Jeśli bierzesz lekcje gry na pianinie, to po to, aby nauczyć się grać na tym instrumencie. W teorii ostateczny cel lekcji gry na pianinie jest prosty i jasno określony.

W rzeczywistości jednak cele mogą się różnić w zależności od osoby.

Na przykład początkujący pianista nie ma takich samych celów, jak na przykład doświadczony kompozytor.

Niektórzy uczniowie chcą się uczyć teorii muzyki i kompozycji, podczas gdy inni chcą po prostu móc grać swój ulubiony utwór. Istnieje wiele różnych powodów.

Poniżej znajduje się (niewyczerpujące) podsumowanie głównych celów, jakie ludzie stawiają sobie przed zapisaniem się na lekcje gry na pianinie.

Więc pytamy, jaki jest zamysł lekcji gry na pianinie?

Zanim odpowiesz na to pytanie i przygotujesz odpowiedź, należy pamiętać, że istnieje wiele różnych rodzajów lekcji gry na pianinie.

Można zasadniczo rozróżnić kilka rodzajów lekcji: chociażby lekcje gry na pianinie w placówce (szkoła muzyczna lub konserwatorium) i zajęcia z prywatnym nauczycielem.

Nieodłączne cele każdego z tych dwóch typów lekcji gry są różne.

Zobacz także 12 wspaniałych powodów, aby w końcu zacząć uczyć się grać na pianinie!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (10 oceny)
Piotr
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (6 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (10 oceny)
Piotr
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (17 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (6 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Ogromna różnorodność lekcji gry na pianinie

Porozmawiajmy najpierw o lekcjach gry na pianinie w placówce: kursy w szkole muzycznej czy konserwatorium mają wspólne cechy, które odróżniają je od lekcji prywatnych. W konserwatorium lub szkole muzycznej zazwyczaj postępujesz zgodnie z programem nauczania.

Programy różnią się pod względem funkcji w zależności od wieku i poziomu umiejętności uczniów. Panuje ogólne podejście „naukowe”, zwłaszcza w konserwatorium: zajęcia obejmujące wiele przedmiotów (teoria, samo pianino, kompozycja itp.), przesłuchania, egzaminy, obrona dyplomu itp.

dziewczynka grająca na pianinie przy małej publiczności w klasie
Konserwatorium albo szkoła muzyczna... Źródło: Visual Hunt

Jednak nauka gry na pianinie w szkole muzycznej lub w konserwatorium daje możliwość osiągnięcia uniwersalnego obycia z muzyką i instrumentem. Czasami oczywiście kosztem przyjemnej strony gry na pianinie. Jeśli chcesz nauczyć się grać na pianinie dla przyjemności, instytucje edukacyjne mogą nie być dla Ciebie odpowiednie.

Chociaż trzeba powiedzieć, że niektóre szkoły muzyczne, zwykle mniejsze organizacje kulturalne, mają znacznie swobodniejsze podejście, są bardziej otwarte, mniej „akademickie”.

Będziesz uczyć się gry na pianinie u boku zapalonych pianistów, niekoniecznie przyswajając ogromne zasoby informacji. Instytucje muzyczne mają tę przewagę, że oferują lekcje grupowe w porównaniu z prywatnymi lekcjami gry na pianinie. Jeśli chcesz nauczyć się grać w zespole, szkoły muzyczne są dla Ciebie. Ale miej na uwadze fakt, że koszt lekcji gry na pianinie w szkole muzycznej będzie wyższy.

Nie zapomnij sprawdzić, ile możesz zapłacić za lekcje gry na pianinie...

kobieta ucząca dziewczynkę gry na pianinie
Naucz się grać na pianinie z prywatnym nauczycielem! Źródło: Visual Hunt

Lekcje gry na pianinie z prywatnym nauczycielem mogą mieć różne cele i różnić się w zależności od wiedzy nauczyciela i umiejętności gry ucznia. Prywatne lekcje mogą pomóc początkującym i zaawansowanym pianistom.

Zaletą tego formatu jest to, że pozwala na nawiązanie trwałej relacji z tym samym nauczycielem gry na pianinie, relacji, która pozwala nauczycielowi Cię poznać, ocenić Twoje słabości i mocne strony, aby kontrolować, za pomocą swojego wkładu, kierunek i funkcje lekcji. Na pewno są to bardziej zindywidualizowane lekcje.

Jeśli chcesz nauczyć się grać na pianinie w ramach hobby, nie przejmując się zbytnio i nie pokładając zbyt wiele ambicji, lub jeśli chcesz udoskonalić jakiś jeden szczególny aspekt swojej gry, lekcje z prywatnym nauczycielem są bez wątpienia najbardziej odpowiednim rozwiązaniem.

Oczywiście zastrzeżenie jest takie, że musisz znaleźć dobrego nauczyciela gry na pianinie. Ale to już inna historia.

Widać, że cele lekcji gry na tym instrumencie różnią się w zależności od stylu uczenia się.

Jeśli chcesz nauczyć się grać w zespole i naprawdę poznać teorię muzyki, której używają pianiści pedagodzy, a która jest sercem wszystkich innych stylów muzycznych, szkoła muzyczna lub konserwatorium mogą być najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli wolisz naukę gry na pianinie, która będzie na luzie, bardziej odpowiednie są prywatne lekcje. Ale jest to raczej przesadzone uproszczenie; niektóre szkoły muzyczne mają bardzo zabawowe i luźne podejście, a wielu prywatnych nauczycieli jest bardzo wymagających. Najwięksi kompozytorzy często brali lekcje gry na instrumentach klawiszowych u prywatnych nauczycieli, często bardzo surowych.

Wiesz już jakie lekcje życiowe możesz zaadaptować podczas nauki gry na pianinie...

Lekcje gry na pianinie: cele różnią się w zależności od poziomu umiejętności

Ważne jest również, aby podkreślić tę kwestię: cele lekcji są bezpośrednio powiązane z poziomem umiejętności.

Jeśli jesteś początkującym pianistą, uczenie się teorii muzyki, rytmu, czytania nut, zwinności palców lub indywidualnych ról każdej ręki to główne cele do spełnienia.

Podczas gry równie ważne jest ułożenie rąk i ciała.

Z drugiej strony, jeśli masz już wystarczające doświadczenie, lekcje gry na pianinie mogą mieć wyraźnie różne cele, nawet uzupełniające się:

  • Wzmocnienie praktycznych i teoretycznych podstaw. Często mówi się, że pianino jest jak rower: nigdy nie zapomina się tej umiejętności. W większości jest to prawda, ale czasami dobrze jest wzmocnić swoją podstawową wiedzę, jeśli chcesz ponownie podjąć praktykę. Jeśli nauczyłeś się grać jako dziecko lub nastolatek, a potem przerwałeś naukę, zanim później zaczniesz grać ponownie, dobrym pomysłem może być wzięcie kilku lekcji by powtórzyć podstawy. Pomoże Ci to odświeżyć wszystko, czego nauczyłeś się w przeszłości i nadrobić stracony czas. Nauczyciel może doradzić, jak najlepiej wykorzystać proces powtórki.
  • Pogłębienie swoje zrozumienie niektórych technik lub umiejętności. Chcesz grać szybciej, zwiększyć płynność, grać bardziej złożone utwory, nauczyć się improwizować, ogólnie zrobić większy postęp? Będziesz potrzebować lekcji gry na pianinie. Jest to łatwiejsze i skuteczniejsze niż samodzielna praca nad tymi aspektami, co również niesie ze sobą ryzyko wywołania złych nawyków.

Nasza rada: pomyśl o wyborze nauczyciela gry na pianinie, który odpowiada Twojemu poziomowi.

Niektórzy nauczyciele nie uczą uczniów na poziomie początkującym lub średniozaawansowanym. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na nauczyciela, zapytaj, czy oferowane przez niego instrukcje są zgodne z Twoim poziomem umiejętności i celem.

Nawet jeśli uczysz się gry na pianinie po prostu dla przyjemności, zauważysz, że cele mogą się znacznie różnić w zależności od poziomu umiejętności. Ale to nie jedyny decydujący czynnik.

Twój nauczyciel gry na pianinie online nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Lekcje gry na pianinie: zabawa czy ciężka praca?

Istnieje wiele sposobów wyobrażenia sobie sposobu nauki gry na pianinie, w zależności od określonych celów.

mężczyzna grający na mobilnym fortepianie na ulicy
Każdy ma inne cele! Źródło: Visual Hunt

Są tacy, którzy chcą grać piosenki pop dla swoich przyjaciół i ci, którzy chcą nauczyć się grać sonatę Beethovena „Appassionata”; są też tacy, których fascynuje improwizacja, którzy chcą się nauczyć improwizacji, jak Chick Corea, a z drugiej strony są również tacy, którzy po prostu chcą grać na pianinie lub fortepianie, by odpocząć po długim dniu w pracy; są kreatywni ludzie, którzy chcieliby nauczyć się komponować muzykę, i tacy, którzy chcą stworzyć małą kolekcję własnych utworów, aby dodać atmosfery imprezom.

Zasadniczo każdy ma inny cel, jeśli chodzi o naukę gry na pianinie.

Cele lekcji gry na instrumentach klawiszowych różnią się w zależności od pragnień, konkretnych wizji i ambicji ucznia. W końcu to uczeń określa swoje cele.

Te różne cele wpływają na formę i metody używane podczas nauki gry na pianinie: ilość pracy, którą możesz poświęcić, wraz z czasem, jaki możesz poświęcić na ćwiczenia w domu, różni się w zależności od ustalonych celów.

Odkryj jak wiele zalet niesie ze sobą bycie pianistą...

Uczyć się harmonii czy improwizacji - lekcje gry na pianinie

Niektórzy ludzie, biorąc lekcje gry na pianinie, mają również na celu poznanie harmonii muzycznej.

To nie jest większość ludzi. Większość z nich nie jest ogólnie zainteresowana harmonią ani teorią muzyczną i całkowicie je ignoruje.

Ale inni chcą zgłębić sekrety muzyki: czym właściwie jest tonacja? Jak się do siebie odnoszą? Jakie są główne akordy w skali?

Dlaczego jeden akord brzmi dobrze, a inny jest torturą dla ucha?

Co to są akordy spółgłoskowe i dysonansowe? Po co w ogóle uczyć się grać na pianinie?

Jakie są zasady dotyczące sekwencjonowania akordów?

Jak nauczyć się improwizacji na pianinie?

Możemy tak długo stawiać kolejne pytania. Odpowiedź na nie jest niezbędna dla tych, którzy planują komponować lub improwizować. Należy zauważyć, że komponowanie i improwizowanie to historycznie dwie czynności, które są ze sobą nierozerwalnie związane.

Wbrew obiegowej opinii to nie jazz wprowadził do muzyki improwizację, bo pianino jest jej sercem od wieków. Kompozytorzy klasyczni byli przede wszystkim największymi improwizatorami.

Najważniejsze jest to, aby być tego świadomym: większość lekcji poświęcona jest nauczaniu technik pianistycznych.

Jest pewna ilość teorii, której należy się nauczyć, to prawda, ale zwykle wystarcza tylko tyle, aby umożliwić sobie czytanie nut.

Jeśli chcesz nauczyć się harmonii, zasad kompozycji i improwizacji, musisz znaleźć nauczyciela, który jest w stanie nauczyć Cię tych aspektów. Niektórzy nauczyciele gry na instrumentach klawiszowych są doskonałymi ekspertami w zakresie teorii muzyki i mogą spełnić wszystkie Twoje potrzeby. Nie możemy przecenić wagi wyboru odpowiedniego nauczyciela gry na pianinie przed podjęciem jakichkolwiek zajęć.

To najlepszy sposób na szybkie postępy i przekształcenie lekcji gry na pianinie w chwile prawdziwej przyjemności.

Superprof, na którym dostępnych jest kilkudziesięciu nauczycieli gry na pianinie, pozwala znaleźć lekcje (np. lekcje pianina Warszawa), które odpowiadają dokładnie temu, czego szukasz!!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.