Wszyscy wiemy, co robi trener piłki nożnej: planuje i wprowadza strategie wygrywania meczów.

Oprócz tych obowiązków, nadzoruje, motywuje, doradza i pomaga graczom skoncentrować swoją energię na osiąganiu celów - zarówno w grze, jak i w życiu.

W podobny sposób trener śpiewu pomoże ćwiczyć głos i budować pewność siebie przed występem, trener aktorstwa pokieruje aktorem, trener tańca pomaga opanować taniec, a holistyczny coach zdrowia uczy jogi, odżywiania... wszystkiego, czego potrzebujesz by prowadzić zdrowy tryb życia.

Twoje dziecko może potrzebować trenera akademickiego: kogoś, kto może pomóc rozwinąć dobre nawyki uczenia się i umiejętności organizacyjne - w przeciwieństwie do nauczyciela, którego specjalizacja może dotyczyć tylko jednego lub dwóch przedmiotów.

Wszyscy ci trenerzy pracują nad konkretnym celem: lepszy głos, bardziej wiarygodne aktorstwo, bardziej ognisty taniec, zdrowsze życie, sukces akademicki ...

Czego naucza life coach- życia?

Nie, to nie ma sensu; nie, jeśli wierzymy, że życie jest czymś, co sami kreujemy.

I tu właśnie tkwi problem. Zbyt wielu ludzi nie wierzy, że ich życie może być takie, jak im się marzy. Czują się ograniczeni normami społecznymi i zobowiązaniami rodzinnymi.

Podczas gdy marząc, myślami mogą być gdzieś daleko, ich życie jest uwikłane w najdrobniejsze szczegóły życia- i tu właśnie wkracza do akcji life coach!

Pozwól Superprof szczegółowo wyjaśnić, czym jest life coaching, a czym nie jest i co taki coach może dla Ciebie zrobić.

Czym Jest Life Coaching?

Aby odblokować swoją kreatywność i potencjał, pozostając w pełni sobą, pracuj z life coachem! (Źródło: Pixabay)

Jeśli chcesz zmienić swoje życie, zawodowe lub osobiste - albo jedno i drugie, ale brakuje Ci wystarczającej motywacji, nękają Cię lęki i wątpliwości lub po prostu nie wiesz, jak się za to zabrać, wtedy zadzwoń do life coacha.

Life coach to profesjonalista, który pomaga Ci osiągnąć cel lub dokonać zmiany w swoim życiu.

Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest oczywiście określenie i zdefiniowanie celu (lub kilku celów). W związku z tym, Twój life coach jest strategiem.

Będzie chciał poznać wszelkie szczegóły; zadawaj konkretne pytania i przeredaguj swoje odpowiedzi, aby Twój cel stał się jak najbardziej klarowny (np. chcę dostać awans w pracy), był bardziej skoncentrowany i jasny.

Być może: Chcę być lepszy w wystąpieniach publicznych, aby uzyskać awans.

Po zdefiniowaniu przeszkód, które stoją między Tobą a Twoim celem (celami), Twój life coach nakreśli dla Ciebie strategię ich pokonania:

 • konkretne zadania do wykonania
  • podjęcie lekcji śpiewu i dykcji, przykładowo dołączając do Toastmasters
 • dokładny harmonogram realizacji wspomnianych zadań
 • ustalenie wyników

Przede wszystkim Twój life coach wymaga wydajności w wysiłkach, abyś osiągnął swoje cele - flirtowanie lub wymówki nie będą akceptowane!

W tym celu Twój trener będzie motywatorem.

Tak jak trener osobisty popchnie Cię do osiągnięcia pełnego potencjału fizycznego, tak life coach ma szkolenie, doświadczenie i, co najważniejsze, umiejętności trenerskie, które pozwolą Ci dotrzeć tam, gdzie chcesz być w życiu.

Nie myśl, że Twój life coach powierzy Ci zadania do wykonania i usiądzie z założonymi rękami, czekając, aż skończysz!

Life coach ponosi częściową odpowiedzialność za osiągnięcie przez Ciebie tego zmieniającego życie celu.

W końcu, jeśli nie osiągniesz tego celu, to oczywiście Twój coach jest przynajmniej częściowo winny!

Dlatego najlepsi trenerzy pozostają w kontakcie ze swoimi klientami, od czasu do czasu się meldując.

„Jak poszło Twoje przemówienie zeszłego wieczoru?” lub „Co sądzisz o Toastmasters?” mogą być częstymi pytaniami w scenariuszu przedstawionym powyżej.

Zasadniczo możesz zaangażować coacha na około miesiąc, tylko do momentu osiągnięcia tego celu lub do momentu, w którym będziesz gotów go osiągnąć.

Jednak wiele osób odkrywa, że ​​gdy tylko jeden cel zostanie osiągnięty, tuż za nim znajduje się kolejny, przy czym potrzebują dalszej pomocy i wskazania kierunku.

Zatrudnianie Life Coacha na okres do sześciu miesięcy nie jest czymś nietypowym.

Pamiętaj, że czas spędzony z trenerem nie jest sesją doradczą: life coach nie jest terapeutą jakiegokolwiek rodzaju - chociaż może on być licencjonowanym terapeutą.

Nie jest też Twoim nowym najlepszym przyjacielem!

Ma tylko jeden cel: aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele zawodowe i/lub osobiste, a nie słuchać o Twoim okropnym rozstaniu z partnerem!

Jeśli jednak to zerwanie pozbawi Cię pewności siebie lub zepchnie z toru, lepiej uwierz, że Twój life coach pomoże Ci odzyskać koncentrację, czyniąc Cię twardym jak skała!

Postara się oddzielić od innych zadań i zmargianalizować problem złamanego serca, aby nie zakłócało to terminowego osiągnięcia Twoich celów.

Co jeszcze nie mieści się pod parasolem life coacha?

dwie osoby para siedząca przy stoliku trzymając się za ręce i pijąc kawę
Nie licz na pogaduchy przy kawce ze swoim coachem; od tego masz przyjaciół! (Źródło: Unsplash)

Czym Nie Jest Life Coaching

Prawdopodobnie masz już przyjaciół i rodzinę, więc nie potrzebujesz żadnego life coacha, który zjadłby z Tobą kolację lub wysłuchał Twoich problemów z partnerem.

To dobrze, ponieważ w profesjonalnym coachingu nie chodzi o nawiązywanie nowych przyjaźni.

Programy coachingowe nie dotyczą również psychologii: nie angażujesz psychologa, pracujesz z przewodnikiem, który doprowadzi Cię do określonego pożądanego rezultatu, poprzez Twoje własne wysiłki, określonego aspektu (aspektów) Twojego życia.

Istnieją dwie podstawowe różnice między certyfikowanym life coachem a licencjonowanym terapeutą.

 • Podczas gdy terapeuta zbada Twoją przeszłość, life coach koncentruje się na Twojej przyszłości.
 • Terapeuta koncentruje się na Twoich problemach, ale misją coachów jest pomoc w znalezieniu rozwiązania!

Coach może zaoferować sugestie, pomysły i działania, które doprowadzą Cię do sukcesu, ale generalnie nie udzieli porad - ponieważ nie jest doradcą.

Jeśli masz nierozwiązane problemy i mógłbyś skorzystać na terapii, wyszkolony life coach z pewnością poleciłby lekarza, aby te problemy zostały rozwiązane, szczególnie jeśli przeszkadza Ci to w osiągnięciu sukcesu.

Life coach nie pomoże Ci zarządzać biznesem.

Powód, dla którego zatrudniasz takiego trenera, może być związany z biznesem, ale jeśli masz problemy osobiste lub problemy z zarządzaniem łańcuchem dostaw, prawdopodobnie potrzebujesz coacha biznesu.

Oczywiście możesz skonsultować się ze swoim trenerem w sprawie strategii i celów w życiu zawodowym, ale pamiętaj: specjalizują się oni w prowadzeniu Twojego życia do osiągnięcia celu, a nie w zarządzaniu firmą.

W ten sam sposób nie licz na to, że Twój life coach zostanie Twoim mentorem.

Mentoring sugeruje długoterminowy związek, w którym mentor nadzoruje ogólny rozwój swojego podopiecznego lub protegowanego.

Life coach pomoże Ci sprecyzować swoje cele i opracować jasne strategie ich osiągnięcia. Gdy osiągniesz pożądany poziom sukcesu, Twoje relacje z tym trenerem kończą się.

Być może najważniejsze zastrzeżenie dotyczące pracy z life coachem: to nie jest Twój przyjaciel.

Brzmi to trochę szorstko, ale zastanów się: są zapalczywi, zachęcający i inspirujący. Są zaangażowani w pomoc w osiąganiu celów.

To są ważne cechy, które powinien ucieleśniać każdy przyjaciel.

Jednak nigdy nie powinieneś tracić z oczu faktu, że Twoje relacje z trenerem są zorientowane na cel, a jeśli będziesz ociągać się w osiąganiu celów, life coach będzie coraz bardziej surowy i wymagający.

Taki jak właśnie powinien być trener!

mężczyzna krzyczący do słuchawki od telefonu
Wrzaski nie należą do metod coachingowych, które może stosować Twój trener, ale z pewnością będą boleśnie skuteczne, gdy zajdzie taka potrzeba (Źródło: Pixabay)

Co Life Coach Może dla Ciebie Zrobić?

Jeśli chcesz czerpać więcej z życia osobistego lub zawodowego, możesz rozważyć life coaching.

Nic dziwnego, że coraz więcej firm zapewnia swoim pracownikom life coaching, zawarty w pakiecie świadczeń.

Badania pokazują, że firmy oferujące usługi coachingowe cieszą się większą efektywnością, retencją pracowników i większą produktywnością. Ponoć także rzadziej biorą L4.

Nie musisz czekać na warsztaty transformacyjne w biurze; wiele osób bierze udział w sesjach coachingowych w celu rozwoju osobistego.

Jeśli kiedykolwiek byłeś jednym z tych ludzi, którzy mówią "Żałuję, że tego nie zrobiłem/nie zrobiłem tego inaczej." z szeptem smutku, być może zmotywujesz się do poszukiwania coacha, aby:

 • stać się bardziej pewnym siebie i/lub asertywnym
 • odnieść większy sukces
 • poprawić swoje relacje z innymi
 • zdecydować o zmianie kariery lub faktycznie zmienić karierę
 • nadać sens swojemu życiu
 • znaleźć swój cel życiowy

Mówiąc do rzeczy, life coach faktycznie pozwala Ci żyć tak, jak Ci najbardziej odpowiada.

Nie oznacza to, że dostaniesz licencję na robienie tego, co chcesz bez poniesienia konsekwencji!

Osobisty coaching oznacza wzmocnienie pozycji na całe życie: zapewnienie osobistego rozwoju, wykorzystanie pełnego potencjału i uwolnienie Cię od ograniczania przekonań, które dotąd Cię powstrzymywały.

Kto wie?

Po osiągnięciu swoich celów możesz wzmocnić pozycję innych, samemu zostając coachem!

Nawet jeśli na początku nie był to kierunek, w którym zamierzałeś podążać w swoim życiu zawodowym...

Life Coaching i Mentoring w Praktyce- Kluczowe Umiejętności

Szkolenie z Life Coachingu

Life Coaching- Książki i Inne Materiały

Czy Muszę Iść na Studia by Zostać Life Coachem?

Jak Znaleźć Klientów jako Life Coach

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Life coaching ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5, 1 votes
Loading...

Joanna

Jestem spokojną i szczerą osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub oglądając ulubione anime. Lubię uczyć się języków- szczególnie angielskiego i japońskiego. Mogłabym godzinami rozmawiać o regułach gramatycznych.