Gra na pianinie czyni Cię mądrzejszym?

Pomyśl o tym: instrument jest wymagający intelektualnie, więc oczywiście ma tę moc... Poprawa inteligencji nigdy nie jest głównym powodem, dla którego ktokolwiek uczy się gry na pianinie lub ogólnie muzyki.

Pociąga Cię piękno instrumentu i kochasz muzykę fortepianową.

Tak bardzo, że jesteś skłonny przejść prze męczarnie związane z lekcjami gry na pianinie.

Ale ostatecznie, jeśli ten instrument strunowy ma zdolność zwiększania Twojego IQ i zdolności poznawczych... to świetny dodatkowy powód, aby nauczyć się grać na pianinie, prawda?

Jak zobaczysz, przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają to zjawisko.

Począwszy od słynnego „Efektu Mozarta”.

Aby dowiedzieć się więcej, nie trać więcej i poznaj 10 naukowych powodów, aby grać na pianinie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (11 oceny)
Gosia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (11 oceny)
Piotr
zł140
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (9 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (9 oceny)
Justyna
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nesto
5
5 (6 oceny)
Nesto
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (9 oceny)
Tomasz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gosia
5
5 (11 oceny)
Gosia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (11 oceny)
Piotr
zł140
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (9 oceny)
Agata
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Justyna
5
5 (9 oceny)
Justyna
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nesto
5
5 (6 oceny)
Nesto
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka gry na pianinie czyni cię mądrzejszym: legenda o „efekcie Mozarta”.

Nauka gry na pianinie czyni Cię mądrzejszym?

Przez lata przeprowadzono wiele badań, aby zbadać korzyści płynące z największego z wszystkich instrumentów na zdrowie, dobre samopoczucie i zdolności intelektualne.

Jeśli jesteś ich ciekawy, zapewniamy, że w Internecie znajdziesz ich dziesiątki.

wolfgang amadeusz mozart
Efekt Mozarta: niemal niezaprzeczalny dowód na to, że muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta sprawia, że jesteś mądrzejszy. Źródło: Sofijon

Czy słyszałeś o „efekcie Mozarta”?

Nazwany na cześć geniusza fortepianu i muzyki klasycznej Wolfganga Amadeusza Mozarta (1756-1791), stał się swego rodzaju neuro-muzycznym fenomenem... W 1993 roku społeczność naukowa, reprezentowana przez Rauschera, Ky i Shawa, za pomocą muzyki klasycznej, wyjaśnili to, co nazwali „efektem Mozarta” w artykule opublikowanym w magazynie Nature.

Trzej naukowcy argumentowali, że wielu studentów, którzy brali udział w badaniach, w których słuchali sonaty Mozarta przed przystąpieniem do testu, okazało się lepszych w rozwiązywaniu zadań przestrzennych.

Efekt jednak zanika po jakimś czasie (około godziny). Ale faktem jest, że gra na pianinie, a zwłaszcza muzyka Mozarta, czyni Cię mądrzejszym.

Po co uczyć dzieci gry na pianinie?

W 1997 r. podobne badanie zostało przeprowadzone z udziałem dzieci i wykazało, że lekcje muzyki umożliwiły im doskonalenie umiejętności „rozumowania przestrzennego”. Rok później przeprowadzono kolejny eksperyment na szczurach laboratoryjnych, które w okresie dorastania słuchały muzyki fortepianowej Mozarta i radziły sobie lepiej niż inne szczury w labiryncie.

Czyli gra na pianinie Mozarta pomaga zwiększyć inteligencję?

Od tamtej pory legenda o „efekcie Mozarta” krąży po świecie, stając się swego rodzaju mitem. Powinniśmy zauważyć, że od tego czasu społeczność naukowa wyraziła sceptycyzm co do rzekomego dowodu. Jednym z takich przykładów są badania Christophera Chabrisa, neuronaukowca, który w 1999 roku przeprowadził szesnaście badań nad tym zjawiskiem. Ostatecznie doszedł do wniosku, że efekt jest zbyt słaby, aby był przekonywujący. Ale to nie powstrzymało niektórych ludzi do zaprzestania wiary, że ​​nauka gry na pianinie sonat Mozarta sprawia, że Twoje IQ rośnie.

Przedszkola na Florydzie i gospodynie domowe w Waszyngtonie zaczęły zmuszać swoje dzieci do słuchania kompozytora.

Czy argument w formie efektu Mozarta wystarczy, aby zapisać się na lekcje gry na pianinie?

Przejrzyj listę dostępnych nauczycieli na stronie Superprof. Wpisz przykładową frazę "lekcje gry na pianinie Wrocław".

Nauka gry na pianinie sprawia, że jesteś bardziej inteligentny? 10 powodów, by w to uwierzyć!

1. Nauka gry na pianinie „przeprogramowuje mózg”.

Co masz na myśli, kiedy mówimy, że „nauka gry na pianinie przeprogramowuje ludzki mózg”?

Czy ma to na przykład bezpośredni wpływ na neurony?

Naukowcy z Northwestern University w Chicago przeprowadzili badanie obejmujące mnóstwo danych nad korzyściami płynącymi z muzyki dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Według nich gra na pianinie to nie tylko hobby, ale sposób na zwiększenie inteligencji.

W efekcie nauka gry na pianinie lub jakimkolwiek instrumencie muzycznym i związane z nimi techniki tworzą nowe połączenia neuronowe!

Połączenia, których nie byłoby bez gry na pianinie...

Ich odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Reviews Neuroscience, z wnioskiem: nauka gry na instrumencie ma głęboki wpływ na naszą zdolność uczenia się języków, na naszą koncentrację, nasze wspomnienia, a nawet emocje.

uśmiechnięty mężczyzna grający na pianinie
Jak poczujesz się siedząc przy pianinie po długim dniu pracy. Źródło: Visual Hunt

2. Szukasz metody gry na pianinie, która poprawia samopoczucie i zmniejsza stres?

Wiele badań potwierdziło korzyści płynące z muzyki w łagodzeniu stresu: pianino jest dobre dla zdrowia. Pomaga zmniejszyć stres, codzienne niepokoje i znaleźć poczucie spokoju.

Nauka gry na pianinie wydaje się być lekarstwem równie potężnym jak ćwiczenia fizyczne!

Ale z innych powodów.

Przede wszystkim dlatego, że zmusza pianistę lub innego rodzaju muzyka do skupienia się na zadaniu i nie myślenia o niczym innym.

Muzyka to wymagająca dyscyplina, która nie pozostawia wiele miejsca na rozrywkę. Pianista musi skupić się na oddychaniu, nutach (całe, połówki, ćwierćwałki, ósemki), teorii muzyki, harmonii, interwałach, skalach molowych i rytmie. Żadna z tych rzeczy nie pomoże Ci zapomnieć o stresie.

Powinieneś także wiedzieć, że nauka gry na pianinie i codzienne ćwiczenia dają wiele przyjemnych wrażeń. Możliwość opanowania formy sztuki i słuchania melodii stworzonej przez palce daje prawdziwe poczucie spełnienia i satysfakcji.

Nauka również zajęła się tą kwestią zmniejszania stresu, w szczególności oferując pracownikom na wymagających stanowiskach regularne lekcje muzyki. Rezultat: mniej wypaleń i ogólny wzrost szczęścia!

Jakich życiowych lekcji możesz się nauczyć, ucząc się gry na pianinie?

3. Nauka gry na fortepianie poprawia pamięć i zdolności poznawcze

Od lat wiemy, że nauka gry na pianinie i ogólnie instrumentach poprawia nasze zdolności intelektualne. Więc to ma sens, że obserwujemy naukowców prowadzących dalsze badania, aby zobaczyć, jakie jeszcze korzyści z tego płyną.

Naukowcy doszli do wniosku, że słuchanie muzyki i gra na instrumencie również poprawia funkcjonowanie pamięci.

Testowi poddano 22 dzieci w wieku 3-4,5 roku. 15 z nich otrzymało lekcje gry na pianinie z profesjonalnym nauczycielem, a pozostałych 7 otrzymało lekcje śpiewu.

Ostatecznie po kilku tygodniach okazało się, że 15 uczniów gry na pianinie poprawiło swoje zdolności czasowo-przestrzenne o 34%.

Internetowy magazyn Telegraph niedawno doniósł o tym: „Nowe badania sugerują, że regularne granie na instrumencie zmienia strukturę ludzkiego mózgu, a ponadto zwiększa jego możliwości. Muzyka może być wykorzystywana jako forma terapii pomagającej pacjentom poprawić dolegliwości pamięci”.

Nauka gry na pianinie jest jak rozszyfrowanie nowego języka: gamy i wszystkich nut, które je tworzą. Nuty (całe, połówki, w tonacji G, w tonacji F, interwały, gamy molowe, teoria muzyki, harmonia...), które reprezentują nie tylko miejsce na utworze nutowym, ale klawisz na fortepianie, a także precyzyjny dźwięk dla ucha.

Dowiedz się, jak zdefiniować swoje cele w nauce gry na pianinie...

4. Muzyka, teoria i pianino dają poczucie wytrwałości

Nauka gry na pianinie u prywatnego nauczyciela lub w szkole muzycznej wymaga pewnej wytrwałości.

Po pierwsze dlatego, że aby rozpocząć lekcje gry na tym instrumencie (np. lekcje pianina Warszawa), musisz nauczyć się podstaw teorii muzyki.

Przez co najmniej rok lub dwa lata, w zależności od wieku.

A potem jest kilka lat lekcji gry na pianinie, które są niezbędne, jeśli chcesz zostać prawdziwym pianistą. Muzyka i pianino to bardzo wymagające dyscypliny, niezależnie od tego, czy jesteś utalentowany, czy nie.

Więc jeśli z natury nie jesteś typem wytrwałym, gra na pianinie bardzo szybko nauczy Cię ciężkiej pracy. Gdy masz ambicję, by perfekcyjnie grać na pianinie, cierpliwość i wytrwałość to bardzo przydatna broń. W przeciwnym razie za szybko porzucisz ten pomysł...

Dowiedz się, ile możesz zapłacić za prywatne lekcje gry na pianinie...

osoba grająca na pianinie
Koordynacja, jeśli chodzi o pianino, polega na tym, aby móc grać obiema rękami! Źródło: Visual Hunt

5. Gra na pianinie poprawia koordynację ciała i umysłu

Poza zdolnością muzyka do samodzielnego tworzenia muzyki i improwizacji, artyzm bierze się z koordynacji.

To akt koordynacji między umysłem, okiem i ciałem. Pianista, siedzący przy swoim instrumencie twarzą do nut, musi umieć czytać i rozszyfrować rytm i muzykę przed jego oczami. Przełożyć te nuty na klawisze pianina. Wskazane nuty i akordy muszą zostać przekształcone w ruchy klawiszy pianina w bardzo precyzyjnych pozycjach. A właściwe nuty muszą być zagrane we właściwy sposób.

Pamiętaj, że używasz obu rąk: prawej i lewej!

Ten rodzaj koordynacji może być wrodzony lub może być owocem odpowiedniego treningu i dobrych lekcji gry na pianinie.

6. Nauka gry na pianinie pomaga poprawić rozumienie tekstu czytanego

Nauka teorii muzyki przed grą na pianinie i nauka gry na instrumencie zasadniczo przypomina spotkanie twarzą w twarz z nowym językiem. Język złożony z nut, akordów, klawiszy (ton G, ton F), interwałów, harmonii i rytmów - wszystko po to, aby móc czytać nuty. W czasopiśmie Psychology of Music starano się dowiedzieć więcej o zdolności muzyki do uczynienia Cię mądrzejszym. A zwłaszcza w zakresie czytania ze zrozumieniem.

„Dzieci, które uczęszczają na lekcje muzyki przez kilka lat, po intensywnym przeszkoleniu w zakresie rytmów i tonu, wykazują lepsze umiejętności czytania ze zrozumieniem w porównaniu z ich rówieśnikami, którzy nie są muzykami”.

Gra na pianinie wymaga ciągłego czytania nut i akordów. Rozpoznanie, czy jest to cała nuta, półnuta, czy ćwierćnuta, czy też zmiana rytmu zdecydowanie czyni Cię bardziej inteligentnym!

Dowiedz się, jak wybrać najlepszego nauczyciela gry na pianinie, odpowiadającego Twoim potrzebom...

7. Nauka o fortepianie to sposób na poznanie wielowiekowej historii muzyki!

Muzyka klasyczna i pianino oferują muzykom wieki historii i kultury. Od Bacha do Beethovena, z Debussy'm, Vivaldim, Brahmsem, Chopinem, Haendelem, Schubertem, Verdim i wieloma innymi... Uczysz się o największych kompozytorach!

Nauka gry na pianinie nie ogranicza się również do muzyki klasycznej. To także sposób na poznanie bluesa, jazzu, folku, R&B... Dlaczego nie zbadać oryginalnego powstania tego instrumentu strunowego, jego ewolucji od klawikordu, instrumentu z czterema oktawami?

portret jana sebastiana bacha
Poznaj bogatą twórczość Bacha. Źródło: Getty Images

Pierwsze ślady starożytnej formy pianina lub fortepianu akustycznego możemy odnaleźć w 1709 roku. Powstał instrument, na którym można było grać „piano” lub „forte” („delikatny” lub „mocny”). Został ulepszony przez Niemca Gottfrieda Silbermanna w 1728 roku, a następnie przetestowany przez wybitnego Johanna Sebastiana Bacha.

8. Nauka muzyki pomaga uzyskać lepsze oceny w szkole

Patrząc na wszystkie te różne punkty, które dowodzą, że gra na pianinie czyni Cię mądrzejszym, możemy wywnioskować, że instrument może pomóc Ci uzyskać lepsze oceny w szkole.

Weźmy na przykład fakt, że poprawia rozumienie tekstu czytanego. Albo że poprawia pamięć lub tworzy nowe połączenia nerwowe.

Nauka gry na pianinie i jego technik zwiększa również Twoje umiejętności uczenia się nowego języka. Teoria muzyki jest własnym językiem. Być może pierwszym, którego nauczysz się poza swoim językiem ojczystym. Znajomość teorii muzyki jest więc pierwszym przejawem zdolności mówienia w innym języku.

Jest tak wiele zachęcających wskazówek, że nauka gry na pianinie pomoże Ci uzyskać lepsze oceny w szkole! W językach czy naukach ścisłych!

I co?

Nadal nie możesz zdecydować się, czy powinieneś brać prywatne lekcje gry na pianinie?

9. Gra na pianinie również wymaga dyscypliny

Nauka gry na pianinie trwa kilka lat. Wytrwałość i cierpliwość są zatem nieodzownymi cechami, jak już powiedzieliśmy. Ale to na dłuższą metę.

Na krótką metę, oprócz cierpliwości podczas poznawania pianina, musisz wykazać się dyscypliną.

Nie będziesz w stanie nauczyć się trudnych piosenek na pianinie, jeśli jesteś niezorganizowany lub nie szanujesz w pełni melodii zapisanej w nutach.

Musisz także regularnie ćwiczyć grę na pianinie.

Gra na pianinie to nie tylko gra z nauczycielem muzyki. Zostanie pianistą oznacza regularną praktykę poza czasem spędzonym z nauczycielem! Wolne godziny spędzasz na ćwiczeniach, nie możesz spędzać zbyt dużo czasu na relaksie i spotkaniach z przyjaciółmi. Warunek wymagający dużej dyscypliny, którą będziesz w stanie wykorzystać w wielu innych dziedzinach, takich jak praca.

koncert z widownią
Nauka gry na pianinie może również do tego doprowadzić: poznania mnóstwa nowych przyjaciół! Źródło: Unsplash

10. Paradoksalnie, nauka gry na pianinie poprawia życie towarzyskie...

W przeciwieństwie do tego, co myślisz, nauka gry na pianinie rozwinie Twoją inteligencję społeczną. Nawet jeśli często gra się na instrumencie samodzielnie, wymaga to poważnego treningu z nauczycielem. Początkujący pianiści często zapisują się na zajęcia w szkole muzycznej, gdzie uczą się teorii muzyki z wieloma innymi uczniami.

Ale granie utworów na pianinie nie musi być sztuką, którą ćwiczysz sam.

Później instrument może zostać użyty gdy dołączysz do zespołu lub przynajmniej będziesz grał z przyjaciółmi.

A dlaczego by nie koncertować także przed uwielbianą publicznością?

Włącz mózg do pracy i graj na pianinie!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.