Trener piłki nożnej ma w zanadrzu podręczniki, do których może się odwoływać, planując strategie, które doprowadzą jego zespół do zwycięstwa.

Trener tańca ma szeroki wybór książek i podręczników obejmujących strategie choreograficzne, może nawet wymyślić kilka ruchów i być może ostatecznie samemu napisać książkę.

Z drugiej strony life coach...

Zauważysz, że pozostałe dwa wymienione typy coachów mają określone działania i cele: poprzedni powinien doprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa; drugi powinien poinstruować uczniów tańca, by wykonywali poszczególne ruchy i sekwencje bezbłędnie.

Misją life coacha jest wskazanie Ci drogi, byś mógł stać się najlepszą wersją siebie i osiągnąć swoje życiowe cele.

Co nasuwa pytanie: co jest najlepsze?

Niektórzy mogą żarliwie wykłócać się, że wygląd jest wszystkim i zadowalać się tylko złudzeniem tego, co najlepsze.

Inni, którzy mają skłonności do lichwy, mogą szukać sesji coachingowych, w celu osiągnięcia większych zysków kosztem potrzebujących klientów, uważając, swoje wysokie wynagrodzenie za dowód bycia specjalistą w swoim zawodzie.

Biorąc pod uwagę fakt, że definiowanie najlepszej wersji swojej osoby jest kwestią subiektywną, w jaki sposób life coach powinien oceniać najskuteczniejszy sposób pomocy każdej osobie, która go zatrudni?

I w jaki sposób może odróżnić klienta pragnącego wszechstronnej osobistej metamorfozy od tego, którego cele można by najlepiej opisać jako samolubne i niepoważne?

W skrócie: jakie instrukcje, podręczniki i materiały są dostępne dla life coachów?

Twój Superprof stara się teraz zgromadzić, w postaci jednej wygodnej listy kontrolnej, wszelkie niezawodne źródła, których może potrzebować life coach, aby pomóc ludziom w ich ewolucyjnej podróży.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Life coaching
Andrzej
5
5 (5 oceny)
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł500
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jacek
Jacek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (1 oceny)
Emilia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sławomira
Sławomira
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emil
Emil
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Miłosz
5
5 (3 oceny)
Miłosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (5 oceny)
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
Katarzyna
zł500
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jacek
Jacek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (1 oceny)
Emilia
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sławomira
Sławomira
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emil
Emil
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Miłosz
5
5 (3 oceny)
Miłosz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Szkolenia dla Life Coacha

zabawka woody chudy toy story przegląda się w lustrze marząc o występie w the voice
Dzięki szkoleniu z coachingu staniesz się najlepszą wersją siebie! (Źródło: Pixabay)

Mimo że nie trzeba posiadać certyfikatu czy licencji, aby zostać life coachem w naszym kraju, jednak posłuży to lepszym interesom, gdy ukończy się kurs coachingowy.

Po pierwsze, ukończenie akredytowanego szkolenia coachingowego zapewni Ci wykształcenie potrzebne do wypełnienia zobowiązań wobec klientów.

Podczas uczestnictwa w tych wykładach i warsztatach będziesz zachęcany do nawiązywania kontaktów, zarówno z innymi uczestnikami programu szkoleniowego, jak i ze swoimi instruktorami.

Znajomości te mogą okazać się dla Ciebie bezcenne, kiedy założysz firmę coachingową.

Możesz skonsultować się ze swoim mentorem lub innymi coachami w sprawie szczególnie opornego klienta - na przykład osoby, która wyraziła chęć odniesienia sukcesu, ale nie chce lub nie jest w stanie określić swojego celu życiowego.

Po drugie, zdobycie certyfikatu life coacha zapewni Ci poświadczenie Międzynarodowej Federacji Coachów (ICF).

IFC jest organizacją zajmującą się wsparciem coachów na całym świecie. W tym celu oferują ciągły rozwój zawodowy, który obejmuje podnoszenie umiejętności i bazowanie na podstawowych kompetencjach coachów.

Podobnie jak wiele innych dziedzin, takich jak edukacja i medycyna, ICF wymaga ciągłego dokształcania się w celu aktualizacji swojego certyfikatu coachingowego.

Możesz uczestniczyć w wydarzeniach związanych z rozwojem zawodowym, aby dowiedzieć się o najnowszych narzędziach coachingowych i jak z nich korzystać. Możesz nawet skorzystać z programu Continuing Coach Education (CCE), który stanowi kolejny etap w rozwoju coacha, skierowanym do osób, które ukończyły już “The Art and Science of Coaching” albo inny program przygotowujący do zawodu coacha.

Inne źródła na stronie internetowej ICF obejmują artykuły pisane przez specjalistów.

Możesz znaleźć te posty na stronie ICF Polska.

Sprawdź, jakie umiejętności musisz rozwijać, aby zostać life coachem.

Książki o Coachingu i Materiały Online

kubek z kawą stojący na kalendarzu terminarz
Jeśli Twój klient zastanawia się, dlaczego marnuje tyle czasu, zaproponuj mu prowadzenie terminarza by zaczął lepiej zarządzać swoim czasem wolnym! (Źródło: Unsplash)

Internet jest ogromną skarbnicą wszelkiej wiedzy, którą mógłbyś chcieć posiąść.

Jest więc oczywiste, że każdy, kto szuka nowych technik coachingowych lub w celu dalszego rozwoju osobistego, może znaleźć wszystkie rodzaje materiałów, wpisując kilka słów kluczowych w swojej ulubionej wyszukiwarce.

Niestety, jeśli myślisz, że wystarczy hasło „Sezamie, otwórz się!”, gdy siedzisz przed komputerem w oczekiwaniu niesamowitego skarbu, to naprawdę się rozczarujesz.

Niestety w Polsce trudno o materiały online w naszym rodzimym języku, więc najbardziej skorzystają Ci, którzy znają język angielski.

Musisz wpisać właściwe frazy, aby uzyskać poszukiwane hasła, a następnie przeanalizować wyniki wyszukiwania od góry do dołu i wybrać te, które obejmują najbardziej interesujące Cię treści.

W celu promowania wzajemnej pomocy Twój Superprof podjął się tego zadania dla Ciebie!

Life Coach on the Go może być dla Ciebie szczególnie cennym zasobem, ponieważ specjalizują się w krótkich artykułach i działaniach, które są jednak pełne informacji i ciekawostek, ale pod warunkiem, że znasz język angielski.

Mają całą stronę poświęconą bezpłatnym arkuszom roboczym i ćwiczeniom, których możesz użyć sam lub powierzyć swoim klientom w ramach ćwiczeń i kontroli postępów.

Jak w przypadku każdego innego zawodu i czynienia postępów, nie zostaje się life coachem, a następnie spoczywa na laurach; gdybyś to zrobił, nie byłbyś wiarygodny dla swoich klientów!

Jak już zauważyliśmy wcześniej w tym artykule: rozwój osobisty jest ciągłym procesem, trwającym przez całe życie.

Life Coach on the Go starają się dostarczać codziennie odrobinę mądrości w artykułach, których przeczytanie zajmuje parę minut.

Bogactwo tematów obejmuje następujące tytuły:

  • Pytania coachingowe, aby się przełamać: jak dotrzeć do opornych klientów?
  • Określ swoją tolerancję - dla klientów (i coachów!), którzy często czują się przytłoczeni, roztargnieni lub zdenerwowani
  • Jak spędzam cały mój czas? Czy miałeś kiedykolwiek wrażenie, że dzień szybko zleciał, a w sumie nie zrobiłeś nic konkretnego?
  • Czego potrzebujesz, aby odpuścić? - czy to bagaż emocjonalny, czy niewłaściwe poczucie odpowiedzialności, zobowiązanie...
  • Utknąłeś w rutynie?

Z wyjątkiem pierwszego tematu wszystkie te ćwiczenia byłyby odpowiednie zarówno dla Ciebie jak i Twojego klienta.

Chwila! To trenerzy też potrzebują wskazówek?

To, że zarabiasz na życie w ramach profesjonalnego coachingu, nie oznacza, że ​​Twoje życie jest ułożone i wspaniałe lub udaje ci się utrzymać je w dobrej kondycji, nawet gdy wystąpią nieprzewidziane zdarzenia.

Ponadto dysponowanie takimi narzędziami do dyspozycji zapewnia pogląd na różne perspektywy i metody, które możesz zastosować; na pewno wśród nich znajdziesz sposób na skuteczny kontakt z każdym klientem, tylko przetestuj je wcześniej!

Wyobraź sobie spotkanie z potencjalnym klientem w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej...

Musisz zadać wszystkie właściwe pytania, pomóc im określić, na co są w stanie przystać i z czego muszą zrezygnować, oraz pomóc im przekonać się, jak mogą lepiej zarządzać swoim czasem.

Innym sposobem na pokonanie tej bariery byłoby skorzystanie z Koła Życia!

Niektórzy twierdzą, że mniej znaczy więcej, a niektórzy uważają, że więcej oznacza lepiej.

W tym przypadku stosujemy oba podejścia: wymieniając w poniższych tabelach szereg stron internetowych oraz książek, w języku polskim i angielskim, które oferują narzędzia i zasoby do coachingu życiowego, możesz wybrać te strony, które najbardziej Ci odpowiadają.

Nazwa i Język Strony Co OferujeAdres Strony
The Coaching Tools Company (angielski)ćwiczenia, biuletyny, różnorodne szablony, kwestionariuszehttps://www.thecoachingtoolscompany.com
Mind-Way (polski)programy z ćwiczeniami, darmowa sesja coachingu, darmowe artykuły i inspiracjehttp://coachingzadarmo.pl/
Life Coach Hub (angielski)Konfigurowanie praktyki coachingowej, przyciąganie klientów do firmy, jak rozwijać firmęhttps://www.lifecoachhub.com/coaching-business/coaching-resources
Rowińska Business Coachingartykuły dotyczące asertywności czy zarządzania zespołem, fragmenty książek, wywiady, kanał na YouTube, kurs w postacie e-bookahttps://rowinskabusinesscoaching.com/
Paradigms (angielski)Koło Życia, różnorodne arkusze, narzędzia do rozwiązywania konfliktów, rozwiązywanie dylematu jeżahttp://www.life-coach-tools.com/free-tools/
TytułAutor\AutorzyWydawnictwoKrótki Opis
Life coaching w nurcie serca
Sylwester Adamczuk, Kaja Kozłowska , Iwona Kubiak, Grzegorz PawłowskiFirmamentoCzytając tę książkę, można poczuć i zrozumieć, na czym polega obecność w rozmowie z drugim człowiekiem, jaką zmianę i na jakich płaszczyznach przechodzi sam coach i jak różnorodny jest life coaching.
Coaching i mentoring
Podręcznik dla trenerów i mentorów
Melville Leedham, Diane Melville, Eric Parsloe PWNPublikacja adresowana jest do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie coachingu i mentoringu na poziomie indywidualnym, zespołowym lub organizacyjnym.
Sztuka zadawania pytań w coachinguTony StoltzfusAetos Media Podręcznik prezentujący praktyczne techniki, narzędzia i ćwiczenia, zilustrowane za pomocą setek przykładowych pytań coachingowych.
Coaching. Zestaw narzędziMaciej Bennewicz, Anna Prelewicz OnepressKsiążka jest odpowiednia, by przyjrzeć się sobie, zobaczyć, jak wygląda praca coacha, oraz spojrzeć na świat z jego perspektywy i sprawdzić, czy to jest właśnie to! Książka przybliży wiedzę i techniki, których wybór będzie optymalny dla klienta.
Coaching. Złote zasady Maciej BennewiczOnepressW niezwykle interesujący sposób przedstawia ideę takiej pracy z tymi, którzy chcą świadomie poddać się treningowi.
Styl prowokatywny w terapii i coachinguHofner NoniGdańskie Wydawnictwo Psychologiczne ProfesjonalneTo lektura obowiązkowa dla wszystkich terapeutów, coachów i trenerów zainteresowanych wykorzystaniem podejścia prowokatywnego w swojej pracy, a także tych, którzy mają wątpliwości, czy to interesujący dla nich kierunek rozwoju.

Jak Lean Six Sigma Odnosi się do Life Coachingu

Lean Six Sigma to podejście do produkcji mające na celu zmniejszenie ilości odpadów i maksymalizację wydajności.

Jeśli się nad tym zastanowić, czy nie o to właśnie chodzi w life coachingu?

Możemy porównać marnotrawstwo w produkcji z prokrastynacją, a nawet przeciwnie z naszymi zamierzonymi działaniami i emocjami.

Wydajność w produkcji objawiłaby się w tym równaniu jako pewność siebie, jaką okazujemy w naszych codziennych kontaktach.

Funkcją Lean Six Sigma i programów coachingowych jest ustrukturyzowanie ogólnych zmian.

Koncepcja Six Sigma sięga czasów tuż po II wojnie światowej, kiedy wojska sojusznicze pomagały w odbudowie Japonii.

Ich program nauczania obejmował krótkie wideo zatytułowane Ulepszenie w Czterech Krokach.

Ten film okazał się na tyle wpływowy, że przyczynił się do ​​powstania japońskiej filozofii kaizen; to słowo, które dosłownie oznacza poprawę, zmianę na lepsze.

Te same standardy obowiązują w produkcji i dziś!

Czy nie jest to interesujące, że podstawy life coachingu obejmują zasady Zen, będące podstawą religii i z filozofią kaizen samą w sobie!

Psychologia stojąca za zasadami osobistego coachingu i przemysłu jest zasadniczo taka sama: pozbyć się kontrprodukcji i nadmiernego balastu, aby stać się lżejszym i jak najbardziej wydajnym.

Jeśli to działa w produkcji, to dlaczego nie miałby również działać w życiu osobistym?

napis nowa droga na znaku drogowym w mieście
Bądź life coachem, który znacząco zmienia paradygmat życia! (Źródło: Pixabay)

Zmiana Paradygmatu

Niezależnie od tego, czy jesteś coachem biznesu, coachem ds. kompetencji menedżerskich, coachem w zarządzaniu, coachem zdrowia czy specjalistą Six Sigma, Twoja praca jest taka sama.

Zadaniem coacha jest zmiana paradygmatu: by odwieść klientów od ograniczających przekonań i skierowanie ich uwagi na świat nieskończonych możliwości.

Ta transformacja nie ma prowadzić do szczęścia, ale do nowego poziomu samoświadomości - który może być powodem do szczęścia.

Tak czy siak, to już zależy od Twoich klientów.

Kiedy już zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, aby zmotywować swojego klienta do wprowadzenia pozytywnych zmian, upewnisz się, że przyswoił sobie holistyczne podejście do życia i rzeczywiście stara się utrzymać zdrową równowagę, to Twoja misja zostaje zakończona powodzeniem!

Z drugiej strony, być może okaże się, że Twoi klienci zadeklarują chęć pomocy innym, w takim wypadku możesz zmotywować ich do podjęcia odpowiednich kroków, aby sami zostali life coachami: mów o realizowaniu się!

Czy taka myśl nie dodaje Ci skrzydeł?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.