Może właśnie znajdujesz się na tym etapie swojego życia, kiedy świeżo po studiach lub nawet później, rozważasz i analizujesz opcje kariery, którym warto poświęcić swój czas i energię...

Jeśli wybierzesz zawód księgowej, dołączysz do ponad 350 000 pracowników w Polsce, którzy na co dzień wykonują zadania z zakresu rachunkowości.

Jednak nadal możesz mieć wątpliwości - niepewność i sytuacja życiowa mogą sparaliżować twoją zdolność podejmowania decyzji. Zobacz więc, dlaczego warto zostać księgowym.

Po pierwsze, zapomnij o przekonaniu, że wszyscy księgowi są geniuszami matematycznymi. W dzisiejszych czasach oprogramowanie księgowe w dużej mierze dokonuje obliczeń wyręczając pracownika księgowości.

Po drugie, musisz zrozumieć, że księgowi są potrzebni w każdej branży istniejącej na świecie. Specjalistów finansowych potrzebują wszyscy, od projektantów mody po filmowców, od potentatów nieruchomości po organizacje non-profit.

Certyfikat uzyskany w organizacjach takich jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Krajowa Izba Księgowych, zapewni ci możliwości zatrudnienia w całym kraju.

Księgowość to również jeden z rzadkich zawodów, którym automatyzacja nie zagraża. Tak, oprogramowanie i sztuczna inteligencja stają się coraz lepsze i skracają czas spędzony na kalkulowaniu liczb, ale oznacza to głównie, że będziesz miał więcej czasu na spotkania i konsultacje z klientem, doradzając w zakresie strategii finansowych.

Twoje zatrudnienie będzie również stabilne. Recesje ostatnich dziesięcioleci odcisnęły swoje piętno na redukcji i restrukturyzacji przedsiębiorstw, ale dział finansowy, który doradza, jak przejść przez tak trudne czasy, dzięki swej przydatności jest mniej obciążony w trudnych czasach.

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś, czy wybór zawodu księgowej jest dla ciebie właściwym posunięciem, czytaj dalej.

Dwa notesy, ołówek kalkulator i bilon, leżące na białej powierzchni.
Studia związane z księgowością są długie i pracochłonne, ale w końcu potencjalna rekompensata jest tego warta. | źródło: Unsplash - Amol Tyagi
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Rachunkowość
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (4 oceny)
Wojciech
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sandra
5
5 (4 oceny)
Sandra
25 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (4 oceny)
Julia
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ania
5
5 (2 oceny)
Ania
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
Karolina
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (3 oceny)
Klaudia
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aneta
Aneta
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patrycja
Patrycja
40 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kwalifikacje w Księgowości

Istnieje wiele różnych dróg, którymi można się udać, aby zostać księgowym, a większość z nich nie wymaga posiadania wyższego wykształcenia ani dyplomu z rachunkowości.

Minimalnym warunkiem zostania księgowym jest ukończenie szkoły średniej - osoba z maturą może zacząć pracować na stanowisku Młodszego Księgowego, który nie jest pozycją samodzielną. Jednak jeśli planujesz w przyszłości awans, należy zdobyć certyfikaty lub dyplomy świadczące o poziomie twojej wiedzy.

Cenione doświadczenie można zdobyć pracując na stażu, który będzie skutkował zarobkiem na studiach.

Aby jednak zostać biegłym księgowym, musisz posiadać dokument potwierdzający twoje wykształcenie.

Certyfikat Głównego i Dyplomowanego Księgowego można zdobyć w trzech organizacjach: Stowarzyszania Księgowych w Polsce (SKwP), Krajowej Izbie Księgowych (KIK) i Centrum Informacji Księgowej (CIK).

Dwa pierwsze stowarzyszenia oferują szereg kursów modułowych oraz szkoleń dodatkowych, dzięki którym wzbogacisz swoją wiedzę, zwiększysz kompetencje i rozbudujesz CV. Szkolenia, w zależności od specyfikacji zajęć, będą trwały od kilku tygodni do kilku miesięcy, odbywając się stacjonarnie lub online. Niektóre kursy online pozwalają swobodnie dobierać liczbę godzin poświęcona na naukę danego dnia.

Centrum Informacji Księgowej oferuje egzamin, po zdaniu którego uzyskać można Certyfikat Księgowego. Aby złożyć podanie o egzamin należy wykazać się, między innymi, ukończeniem co najmniej dwóch lat studiów o kierunku związanym z księgowością.

Sam dyplom uczelni wyższej o kierunku, który odpowiednio przygotuje kandydatów do pracy w księgowości również jest solidnym dokumentem poświadczającym o zdolności do pracy w tym zawodzie.

Większość firm i biur księgowych akceptuje którekolwiek z powyższych kwalifikacji. Jednak niektóre ścieżki kariery księgowej są bardziej wymagające, jeśli chodzi o szkolenia.

Wielu księgowych podejmuje pracę zawodową i dokształca się na potrzeby planowanej ścieżki kariery, zyskując w ten sposób cenne doświadczenie.

Jak Długo Trzeba Się Uczyć, aby Pracować w Księgowości?

Wszystko zależy od tego, którą ścieżkę wybierzesz.

Ukończenie czterech etapów kursu na Dyplomowanego Księgowego w SKwP trwa co najmniej 2 lata. Jednak podstawowy kurs można zrealizować w ciągu 3 miesięcy.

Każdy z etapów musi być opanowywany po kolei, a nawet po uzyskaniu czwartego certyfikatu warto dalej się doszkalać. Te kursy księgowości nauczą cię wszystkich zasad rachunkowości, które musisz znać, aby rozpocząć i kontynuować karierę.

Jeśli myślisz o uzyskaniu kwalifikacji w KIK, możesz wybrać szkolenia etapowe lub pojedyncze. Ta bardziej zaawansowana edukacja ma na celu przede wszystkim zdobycie nowych kwalifikacji w celu rozwoju kariery w księgowości.

Aby rozpocząć podstawowe kursy, należy ukończyć szkołę średnią. Następnie warto wybrać takie szkolenia, aby sekwencyjnie móc korzystać z kolejnych w spójnym toku nauki.

Jeśli wybrałeś uniwersytet, jako podstawę budowania kwalifikacji do wykonywania zawodu, udaj się na kierunek, który jest zgodny z wymaganiami CIK (rachunkowość, finanse, ekonomia, prawo, administracja, zarządzanie).

Mimo że samo zdobycie tytułu licencjata i magistra jest potężnym krokiem w stronę uzyskania certyfikacji, posiadanie dodatkowego dokumentu nie zaszkodzi, a może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących wspomnianych powyżej metod zdobycia dokumentacji, które zaświadczą o twojej wiarygodności w zakresie rachunkowości, zobacz formy nauki zawodu związanego z księgowością.

Pióro i kałamarz na otwartm notesie.
Ręczne prowadzenie księgowości należy już do przeszłości. Wszystko zostało skomputeryzowane, a niektóre firmy księgowe zaczęły wykorzystywać sztuczną inteligencję. | źródło: Unsplash - Laura Chouette

Jakiego Wynagrodzenia Możesz Oczekiwać w Księgowości?

„Raport Płacowy” 2020 sporządzony przez firmę Hays wykazał, że ​​istnieje znaczna rozbieżność w wynagrodzeniach księgowych w zależności od płci, miasta, poziomu kwalifikacji, wielkości firmy i branży.

Badanie wykazało, że zarobki księgowego w Polsce wahają się od 4 000 do 25 000 złotych brutto miesięcznie, uwzględniając wszystkie kryteria. Patrząc z perspektywy średniej krajowej w Polsce, która wynosi około 5 400 złotych brutto miesięcznie, księgowi szybko przekraczają próg mediany.

Oczywiście wszystko zależy od stopnia ich doświadczenia i certyfikacji.

Według raportu, Młodszy Księgowy na poziomie podstawowym (rozumiejąc księgowego, który wciąż się kształci) zarabia średnio 5 000 złotych brutto miesięcznie, czyli nieco mniej niż średnia krajowa.

Pensja może szybko wzrosnąć, jeśli dobrze rozegrasz swoje karty i przejdziesz dalsze szkolenie w zakresie księgowości. Po uzyskaniu formalnej kwalifikacji księgowej i zdobyciu kierowniczego stanowiska spodziewaj się zarabiania od 12 000 do 25 000 złotych brutto miesięcznie.

Możesz także rozważyć wyemigrowanie w celu rozwoju zawodowego. Zagraniczne firmy są skłonne zapłacić spore pieniądze za odpowiednio wysoki stopień specjalizacji z zakresu księgowości u osób zainteresowanych pracą, co zwykle obejmuje pakiet relokacyjny i zasiłek na utrzymanie, co zwiększy dochody o odpowiednią kwotę.

Gdzie Znaleźć Zatrudnienie w Księgowości?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: WSZĘDZIE.

Księgowi są potrzebni w prawie wszystkich istniejących branżach, od małego sklepu na rogu po międzynarodowy konglomerat; wszystkie zarejestrowane firmy muszą składać co najmniej roczne zeznanie podatkowe. Każda firma to potencjalny pracodawca.

Jeśli pracujesz w Polsce, wszystkie te zeznania podatkowe zostaną przesłane do Urzędu Skarbowego, który, nawiasem mówiąc, zatrudnia tysiące księgowych pomagających rządowi w obliczaniu i pobieraniu podatków w całym kraju.

Oprócz agencji rządowych, wiele prywatnych firm w Polsce potrzebuje księgowych: szkoły wyższe i uniwersytety, sklepy detaliczne, placówki służby zdrowia czy hotelarstwo. Nawet osoby samozatrudnione, takie jak lekarze, pielęgniarki, prawnicy lub aktorzy, mogą potrzebować twojej wiedzy, aby upewnić się, że ich zeznanie podatkowe jest prawidłowe.

Jednak praca w księgowości to znacznie więcej niż tylko rozliczenie podatkowe, mimo że koniec roku podatkowego, od stycznia do marca, jest w branży znany jako pracowity sezon.

Obecnie biura rachunkowe w większości wykorzystują swoje usługi doradcze. Praca ewoluowała, osoby pracujące w rachunkowości nie są już prostymi księgowymi, którzy pilnują, aby wszystkie faktury były wystawiane, opłacane i archiwizowane (JPK_VAT, KPiR).

Każdy może w tym celu skorzystać z programu księgowego, ale analizowanie raportów i szukanie sposobów na usprawnienie procedur finansowych w firmie nie zostanie wykonane przez laików i oprogramowanie komputerowe - do tego trzeba specjalisty.

Prognozowanie, podatki, budżetowanie, raportowanie płac, audyt czy raporty finansowe, to wszystkie usługi, które każda nowoczesna firma księgowa zapewni swoim klientom, co oznacza, że ​​każda firma ma tyle różnych specjalizacji.

Na przykład Księgowość Śledcza koncentruje się na badaniu dokumentacji finansowej i statystyk przedsiębiorstw w celu upewnienia się, że nie doszło do oszustwa, co wymaga dogłębnej znajomości przepisów rządowych. Jako Audytor Śledczy będziesz bardziej skłonny do pracy dla rządu lub organów ścigania.

Możesz też specjalizować się w Rachunkowości Korporacyjnej, jeśli posiadasz odpowiednie stopnie naukowe, wtedy odpowiadasz za przygotowanie końcowych sprawozdań finansowych i sprawozdań z przepływów pieniężnych, a także analizę i interpretację wyników finansowych firmy.

Jeśli masz bardzo analityczny umysł, być może lepiej sprawdzisz się jako certyfikowany Specjalista ds. Kontrolingu, będąc częścią mechanizmu tworzenia budżetu, dopilnujesz, aby wszystkie przewidziane w nim założenia zostały zrealizowane.

Jeśli chciałbyś otworzyć własną działalność gospodarczą samodzielnego księgowego, warto pomyśleć o swoim biurze rachunkowym, w celu świadczenia usług takich jak prowadzenie ksiąg rachunkowych, zestawianie sprawozdań finansowych, rozliczanie podatku VAT i doradztwo indywidualne.

Pamiętaj, że wielkie przedsiębiorstwa zarówno polskie, jak i zagraniczne, potrzebują solidnego zespołu składającego się z szeregu księgowych odpowiedzialnych za różne zadania.

Dwie kobiety rozmawiające w biurze.
Kiedyś liczenie pieniędzy było głównym zajęciem księgowych, ale zostało zastąpione doradztwem. | źródło: Unsplash - Amy Hirschi

W każdym razie księgowość przeszła długą drogę się od zwykłej roli księgowej sto lat temu do dzisiejszej międzynarodowej kontroli finansów przedsiębiorstw; mimo to pozostaje kluczowym zawodem w świecie biznesu.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (4 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.