Jeśli masz naturalne zdolności matematyczne, szybko identyfikujesz wzorce i lubisz rozwiązywać problemy, może powinieneś rozważyć zawód księgowego.

Większość ludzi, myśląc o pracy w księgowości, myśli o kobietach w średnim wieku w okularach, które całymi dniami wstukują liczby w przestarzały kalkulator i rozliczają VAT przez cały rok.

Chociaż ten stereotyp może być popularny jeszcze przez jakiś czas, mija się on z prawdą. W dzisiejszym świecie biznesu księgowi są bardziej konsultantami niż strażnikami ksiąg przychodu i rozchodu. Prawdą jest, że księgowość pozostaje częścią zakresu obowiązków pracy w rachunkowości, ale stanowi tylko ułamek tego, czym zajmują się biura rachunkowe i księgowe oraz specjaliści w dużych firmach.

Rozwój oprogramowania księgowego ułatwił wykonywanie regularnych zadań księgowych: wystawianie faktur, śledzenie płatności i kosztów itd. Oznacza to, że księgowy spędza mniej czasu na analizowaniu liczb i ma więcej czasu na analizę finansowych wyników firmy w celu rozwoju stabilności i wydajności organizacji.

Najbardziej znana firma księgowa na świecie, Deloitte Ltd., zatrudnia ponad 245 000 pracowników w 150 krajach na wszystkich kontynentach. Z roku na rok odnotowuje wzrost przychodów. Ustawiczny rozwój największej z firm księgowych jest dowodem na to, że ​​istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych księgowych.

Jeśli przemawia do ciebie pomysł zostania księgowym, prawdopodobnie chciałbyś wiedzieć, w co się pakujesz i jak długo potrwa edukacja, zanim zbierzesz nagrodę za ciężką pracę. Zobacz, ile czasu zajmie ci zostanie certyfikowanym księgowym.

Mężczyzna w niebieskiej koszuli, podpisujący dokumenty.
Księgowość w starym stylu była prowadzona za pomocą pióra i papieru, ale od tego czasu została zastąpiona oprogramowaniem księgowym. | źródło: Unsplash - Scott Graham
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rachunkowość
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
Gosia
zł28
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
Adam
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemysław
Przemysław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
Gosia
zł28
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
Adam
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemysław
Przemysław
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kursy SKwP (Stowarzyszenia Księgowych w Polsce)

Jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w kursach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, znajdziesz się na ścieżce czteroetapowego programu certyfikatów.

SKwP powstało w 1907 roku i oferuje certyfikację pierwszego stopnia dla każdego, kto chce zostać zawodowym księgowym.

Cztery główne kwalifikacje księgowe oferowane przez SKwP można zdobyć w ciągu około dwóch lat, w zależności od zaangażowania i gotowości do studiowania i zdawania egzaminów.

Certyfikat Księgowego (I stopień) to pierwszy krok w twojej karierze księgowej. Ten kurs przygotowuje cię do dowolnej pracy księgowej na poziomie podstawowym. Nauczysz się bazowych zasad rachunkowości, sposobu działania administracji finansowej oraz podstaw księgowości i kalkulacji kosztów. Dowiesz się również, jak opanować profesjonalne oprogramowanie księgowe. Ta część szkolenia jest najkrótsza i trwa około 3-4 miesięcy, w zależności od wybranego oddziału oraz trybu (2 weekendy w miesiącu, w dni w tygodniu popołudniem itd.).

Certyfikat Specjalisty ds. Rachunkowości (II stopień) jest przeznaczony dla osób, które są absolwentami szkół średnich lub wyższych o profilu ekonomicznym lub innym, posiadających wiedzę z zakresu podstaw rachunkowości. Kurs zawiera wiadomości niezbędne do wykonywania zawodu, takiego jak samodzielny księgowy. Ukończenie tego etapu może zająć około 8 miesięcy.

Certyfikat Głównego Księgowego (III stopień) uczy bardziej zawiłych specjalności księgowych, takich jak rachunki końcowe, praktyki etyczne i skomplikowana księgowość i przygotowuje do wykonywania zawodu Głównego Księgowego. Kwalifikację tę można zdobyć w około 7 miesięcy.

Certyfikat Dyplomowanego Księgowego (IV stopień) to najwyższa i ostateczna kwalifikacja, jaką można uzyskać w SKwP. Zajmuje około 6 miesięcy i obejmuje wysoce wyspecjalizowane umiejętności księgowe, takie jak zarządzanie budżetami i ocena wyników finansowych firmy lub przeprowadzanie audytów wewnętrznych i zewnętrznych związanych z podatkami biznesowymi lub osobistymi. Dowiesz się również, jak kontrolować przepływ gotówki.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli podążasz ścieżką SKwP do końca, zajmie ci to minimum 2 lata, zanim będziesz mógł dołączyć do grona Dyplomowanych Księgowych. Jeśli masz dyplom ukończenia studiów wyższych, możesz pominąć niektóre egzaminy i skrócić czas nauki. Stowarzyszenie poza tymi głównymi kursami posiada w ofercie również szkolenia dodatkowe, między innymi:

 • Kurs „Specjalista ds. Usługowego Prowadzenia Ksiąg Rachunkowych i Podatkowych”,
 • Kurs „Rachunkowość Budżetu Jednostek Samorządu Terytorialnego, Jednostek Budżetowych oraz Samorządowych Zakładów Budżetowych”,
 • Kurs „Kadry i Płace w Praktyce”.

SKwP wymaga również posiadania określonej ilości doświadczenia zawodowego, ale większość studentów pracuje i uczy się w tym samym czasie, więc łatwo udokumentuje swoją wiedzę praktyczną.

Zobacz, jakiego wynagrodzenie możesz oczekiwać, gdy zostaniesz certyfikowanym księgowym.

Kursy KIK (Krajowej Izby Księgowych)

Znajdujący się w Warszawie KIK, jako zarejestrowana placówka umożliwia pokrycie kosztów szkoleń przez Urząd Pracy oraz uzyskanie dofinansowania dla firm starających się o doszkolenie swoich pracowników. Stowarzyszenie to uczy rachunkowości i oferuje szereg zróżnicowanych szkoleń online, w tym kurs na Głównego i Dyplomowanego Księgowego.

Kursy online funkcjonują w dwóch różnych formach. Część z nich to kursy niezależne, które nie posiadają konkretnych wymagań jeśli chodzi o wcześniejsze wykształcenie uczniów, inny typ to szkolenia etapowe, które zobowiązują do wykonywania kursów w odpowiedniej kolejności.

Kursy szczegółowe kierowane są do wszystkich osób pragnących zwiększyć wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje w danym zakresie. Z uwagi na formę odbywania nauki długość trwania kursu może wynosić między 1-2 tygodnie a 3-4 tygodnie w przypadku tych nieco krótszych, a 3-4 tygodnie a 5-6 tygodni, jeśli chodzi o dłuższe szkolenia pojedyncze. Uczestnicy sami decydują o liczbie godzin lekcyjnych, w których biorą udział jednorazowo, więc wartości te będą wyższe dla osób pracujących i dokształcających się wieczorowo, natomiast osoba, która może poświęcić cały czas nauce zakończy kurs zdecydowanie szybciej.

Do szkoleń tego typu tego należą, między innymi:

 • Kurs Analityk Finansowy,
 • Kurs Specjalista ds. Rachunkowości Inwestycyjnej,
 • Kurs KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów).

Szkolenia etapowe zazwyczaj składają się z trzech części. Po pierwszym i drugim etapie uczeń przechodzi do głównego kursu, który wymaga zaliczenia obu poprzedzających. Długość trwania tych kursów online również uzależniona jest od możliwości uczestnika - podobnie do charakterystyki szkoleń opisanych wcześniej, ukończenie poszczególnego etapu zajmie 1-6 tygodni, natomiast wartość tę musimy pomnożyć razy 3, więc teoretycznie można ukończyć wszystkie etapy w ciągu jednego miesiąca, ale górna granica to 3 miesiące.

Kursy o takiej budowie szkolą przyszłych pracowników do wykonywania zadań na stanowiskach:

 • Główny Księgowy,
 • Dyplomowany Księgowy,
 • Kontroler Finansowy,
 • Dyrektor Finansowy,
 • Kierownik Biura Rachunkowego.
Człowiek pracujący na laptopie.
Jako księgowy przez cały dzień będziesz mieć do czynienia z liczbami na ekranie, nie zapomnij od czasu do czasu dać odpocząć oczom. | źródło: Unsplash - Campaign Creators

Egzamin CIK (Centrum Informacji Księgowej)

Zgodnie z ustawą z dnia 9 maja 2014 roku o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zawód księgowego przestał być regulowany certyfikatem wystawionym po zdaniu egzaminu sformułowanego przez Ministerstwo Finansów.

Certyfikaty wystawione wcześniej, nie straciły swojej ważności, a w razie potrzeby można zgłosić się do ministerstwa z wnioskiem o wystawienie duplikatu dokumentu zniszczonego lub zagibionego, ale na dzień dzisiejszy nie ma możliwości otrzymania nowego dokumentu świadczącego o umiejętnościach zawodowych, wystawionego przez Ministerstwo Finansów.

Na przeciw nowemu zapotrzebowaniu na przyznawanie takich właśnie uprawnień wyszło Centrum Informacji Księgowej, proponując współczesną formę egzaminu, do którego podejść może każdy, kto spełnia trzy warunki:

 • Posiada pełnię zdolności do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
 • Nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości,
 • Ukończył minimum 2 lata studiów związanych z rachunkowością.

Podania o egzamin są rozpatrywane indywidualnie, więc kwestia edukacji jest dosyć elastycznym wymogiem, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunki studiów kwalifikujących się do wymagań. Adekwatne kierunki podane przez organizację to:

 • Finanse,
 • Rachunkowość,
 • Administracja,
 • Zarządzanie,
 • Prawo,
 • Ekonomia.

Dyplom Szkoły Wyższej

Ukończenie studiów związanych z rachunkowością jest solidną podstawą budowy CV, jeśli skłaniasz się ku wybraniu zawodu księgowego. Mimo, że praca księgowego na poziome podstawowym nie wymaga konkretnych kwalifikacji czy doświadczenia, wspinanie się po szczeblach kariery będzie możliwe, dzięki inwestycji czasu i pieniędzy w szkolenia, certyfikaty i dyplomy.

Rozpoczęcie przygody z księgowością warto rozpocząć od wybrania studiów licencjackich związanych z tematyką, która będzie przydatna w przyszłej pracy zawodowej.

Co więcej ukończenie dwóch lat studiów sprawia, że kwalifikujemy się do podejścia do egzaminu Centrum Informacji Księgowej i zdobycia certyfikatu księgowego w ten sposób.

Nauka w państwowej szkole wyższej w trybie dziennym jest bezpłatna, co może być dodatkową zachętą w porównaniu do kursów, w przypadku których koszty są często znaczące. Tym bardziej, jeśli weźmie się pod uwagę różnorodne stypendia oferowane przez uczelnie. Studiowanie rachunkowości o konkretnej specjalności na uniwersytecie będzie trwało dłużej niż jakikolwiek kurs, co oznacza, że liczba zajęć będzie również dużo większa. Dodatkowo uczelnia najczęściej wymaga od studenta odbycia praktyk, dzięki którym początkujący księgowy zdobędzie doświadczenie, cenne w poszukiwaniu pracy.

Kierunki i specjalności związane z branżą są bardzo popularne, co z kolei sprawia, że z roku na rok powstaje wiele nowoczesnych i ciekawych specjalizacji naukowych, z których warto skorzystać na poziomie studiów magisterskich i szkoły podyplomowej.

Podstawą edukacji akademickiej w tym przypadku będzie więc licencjat, który trwa 3 lata, a następnym krokiem są studia magisterskie, trwające 2 lata. Potem można porwać się na doktorat lub studia podyplomowe.

Posiadanie certyfikatu księgowego nie jest absolutnie koniecznie, jeśli można wykazać się szeregiem dyplomów świadczących o wiedzy ekonomicznej i prawnej z zakresu rachunkowości. W każdym razie należy posiadać dokumenty świadczące o naszych umiejętnościach zawodowych, jeśli planujemy odnieść sukces w branży finansowej.

Kartka papieru z niebieskimi wykresami na drewnianym blacie.
Analiza raportu finansowego i zrozumienie rentowności potencjalnej inwestycji jest kluczowym obowiązkiem dyrektorów finansowych. | źródło: Unsplash - Giorgio Tomassetti

Wszystkie te szkolenia księgowe są dobrą podstawą dla pracy w księgowości i trwają od kilku miesięcy do wielu lat, ale wybór trzeba oprzeć na potencjalnych zadaniach zawodu księgowego, który chcesz wykonywać, ponieważ niektóre z tych dokumentów szybciej poprowadzą do niektórych stanowisk niż inne.

Możesz także liczyć na skrócenie czasu nauki pod okiem korepetytorów księgowości... Prywatny nauczyciel znajdzie odpowiedź na każde nurtujące cię pytanie dotyczące zawodu księgowego.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.