„Jeśli masz coś, o czym nie chcesz, by inni wiedzieli, może po pierwsze powinieneś przestać to robić.” - Eric Schmidt

Ten cytat dyrektora generalnego Google wydaje się sugerować, że każdy, kto nie chce, aby jego dane były dostępne dla wszystkich, jest przestępcą - ale tym bardziej wyjaśnia, jak bardzo musimy zachować ostrożność w przypadku wszystkiego, co osobiste i może znaleźć się w Internecie.

Chociaż „przestępca” w tym przypadku chce po prostu uniemożliwić programom reklamowym czy szpiegującym, robotom i plikom cookie badanie swoich nawyków, aby wprowadzić go do bazy danych i skierować jego przeglądanie na określone strony oraz - co najważniejsze - dostosować reklamy do produktów, które mogą nas zainteresować.

  • Właśnie użyłeś Gmaila, aby wysłać znajomemu wiadomość, w której mówisz o tym, że chciałbyś kupić nową kosiarkę, i - abrakadabra - bez konieczności wpisywania wyszukiwania w Google, jesteś zalany reklamami kosiarek zawsze, gdy surfujesz po Internecie?
  • Właśnie otrzymałeś e-mail od znajomego, który rzekomo „utknął” w obcym kraju, z prośbą o przesłanie mu pieniędzy?
  • Przelewy pieniężne zostały wykonane na Twoje nazwisko i bez Twojej zgody?
  • Ktoś zdaje się podszywać pod Ciebie w Internecie?
  • Słyszałeś o ludziach zwalnianych z powodu postów na Facebooku?
  • Słyszałeś, że pedofile czają się na czatach, komunikatorach i forach?

Wszystkie te niewygodne sytuacje podkreślają istotę ochrony życia prywatnego w cyfrowym świecie…

Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w konkursie, chcesz się zarejestrować, aby otrzymać kartę ze zniżkami, musisz wypełnić formularz online lub po prostu publikujesz post w mediach społecznościowych, często przekazujesz dane osobowe różnym osobom. Dzięki ustawie o ochronie danych osobowych oraz RODO masz określone prawa, z których przynajmniej w większości przypadków powinieneś być świadomy.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (5 oceny)
Norbert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (7 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikolaj
5
5 (7 oceny)
Mikolaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (5 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
4,8
4,8 (5 oceny)
Sebastian
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (3 oceny)
Norbert
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (4 oceny)
Bartosz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (5 oceny)
Norbert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (7 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikolaj
5
5 (7 oceny)
Mikolaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (5 oceny)
Jakub
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
4,8
4,8 (5 oceny)
Sebastian
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (3 oceny)
Norbert
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego należy chronić swoje dane osobowe?

Na prawo do bycia zapomnianym często człowiek powołuje się, gdy jest już za późno. Utrata lub rozpowszechnienie danych osobowych - nawet jeśli było to wówczas dobrowolne - często kończy się łzami.

Oto kilka powodów, dla których powinieneś uważać na to, co publikujesz i wypełniasz - coś, co z pewnością pojawi się na następnej lekcji kursu informatycznego dla początkujących lub dla seniorów….

  • Twoja reputacja zawodowa

Surfowanie po Internecie może mieć zaskakujące konsekwencje, o których często nie myślisz, rejestrując się u swojego dostawcy Internetu.

Cały czas mówi się o tym jak trudno jest zachować anonimowość w Internecie. Niektóre witryny publicznie wyświetlają niektóre Twoje dane, zarysowując swego rodzaju obraz Twojej osoby, który jest jednak zawsze niekompletny, często błędny lub zdeformowany.

pędzle z farbami oraz loga mediów społęcznościowych
Publiczne życie w mediach społecznościowych może narazić Cię na cyberprzemoc, a może nawet kosztować pracę. Źródło: Visual Hunt

Media społecznościowe są zdecydowanie na topie, ludzie ujawniają informacje o swoich myślach i działaniach, często prowadząc do nieautoryzowanego (choć często całkowicie legalnego) wykorzystania ich danych. Ci ludzie są swoimi własnymi kretami w tej „szpiegowskiej” grze: publikowanie w mediach całego swojego życia może nie tylko zachęcić witryny komercyjne do wykorzystywania tych danych do sprzedawania Ci pewnych produktów, ale może również zdyskwalifikować Cię z niektórych potencjalnych miejsc pracy lub nawet spowodować utratę tego, które masz.

Na przykład, jeśli chcesz dołączyć do służb mundurowych - właśnie widziałeś post na Facebooku z informacją, że rekrutują - oficer rekrutacyjny może zerknąć na Twój własny profil na Facebooku, Instagramie i Twitterze, na których znajdują się osobiste zniewagi, rasistowskie obelgi lub zdjęcia z licznych imprez mocno zakrapianych alkoholem, które sugerują, że być może nie zawsze przestrzegałeś wartości moralnych policji, co sprawi, że rekruter wyrzuci Twoje podanie do kosza na śmieci.

Pracownicy HR często korzystają z metody headhuntingu i szpiegują incognito, zanim skontaktują się z potencjalnym kandydatem.

Nawet jeśli masz pospolite nazwisko, nie jest łatwo pozostać anonimowym w sieci po tym, jak opowiedziałeś o swojej najnowszej przygodzie we wszystkich szczegółach na Facebooku…

  • Obrona swojego honoru

Konsekwencje ujawnienia wrażliwych, a nawet intymnych informacji mogą w końcu okazać się nie do zniesienia: wymuszenie ujawnienia się, publiczne oskarżenia, podwójne lub potrójne życie ujawnione przyjaciołom, krewnym i szefom…

Chociaż możesz w sposób uzasadniony udostępniać pewne rzeczy bliskim znajomym, nie wszystko, co robisz, powinno być od tak znajdowane za pomocą wyszukiwarki Google. Twoje życie nie jest Archiwum Narodowym!

Negatywne reakcje ludzi wokół Ciebie, a nawet relacje prasowe na temat czegoś bardzo raniącego i intymnego, mogą być okropne - niektóre ofiary popadły w depresję, a nawet popełniły samobójstwo. Musisz podjąć takie same psychologiczne środki ostrożności, jak w przypadku udziału w reality TV, których największe wady zostały przeniesione na Twittera lub Snapchata.

Istnieją nawet skrajne przypadki, takie jak ransomware, rodzaj złośliwego oprogramowania często stosowanego w cyberprzestępczości: złośliwy program odcina Cię od danych na Twoim komputerze i obiecuje przywrócić dostęp w zamian za pieniądze.

  • Zapewnienie sobie bezpieczeństwa fizycznego

Zagrożone może być nawet Twoje bezpieczeństwo fizyczne - na przykład włamanie na konto bankowe oznacza, że ​​atakowane jest fizyczne źródło pieniędzy.

Ale Twoje zdrowie też jest zagrożone: oszuści mogą pojawić się wszędzie; spotkanie po małym flircie na portalu randkowym może się zamienić w koszmar; hejterzy i trolle na forach internetowych mogą osłabić Twoją samoocenę i wywołać depresję.

komiksowa grafika złodziej łamiący szyfr na komputerze
Nie ułatwiaj życia złodziejom i zorganizowanym grupom przestępczym - unikaj publikowania w mediach społecznościowych informacji o tym, kiedy jesteś na wakacjach i jak wygląda Twój dom. Źródło: Visual Hunt

I wreszcie, włamywacze też korzystają z internetu: Mapy Google czy Google Earth pomagają im wykryć kolejny cel, zbierają informacje o potencjalnych ofiarach przeszukując sieć - ktoś wspomina o wybitej szybie, inny ogłasza, że ​​jest na wakacjach, trzeci zamieszcza zdjęcie jelenia w swoim ogrodzie uchwycone przez kamerę bezpieczeństwa (i przy okazji wszyscy dowiadują się, gdzie ta kamera jest ukryta)…

Kursy programowania (korepetycje informatyka) mogą pomóc Ci zdecydować, co publikować lub jakie programy pomogą Ci zachować choć część prywatności.

Cyberbezpieczeństwo: zapewnienie sobie ochrony życia prywatnego

Wojna ze spyware

Prawdziwa anonimowość w Internecie jest praktycznie niemożliwa, gdy Twój adres IP pozostawia tak wiele cyfrowych śladów, które mogą zostać odebrane przez firmy handlujące danymi - i wyskakujące boty.

Możesz przechwycić te małe programy typu adware, które oprócz pobierania historii przeglądarki, spowalniają ją. Adblocker dodatkowo pozwala zachować anonimowość i pozwala korzystać z podwyższonego bezpieczeństwa komputera.

Szczególnie interesującym pod tym względem programem blokującym reklamy jest Ghostery. Działa szczególnie dobrze z Mozilla Firefox i daje komentarz na żywo do zablokowanych wyskakujących okienek.

Używanie DuckDuckGo - uwielbianego przez użytkowników GNU/Linuxa - do wyszukiwania treści w Internecie gwarantuje poufność Twoich danych i anonimowe przeglądanie stron internetowych.

Malware:  co możesz z nim zrobić

Jeśli pobierasz plik torrent podłączony do sieci P2P, takiej jak eMule lub Bitorrent (oczywiście w całkowicie niewinnych i legalnych celach), warto zaszyfrować i zmienić swój adres IP, aby ograniczyć ryzyko piractwa.
Nawet jeśli używasz OS X, maskowanie adresu IP jest koniecznością.
Pamiętaj: Twoje połączenie internetowe to otwarte drzwi, przez które mogą wejść hakerzy!
Odpowiednie środki ostrożności obejmują dobrą zaporę (ang. firewall) i aktualny program antywirusowy (nawet jeśli jest darmowy). Dowiedz się jak dbać o bezpieczeństwo swojego komputera od profesjonalisty (korepetycje informatyka Łódź, korepetycje informatyka Lublin).

Kwestia przeglądarki internetowej

Anonimowe przeglądanie sieci jest możliwe tylko wtedy, gdy pozwala na to przeglądarka internetowa; co nie powinno powstrzymać Cię przed podjęciem kilku środków ostrożności.
Upewnij się, że pasek adresu URL zawiera prawidłowy protokół http (w szczegółach może pomóc kurs komputerowy) i prawidłowy adres, ponieważ istnieją fałszywe strony internetowe podszywające się pod te, należące do poszczególnych dostawców usług, takich jak mBank czy inne banki. które Jest to tzw. phishing, celem jest zebranie danych logowania, adresów itp. od niczego niepodejrzewających ofiar.
instrukcja jak sprawdzić prawdziwość adresu strony internetowej
Kiedy zobaczysz wiadomość e-mail przypuszczalnie z Twojego banku, Paypal lub Amazon, która mówi, że należy kliknąć łącze w celu zweryfikowania danych, upewnij się, że adres URL, na który Cię odsyła, jest naprawdę właściwy. Źródło: Dziennik Internautów
Możesz akceptować pliki cookie z pewnych zaufanych witryn, ale spowalniają one Twoją przeglądarkę, no i są jeszcze boty, które przeszukują pliki cookie, aby sprzedać Twój adres IP stronom trzecim. To samo dotyczy haseł, nawet zaszyfrowanych. Wszystko, co jest przechowywane w Internecie, może zostać zhakowane przez osoby o wątpliwej moralności.

Nawyki do wyrobienia i zerwania, aby chronić swoje dane

Zaszyfruj swoje dane dostępowe

Zgadza się. Zaszyfruj wszystko, co możesz: swój adres IP, interfejs ISP, serwer proxy, sesję użytkownika, konto klienta…
Upewnij się również, że posiadasz aktualne informacje i systemy eksploatacji, niezależnie od tego, czy są to programy antywirusowe, czy dodatki do przeglądarki, np. Firefox.
wskazówka dotycząca tworzenia trudnego do złamania hasła na gmail
Chociaż żądania hasła mogą czasami wydawać się nierozsądne, ich celem jest ochrona Ciebie i Twoich danych. Źródło: mobiRANK

Nie używaj wszędzie tych samych haseł i zmieniaj je regularnie. Upewnij się, że mają minimum liter, cyfr i znaków specjalnych (takich jak gwiazdka lub wykrzyknik).

Podwójne uwierzytelnianie wzmacnia ochronę osobistą poprzez dodanie tymczasowych haseł, na przykład w chmurze.

Zachowaj ostrożność podczas przeglądania po sieci

Przestępcy korzystają z luźnych zabezpieczeń.
Nigdy nie odpowiadaj (i nawet nie otwieraj!) na anonimowe e-maile lub e-maile od kogoś, kogo znasz, ale z wątpliwą treścią (prośba o pieniądze…): to rodzaj kradzieży tożsamości cyfrowej. Z tego samego powodu nie ujawniaj swojego adresu e-mail za każdym razem, gdy prosi o to witryna, bo zostaniesz zalany spamem…

Miej świadomość konsekwencji prawnych

Wolność słowa to jedno, ale prawo europejskie i polskie zawiera przepisy dotyczące pewnych przestępstw związanych z opiniami, takimi jak zniesławienie, które nie tylko zrujnują Twoje szanse na dostanie się do służb mundurowych, ale mogą również prowadzić do więzienia i innych strat w zakresie wolności obywatelskiej.
„Internet nigdy nie zapomina” - wszystko, co piszesz, jest zapisywane, więc uważaj, co publikujesz. Unikaj ujawniania wrażliwych lub poufnych informacji i nie wypowiadaj się o swoich przełożonych/znajomych, bez względu na to, jak bardzo jesteś zły.

Zrób kopię zapasową swoich plików

Aby dane, których nie przesyłasz lub zapisujesz w chmurze, nie znikały na zawsze, regularne wykonywanie kopii zapasowych jest niezbędne (na przykład na zewnętrznym dysku twardym) na wypadek włamania lub awarii wewnętrznego dysku twardego.

Korzystaj z prywatnej sieci

Darmowe Wi-Fi w lokalnym pubie jest praktyczne, ale raczej nie jest poufne. Korzystanie z VPN (wirtualnej sieci prywatnej) zwiększa bezpieczeństwo Twoich danych, ponieważ są one trudne do zhakowania. To samo dotyczy systemu Tor.
Podsumowując: musisz być czujny jak ważka!
Aby dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie, przeczytaj nasz inny powiązany post.
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.