Jest wiele rzeczy, których ludzie zaczynają żałować z wiekiem; nie podróżować więcej, nie podnosić instrumentu muzycznego i nigdy nie uczyć się innego języka. Jeśli chodzi o to drugie, nigdy nie jest za późno.

Hiszpański jest językiem używanym przez około 440 milionów native speakerów na całym świecie. Jest to język o ogromnym znaczeniu, nie tylko dlatego, że jest językiem urzędowym w 20 różnych krajach, ale także dlatego, że jest jednym z języków urzędowych ONZ.

Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na naukę hiszpańskiego, wybierając szkołę uczącą dzieci hiszpańskiego od najmłodszych lat. Ale jeśli chcesz nauczyć się mówić po hiszpańsku, niekoniecznie musisz być młody. Początkujący, który chce uczyć się hiszpańskiego jako drugiego języka, może być w każdym wieku.

Oczywiście ci, którzy zdecydują się na naukę hiszpańskiego, będą musieli mieć plan działania w zakresie nauki języka hiszpańskiego, a to zmieni się w zależności od indywidualnych celów każdej osoby, a także jej wieku.

Niezależnie od tego, czy chcesz opanować język hiszpański, weź lekcje hiszpańskiego w pobliżu, by poznać nowych przyjaciół, uczyć się hiszpańskiego online w wolnym czasie lub po prostu nauczyć się nowego języka, ponieważ jest to coś, co zawsze chciałeś robić, wiek to tylko liczba i każdy można wzbogacić swoje życie, ucząc się języka.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Hiszpański
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (6 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julio alejandro
5
5 (9 oceny)
Julio alejandro
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luigir
Luigir
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniela
5
5 (7 oceny)
Daniela
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (8 oceny)
Barbara
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Javier
5
5 (8 oceny)
Javier
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anita
5
5 (6 oceny)
Anita
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julio alejandro
5
5 (9 oceny)
Julio alejandro
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Luigir
Luigir
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniela
5
5 (7 oceny)
Daniela
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Barbara
5
5 (8 oceny)
Barbara
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (5 oceny)
Julia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Co mówi „hipoteza okresu krytycznego”?

Czy istnieje idealny wiek na naukę języka obcego, takiego jak hiszpański? Czy nie jesteś w stanie zrozumieć gramatyki potrzebnej do mówienia po hiszpańsku po czterdziestce? Czy jest ustawione maksymalny lub minimalny wiek do nauki języka hiszpańskiego? To pytania, które, jeśli nie wiesz, od kilkudziesięciu lat cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród naukowców, jak i językoznawców!

Nauka języka hiszpańskiego w różnym wieku, mikroskop.
Umieszczenie hiszpańskiego dla początkujących pod mikroskopem powie Ci, że możesz nauczyć się tego języka w każdym wieku. | źródło: Pixabay - Daniel Roberts

Dlatego też pomyśleliśmy, że warto wspomnieć o kontrowersyjnej „hipotezie okresu krytycznego”. Zaproponowana przez Penfielda i Robertsa (1959) i później przez Lenneberga (1967), hipoteza głosi, że istnieje idealny wiek do nauki języka. Istnieje etap do nauki języka, który zamyka się i znacznie utrudnia naukę języka. Nazywamy to „okresem wrażliwym”.

Lenneberg, poprzez osobiste badania, zasugerował, że okres ten zaczyna się około 2 roku życia i kończy wraz z neuroplastycznością na początku dojrzewania. Badania te przeprowadzono na dzieciach niesłyszących z przyswajaniem języka migowego.

Później, w 1989 r., a następnie w 1995 r. przeprowadzono badania mające na celu zweryfikowanie tej hipotezy i okresu wrażliwego lub krytycznego. Ustalono, że:

  • Po okresie dojrzewania nauka języka nie może osiągnąć poziomu „native speakera”.

  • Jednak dorośli robią szybsze postępy we wcześniejszych etapach nauki języka, chociaż ich postępy będą wolniejsze na późniejszych etapach.

W ciągu kilku badań ustalono spadek. Należy dodać, że teoria ta jest nadal krytykowana i nadal nie do końca rozumiemy „jak i dlaczego” następuje ten spadek.

Jednak, jak można się domyślić, nauka mówienia po hiszpańsku jako osoba dorosła nie jest niemożliwa, bo nie byłoby lekcji hiszpańskiego dla dorosłych! W rzeczywistości pod pewnymi względami dorośli mają wiele przewagi nad dziećmi.

Ucz się hiszpańskiego dla początkujących: przewaga dorosłych nad dziećmi

Prawie wszyscy zgadzają się, że dziecku łatwiej jest nauczyć się języka. Zostało to udowodnione naukowo.

Jak wszyscy wiemy, mózg dziecka jest jak gąbka. Jednakże, to nie znaczy, że dorosły nie może nauczyć się języka w późniejszym życiu i stać się dwujęzycznym. Chociaż może to potrwać dłużej i być trudniejsze, opanowanie gramatyki hiszpańskiej i nauczenie się kilku czasowników wcale nie jest niemożliwe. Nauka języka w późniejszym życiu ma pewne zalety. Po pierwsze, jesteś bardziej dojrzały.

Zobacz, jak można uczyć się hiszpańskiego online.

Dwie nastolatki, nauka hiszpańskiego w późniejszym wieku.
Czy szanse na naukę języka kończą się, gdy staniesz się nastolatkiem? | źródło: Unsplash - Ben White

Po kilku latach nauki i pracy wiesz jak się uczyć. Masz swoje metody i wiesz, co działa. Zrozumienie niektórych pojęć również zajmie Ci mniej czasu. Może to pomóc w osiągnięciu imponujących postępów.

Jest jeszcze coś, czego dziecko nie ma: koncentracja. Weźmy na przykład dziecko w wieku od 3 do 6 lat. Często mówimy, że potrafią się skoncentrować tylko przez 10 do 20 minut. Jak mogłoby się skoncentrować przez godzinę? To jest 20 minut, odkąd udało nam się je posadzić i skupić jego uwagę! W przypadku osoby dorosłej jest znacznie bardziej prawdopodobne, że po jednym z kursów hiszpańskiego usiądziesz i nauczysz się hiszpańskiego słownictwa lub odmiany czasowników niż dziecko.

Z drugiej strony to skupienie może z czasem rozwijać się. Dorośli wciąż potrzebują jednego: motywacji. Bez motywacji dorosły może przestać zwracać uwagę jeszcze wcześniej.

Motywacja jest kluczem do nauki języka hiszpańskiego w późniejszym życiu. Nie powinno to stanowić problemu, ponieważ nauka języka dla osoba dorosłej zwykle wynika z chęci osiągnięcia formy osobistego wzbogacenia.

Jeśli jesteś zmotywowany do nauki języka hiszpańskiego, będziesz proaktywny podczas lekcji lub zanurzenia się w języku obcym i pozostaniesz dociekliwy w kwestii nauki języka i samego języka. Jeśli pytasz, kiedy możesz zacząć mówić po hiszpańsku, prawdopodobnie jesteś osobą, która zrobi szybkie postępy.

Taka motywacja sprawi, że studiowanie nieco nudniejszych tematów, takich jak koniugacja i struktura zdań, będzie bardziej znośne. Z tego powodu każdy przewodnik do nauki hiszpańskiego podkreśli znaczenie motywacji.

Znajdź lekcje hiszpańskiego Warszawa.

Podobieństwa leksykalne z angielskim: słownictwo hiszpańskie i wiele więcej

Jak widzisz, istnieją już pewne korzyści z wyboru nauki języka obcego w późniejszym życiu. Jednak są też wady. Jest jedna rzecz, na której możesz polegać, aby zmotywować się jako nowy uczeń; Hiszpański będzie łatwiejszy niż wiele innych języków, ponieważ duża część słownictwa angielskiego ma swoje korzenie w języku hiszpańskim.

Ponad połowa słownictwa angielskiego pochodzi bezpośrednio z łaciny lub z francuskiego, który sam wyewoluował z łaciny. Hiszpański to także język, który wyewoluował z łaciny. Ta wspólna historia leksykalna oznacza, że istnieją podobieństwa między angielskim a hiszpańskim czego nie znalazłbyś, gdybyś uczył się języka takiego jak chiński.

Jak zgadłeś, to samo dotyczy większości języków pozaeuropejskich. To świetna wiadomość dla każdego zainteresowanego nauką języka hiszpańskiego. Nie myśl jednak, że oznacza to, że hiszpański jest naprawdę łatwy do nauczenia. Oznacza to również, że nie możesz po prostu umieścić „o” lub „a” na końcu każdego słowa w języku angielskim!

Zaczynasz hiszpański od zera? Prawdopodobnie znasz więcej hiszpańskiego, niż myślisz. Pewnie już słyszałeś kilka słów.

Od prywatnych korepetytorów po hiszpańskie książki dla początkujących: jak uczyć się hiszpańskiego, gdy jesteś starszy

Teraz, gdy wiemy, że nie ma ograniczeń wiekowych w nauce hiszpańskiego, nawet jeśli z wiekiem może to być trudne, musimy przejść do następnego kroku! To jest część, w której dajemy Ci kilka wskazówek i porad, jak szybko i skutecznie nauczyć się hiszpańskiego.

Jako początkujący musisz wiedzieć, jak zabrać się za naukę hiszpańskiego, więc oto nasze sugestie...

Zorganizuj prywatne korepetycje hiszpańskiego

Pewnie mogłeś się domyślić, że to powiemy, ale to prawda! Prawdopodobnie nie warto wracać na studia! Studia licencjackie mogą zająć dużo czasu i chcesz nauczyć się hiszpańskiego tak szybko, jak to tylko możliwe.

Książki do nauki hiszpańskiego.
Lepiej uczyć się hiszpańskiego przez Internet, czy z bardziej tradycyjną książką? | źródło: Unsplash - Karim Elmissiry

Zalecamy udanie się od razu do prywatnego korepetytora i skupienie się na nauce hiszpańskiego. Nauka hiszpańskiego z dedykowanym osobistym korepetytorem lub nauczycielem hiszpańskiego oznacza, że lekcje są dostosowane do Ciebie i możesz robić postępy znacznie szybciej niż na zajęciach. Nie zapominaj, że dostępne są również lekcje hiszpańskiego online przez Skype, jeśli mieszkasz na wsi lub nie możesz dostać się na zajęcia z hiszpańskiego.

Zamiast siedzieć w ogromnej sali wykładowej i wtapiać się w tłum, otrzymuj spersonalizowane zajęcia! Nauczysz się hiszpańskiego w mgnieniu oka. Twój korepetytor ma swobodę skupienia się na wszelkich lukach w Twojej wiedzy lub sprawach, z którymi się borykasz.

Jeśli masz to szczęście, że jesteś na emeryturze, możesz nie chcieć nawet biegle posługiwać się językiem hiszpańskim. Może po prostu chcesz rozmawiać po hiszpańsku z przyjaciółmi lub członkami rodziny w krajach hiszpańskojęzycznych. Jeżeli o to chodzi, dostępnych jest wiele konwersacyjnych kursów językowych, które mogą pomóc Ci w rozmowie z rodzimym użytkownikiem języka, a dzięki temu będziesz pracować nad umiejętnościami językowymi, takimi jak rozumienie i mówienie.

Jeśli jednak chcesz nauczyć się mówić po hiszpańsku w stopniu zaawansowanym, będziesz musiał zrobić o wiele więcej niż przeczytać kilka podstawowych zwrotów hiszpańskich przed pójściem spać. To powiedziawszy, intensywne lekcje języka pomogą Ci poznać kulturę hiszpańską, a także wszystkie zawiłości tego fascynującego języka.

Zanurzenie

Często o tym wspominamy, gdy mówimy o nauce języków obcych. Immersja to magia, jeśli chodzi o naukę języków. Dlatego tak wielu młodych ludzi w trakcie studiów decyduje się na wyjazdy za granicę.

Nic nie powstrzyma nikogo przed wyjazdem za granicę w celu nauki języka obcego. Możesz udać się do Hiszpanii, Ameryki Środkowej lub Ameryki Południowej. Wybór należy do Ciebie!

Gdy będziesz otoczony przez osoby mówiące po hiszpańsku, będziesz miał okazję wyćwiczyć ucho i przyzwyczaić się do mówienia po hiszpańsku każdego dnia.

Ucz się hiszpańskiego w Meksyku.
Hiszpański jest używany w wielu różnych miejscach. | źródło: Pixabay - FREDIARTURO

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa nauka hiszpańskiego, ale jeśli Twoim celem jest jak najszybsza nauka hiszpańskiego i osiągnięcie dobrego poziomu w ciągu kilku miesięcy, immersja jest naprawdę jedyną opcją!

Dołącz do grup dyskusyjnych

Nie każdy może po prostu przenieść się do kraju hiszpańskojęzycznego, kiedy tylko chce. Wiemy to! Jeśli nie chcesz uczestniczyć w wielu korepetycjach ani wracać na studia, co jeszcze możesz zrobić?

W miastach na terenie całego kraju są grupy, w których możesz ćwiczyć mówienie w języku z innymi uczniami. Grupy te często znajdują się w miastach studenckich (gdzie duża liczba studentów uczy się języków obcych) i są obsługiwane przez studentów.

Organizowane są również wymiany organizowane przez tych, którzy chcą ćwiczyć angielski z native speakerem w zamian za pomoc w nauce języka obcego komuś innemu. Organizują również imprezy dla ludzi, aby spotkać osoby mówiące po hiszpańsku. Jednak głównym celem jest ćwiczenie hiszpańskiego z jak największą liczbą osób. Pierwszego wieczoru prawdopodobnie będziesz uczestnikiem większej ilości rozmów po hiszpańsku niż kiedykolwiek do tej pory.

Powinieneś wypróbować stronę meetup.com. Ta strona specjalizuje się w łączeniu ludzi w oparciu o ich zainteresowania (na przykład nauka hiszpańskiego). Członkowie spotykają się i chodzą na przykład na pikniki lub spacery, podczas których można ćwiczyć i doskonalić hiszpański.

Jeśli będziesz wystarczająco dużo ćwiczyć, możesz nawet śnić po hiszpańsku. Wtedy naprawdę wiesz, że robisz wielkie postępy!

Naucz się podstawowego słownictwa hiszpańskiego, oglądając hiszpańskie filmy i programy telewizyjne

Na koniec ostatnia wskazówka dla tych, którzy dopiero rozpoczęli naukę hiszpańskiego i siedzą przed telewizorem, komputerem lub tabletem: filmy i programy telewizyjne! Przy tak wielu witrynach streamingowych pojawiających się w ostatnich latach,każdy ma dostęp do mediów z całego świata. Możesz ich użyć, aby znaleźć programy telewizyjne i filmy w języku hiszpańskim.

Niezależnie od tego, czy uczysz się nowych słów, czytając napisy, czy ćwiczysz ucho z wyłączonymi napisami, filmy i seriale telewizyjne świetnie nadają się do nauki języków.

Zdobądź dobrą książkę, która pomoże Ci w nauce hiszpańskiego

Bez względu na to, która metoda jest dla Ciebie najlepsza, prawdopodobnie warto zaopatrzyć się w podręcznik do hiszpańskiego, który będzie towarzyszył nauce. Nie będzie to Twoja jedyna metoda nauki, ale może działać jako dobry sposób na ćwiczenie poza klasą lub w inny sposób niż Twoja główna metoda nauki hiszpańskiego.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.