Wśród astronomicznej ilości materiałów edukacyjnych dostępnych dla ludzi, aby podnieść poziom angielskiego jako drugiego języka i szybko zrobić postępy, znajdziesz opcje, takie jak lekcje indywidualne, nauka języków za granicą i korzystanie z Internetu do nauki języka angielskiego za darmo.

Niemniej jednak nic nie będzie bardziej efektywne, aby stać się poliglotą, niż nauka w zagranicznej szkole przez rok lub dwa.

Chcesz poprawić swoją biegłość językową, wymowę, umiejętność czytania i pisania, gramatykę, słownictwo poza salą lekcyjną?

Kilka lat temu raport opublikowany przez służby ambasady polskiej za granicą wykazał, że ponad 20 milionów Polaków mieszka za granicą. Około 10 milionów mieszka w Stanach Zjednoczonych, ponad 900 000 mieszka w kanadyjskich prowincjach poza francuskojęzycznym Quebec, około 200 000 Polaków mieszka w Australii i ponad 500 000 emigrantów w Wielkiej Brytanii.

„Czym jest amerykanizacja? Przejawia się ona w powierzchowny sposób, gdy imigrant przyjmuje ubiór, obyczaje i ogólnie panujące tu zwyczaje. O wiele ważniejsza jest manifestacja, jaką prezentuje, gdy zastępuje język ojczysty, językiem angielskim jako powszechną formą wypowiedzi”. Louis D. Brandeis, amerykański prawnik i współpracownik Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1916-1939.

Według firmy Kaplan, która może zorganizować Twój staż za granicą, 65% respondentów uważało, że podróżowanie do krajów anglojęzycznych i udział w kursach angielskiego online z innymi obcokrajowcami to najlepsze rozwiązanie, aby nauczyć się mówić po angielsku.

książki do nauki angielskiego
Istnieje wiele sposobów ćwiczenia nowych umiejętności językowych. (Źródło: Unsplash)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Angielski
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (7 oceny)
Agnieszka
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (4 oceny)
Dominika
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (8 oceny)
Łukasz
zł70
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (6 oceny)
Sara
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
1-sza lekcja za darmo!
Ju
5
5 (8 oceny)
Ju
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (5 oceny)
Natalia
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł20
/h
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (7 oceny)
Agnieszka
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (4 oceny)
Dominika
zł25
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (8 oceny)
Łukasz
zł70
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sara
5
5 (6 oceny)
Sara
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
1-sza lekcja za darmo!
Ju
5
5 (8 oceny)
Ju
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Natalia
5
5 (5 oceny)
Natalia
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł20
/h
1-sza lekcje za darmo>

Nauka angielskiego z tubylcami mieszkającymi w Polsce

W miarę jak gospodarki krajów stają się coraz bardziej współzależne - i otwarte na międzynarodową konkurencję - łączenie umiejętności językowych, zwłaszcza języka angielskiego, stało się jednym z najlepszych atutów w świecie zawodowym.

W rzeczywistości w badaniu „Erasmus +” oszacowano, że w 2016 r. co druga firma poszukiwała znajomości języka angielskiego u kandydatów podczas rekrutacji.

Poza zawodowym zainteresowaniem nauką języka angielskiego - opanowanie tego języka to także sposób na porozumiewanie się w języku angielskim i zrozumienie dla wszystkich obcokrajowców w świecie niefrancuskojęzycznym.

Często mówi się, że nauka języka i ćwiczenie go stymuluje zdolności poznawcze uczącego się.

Kłopot w nauce języków polega na tym, że niekoniecznie masz czas i/lub pieniądze, aby wyjechać za granicę. Ponadto opuszczenie Polski może być trudne emocjonalnie, zwłaszcza jeśli jesteś blisko rodziny, przyjaciół lub jesteś w związku małżeńskim.

Na szczęście w Polsce można znaleźć dużą społeczność anglojęzycznych emigrantów, a internet sprawił, że ich odnalezienie jest tak łatwe, jak nigdy dotąd. Będziesz musiał po prostu podjąć wysiłek spotkania z emigrantami lub studentami (jeśli mieszkasz w jednym z dużych polskich miast).

Ale jeśli nie mówią po polsku, wymiana zdań może być trudna, jeśli nie rozumiesz ich języka lub akcentu. Na uniwersytecie lub w szkole wyższej często funkcjonuje wydział stosunków międzynarodowych.

„Nie podążam za niczym na ślepo. Muszę wiedzieć wszystko, jeśli muszę się do tego zabrać. To może zabrzmieć zabawnie, ale to tak, jakby używać języka angielskiego. Używam angielskiego słowa tylko wtedy, gdy wiem, że zrozumiesz jego konotację. Nie usłyszysz, jak mówię: „What's up, dude” ani nic w tym rodzaju, tylko po to, by brzmieć cool”. Kailash Kher, indyjski kompozytor muzyki filmowej i piosenkarz opierający się na pop-rocku.

Po co tam jechać?

Cóż, znaleźć korespondenta wśród wielu zagranicznych studentów Erasmusa lub tych, którzy przyjechali na studia do Polski w ramach innych programów!

Aby znaleźć prywatnych nauczycieli języka angielskiego, możesz również pomyśleć o odwiedzeniu centrum kultury, aby wziąć udział w intensywnych kursach - lekcjach indywidualnych lub zajęciach grupowych - uczestniczyć w wieczornych debatach i konferencjach.

Pozwoli to zarówno na poznanie nowych ludzi, jak i pogłębienie znajomości kultur angielskiej, amerykańskiej, australijskiej, szkockiej, irlandzkiej, nowozelandzkiej.

rozmawiające kobiety i mężczyzna
Spójrz na typowe błędy popełniane przez osoby uczące się języka angielskiego. (Źródło: Unsplash)

Spotkanie z obcokrajowcami mówiącymi po angielsku w Polsce

Kolejna wskazówka, która już odbiła się szerokim echem: dołączanie do organizowanych wydarzeń kulturalnych w języku angielskim!

W większych miastach Polski istnieje co najmniej jedna wyspecjalizowana księgarnia anglojęzyczna, jak np. Polanglo, która organizuje między innymi czytanie książek w języku angielskim.

Idealny sposób na poprawę angielskiego poprzez sztukę i kulturę!

Słuchając anglojęzycznych osób, poszerzysz słownictwo angielskie i poprawisz rozumienie mowy w języku Szekspira.

Jak dostać się na kurs angielskiego bez wychodzenia z domu? Po prostu dołącz do społeczności emigrantów!

W Polsce i w ogóle na świecie, kiedy przeprowadzasz się do miasta, w którym nie masz jeszcze znajomych, możesz poznać innych ludzi za pośrednictwem różnych portali.

Aby uczyć się angielskiego, istnieją InterNations i Meetup, które organizują różnorodne wydarzenia tematyczne w całym kraju (język i kultura, szkolenia, fotografia, historia, zwierzęta itp.).

Wreszcie, inną możliwą opcją nabycia biegłości w języku angielskim jako „samouka” jest całkowite zanurzenie się w anglojęzycznym świecie w domu.

Oznacza to zmianę domyślnego języka wszystkich podłączonych urządzeń (komputerów, tabletów, smartfonów), oglądanie angielskich kanałów telewizyjnych, słuchanie angielskich programów radiowych, wybór oglądania filmów w oryginalnej wersji z napisami w języku polskim.

Pomyśleliśmy o innej technice poznania Anglików w Polsce: zaproś ich do domu! W jaki sposób?

Rejestrując się na stronie Couchsurfing.org.

W Polsce możesz brać udział w wydarzeniach w swoim rodzinnym mieście, aby uczyć się angielskiego, a także możesz gościć podróżnych, których pierwszym językiem jest angielski (ze Wspólnoty Narodów i anglojęzycznej Afryki).

Świetny sposób, aby zmusić prywatnego nauczyciela angielskiego w domu do codziennej nauki!

Wyjazd za granicę w celu poprawy języka angielskiego

Oto najlepszy sposób na przyspieszenie szkolenia językowego: nauka angielskiego w Anglii lub innym kraju Wspólnoty Narodów.

Jeśli mieszkasz w Polsce, najłatwiejszym rozwiązaniem jest wyjazd językowy do Londynu, Dublina, Belfastu, Glasgow, Edynburga lub Birmingham.

Geograficzna odległość Wielkiej Brytanii sprawia, że ​​podróżowanie do tych anglosaskich miast jest teoretycznie łatwe. Niemniej jednak Wielka Brytania nie jest zbyt egzotyczna...

Co więcej, taka podróż może być droga!

Jednak, tak jak wielu ludzi przed Tobą, możesz rozejrzeć się za pracą, która pozwoli Ci pokryć koszty wynajmu mieszkania i wyżywienia.

Możesz także postarać się o wizę i wyjechać do innego anglojęzycznego kraju, a mieszkanie w każdym z nich niesie ze sobą pewne korzyści.

mural w kształcie strzałki z napisem miłość do nauki
Nauka angielskiego nie musi być naprawdę trudna. (Źródło: Unsplash)

Jak to?

Pracując dla firmy australijskiej, kanadyjskiej lub nowozelandzkiej będziesz musiał komunikować się z innymi pracownikami, często z samymi podróżnikami – więc weź udział w nieformalnym kursie konwersacyjnym – i poznaj specjalistyczne słownictwo.

Na przykład zmywanie naczyń w restauracji w Australii rozwinie leksykalną dziedzinę gotowania i obsługi hotelowej. Zajmując się zbiorem owoców - poznasz zasady rolnictwa.

Również angielskie zwroty i inne drobne przekleństwa, a także różne poziomy języka (potoczny i grzecznościowy, powszechny i wulgarny).

UWAGA: zaleca się unikać zadawania się z osobami mówiącymi po polsku, jeśli chcesz szybko się uczyć.

Inną alternatywą dla kursu języka angielskiego jest wymiana językowa (nauka języka na Malcie, w Londynie, Sydney, Ottawie lub Nowym Jorku).

Pamiętaj, że Malta jest z pewnością najbardziej ekonomicznym krajem anglojęzycznym w porównaniu z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Australią i Nową Zelandią: koszty utrzymania będą niższe niż w pozostałych krajach!

W ramach pobytu by uczyć się języka możesz zostać u rodziny goszczącej, zaprzyjaźnić się i porozmawiać z dziećmi i młodzieżą z rodziny goszczącej, wziąć udział w intensywnych kursach języka angielskiego w szkole językowej i jednocześnie uczyć swojego gospodarza języka polskiego.

Czy jest lepszy sposób na płynne mówienie po jednym, dwóch lub trzech miesiącach?

Ostatecznym celem jest bycie tak zanurzonym w języku angielskim, aby można było myśleć i śnić po angielsku.

Podjęcie lekcji angielskiego z native speakerami

Pomimo kilku podróży lub wymian ze społecznością anglojęzyczną w Twoim mieście, Twój poziom angielskiego nie poprawia się?

Mogą być potrzebne kursy z rodzimym nauczycielem angielskiego na Superprof!

Wśród wszystkich naszych nauczycieli Superprof ma prawie 5 000 nauczycieli języka angielskiego w całej Polsce.

W przeciwieństwie do naszych innych artykułów na temat nauki języka angielskiego, znajdziesz tutaj również nauczycieli urodzonych w kraju anglojęzycznym.

Na zajęciach uczniowie mogą wybierać spośród szerokiej gamy kursów:

  • Profesjonalny angielski (biznesowy, techniczny, prawniczy)
  • Przygotowanie do testu z języka angielskiego (BULATS, TOEIC, TOEFL),
  • Kurs konwersacyjny,
  • Nauka się różnych akcentów (irlandzki, szkocki, londyński, australijski itp.),
  • Poznanie historii i kultury krajów anglojęzycznych,
  • Nauka o instytucjach politycznych krajów Wspólnoty Brytyjskiej (na przykład),
  • Nauka gramatyki i słownictwa.

W rzeczywistości nauka w domu – która jest również możliwe poza domem – będzie wymagała pewnego budżetu, ale ćwiczenie angielskiego twarzą w twarz okaże się o wiele bardziej efektywne niż samodzielna nauka przed ekranem komputera.

Przekonany? Nie czekaj, tylko zacznij naukę!

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Angielski ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.