Zacznijmy od tego, że średnia krajowa, jeśli chodzi o wartość wynagrodzenia miesięcznego brutto w Polsce, wynosiła 5 371,81 zł w trzecim kwartale 2020 roku.

Jak na tle oficjalnej mediany plasuje się wynagrodzenie księgowych?

Cóż, trudno dokładnie powiedzieć, ponieważ termin księgowy jest dość szeroki i obejmuje tak wiele różnych stanowisk.

„Raport Płacowy 2020” przeprowadzony przez firmę rekrutacyjną Hays pokazał, że miesięczne wynagrodzenie księgowej na różnych szczeblach kariery wynosić może od 4 000 zł do 25 000 zł. Korzyści finansowe wynikające z pracy w rachunkowości są więc bardzo zróżnicowane, ale niewielki odsetek pracowników tej branży znajduje się poniżej średniej krajowej.

Wysokość pensji będzie zależeć od rodzaju pracy księgowej, którą chcesz wykonywać: rachunkowość publiczna, rachunkowość finansowa, księgowość ogólna, rachunkowość korporacyjna i tak dalej.

Przyglądając się podziałowi statystycznemu ze względu na płeć, wyraźnie widać, że księgowość jest zdominowana przez kobiety. Blisko 90% pracowników tej branży to właśnie panie.

Biorąc pod uwagę tak nierówny podział, nie jest zaskoczeniem, że kobiety pracujące w księgowości zarabiają często więcej niż mężczyźni. Wynika to nie tylko z przewagi liczebnej, ale również faktu, że księgowe częściej posiadają kwalifikacje zawodowe w dziedzinie rachunkowości. Dlatego, posiadając odpowiednie wykształcenie upewnij się, że wiesz, ile powinieneś zarabiać na stanowisku, o które się ubiegasz, aby nie wykonywać zadań przeznaczonych dla doświadczonego pracownika, pobierając pensję dla stażysty.

Jeśli właśnie otrzymałeś bardzo ceniony tytuł Głównego Księgowego, prawie na pewno masz już za sobą kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Możesz jednak ulec pokusie podjęcia pracy księgowej w innej branży lub aplikowania do innej firmy. Spójrzmy na różne zawody księgowych i wysokość wynagrodzenia, jakiego można się spodziewać na tych stanowiskach.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rachunkowość
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dlaczego Potrzebujemy Księgowych?

Zawody, których nie znamy, często wydają się nam banalne lub nudne, gdy naprawdę bywają fascynujące i pełne wyzwań.

Kolorowe wykresy, telefon i długopisy.
Księgowi często przygotowują raport dotyczący aktywów i pasywów swoich klientów lub kondycji finansowej przedsiębiorstwa. | źródło: Unsplash - William Iven

Na przykład niektórzy myślą, że kiedy wysyłają list, ich listonosz zanosi go bezpośrednio do adresata - gdziekolwiek się znajduje, nie mając pojęcia o skomplikowanych systemach i technologii związanej z sortowaniem i dostarczaniem poczty.

To samo dotyczy każdej pracy, od bankiera po portiera. Naturalne jest założenie, że publicznie widoczna część takich zawodów to wszystko, na czym polegają. Taka postawa znajduje odzwierciedlenie w często używanym stwierdzeniu: „Każdy głupi może to zrobić!”.

Nic więc dziwnego, że ludzie są zdumieni zakresem obowiązków księgowych.

Mówiąc o księgowości mamy na myśli osoby, które „prowadzą księgi” - wprowadzają dane do dokumentów dla firm korzystających z ich usług, a głównym narzędziem takiej księgowej jest kalkulator.

Tak, w kilku słowach, wygląda publiczna wizja rachunkowości.

Oczywiście fizyczne egzemplarze ksiąg są już prawie przeszłością; w dzisiejszych czasach oprogramowanie komputerowe jest popularnym i efektywnym wyborem dla wszystkich księgowych.

W przeciwieństwie do czasów, w których wymiana handlowa miała miejsce w obrębie najbliższej okolicy, praktycznie każdy biznes obejmuje dziś aspekty międzynarodowe, od zakupu surowców po eksport gotowych produktów na sprzedaż.

Oznacza to, że w przeciwieństwie do nieskomplikowanych zysków i wydatków, które można łatwo utrzymać i śledzić w pojedynczej księdze przychodów i rozchodów, te złożone przedsiębiorstwa wymagają analiz i prognoz fiskalnych, analizy ryzyka i zaawansowanej dokumentacji.

Funkcje te wymagają wysoko wyszkolonych, kompetentnych ludzi, którzy posiadają aktualną wiedzę z zakresu prawa i księgowości oraz potrafią wykorzystać swoje solidne umiejętności analityczne, aby określić, jak ich firma może najlepiej przetrwać każdą globalny lub lokalny kryzys finansowy.

A co z obliczaniem ceł, taryf i podatków, kolejnym aspektem nowoczesnej księgowości, którym nie musiały zajmować się osoby pracujące w branży wiele lat temu? To również należy do obowiązków na stanowiska niektórych księgowych.

Tak więc tytuły i typy księgowych przedstawione w tym artykule zagłębią się znacznie bardziej w sytuację podatkową firmy, miasta, kraju i świata, niż stereotypowa księgowa, którą widzimy oczami wyobraźni.

Teraz przyjrzymy się bliżej konkretnym zawodom w dziedzinie rachunkowości, wraz z wymaganym wykształceniem i certyfikatami oraz wynagrodzeniami dla każdego z nich.

Młodszy Księgowy

Angaż dający możliwość rozpoczęcia kariery w finansach, opierający się na podstawach. Nie jest to samodzielne stanowisko, praca odbywa się pod nadzorem.

Z uwagi na tę naturę zatrudnienia, od pracowników nie wymaga się doświadczenia zawodowego, więc pracować mogą studenci lub osoby z wykształceniem średnim. Niemniej jednak, odpowiednie wykształcenie i wiedza praktyczna są atutem uznawanym przez pracodawcę, który czasami uzna te kwalifikacja za warunek ubiegania się o posadę.

Praca obejmuje głównie tradycyjne obowiązki księgowe, przetwarzanie faktur, rejestrowanie płatności i wpływów, dbanie o zbilansowanie ksiąg rachunkowych oraz składanie deklaracji podatkowych i VAT, a także składek na ubezpieczenie społeczne. Księgowy może również obsługiwać wydatki korporacji i systemy płacowe.

Większość pracy jest obecnie skomputeryzowana, a z uwagi na niesamodzielny tryb pracy, posada ogranicza się do umowy na etat w jednym miejscu, bez możliwości prowadzenia własnej działalności.

W ramach możliwości rozwoju kariery, Młodszy Księgowy może awansować na Samodzielnego Księgowego albo Specjalistę ds. Rachunkowości.

Mediana zarobków dla Młodszego Księgowego to około 4 200 złotych brutto miesięcznie (raport płacowy Pracuj.pl). Możesz zarabiać na stanowisku podczas szkolenia w celu uzyskania certyfikatu. Gdy zdobędziesz kwalifikacje, a twój dyplom zostanie oprawiony i powieszony na ścianie, możesz kontynuować ścieżkę swojej kariery, w zależności od twojego doświadczenia, branży i obowiązków. Kolejne szkolenia będą miały wpływ na dostępne stanowiska i wysokość wypłaty.

Możesz dodatkowo uzupełniać swoje dochody, pracując jako korepetytor finansowy...

Samodzielny Księgowy

O jeden stopień wyżej niż Młodszy Księgowy - licencjonowana certyfikacja poszerzy możliwości zawodowe i zwiększy twoją wypłatę. Stanowisko wymaga uzyskania certyfikatu księgowego wydanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Krajową Izbę księgowych lub Centrum Informacji Księgowej.

Samodzielna Księgowa bardziej koncentruje się na sporządzaniu sprawozdań finansowych według określonych standardów i współpracy z instytucjami zewnętrznymi. Oprócz zarządzania systemami pieniężnymi i budżetami, ci specjaliści są również zobowiązani do przeprowadzania audytów wewnętrznych lub współpracy z certyfikowanym audytorem wewnętrznym w celu oceny kondycji finansowej firmy.

Posiadając podstawowy certyfikat można już myśleć o własnej działalności gospodarczej, jeśli praca etatowa nie jest optymalnym wyborem. W takim przypadku specjalista zarabia oferując usługi księgowe licznym płatnikom.

Awansem w stosunku do stanowiska Samodzielnego Księgowego będzie pozycja Kontrolera Finansowego lub Głównego Księgowego, które wymagają zdobycia dodatkowych certyfikatów. Naturalnie firma zatrudniająca Samodzielnego Księgowego może nie posiadać dla niego etatu, jeśli ten zwiększył swoje kwalifikacje, aby nie marnować swojego potencjału warto rozejrzeć się za innym potencjalnym solidnym pracodawcą.

Średnie miesięczne wynagrodzenie dla osób na tym stanowisku to 5 600 złotych brutto. Blisko 30% pracowników na etacie otrzymuje również dodatek w postaci prywatnej opieki medycznej.

Dwie kobiety nad dokumentami.
Kontroler finansowy monitoruje konta i udziela rekomendacji. | źródło: Unsplash - Gabrielle Henderson

Kontroler Finansowy

Jeśli wolisz karierę bardziej opartą na doradztwie, możesz również zostać Kontrolerem lub Analitykiem Finansowym. Twoim zadaniem będzie udzielanie klientom specjalistycznych porad, jak zarządzać i „powiększać” swój kapitał.

Ta praca może się różnić i często dzieli się na dwie kategorie:

  • Kontroler Finansowy - jest głową działu kontrolingu. Jego zadaniem jest przygotowywanie raportów i dostarczanie informacji istotnych dla podejmowania decyzji przez firmę (w mniejszych firmach działa samodzielnie, w większych ma pod sobą zespół),
  • Analityk Finansowy - pracuje na samodzielnym stanowisku, ale odpowiada przed Kontrolerem lub Dyrektorem Finansowym. Bierze udział w przygotowaniu i kontroli realizacji budżetu.

W obu przypadkach, jako doradca finansowy będziesz musiał przetwarzać dane firm, z którymi współpracujesz. Twoja rola będzie również obejmować przegląd sytuacji finansowej klienta i doradzanie mu zgodnie z dokonaną analizą ryzyka.

Będziesz także musiał zaprojektować strategie finansowe zgodnie z wynikami badań rynku i dostosować się do zmiany okoliczności lub potrzeb klienta.

Średnia płaca na tych stanowiskach wynosi około 7 600 złotych brutto miesięcznie. Blisko 50% pracowników etatowych zajmujących się doradztwem uzyskuje dofinansowanie zajęć sportowych oraz prywatną opiekę medyczną.

Główny Księgowy

Stanowisko wymagające uzyskania kolejnego certyfikatu. Większość instytucji wymaga etapowego zdobywania certyfikatów, ten etap jest czwartym w kolei. Główny Księgowy odpowiada za pracę całego działu i prezentuje informacje w sprawozdaniach. Wymaga się od niego znajomości prawa podatkowego, ale również międzynarodowych standardów związanych z rachunkowością.

Główny Księgowy może zostać członkiem zarządu w mniejszych firmach, a w większych połączyć swoje obowiązki z kontrolingiem, gdyż jego zadania w dużej części są z nim związane.

Jest to jeden z najlepiej zarabiających zawodów w tej branży. Nic w tym dziwnego - wymaga ogromnego doświadczenia i wielu szkoleń. Mediana zarobków Głównego Księgowego w Polsce to 12 000 złotych brutto miesięcznie. Do tego można doliczyć premie i różne dofinansowania (np. telefon służbowy, prywatna opieka medyczna, zajęcia sportowe).

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rachunkowość
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kluczowa Rola, Jaką Odgrywa Księgowość

Pomimo tego, co przeczytałeś do tej pory, możliwe, że nadal uważasz, że księgowość zasadniczo ogranicza się do tworzenia kolumn w bilansie przychodów i rozchodów.

W najbardziej podstawowym sensie to prawda. Rachunkowość to po prostu kwestia arytmetyki, ale sedno tego zawodu jest dużo bardziej istotne.

Człowiek czytający gazetę finansową przy kawie i pączku.
Jeśli pracujesz jako księgowy, musisz być na bieżąco z rozwojem nowych przedsiębiorstw i bardzo uważnie śledzić trendy rynkowe. | źródło: Unsplash - Toa Heftiba

Porozmawiajmy o roli, jaką księgowi odgrywają w ekonomii lokalnej, korporacyjnej, krajowej i międzynarodowej.

Obecnie Polska, a dokładniej rynek gospodarczy, odnotowuje wiele zakupów na kredyt, klienci płacą później za coś zakupionego dzisiaj, skutecznie dokonując transakcji pieniężnej długo po momencie wymiany towarów i często z odsetkami.

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z taką wymianą, możesz łatwo uwierzyć, że tak właśnie działa księgowość: że księgowi zarządzają wynikami fiskalnymi wcześniej przeprowadzonej, rzeczywistej transakcji.

Wyobraź sobie siebie w banku, siedzącego przed urzędnikiem ds. pożyczki, który właśnie powiedział ci, że bank nie może wypłacić ci żadnych pieniędzy na podstawie określonych kryteriów.

W efekcie ten urzędnik działa w tym momencie jako twój prywatny księgowy, doradzając ci przed posunięciem, które może mieć dla ciebie negatywne konsekwencje z powodu innych czynników w twoim życiu, takich jak dochód i potencjał zarobkowy w przyszłości; nawet profil ekonomiczny miasta, w którym mieszkasz.

W biznesie pracownicy księgowości pełnią tę samą rolę, doradzając szefom działów koncernu i liderom korporacji, na jakie wydatki i ryzyka mogą sobie pozwolić w oparciu o aktualne warunki i prognozy. Prognozują również, jak transakcja wpłynie na wyniki korporacji w czasie, nawet w ciągu wielu lat.

To samo dzieje się na szczeblu rządowym, lokalnym, krajowym i międzynarodowym.

Ten aspekt pracy księgowego jest w bezpośrednim kontraście ze stereotypem księgowych, którzy są nudnymi, podliczającymi słupki liczb molami książkowymi, prawda?

Rzeczywiście, wraz z ekspansją światowego handlu i finansów, księgowość jest bardziej ekscytująca niż kiedykolwiek. Teraz dodaj technologię do tej mieszanki i masz zadatki na stanowisko w finansach!

Myślisz, że żartujemy?

Zobacz co w tym artykule mówią o zawodzie Audytora Śledczego, może taka forma pracy księgowej będzie ci bardziej odpowiadać?

Analityk Inwestycyjny

W branży bankowej Analityk Inwestycyjny ma kluczowe znaczenie dla pomocy maklerom i inwestorom, zarządzającym majątkiem w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących możliwych inwestycji.

Ich współpraca z bankami, korporacjami, funduszami hedgingowymi, towarzystwami ubezpieczeń na życie czy funduszami emerytalnymi, a także osobami zamożnymi polega na wglądzie w trendy gospodarcze i ocenie potencjalnych zwrotów z różnych inwestycji.

Tan zawód polega głównie na analizowaniu danych z różnych źródeł i identyfikowaniu trendów w celu wydawania świadomych zaleceń klientom lub menedżerom.

Będzie to wymagało oceny wyników, w tym zysków i strat, bilansu i przepływów pieniężnych, a także bycia na bieżąco z rozwojem rynku, nowymi produktami i zmianami w gospodarce danego kraju.

To samo tyczy się światowych wiadomości, ponieważ wojna, klęski żywiołowe lub napięcia polityczne mogą wpływać na wahania akcji korporacji.

Większość polskich analityków inwestycyjnych ma siedzibę w Warszawie, gdzie początkujący zarabiają około 6 400 złotych brutto miesięcznie. Kwota ta może  wzrosnąć dwukrotnie wraz ze zdobytym doświadczeniem w branży.

Makler Giełdowy

Współpracując bezpośrednio z Analitykami Inwestycyjnymi, Makler Giełdowy jest odpowiedzialny za sprzedaż lub zakup akcji, obligacji i aktywów dla inwestorów.

Obowiązki na takim stanowisku obejmują wykonywanie transakcji zgodnie z poleceniami klienta, informowanie klientów o ruchach na rynku i możliwościach inwestycyjnych lub zbieranie informacji o wycenach spółek.

Większość Maklerów pracuje wiele godzin, aby móc śledzić rynek lub swój niszowy produkt, a ten rodzaj pracy jest zwykle wymagający, ponieważ handel na rynku międzynarodowym może być gorączkowy, a stres związany z zarządzaniem dużymi kwotami często negatywnie wpływa na finansistów.

Jednak obciążenia związane z tą karierą są w dużej mierze rekompensowane przez wynagrodzenie, jakiego może oczekiwać Makler Giełdowy.

Na początku swojej kariery możesz zarabiać około 8 800 złotych brutto miesięcznie, nie licząc prowizji (które mogą szybko się sumować).

Maklerzy Papierów Wartościowych z doświadczeniem mogą zarobić zarobić dużo więcej, w zależności od pracodawcy lub rodzaju rynku, na którym handlujesz.

Możesz potrzebować internetowego korepetytora księgowości, aby opanować wszystkie koncepcje wymagane na tym stanowisku...

Gazeta finansowa z wykresami.
Bycie Maklerem może być szalone, a regularne śledzenie wszystkich zmian i trendów jest kluczem do sukcesu. | źródło: Unsplash - Markus Spiske

Dyrektor Finansowy

Dyrektor Finansowy to jedno z najwyższych stanowisk w hierarchii organizacji.

Twoim zadaniem jest nadzorowanie wszystkich finansów i operacji przedsiębiorstwa, aby upewnić się, że budżet, strategia gospodarcza i prognozy są przestrzegane, a firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich rocznych celów finansowych.

Będziesz musiał również informować kluczowych akcjonariuszy, zwykle reprezentowanych w zarządzie korporacji, o tym, co się dzieje z ogólną sytuacją finansową.

Dyrektorzy Finansowi są kluczowi dla sukcesu każdego koncernu, jeśli chodzi o utrzymanie jego kondycji fiskalnej, identyfikację potencjalnych zagrożeń, zapewnienie zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i znalezienie sposobów na zwiększenie zysków.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, Dyrektor Finansowy w Polsce średnio zarabia około 21 500 zł brutto miesięcznie, ale biorąc pod uwagę staż pracy na takim stanowisku, zdobycie tej pozycji wymaga wielu lat doświadczenia i poświęcenia.

W Warszawie miesięczne wynagrodzenie na stanowisku Dyrektora Finansowego może sięgnąć aż 38 000 zł. W zależności od wysokości przychodów rocznych przedsiębiorstwa, mediana zarobków warszawskich dyrektorów wygląda następująco:

  • do 50 mln PLN - 23 000 PLN,
  • od 50 do 200 mln PLN - 24 000 PLN,
  • od 200 do 500 mln PLN - 28 000 PLN,
  • powyżej 500 mln PLN - 33 000 PLN.

Stanowisk związanych z księgowością jest o wiele więcej i każde z nich ma indywidualne wymagania i zakres obowiązków. Niezależnie od wybranej ścieżki kariery: audytora, księgowego, specjalisty ds. kontrolingu, menedżera finansowego, dyplom z rachunkowości i odpowiednie certyfikaty stworzą wiele możliwości zawodowych.

Ostatnie badania wskazują, że specjaliści ds. księgowości są doskonałymi doradcami dla rozwoju przedsiębiorstw - zapewniają sukces w przedsięwzięciach biznesowych, ale jest to również ceniony zawód w branży bankowej i doradczej.

Jest to również najbardziej stabilna praca na świecie, zarówno pod względem bezpieczeństwa pracy, jak i fizycznego.

Jeśli jesteś Młodszym lub Samodzielnym Księgowym, warto przyjrzeć się aktualnym wakatom w największych biurach rachunkowych. Natomiast jeżeli posiadasz bogate doświadczenie i nie chcesz chwilowo podnosić kompetencji, rozważ założenie własnej działalności gospodarczej i sam sobie ustalaj grafik.

Podjęcie wyzwania w formie prowadzenia własnego biura wzbogaci twoja wiedzę praktyczną na przyszłość, gdybyś jednak chciał dążyć w kierunku uzyskania jednego z wyższych stanowisk w hierarchii pracy finansowej.

Audytor Śledczy

Kto mógłby zapomnieć o wirusie ransomware WannaCry, który zaatakował systemy komputerowe Windows, blokując całe struktury obywatelskie, takie jak National Health Service (NHS), czyli brytyjską służbę zdrowia i urzędy rządowe, dopóki nie zostanie zapłacony okup?

Na szczęście - lub niestety, w zależności od tego, jak na to spojrzeć, agencje cyberbezpieczeństwa na całym świecie były już w stanie wysokiej gotowości na takie ataki; zdarzały się już wcześniej, chociaż trzeba przyznać, że nie były tak dramatyczne, poważne ani wpływowe jak ten.

Całę szczęście, ten konkretny wirus komputerowy został szybko powstrzymany i ostatecznie pokonany, zanim zapłacono ogromny okup.

Oczywiście cała chwała przypada pracownikom technicznym, którzy wymyślili pomysłową pułapkę, w którą wpadły złośliwe robaki. Inne ataki okazały się jednak bardziej skuteczne, powodując kradzież lub wypłatę milionów dolarów.

Tu właśnie wkracza księgowość śledcza.

Audytor Śledczy „śledzi przepływ pieniężny” każdej podejrzanej transakcji lub czynu przestępczego. Oczywiście nie każdy przypadek rozwiązywany przez biegłych rewidentów wiąże się z intrygami międzynarodowymi; znaczna część z nich wiąże się z defraudacją i oszustwem na poziomie lokalnym - powiedzmy w firmie lub banku.

Krytyczną różnicą w księgowości śledczej jest to, że dostarcza szczegółowych informacji finansowych sformułowanych odpowiednio do zeznań w sądzie. Biegli księgowi często są wzywani do składania zeznań w sądzie w sprawach, które badali.

Aby to zrobić, osoby pracujące w księgowości muszą być dobrze zorientowane w prawie gospodarczym i karnym. Ponieważ są wezwane do składania zeznań, muszą również umieć przygotować materiały - wykresy, tabele i inne dokumenty istotne w sprawie.

Księgowy może współpracować z firmami ubezpieczeniowymi, oddziałami rządowymi, bankami i policją. Mają wyczulone oko na nieprawidłowości. Potrafią wykryć, że coś jest nie tak i prześledzić ten trop, aby znaleźć potencjalnie przestępczą działalność.

Stanowisko jest bardzo interdyscyplinarne, więc trzeba się wykazać znajomością wielu aspektów zawodowych takich jak: znajomość przepisów, koncepcji audytu, finansów i księgowości, dochodzeń gospodarczych, informatyki i pozyskiwania informacji. Ponadto wielu księgowych zajmujących się księgowością śledczą uzupełnia swoją edukację szkoleniem w zakresie alternatywnego rozwiązywania sporów, ponieważ ściśle współpracują z sądami i organami ścigania.

Średnia wynagrodzeń Audytorów Śledczych w Polsce wynosi 8 900 złotych brutto miesięcznie.

Monety w szklance i wyrastająca z nich roślinka.
W miarę zdobywania doświadczenia rosną również twoje potencjalne zarobki! | źródło: Unsplash - Micheile Henderson

Podsumowując: Czy Księgowi Zarabiają Dobre Pieniądze?

Nie, zarabiają pieniądze dobrze.

Taki mały żarcik księgowy!

Żarty na bok, życie w Polsce jest drogie. Raport placowy BusinessInsidera podaje koszty życia w naszym kraju, minimum egzystencji i minimum socjalne są na bardzo niskim poziomie, ale nikomu kto musiałby funkcjonować na podstawie takiej kwoty nie jest łatwo.

Są to dość otrzeźwiające statystyki, co podkreśla fakt, że czteroosobowa rodzina teoretycznie mogłaby przetrwać za jedyne 2 135 zł miesięcznie, w zależności od tego, gdzie w kraju mieszkają.

Porównajmy, że średnia miesięczna pensja obecnie wynosi prawie 5 400 zł.

Trzeba przyznać, że nawet początkowe wynagrodzenie księgowej na poziomie podstawowym pokryje podstawowe koszty utrzymania całej rodziny, mimo że trochę mu brakuje do poziomu średniej krajowej. Z drugiej strony, inwestycja w zdobywanie kolejnych certyfikatów i nowych kwalifikacji może zapewnić całkiem wygodne życie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę możliwe premie.

Jak w każdym zawodzie, liczy się doświadczenie i wykształcenie. Oba należy zdobyć, wkładając w nie swój czas i wysiłek - najprawdopodobniej pracując na stanowisku z niższą płacą, ale z czasem wzrośnie twój poziom zdobywanego wykształcenia, a wynagrodzenie wraz z nim.

Oczywiście im więcej, tym lepiej, ale twoje studia powinny być dostosowane do rodzaju księgowości, którą chcesz uprawiać.

Różnica Między Zarobkami a Zdolnością Zarobkową

W tym artykule wymieniliśmy zarówno wynagrodzenia początkujących, jak i wyższych stanowisk dla różnych rodzajów księgowych.

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko wynagrodzenie bazowe, należałoby wyciągnąć wniosek, że księgowi są dobrze wynagradzani, zwłaszcza w świetle faktu, że już większość stanowisk początkowych jest wystarczająco opłacalna, aby wygodnie żyć w naszym kraju.

Rozważając swoją przyszłość jako księgowego z perspektywy zarobków, warto skupić się na zarobkach potencjalnych, a nie rzeczywistych - na swojej zdolności zarobkowej w porównaniu z tym, co faktycznie przyniesiesz do domu.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, o którym wspomnieliśmy wcześniej, jest stabilność zatrudnienia. Księgowych nie da się zwolnić w przypadku nagłego spowolnienia gospodarczego lub gdy firma, dla której pracują, staje w obliczu trudnych czasów. Rzeczywiście, twój poziom ekspertyzy czyni cię bezcennym dla pracodawcy na rynku pracy!

Na koniec rozważ pomysł usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w ramach własnej działalności gospodarczej. Stosunkowo niewiele dziedzin kariery pozwala na elastyczność wyboru formy pracy, w przypadku wystarczająco doświadczonego pracownika, który samodzielnie odchodzi z etatu. Dodatkową zachętą są dofinansowania i dotacje rządowe, które mogą pomóc w rozpoczęciu pracy jako niezależny księgowy i wyeliminować stres związany z obawą o zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy, aby twoja działalność ruszyła.

Wszystkie te i inne czynniki przyczyniają się do potencjalnego dochodu księgowego i dodają wartość do zarobków, co sprawia, że ​​kariera w księgowości jest naprawdę bardzo kusząca!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (5 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.