„Jaki jest pożytek z internetu - oprócz samego korzystania z niego…” - Jacob Berger, magazyn Transfert, styczeń 1999

W ciągu zaledwie kilku lat wiele się zmieniło: przejście z XX do XXI wieku było ogromnym krokiem naprzód dla Internetu i mocy obliczeniowej urządzeń elektronicznych.

Pierwsza dekada XXI wieku zostanie uwieczniona w kronikach i książkach historycznych jako Narodziny Internetu, do tego stopnia, jak ​​napisał Craig Barret: „Internet będzie dla gospodarki XXI wieku tym, czym była ropa w XX wieku."

Wydaje się teraz jasne, że tylko pustelnicy i emeryci mogą żyć bez ADSL, VDSL2 czy światłowodu: dla reszty z nas - czy to firm, czy osób prywatnych - połączenie z Internetem stało się niezbędne.

Oderwanie się od rzeczywistości, Wielki Brat, zniszczenie „prawa do bycia zapomnianym”, wirusy, oszustwa cyfrowe, pornografia - dno tego wirtualnego wszechświata może być przerażające, co zaowocowało powstaniem frazy „Infernet”.

Jednak internet to przede wszystkim narzędzie, które można wykorzystać w dobrym lub złym celu, może być przydatne lub przyczynić się do marnowania czasu, w zależności od tego, jak z niego korzystamy.

Może pomóc w zdobyciu rzeczy trudnych do znalezienia w sklepach stacjonarnych (myślimy o kolekcjonerach!) lub ożywić obszary wiejskie dotknięte wyludnieniem dzięki pracy w domach, jest także placem zabaw dla cyberprzestępców.

Od pedofilów po piractwo - zakres jest szeroki; Internet stał się rajem dla oszustów, podobnie jak wcześniejsze groźby przez telefon i oszustwa „od drzwi do drzwi”.

Łatwo jest zagrać w ręce hakerów i ujawnić swoją elektronikę - nie wspominając o koncie bankowym lub całej swojej egzystencji - nie zdając sobie z tego sprawy. Mamy nadzieję, że dzięki tym artykułom odpowiemy na niektóre z Twoich pytań i pomożemy Ci zachować pieniądze i prywatność.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
Michał
5
5 (5 oceny)
Michał
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julian
Julian
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
Sylwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hubert
5
5 (2 oceny)
Hubert
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (5 oceny)
Michał
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julian
Julian
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
Sylwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Hubert
5
5 (2 oceny)
Hubert
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Przeglądarki internetowe dostosowane do Twoich potrzeb w zakresie bezpiecznego przeglądania sieci

Trudno wyobrazić sobie marynarza bez statku, Krzysztofa Kolumba bez swojej Santa Maria i jej załogi.

Ta sama zasada obowiązuje podczas surfowania po Internecie: potrzebujesz przeglądarki internetowej (jeśli chcesz, swojej „deski surfingowej”), aby przechodzić z jednej witryny do drugiej. Ale zacznijmy od podstaw.

breloki z logo mozilla firefox
Firefox to jedna z kilku opcji przeglądarki służących do surfowania po Internecie. Źródło: Visual Hunt

Według statystyk publicznych, prędkość Internetu rośnie każdego roku w całej Polsce na wzór sieci: najpierw duże miasta, następnie ich przedmieścia i parki przemysłowe (finansowane przez firmy, które mają tam swoje biura i zakłady produkcyjne), zanim rozprzestrzenią się na obszary wiejskie. społeczności, w których koszty muszą pokryć środki publiczne.

Niedogodnym efektem ubocznym tej dodatkowej szybkości jest to, że projektanci stron internetowych wykorzystują ją do zaśmiecania swoich stron różnymi rodzajami zdjęć (HD, jeśli mogą je zdobyć), wideo, animacji flash, plików cookie, oprogramowań szpiegowskich, oprogramowań reklamowych, plików dźwiękowych… Więc ostatecznie rzeczywiste przeglądanie stron nie postępuje wcale szybciej niż wcześniej. Może być nieco bardziej płynne w regionach o dużej prędkości, ale jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie 56 k lub ADSL jest nadal normą, nowoczesne strony internetowe będą pełzać w ślimaczym tempie i sprawią, że będziesz marzyć o cywilizacji.

Jednak niezależnie od szybkości Internetu musisz wiedzieć, że to, co widzisz na ekranie, to nie wszystko, co jest ukryte w kodzie strony.

Rzeczywiście, student informatyki uczy się wszelkiego rodzaju języków programowania, kodów, skrótów, tagów… HTML, PHP, xHTML: są to języki programowania, które zbudowały Internet. A ponieważ każda przeglądarka internetowa jest niezależnym oprogramowaniem, interpretuje kod nieco inaczej: dlatego niektóre błędy w witrynie pojawiają się tylko podczas korzystania z przeglądarki Mozilla Firefox, ale nie w przypadku Opery (i odwrotnie).

Dowiedziałbyś się więcej o różnych językach i tagach na kursie programowania...

Oznacza to, że ogólnie dobrym pomysłem jest zainstalowanie dwóch różnych przeglądarek: jeśli witryna http nie ładuje się, zawsze możesz spróbować uzyskać do niej dostęp z innej przeglądarki, aby sprawdzić, czy problem dotyczy przeglądarki, czy samej witryny.

otwarta przeglądarka google chrome
Istnieje wiele opcji dla przeglądarek internetowych - każda z nich ma inne zalety i wady. Źródło: Visual Hunt

Kolejna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę: przyjaciele i rodzina prawdopodobnie zasugerują Ci konkretną przeglądarkę. To wszystko jest w porządku i bez wątpienia godne zaufania, ale weź pod uwagę, że niektóre przeglądarki są zoptymalizowane pod kątem określonych systemów operacyjnych: Windows to nie to samo co MacOS lub GNU/Linux, tablet nie działa tak samo jak Tower PC ani Blackberry nie jest tym samym, co smartfon z Androidem lub iPad. Gdy już znasz różnicę, możesz lepiej wybrać między Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox lub nawet Microsoft Edge - lub nawet, jeśli chcesz, przejść do trybu niezależnego.

Dobre jest to, że są bezpłatne, mają obsługę klienta i że istnieją kursy informatyczne dla początkujących, które pomogą Ci ustalić od czego zacząć! Poznaj najlepsze przeglądarki internetowe.

Jak działa antywirus i po co go instalować?

Zachowanie zdrowia oznacza przeciwstawianie się chorobie i nieoddawanie jej jakichkolwiek praw do zdrowego ciała. Znamy lekarzy zajmujących się ciałem i umysłem, ale są też lekarze cyfrowi: oprogramowanie antywirusowe, które chroni dysk twardy przed inwazyjnymi obcymi elementami.

cząsteczka wirusa covid-19
Podobnie jak w przypadku prawdziwych badań nad wirusami, z wirusami komputerowymi walczy się w laboratoriach, w których specjaliści od oprogramowania antywirusowego robią wszystko, aby z nimi walczyć. Źródło: Unsplash

Platforma cyfrowa to zbiór tytułów, tekstów, obrazów i narzędzi interaktywnych zapisanych na podłączonym serwerze. Aby je zobaczyć, czytać i wchodzić z nimi w interakcję, informacje te muszą zostać pobrane na komputer lub chmurę jako „pliki tymczasowe”.

To nie musi być złe - w świecie tęcz i jednorożców ten modus operandi nikomu by nie przeszkadzał.

Niestety żyjemy w zupełnie innym świecie i mając nadzieję, że pewnego dnia uda nam się osiągnąć coś lepszego, jesteśmy zmuszeni radzić sobie z nieżyczliwymi, a nawet wrogimi jednostkami.

Czasami nazwa domeny może ukrywać wirusa komputerowego - a nawet kilka!

Może się tak zdarzyć, jeśli sama witryna nie jest wystarczająco bezpieczna; a gdy Twoje urządzenie elektroniczne zostanie zainfekowane - jeśli nie zastosujesz wystarczających środków ostrożności - możesz przenieść wirusy na inne urządzenia.

To prawdziwa puszka Pandory z najbardziej różnorodnymi aplikacjami, jakie można sobie wyobrazić: trojany, oprogramowanie szpiegujące (spyware), złośliwe oprogramowanie (malware), retrowirusy, rootkity, keyloggery, backdoory, porywacze przeglądarki, ransomware… Aby wymienić je wszystkie, potrzebujemy specjalisty do spraw wirtualnych patologii!

Już sama ta lista powinna być wystarczającą zachętą do zainstalowania oprogramowania antywirusowego na komputerze domowym lub biurowym. Najlepsze są oczywiście te płatne, ale lepiej mieć nawet darmowe (chociaż może wymagać uzupełnienia przez inne darmowe programy specjalizujące się w określonym typie zagrożenia) niż żadne.

Dość trafne jest to, że podobnie jak burze i huragany, najbardziej niszczycielskie wirusy otrzymują nazwy: MyDomm.A, Cabir, PsybOt, Tchernobyl, CIH, Conficker…

Najbardziej frustrującą rzeczą może być danie się złapać fałszywemu antywirusowi (rodzaj wilka w owczej skórze, który instaluje złośliwe oprogramowanie na dysku twardym zamiast z nim walczyć) lub zostać zaatakowanym przez „retrowirusa”, rodzaj wirusa komputerowego, który w szczególności dotyczy systemów bezpieczeństwa.

Nie zapomnij też aktywować zaporę (firewall), zwłaszcza jeśli używasz systemu Windows - najpowszechniejszego systemu operacyjnego na świecie i, co nie powinno być zaskoczeniem, najczęściej atakowanego. Kurs komputerowy dla początkujących pomoże Ci znaleźć właściwą przeglądarkę internetową i nauczysz się, jak ją zainstalować.

Użytkownicy Ubuntu i Mac, a także miłośnicy Androida i iOS nie są tak bardzo zagrożeni - ale na jak długo? Mnożą się ataki cyfrowe, nawet na Macbookach, iPadach i innych tabletach: liczba szkodliwych programów wciąż rośnie! Dowiedz się, jak ochronić przed nimi swój komputer, wpisując np. „korepetycje informatyka Lublin” w wyszukiwarkę Superprof.

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Kto w dzisiejszych czasach zostawiłby szeroko otwarte drzwi, wyjeżdżając na dwutygodniowe wakacje lub zostawił w centrum miasta otwarty samochód, a na desce rozdzielczej znajdowałaby się sztabka złota?

To samo dotyczy Internetu: musisz wiedzieć, jak chronić swoje dane podczas przeglądania sieci. Idealnym rozwiązaniem do automatycznego blokowania cyfrowych intruzów jest często po prostu dobry antywirus. Ale to nie wystarczy. Ty jesteś głównym słabym punktem w tym łańcuchu.

Mówiąc w skrócie, musisz być czujny jak ważka!

Podczas surfowania po sieci zachowaj odpowiedzialność i ostrożność. Wiele żartów i oszustw to po prostu przepakowane odwieczne machinacje. Zanim miły sprzedawca zapukał do Twoich drzwi, telemarketer słodko namówił Cię do kupienia 100 puszek wosku, którego nigdy nie użyjesz (w ten sposób umieszczając Cię na ich liście do przyszłych oszustw), a do Twojej skrzynki pocztowej dotarły listy z informacją, że wygrałeś na loterii, w której nigdy nie brałeś udziału, a wszystko, czego potrzebują, aby wysłać Ci pieniądze, to informacje o Twoim banku… Teraz otrzymujesz e-maile od afrykańskiego księcia, wiadomości phishingowe podszywające się pod Amazon, Paypal, a nawet firmę obsługującą karty kredytowe, wykorzystującą fałszywe strony logowania do kradzieży hasła. Ostatecznie możesz kliknąć w wyskakujące okienko zasłaniające witrynę, którą chcesz zobaczyć i informujące, że jesteś 100-tysięcznym gościem i powinieneś odebrać nagrodę.

kamera bezpieczeństwa zamontowana na szarej ścianie
Oprogramowanie szpiegujące jest wszędzie - rób wszystko, co możesz, aby się chronić. Źródło: Unsplash

Zachowaj czujność i uważaj. Nie klikaj linków w wiadomości e-mail, zamiast tego wpisz ręcznie adres strony w przeglądarce (Amazon, Paypal itp.) i zaloguj się stamtąd, aby sprawdzić, czy problem wspomniany w wiadomości jest prawdziwy. Nie klikaj podejrzanych ofert promocyjnych, nie zapisuj się do każdego newslettera tylko dlatego, że chcesz odwiedzić jakąś witrynę (poszukaj przycisku „x” - zwykle jest on sprytnie gdzieś ukryty).

W mediach społecznościowych unikaj publikowania danych osobowych (zwłaszcza jeśli hasłem jest imię Twojego psa!), informowania potencjalnych włamywaczy o tym, kiedy wyjdziesz z domu lub publikowania zdjęć swojego dziecka i wzmianki o tym, gdzie chodzi do szkoły.

Chroń również swoją karierę, obecną lub przyszłą, nie publikując obraźliwych komentarzy ani zdjęć przedstawiających Ciebie lub znajomych w krępujących sytuacjach… Internet nigdy nie zapomina, a pracodawcy i rekruterzy zaczęli googlować potencjalnych pracowników. Nawet służby mundurowe robią rekonesans w cyberprzestrzeni w poszukiwaniu określonych słów kluczowych - więc nie wspominaj o ogromnej kolekcji nielegalnie pobranych filmów lub paleniu trawki, nawet jeśli to dla Ciebie codzienność.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlaczego nie weźmiesz udziału w prywatnych kursach informatycznych z jednym z naszych korepetytorów Superprof? Znajdź okolicznego nauczyciela, wpisująć np. „korepetycje z informatyki Kraków” w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.