Większość ludzi uważa, że język migowy jest formą komunikacją, którą posługują się ludzie niesłyszący.

To prawda, ale takie stwierdzenie omija całą grupę ludzi, którzy komunikują się za pomocą znaków, mając jednocześnie doskonałe zdolności słuchowe. Ponadto pomija się często fakt, że oprócz braku możliwości słyszenia istnieje wiele innych powodów, by posługiwać się migami.

I ludzie skupiają się tylko na tym jednym aspekcie języka migowego, całkowicie pomijając wszystko, co reprezentuje ten język.

Jeśli zaliczasz się do osób słyszących, być może nigdy nie zastanawiałeś się, jak posługiwać się poszczególnymi znakami. Chcielibyśmy zakwestionować tę tezę kilkoma dobrze przemyślanymi argumentami. Punkty, których prawdopodobnie nie brałeś do tej pory pod uwagę.

Dziś Superprof porusza temat języka migowego z osobami słyszącymi i niesłyszącymi, aby lepiej zrozumieć tę często marginalizowaną formę komunikacji.

Jak zawsze, jesteś zaproszony do włączenia się do dyskusji; poniżej mamy całą sekcję komentarzy, która czeka na Twoje przemyślenia!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Język polski
Anna
5
5 (15 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (15 oceny)
Izabela
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (13 oceny)
Jarosław
zł200
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (20 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Radosława
5
5 (13 oceny)
Radosława
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (20 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (19 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (15 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Izabela
5
5 (15 oceny)
Izabela
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (13 oceny)
Jarosław
zł200
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karol
5
5 (20 oceny)
Karol
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Radosława
5
5 (13 oceny)
Radosława
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (20 oceny)
Damian
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (19 oceny)
Monika
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym jest język migowy?

     Język migowy: system znaków umownych, wykonywanych przy użyciu gestów i mimiki, służących głuchym i głuchoniemym do porozumiewania się… Słownik Języka Polskiego PWN

Aby uzyskać jak najbardziej zwięzły obraz tego tematu, najpierw zwróciliśmy się do naszego zaufanego źródła, Internetu... i otrzymaliśmy więcej informacji, niż się spodziewaliśmy.

Przyjrzyj się bliżej definicji języka migowego przedstawionej, także w innych źródłach...

Choć szokujący w swojej tępocie, pomysł, że migi są tylko dla osób, które nie słyszą, został powtórzony w słowniku Glosbe, a także w tych zagranicznych jak Oxford Dictionary, słowniku Collinsa oraz w Merriam-Webster, preferowanym słowniku w USA, a także na Wikipedii.

Encyklopedia Britannica była pierwszą witryną, na którą natknęliśmy się, która nie łączyła bezpośrednio języka migowego z głuchotą. Brak możliwości słyszenia jakichkolwiek treści pojawia się w ich artykule na ten temat, ale nie jest to pierwszy powód, dla którego ludzie posługują się językiem migowym.

Oczywiście mamy pełne ręce roboty, jeśli chcemy Ci zaimponować, że nauka języka migowego jest dobrym pomysłem, jeśli każdy punkt wiedzy głosi, że migi są dla osób niesłyszących.

leżący na podłodze labrador pies przewodnik
Istnieje kilka zewnętrznych oznak, które wskazują, że ktoś jest głuchoniemy: pełna wdzięku płynność ruchu jest jednym z nich, podobnie jak podwyższone umiejętności receptywne, albo pies przewodnik. Źródło: Unsplash

Najlepszym działaniem na początek jest opisanie, czym jest język migowy - poza podaną ograniczającą definicją.

Język migowy jest środkiem komunikowania się, który generalnie obejmuje ruchy górnych części ciała, jak używanie rąk czy ramion, a także mimiki twarzy do przekazywania informacji.

Gesty i ruchy języka migowego mają określone znaczenie i, w większości, są specyficzne dla języka.

Na przykład ktoś, kto biegle posługuje się amerykańskim językiem migowym, może pokazać znak „gdzie?”, unosząc palec wskazujący i marszcząc brwi, wyglądając dla całego świata jak skupiony naukowiec, który przygotowuje się do ważnego stwierdzenia.

Natomiast osoba posługująca się polskim językiem migowym trzymałaby obie ręce zgięte w łokciach, dłonie wyciągnięte do przodu na poziomie klatki piersiowej i rozstawione palce, marszcząc brwi i lekko pochylając się do przodu, gdybyś chciał zapytać „gdzie?”.

Nie należy mylić migów z mową ciała, subtelną formą komunikowania kontekstu i nastroju na poziomie podświadomości, którym ludzie się posługują, czy tego chcą, czy nie.

Można to jednak porównać do przebywania na głośnym, zatłoczonym rynku i sygnalizowania partnerowi, który znajduje się w pewnej odległości od Ciebie, że znalazłeś banany i czy masz kupić je za trzy złote, po czym unosisz pytająco brwi.

Patrząc w tym kontekście, możemy zapewnić, że język migowy jest znacznie starszy niż języki mówione.

Czy wiesz, że są dostępne aplikacje i materiały, które pomogą Ci nauczyć się języka migowego?

Nieprawidłowe postrzeganie języka migowego

Oprócz rażąco ograniczającego przekonania, że ​​komunikacja za pomocą znaków jest tylko dla osób niesłyszących i niedosłyszących, istnieje wiele błędnych wyobrażeń na temat języka migowego, które przetrwały do ​​dziś.

Już powiedzieliśmy, że migi to migi, niezależnie od reprezentowanych języków. Rozmawialiśmy o ASL w porównaniu z polskim językiem migowym, ale różnica jest jeszcze większa.

Tak jak istnieje wiele różnych dialektów angielskiego, francuskiego czy hiszpańskiego, szacuje się, że na całym świecie używa się około 300 języków migowych, ale wszystkie są reprezentowane przez pełne wdzięku, ekspresyjne ruchy, które każdy, kto posługuje się migami, pokazuje w określony sposób.

    Fakt ten nasuwa raczej pytanie: czy istnieje uniwersalny język migowy? I tak i nie.

Gestuno nie jest językiem samym w sobie; składa się raczej z zestawu słownictwa, ustanowionego przez Światową Federację Głuchych, którego uczestnicy używają na międzynarodowych spotkaniach.

Tak więc, jeśli osoba posługująca się chińskim językiem migowym spotka kogoś, kto używa francuskiej odmiany języka, pojawią się bariery w komunikacji… Tak samo, jak gdyby porozumiewali się werbalnie w swoich rodzimych językach.

Osoby, dla których język migowy jest główną metodą komunikacji, rutynowo łączą się z językiem mówionym, czytając z ust oraz czytając i pisząc.

Mimo wszystko komunikacja za pomocą migów nie jest lustrzanym odbiciem języka mówionego; nawet gramatyka różni się między językami migowymi i mówionymi.

nauczycielka prowadząca lekcję z dziećmi
Edukacja głuchoniemych przeszła długą drogę od czasów specjalnych szkół w XIX wieku. Źródło: Unsplash

Słowo o tłumaczach języka migowego

Często myślimy, że tłumacze języka migowego działają jak każdy inny tłumacz: przekazują na mowę tłumaczenie słowo w słowo tego, co jest komunikowane za pomocą migów. Niektórzy postrzegają ten akt bez specjalnego wkładu poznawczego; tylko kwestia zamiany jednej formy „mowy” na inną.

Teraz, gdy wiemy, że język migowy nie odzwierciedla języka mówionego, musimy zdać sobie sprawę, że za aktem „tłumaczenia” języka migowego stoi spora aktywność intelektualna.

Co więcej, akt wyrażania głosu - mówienia głośno tego, co jest powiedziane na znak, często wzmacnia poczucie, że niedosłyszącemu trzeba dać głos.

Czy to możliwe, że osoby ze społeczności niesłyszących mają już głos, a my, nie ucząc się znaków i nie rozumiejąc języka migowego, skutecznie ucinamy ich głos?

Gdybyś ktokolwiek potrzebował powodu, aby uczyć się języka migowego wyszukaj korepetycje polski Warszawa” na Superprof.

Powody, dla których warto nauczyć się języka migowego

O dziwo, podczas gdy większość ludzi podjęłaby naukę języka z różnych powodów - podróżowania, pracy lub ćwiczeń umysłowych, wielu nie rozważa nauki języka migowego, chyba że obcowało z ludźmi głuchoniemymi.

Głuchonieme dzieci są przykładem tej statystyki.

Rodzice dzieci z nienaruszonym słuchem i bez innych przeszkód w komunikacji rzadko poświęcają dużo uwagi nauce języka migowego, co jest szkodliwe dla nich i ich dzieci.

Badania wykazały, że dwuletnie dzieci bywają tak nieznośne, ponieważ te małe dzieci mają nieefektywne umiejętności komunikacyjne. Oczywiście nie z własnej winy; są po prostu zbyt młode, aby rozwinąć zdolności ekspresyjne.

Nie są jednak zbyt młode, by nauczyć się języka migowego. Możesz nauczyć dziecko podstawowych znaków „więcej”, „pić”, „spać”, „jeść” i innych słów.

Ustanawiając ten wczesny sposób komunikacji, zapewnisz swojemu dziecku sposób na uniknięcie frustracji z powodu niezrozumienia, a wszystko to podczas przyspieszania procesów uczenia się języka w jego mózgu.

Twoje dziecko będzie nadal czerpać korzyści z dziecięcego języka migowego również w swojej karierze akademickiej; badania wykazały, że ci, których uczy się komunikowania się w młodym wieku, mają poszerzone słownictwo i na ogół uzyskują lepsze wyniki na egzaminach.

Nauka języka migowego rozwija mózg!

Tak jak każdy, kto jest dwujęzyczny, rozwiniesz swoje umiejętności podzielności uwagi, ponadto będziesz bardziej skupionym i lepszym słuchaczem. Możesz nawet dostać podwyżkę za umiejętność porozumiewania się w innym języku!

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest niemowlęciem, czy też przejawia jakieś spektrum autyzmu – to kolejny świetny powód, aby uczyć się języka migowego, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami dotyczącymi nauki tego języka

dwie osoby podczas rozmowy wideo
Sprzęty z technologią wideo pomogły osobom niesłyszącym lepiej komunikować się na duże odległości. Źródło: Unsplash

Zalety umiejętności posługiwania się językiem migowym

Poprzedni podrozdział mógł już podkreślać powody, dla których warto uczyć się języka migowego, ale jeśli potrzebujesz więcej, przedstawiamy teraz zalety komunikacji migowej, które nie mają nic wspólnego z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi.

  • Nowe możliwości zawodowe: oprócz zwiększania szans na zatrudnienie dzięki umiejętnościom, które są naprawdę zbywalne, możesz pracować jako tłumacz języka migowego.
  • Odkryj nowe poziomy ekspresji: język wizualny zmusza użytkowników do zgłębiania bardziej ekspresyjnych środków komunikacji.
  • Zgłębisz kulturę osób niesłyszących: ludzie, którzy są głuchoniemi, są dalecy od krnąbrnego traktowania osób słyszących. Wręcz przeciwnie, chętnie witają wszystkich ludzi w swoim świecie.
  • Wyostrzysz swoje umiejętności ortograficzne: pisownia palcami nie jest językiem tak samo, jak pisownia nie równa się mówieniu, ale jest sposobem na wzmocnienie związku między posługiwaniem się znakami a konwencjonalną pisownią.
  • Możesz przeliterować swoje imię palcem, aż otrzymasz znak z imieniem - znak, który Cię reprezentuje.
  • Prowadź tajne rozmowy: nikt nie usłyszy, jak mówisz w języku migowym!

Język migowy jest często pomijaną gałęzią językoznawstwa, ponieważ wielu uważa, że ​​dotyczy on tylko głuchoniemych.

Społeczeństwo głównego nurtu może jeszcze długo żyć w tej ignorancji, zanim uzna, że ​​nauka języka migowego jest formą przyswajania języka, tak samo ważną jak nauka każdego innego języka obcego, i że oferuje korzyści podobne do nauki francuskiego, hiszpańskiego czy mandaryńskiego.

Kiedy uczysz się języka migowego, zauważysz, że Twoja mimika staje się bardziej ukierunkowana, odzwierciedlając to, co mówi Twoja mowa, a Twoje gesty staną się bardziej wdzięczne i płynne niż podczas mówienia w pierwszym języku.

Możesz nawet otrzymać zupełnie nowe imię - imię, które lepiej odzwierciedla to, kim jesteś, niż standardowe imiona, które nadali Ci Twoi rodzice. W rzeczywistości możesz otrzymać wiele imion; po jednym na każdą sytuację społeczną, w której możesz wchodzić w interakcje za pomocą języka migowego.

Nie chcesz się dowiedzieć, gdzie można znaleźć kursy języka migowego, aby zacząć posługiwać się znakami? A może interesują Cię korepetycje język polski?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.