Kwestia żywych istot istniejących gdzieś poza naszą planetą Ziemia od wieków trapi nasze umysły. O ile idea zyskała popularność po tzw. rewolucji kopernikańskiej, jeszcze w XVI wieku, tak jest dowód na to, że nawet starożytni Grecy rozważali ideę obcej egzystencji tysiące lat temu.

To pomysł, który nas zafascynował - my, ludzie, którzy zawsze żyliśmy jako najsilniejsze istoty w znanym nam świecie. Pomysł, że istnieją inne formy życia z większą inteligencją niż nasza, mieszkające gdzieś w ponad stu miliardach lat świetlnych wszechświata, napawa nas zarówno przerażeniem, jak i podnieceniem.

Jednak wszechświat, jak właśnie widzieliście, jest niezmiernie ogromny. Nie możemy sobie nawet wyobrazić odległości roku świetlnego, a co dopiero stu miliardów. I tak naprawdę to główny argument przemawiający za hipotezą, że ludzie nie są jedynym inteligentnym życiem we wszechświecie.

Pomyśl o tym. Szanse na to, że tylko jedna planeta nadaje się do zamieszkania w całej tej ogromnej przestrzeni jest malutka. Jeśli może tu być życie, dlaczego nie może istnieć życie również na innej planecie?

Dokładnie! Dlatego astrofizycy są tak podekscytowani możliwościami odkrycia egzystencji w innej części kosmosu. Mimo, że nie mamy na myśli małych zielonych ludzików i marsjańskich UFO, możemy śmiało stwierdzić, że życie na innej planecie prawie na pewno gdzieś jest.

Tutaj przyjrzymy się niektórym z najbardziej fascynujących aspektów dyskusji na temat istnienia obcych. A jeśli chcesz wiedzieć więcej, po prostu zapytaj.

Dowiedz się wszystkiego o astronomii i poznaj różnice między astronomią, astrofizyką i kosmologią!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Stanisław
5
5 (11 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (11 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czy widzieliśmy kiedyś obce życie?

Jako dziecko często chodziłeś po placu zabaw, pytając kolegów: „Czy wierzysz w ufoludków?”. I z pewnością wśród wszystkich w twojej szkole znalazłbyś przynajmniej jedną osobę, która twierdzi, że ich widziała.

Wiele osób wysuwa takie twierdzenia. Od tych, którzy twierdzą, że zostali uprowadzeni i zbadani medycznie przez życie pozaziemskie, do tych, którzy donoszą, że widzieli „latające spodki” i inne rodzaje obserwacji UFO, odnotowano tysiące rzekomych obserwacji obcych. Jednak prawie wszystkie z nich pozostają niepotwierdzone lub można je wyjaśnić innymi sposobami.

Jednak to nigdy nie przeszkodziło nikomu wierzyć w bliskie spotkania trzeciego stopnia. I prawie nie ma szans, żebyś przegapił główne teorie spiskowe dotyczące obcych. Od Strefy 51 w Nevadzie w USA, w której znajdują się ruiny niezidentyfikowanych obiektów latających, po rządy na całym świecie tłumiące informacje dotyczące kosmitów - jest ich mnóstwo.

Znajdź korepetytora fizyki i matematyki na Superprof.

Planeta Mars.
Czy kosmici żyją na Marsie? | źródło: Pixabay - Daniel Roberts

Starożytni astronauci

Wszystko to wynika z oryginalnej fascynacji kosmitami. Współcześni naukowcy i pisarze poszukiwali na całym świecie dalszych dowodów na kontakt człowieka z życiem spoza Ziemi.

Jedną z najbardziej trwałych kontrowersji wokół obcego istot jest interpretacja starożytnych tekstów i dzieł sztuki. Niektórzy twierdzą, że dowód kontaktu starożytnych ludzi z kosmitami jest widoczny w malowidłach jaskiniowych w Val Camonica we Włoszech, w hieroglifach na egipskich piramidach i w starożytnych japońskich figurkach.

Rzeczywiście, niektórzy nawet zasugerowali, że nasze współczesne religie narodziły się poprzez kontakt z istotami pozaziemskimi - z idei boga posiadającego niesamowitą moc, wynikającą z pochodzenia spoza naszej planety.

Wszystko to jest jednak spekulacją.

Dowiedz się więcej o głównych odkryciach astrofizyki!

Jakie mamy rzeczywiste dowody na życie pozaziemskie?

Najważniejsze pytanie dla każdego astrofizyka zainteresowanego polowaniem na obce światy dotyczy dowodu na obecność obcych: jakie faktyczne dowody naukowe mamy na istnienie istot pozaziemskich?

Odpowiedź na to pytanie może rozczarować. Nie ma żadnych rozstrzygających dowodów wskazujących na występowanie życia w dowolnym miejscu naszego Układu Słonecznego, Drogi Mlecznej, czy też gdziekolwiek indziej w naszym wszechświecie.

Co matematyka sugeruje w kwestii szans na życie obcych

Podstawowym dowodem na to, że nie jesteśmy sami we wszechświecie, jest logika - szanse na to, że w całym wszechświecie znajdziemy życie tylko na Ziemi, są niezwykle nikłe. W galaktyce Drogi Mlecznej znajduje się około czterdzieści miliardów planet wielkości Ziemi, które znajdują się w ekosferze gwiazd.

I chociaż nie oznacza to, że którykolwiek z nich ma odpowiednie warunki do egzystencji, jest dość duża szansa na to, że na jednej z nich może istnieć życie, nawet jeśli nie przybrało takiej formy, jak to, które my znamy. A te czterdzieści miliardów to tylko te planety, które są w naszej galaktyce. Poza Drogą Mleczną jest dużo więcej przestrzeni.

Równanie Drake'a, zaproponowane przez Franka Drake'a w 1961 roku, obejmuje różne liczby potrzebne do obliczenia szansy na życie w Drodze Mlecznej. I chociaż odbywa się wiele dyskusji w tym temacie, wydaje się bardziej prawdopodobne, że istnieje, lub istniało, życie gdzie indziej.

Poznaj lepiej nasz Układ Słoneczny!

Autostrada w Nevadzie przy Area 51.
Czy to tutaj rząd ukrywa istoty pozaziemskie? | źródło: Pixabay - Martin Str

Przypadek Marsa

Mars zawsze był planetą najczęściej kojarzoną z poszukiwaniem istot pozaziemskich. A to po prostu dlatego, że jest najbliżej nas.

Jednak w ostatnim czasie dokonano całego szeregu przełomów, które sugerują, że Mars rzeczywiście mógł mieć warunki, które umożliwiają życie.

Należą do nich woda - misja NASA z 2013 r. na Czerwoną Planetę sugeruje, że kiedyś znajdowało się tam duże słodkowodne jezioro. Istnieją również dowody na występowanie koryt rzecznych, polarnych czap lodowych i minerałów zależnych od obecności wody.

W dzisiejszych czasach, NASA wkłada wiele wysiłku w swoje misje na Marsa, szukając śladów skamieniałości i węgla organicznego.

Dlaczego woda jest ważna w poszukiwaniu obcego istnienia?

Poszukiwanie wody na Marsie wymagało wielu badań naszej własnej planety. Możesz się zastanawiać, dlaczego.

To, co wiemy o życiu na Ziemi, to fakt, że zależy ono od wody. Woda jest ogromną częścią naszego składu chemicznego, a reakcje chemiczne, które sprawiają, że żyjemy, są silnie zależne od relacji między wodą a rozpuszczalnikami.

Chociaż nie obcy nam pomysł, że życie może istnieć na miliardy różnych chemicznych dróg w całym wszechświecie i że poszukiwanie wody opiera się wyłącznie na naszych doświadczeniach z naszej własnej egzystencji - woda jest całkiem dobrym punktem wyjścia do nauki. Badanie zjawisk w oparciu o własne doświadczenie to pierwszy krok naprzód.

Gdzie mogą mieszkać kosmici?

Co prowadzi nas do następnego pytania. Naukowcy muszą kierować się tym, co wiedzą, prowadząc badania nad możliwością istnienia obcych oraz możliwości zamieszkania na innych planetach. To jest właściwie podstawa tego, jak zawsze działała nauka.

W związku z tym poszukiwanie istnienia rozwinęło się dzięki badaniu planet, które są najbardziej podobne do naszej. Mogą znajdować się w podobnym miejscu, jak my w stosunku do naszego słońca. Mogą mieć podobny rozmiar. Jak widzieliśmy, na planetach podobnych do Ziemi może znajdować się woda.

Są to najbardziej prawdopodobne miejsca, w których kosmici mieszkaliby we wszechświecie. I tu naukowcy szukają oznak egzystencji. Europa, jeden z księżyców Jowisza, jest jednym z takich miejsc, które uważa się za potencjalnie nadające się do zamieszkania.

Poznaj cykl życia gwiazdy!

Kosmiczna mgławica.
Niektóre zdjęcia kosmosu po prostu oszałamiają. | źródło: Unsplash - Guillermo Ferla

Dlaczego nie możemy znaleźć kosmitów?

Proste pytanie, ale z odpowiedzią nie jest już tak łatwo. Ponieważ, wobec szerszej perspektywy, tak naprawdę nie szukaliśmy istot pozaziemskich od bardzo dawna.

Lepszym pytaniem byłoby: co może przeszkodzić nam w znalezieniu kosmitów? Lub nawet, dlaczego do tej pory nie znaleźliśmy istot pozaziemskich? Oba są dobre, ale są to pytania, na które można odpowiedzieć na milion sposobów.

Najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest to, że biorąc pod uwagę wiek wszechświata i jego rozmiary, jest naprawdę bardzo mała szansa, że jacyś kosmici, których moglibyśmy spotkać, poruszaliby się po tej samej trajektorii historycznej, co my.

Mogą nadal być tylko małymi drobnoustrojami, lub mogą być bardzo rozwinięci technologicznie i nawet teraz latają po wszechświecie w maszynach, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć.

Inne teorie sugerują, że wiele potencjalnych miejsca dla istnienia pozaziemskiego to podziemne jeziora, jakie znajdziemy na Europie. Fizyczne zobaczenie tych rzeczy może być po prostu dość trudne - nawet jeśli one tam są.

Czy w ogóle rozpoznalibyśmy obce życie, gdybyśmy je zobaczyli?

Najważniejsza pozostaje kwestia: czy w ogóle poznalibyśmy kosmitę, gdybyśmy go spotkali?

Jak powiedzieliśmy powyżej, nauka ludzka jest oparta na tym, co wiemy, a metodologia taka jak ta przyniesie tylko wyniki, które będziemy mogli rozpoznać.

Jednak, prawda jest taka, że życie może toczyć się wszędzie w formach, których po prostu nie rozpoznajemy - innych od tych, które my nazywamy życiem.

W takim przypadku możemy w ogóle nigdy nie znaleźć obcych.

Drobna uwaga: możesz znaleźć korepetytora fizyki online na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.