Niezależnie od tego, czy używasz komputera, okazjonalnie lub regularnie, do surfowania po Internecie lub do pracy w trybie offline, powinieneś zainstalować i aktualizować program antywirusowy.

Komputery mogą zostać zainfekowane, nawet jeśli są podłączone tylko do sieci wewnętrznej; sieci publiczne, rządowe, a nawet wojskowe również mogą zostać zainfekowane.

Program antywirusowy jest niezbędny, najlepiej unikać cotygodniowej wymiany elektroniki.

Jeśli dużo surfujesz po Internecie, wkrótce zdasz sobie sprawę z korzyści płynących z maksymalnej ochrony: dzięki lepszemu zrozumieniu cyberzagrożeń, zobaczysz, dlaczego musisz chronić swój komputer, telefon lub tablet. Na koniec, w tym artykule porównamy różne programy antywirusowe, które pomogą Ci dokonać wyboru.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
zł200
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł10
/h
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
Marcin
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Błażej
Błażej
zł33
/h
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
zł200
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł10
/h
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
Marcin
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Błażej
Błażej
zł33
/h
1-sza lekcje za darmo>

Bezpieczeństwo informacji: w jaki sposób komputery zostają zainfekowane?

Jest to jedna z podstaw, które z pewnością będą obejmować rożne kursy komputerowe. Obecnie nie ma sensu używać komputera niepodłączonego do sieci.

W rzeczywistości jest to prawie niemożliwe. Wszyscy i wszystko jest ze sobą połączone w taki czy inny sposób, czy to przez Internet, sieć lokalną, więc Ty i Twoja rodzina możecie korzystać z bezprzewodowej drukarki lub przesyłać strumieniowo filmy, lub po prostu poprzez włożenie dysku CD-ROM, pamięci USB, zewnętrznego dysku twardego, telefonu komórkowego lub, jeśli lubisz retro, dyskietkę. Jeśli nośnik zewnętrzny jest zawirusowany może zostać zainfekowany również komputer.

Te połączenia są niezbędne, jeśli chcesz importować lub eksportować dane, niezależnie od tego, czy są to arkusze kalkulacyjne do pracy, czy zdjęcia z wakacji, które chcesz nagrać na płycie CD dla swojej ciotki. Jednak prosta czynność włożenia pamięci USB do gniazda może być źródłem wielu problemów, jeśli komputer nie jest wystarczająco chroniony - a nawet może spowodować całkowitą awarię systemu Windows.

pendrive lego podłączony do komputera
Pendrivy mogą przenosić wirusy z jednego komputera na inny, dlatego należy je regularnie skanować. Źródło: Visual Hunt

Każdy program może być celem wirusa, przykładowo przeglądarki internetowebardzo często atakowane, dlatego tak ważne jest, aby zainstalować i skonfigurować zaporę (ang. firewall).

Idealny program antywirusowy powinien być w stanie rozpoznać i przeciwdziałać wszelkiego rodzaju włamaniom ze strony oprogramowań szpiegujących w najróżniejszych postaciach, niezależnie od tego, czy chodzi o zainfekowanie systemu czy uszkodzenie plików…

Analiza antywirusowa powinna zakończyć się powstrzymaniem wirusa lub jego kwarantanną (zwłaszcza jeśli pliki użytkownika są zainfekowane).

Ochrona danych: Dlaczego firmy powinny inwestować w zakup dobrego oprogramowania antywirusowego?

Często można zobaczyć doniesienia prasowe o kolejnym cyberataku lub dowody na inne rodzaje cyberterroryzmu. W praktyce, o bezpieczeństwo współczesnego kraju należy dbać również w cyberprzestrzeni, także w aspekcie militarnym, w związku z czym wiele armii w rozwiniętych państwach posiada wyspecjalizowaną sekcję zajmującą się wirusami i złośliwymi oprogramowaniami.

Słyszałeś o tym, jak w 2017 roku w międzynarodowych koncernach tylko w USA doszło do wycieku danych, które obejmowały informacje o 3 miliardach kont?

Nie było to zwykłe niszczenie danych, z którego znane były poprzednie wirusy, ale użycie złośliwego oprogramowania albo po prostu przedostanie się przez luki w zabezpieczeniach.

wybór opcji instalacja avast
Wannacry, wirus, który żądał okupu w zamian za zwrócenie danych od międzynarodowych firm, nie jest jedynym oprogramowaniem ransomware. Źródło: Visual Hunt

W przeciwieństwie do fizycznych przestępstw, przestępcy nie wykorzystują fizycznej lub emocjonalnej słabości (takiej jak porwanie członka rodziny); zamiast tego hakerzy celowali w niematerialne elementy, których utrata oznaczałaby dla użytkownika znaczną stratę finansową, nawet większą niż suma żądana za ich zwrot.

Pracownicy tych firm z niewystarczającym zabezpieczeniem internetowym mieli niespodziewane wakacje - lub przymusowe bezrobocie, w zależności od Twojego punktu widzenia - ale powtórka tego rodzaju piractwa cyfrowego może zniszczyć firmę, rzucić ją na kolana i spowodować masowe bankructwa i zwolnienia z pracy. Należy również zdać sobie sprawę, że w tych przedsiębiorstwach przechowywane są nasze dane i to właśnie one stają się celem dla cyberprzestępców.

A Ty, ile razy zgodziłeś się na przetwarzanie swoich danych bez przeczytania regulaminu i umowy?

Bezpieczeństwo komputerowe: Dlaczego warto mieć program antywirusowy jako użytkownik prywatny?

Prywatne zastosowania będą również wymagały optymalnej ochrony, nie tylko dla komputerów, ale także smartfonów i tabletów.

Raczej nie byłbyś najszczęśliwszy, gdybyś uświadomił sobie, że Twój wysokiej klasy tablet z Androidem uległ awarii, tracisz wszystkie zrobione zdjęcia lub dowiadujesz się, że na Twoim koncie bankowym zostały przeprowadzone operacje, których z pewnością nigdy nie autoryzowałeś - tylko dlatego, że nigdy nie zadałeś sobie trudu, aby uzyskać odpowiedni dostęp do ochrony komputera i sieci.

W praktyce, dla komputera z systemem Windows nawet przeciętny darmowy program jest lepszy niż nic.

Jeśli wydaje Ci się, że kładziemy nacisk na Windows, to dlatego, że jest to zdecydowanie najpowszechniejszy system operacyjny zarówno w czasie, jak i przestrzeni oraz jeden z pierwszych, który przyciągnął uwagę cyberprzestępców, którzy wykorzystują wolność (która w końcu stała się „wadą” ) systemu operacyjnego komputera.

Wojna PC/Mac (lub Mac/PC, w zależności od tego, po której stronie się znajdujesz) toczy się nie tylko na arenie czysto komercyjnej, która opanowała dany rynek, ale także na której najlepiej zapobiegać cyberatakom i wykrywać wirusy.

Powszechnym błędem jest przekonanie, że komputer Apple nie może zostać zainfekowany: system OS X nie jest już bezpieczny, może zostać zainfekowany trojanami i równie ważne jest zainstalowanie programu antywirusowego, aby chronić swoje dane na komputerze Mac.

komputer apple mac
Nawet komputery Apple Mac mogą mieć wirusy - więc nie zapomnij o aktualizowaniu zabezpieczeń! Źródło: Visual Hunt

Obecnie Linux (GNU) jest prawdopodobnie najbardziej preferowanym systemem operacyjnym, jeśli zależy komuś na bezpieczeństwie: w rzeczywistości wielu cyberpiratów prawdopodobnie także go używa…

Ale prawdopodobnie powinieneś również uważać na Bliss, File, VIT i SIILOV. A to dopiero początek - wkrótce programy antyszpiegowskie będą niezbędne w każdym systemie operacyjnym, jak niestety zdali sobie sprawę użytkownicy Androida.

Cyberbezpieczeństwo: Niektóre programy chroniące przed złośliwym oprogramowaniem i inne bezpłatne oprogramowania zabezpieczające

Darmowe wirusy są czymś oczywistym i wolelibyśmy się bez nich obejść. Z drugiej strony dobrej jakości programy antywirusowe mogą być dość drogie.

A jednak wśród najlepszych programów antywirusowych dostępnych dla systemu operacyjnego Windows, okazuje się, że jest kilka darmowych (całkowicie lub częściowo).

Najlepsze darmowe programy antywirusowe (w zależności od Twoich potrzeb i preferencji):

 • Avira Free, program antywirusowy dla systemu Windows
 • AVG AntiVirus Free, z darmową wersją (najlepszy, jeśli nadal używasz Visty; ma również funkcje optymalizacji komputera)
 • Kaspersky Free
 • Bitdefender Antivirus Free Edition
 • Windows Defender (szczególnie dla Windows 10)
 • Panda Dome

Jeśli uważasz, że nie możesz zaufać bezpłatnemu programowi antywirusowemu, większość płatnych wersji oferuje bezpłatny okres próbny, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy Twoje aplikacje działają bezproblemowo, zanim wyjmiesz kartę kredytową. Większość okresów próbnych trwa około miesiąca, zanim zostaniesz poproszony o zapłatę.

Uważaj na fałszywe oprogramowanie antywirusowe, które może być oprogramowaniem szpiegującym ,,w przebraniu". Zwróć też uwagę, że bardzo proaktywny program Avast Free utrudnia równoległe uruchamianie dodatkowych programów ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Poza tym Avast został już zhakowany...

Bezpieczeństwo w sieci jest tak złożone, że naprawdę powinieneś przyjrzeć się dodatkowym aplikacjom zabezpieczającym, takim jak:

 • Spybot Search & Destroy (oprogramowanie antywirusowe i anty-malware na PC w jednym)
 • Malwarebytes (ma bezpłatną wersję dla MacOS i bezpłatną wersję próbną dla Windows)
 • CCleaner
 • Ghostery, program do blokowania reklam i oprogramowania antyszpiegowskiego

Pamiętaj o regularnym skanowaniu systemu (nie czekaj, aż zwolni!), aby pozbyć się wirusów, które mogły przedostać się niezauważone.

Kursy informatyczne mogą pomóc w wyborze odpowiednich programów, aby dobrze zabezpieczyć komputer.

Najlepsze płatne programy antywirusowe

Będziesz potrzebował przyzwoitej pamięci RAM, aby uruchomić program antywirusowy na swoim smartfonie!

Jeśli darmowy program antywirusowy może wystarczyć prywatnym użytkownikom, każda struktura korporacyjna, od małych start-upów po duże międzynarodowe korporacje, powinna zainwestować w szerszy zestaw narzędzi zabezpieczających, aby zapobiec awariom w mini-sieciach, serwerach lub wewnętrznych sieciach firmowych. W tym miejscu pojawia się płatne rozwiązanie antywirusowe.

flaga firmy kaspersky eksperci bezpieczeństwa
Kapersky jest jednym z kilku najlepszych programów antywirusowych. Źródło: Visual Hunt

Ale jakie jest najlepsze oprogramowanie antywirusowe?

Wszystkie badania porównawcze dotyczące najlepszego oprogramowania zabezpieczającego generalnie mają te same nazwy:

 • Bitdefender Antivirus Plus (oczywiście z większą liczbą funkcji niż darmowy Bitdefender)
 • Kaspersky Antivirus
 • Norton Security +
 • G Data Antivirus
 • ESET NOD32
 • F-Secure SAFE
 • McAfee Antivirus Plus (dostępna jest również bezpłatna edycja przez ograniczony czas)

Antywirus a ludzkie niedopatrzenie

Ogólnie rzecz biorąc, głównym powodem błędu w systemie Windows 8 lub usterkach przeglądarki internetowej jest użytkownik.

Ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym to dobra rzecz - jednak wiele oszustw internetowych nadal wykorzystuje tradycyjne metody, które nie mają nic wspólnego z serwisami internetowymi, w których podstawową rolę odgrywa treść generowana przez użytkowników tych serwisów. Do tych metod należą kradzież tożsamości i wykorzystywanie hojności ludzi…

Istnieje wiele dobrych nawyków, które należy zastosować równolegle do pobierania dobrego programu antywirusowego dla komputerów Mac lub dobrego programu antywirusowego dla systemu Windows.

Przede wszystkim upewnij się, że Twoja zapora jest aktywna. Powinieneś także regularnie aktualizować system Windows: większość poprawek ma na celu pomóc chronić dysk twardy - dlatego XP i Vista są teraz szczególnie zagrożone, ponieważ pomoc techniczna dla tych wersji systemu Windows została przerwana.

Uważaj na oprogramowanie freeware z plikami danych kończącymi się na „.exe” (zwłaszcza jeśli masz je z sieci P2P: najlepszą reakcją jest ostrożność. Jeśli zauważysz, że komputer zwalnia po zainstalowaniu freeware, natychmiast poddaj go kwarantannie lub odinstaluj program. Filtr antyspamowy byłby przydatny, nawet jeśli używasz systemu GNU/Linux. Nie zapomnij sformatować pamięci USB i użyć oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych (lub ręcznie tworzyć kopie zapasowe plików w regularnych odstępach czasu).

Możesz zaszyfrować swoją sesję hasłami, aby chronić swoje najcenniejsze dane.

Kiedy masz rodzinę, kontrola rodzicielska pomaga chronić Twoje dziecko przed podejrzanymi, zainfekowanymi wirusami witrynami internetowymi. Ponadto Twoja przeglądarka, nieważne jak zaawansowana, powinna być regularnie aktualizowana.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Informatyka ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.