia, a artysta regularnie wykonuje je na żywo.
 • Maurane - Sur un prélude de Bach: Ta śpiewaczka o niezapomnianym głosie wykonywała utwór w towarzystwie fortepianu.

Niezależnie od tego, czy lubisz muzykę klasyczną, współczesny pop czy jazz, znajdziesz mnóstwo interesujących utworów na pianino, które utkwią ci w głowie.

Znani kompozytorzy fortepianowi

Kiedy rozmawiamy o pianinie, trzeba wspomnieć o sławnych kompozytorach, którzy często są jednocześnie jednymi z najlepszych pianistów.

Starszy pan przy kolorwym pianinie.
Pianino jest instrumentem barwnym, dlatego tak wielu kompozytorów je preferuje. | źródło: Pixabay - Gigxels .com

Nie zdziw się, gdy na naszej liście pojawią się nasi najwięksi pianiści!

Oto niektórzy z największych kompozytorów wszech czasów:

 • Joanna Brahms: Ten kompozytor i dyrygent był często porównywany do Beethovena, ku jego zgorszeniu.
 • Ludwig van Beethoven: Zaczął komponować w wieku 12 lat, a jego twórczość ewoluowała w czasie.
 • Józef Haydn: Uważany za ojca symfonii, zainicjował także przejście od muzyki barokowej do muzyki romantycznej.
 • Wolfgang Amadeusz Mozart: uosobienie geniuszu! Choć zmarł młodo, pozostawił po sobie 600 utworów muzycznych!
 • Robert Schumann: Odtwarzał wiersze muzycznie i był absolutnie fantastycznym kompozytorem.
 • Fryderyk Chopin: Jako niezrównany pianista i kompozytor, Chopin był spontanicznym twórcą i mógł spędzać godziny zamknięte w pokoju, mając na celu wyłącznie tworzenie muzyki dla swojej żony, George Sand (prawdziwe nazwisko Amantine Lucile Aurore Dupin).
 • Piotr Iljicz Czajkowski: Nie można mówić o najlepszych kompozytorach, nie wspominając o Czajkowskim. Kompozytor był w czołówce romantyzmu, znany z eklektyzmu.
 • Giuseppe Verdi: Szkoła włoska miała również spory udział utalentowanych kompozytorów, w tym Verdiego, który stworzył wiele oper, które są wykonywane do dziś. Był szczególnie pod wpływem Wagnera, mimo że obaj byli rówieśnikami.
 • Ludovico Einaudi: Na tej liście musimy również uwzględnić Ludovico Einaudi, współczesnego kompozytora. Znany jest z minimalistycznych melodii, które można znaleźć w filmach takich jak Mama.

Można też dodać Igora Strawińskiego, Dymitra Chostakowicza, Prokofiewa i Rachmaninowa.

Najlepsi francuscy pianiści

Musimy zwrócić szczególną uwagę na niektórych niesamowitych pianistów z Francji. Przyjrzyjmy się niektórym z największych francuskich kompozytorów! Natomiast, jeśli chcesz dokładniej poznać muzyków z Wielkiej Brytanii, sprawdź nasz artykuł najlepsi brytyjscy pianiści.

Gdy już dowiesz się, kim są najlepsi pianiści, zainspirujesz się do pisania własnej muzyki!

Kraj jest pełen utalentowanych pianistów. Oto krótka lista niektórych do sprawdzenia:

 • Yann Tiersen: Wspominaliśmy o nim wcześniej przy utworze Comptine d'un autre été l'après-midi. Yann Tiersen jest pianistą, skrzypkiem i akordeonistą. Ma więcej niż jednego asa w rękawie!
 • Chatia Buniatiszwili: Chociaż Khatia jest w rzeczywistości Gruzinką, w 2017 roku została naturalizowaną obywatelką Francji, co skutecznie pozwala jej zając swoje miejsce na tej liście.
 • Christian Ivaldi: Po studiach w Conservatoire de Paris trudno się dziwić, że Ivaldi znajduje się na tej liście. Muzyk ma ponad 80 lat ale nadal jest profesorem fortepianu.
 • Marielle i Katia Labèque: Te dwie siostry grają na pianinie na cztery ręce jako duet.
 • David Kadouch: Cudowne dziecko, grał w Carnegie Hall w Nowym Jorku w wieku zaledwie 13 lat. Czy musimy powiedzieć więcej?
 • Dominik Merlet: Oprócz tego, że jest utalentowanym pianistą, jest także konsultantem i pedagogiem młodych artystów na całym świecie.
 • Marguerite Long: Przyjaciółka Claude'a Debussy'ego i Maurice'a Ravela stworzyła wraz z Jacques'em Thibaud Concours International Long-Thibaud, międzynarodowy konkurs muzyczny.
 • Bertrand Chamayou: W wieku 15 lat Chamayou zagrał swoje pierwsze recitale i występy oraz zdobył 4 nagrody na Victoires de la musique classique.
 • Erik Satie: Został wyrzucony z Konserwatorium, ponieważ uznano, że nie ma talentu. Posłuchaj, a szybko przekonasz się, że tak nie jest.

Jeśli zajrzysz do Internetu, znajdziesz wielu innych niesamowitych pianistów i ich wykonania.

Oczywiście nie mogliśmy zmieścić ich wszystkich w jednym artykule! Znajdź lekcje gry na pianinie, wpisując np. nauka gry na pianinie Szczecin w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.