„Edukacji nie ma końca. Nie chodzi o to, że czytasz książkę, zdajesz egzamin i kończysz edukację. Całe życie, od urodzenia do śmierci, jest procesem uczenia się”. -Jiddu Krishnamurti

Nie mogłeś powiedzieć tego lepiej Jiddu; w pełni i całkowicie się z Tobą zgadzamy! Proces uczenia się w życiu nie ma końca i trwa latami, aż do końca istnienia człowieka na Ziemi. Założenie, że zdobywanie wiedzy kończy się po ukończeniu gimnazjum lub uczelni, jest całkowicie fałszywe.

Większość doświadczeń związanych z uczeniem się odbywa się poza szkołą w naszym okresie dojrzewania.

Autor „W drodze”, Jack Kerouac, nie mógł lepiej podsumować tego słowami: „Najlepszy nauczyciel polskiego jest doświadczony, a nie z czyjegoś wypaczonego punktu widzenia”. Im dłużej kontynuujemy swój bieg życia, tym bardziej uczymy się praktycznych rzeczy, które pomagają nam podejmować mądre decyzje i postępować właściwie.

Należy również stwierdzić, że istnieją osoby, które mają trwałe pragnienie, aby nadal uczyć się coraz więcej o dyscyplinach akademickich długo po zakończeniu lat zorganizowanej edukacji. Przedmioty takie jak matematyka, czy inne nauki ścisłe i języki są przyswajane przez dorosłych w całej Polsce.

Ponadto, ponieważ Polska jest jednym z najbardziej zaludnionym obszarem polskojęzycznym na świecie, wiele osób szuka domu w największych miastach Polskich, takich jak Kraków, aby zdobyć podstawową wiedzę na temat języka polskiego; zagłębienie się ma kluczowe znaczenie.

Jeśli czytasz ten artykuł, masz już stosunkowo wysoki poziom języka polskiego; niemniej jednak warto go przeczytać, ponieważ wyjaśnimy również pochodzenie języka polskiego i można go polecić znajomym, którzy chcą nabyć biegłości w języku polskim. Dlatego krakowianie usiądźcie wygodnie, zrelaksujcie się i cieszcie się dzisiejszym artykułem!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Język polski
Radosława
5
5 (11 oceny)
Radosława
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (12 oceny)
Jarosław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (14 oceny)
Anna
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nawojka
5
5 (4 oceny)
Nawojka
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (16 oceny)
Agnieszka
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (11 oceny)
Monika
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (7 oceny)
Mariusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Radosława
5
5 (11 oceny)
Radosława
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jarosław
5
5 (12 oceny)
Jarosław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (14 oceny)
Anna
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Irena
5
5 (16 oceny)
Irena
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nawojka
5
5 (4 oceny)
Nawojka
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (16 oceny)
Agnieszka
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (11 oceny)
Monika
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mariusz
5
5 (7 oceny)
Mariusz
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Początki języka polskiego

polska flaga powiewająca na maszcie na tle pochmurnego nieba
Polska rozciągała się znacznie szerzej niż dziś, a później całkiem zniknęła z mapy, dlatego polski przejął słowa z wielu różnych języków. Można przekonać się o tym na lekcjach w Krakowie. (Źródło: Pixabay)

Skąd wziął się polski?

Większość z nas gdzieś słyszała, że ​​język polski ma swoje korzenie w tak zwanej grupie języków słowiańskich, dominującej w Europie Wschodniej, od krajów bałtyckich nad Adriatykiem aż po Morze Czarne. Ale co to właściwie oznacza? Co odróżnia język polski od innych języków „słowiańskich” i jak rozwinął się on historycznie, by stać się tym, czym jest dzisiaj?

Termin „języki słowiańskie” odnosi się do grupy języków, które rozwinęły się wraz z językami innych dominujących grup w Europie kontynentalnej, po oderwaniu się od większej grupy językowej znanej jako wschodni indoeuropejski. Ta większa grupa pierwotnie obejmowała zarówno języki słowiańskie, jak i bałtyckie, w tym współczesny współczesny litewski i łotewski. Około trzy tysiące lat temu grupa ta uległa rozdrobnieniu i narodziła się grupa języków słowiańskich, rozciągająca się od Bałtyku po Morze Śródziemne i Morze Czarne na południowym wschodzie.

Około IX wieku n.e. język polski zaczął ulegać zmianom, które określiłyby ten okres dla językoznawców jako okres „staropolski”. W ciągu prawie sześciu wieków rozmaite wpływy historyczne, kulturowe, polityczne, a może przede wszystkim religijne na Polskę z zewnątrz i wewnątrz nieustannie zmieniały i kształtowały język; w XVI wieku rezultatem było coś podobnego do tego, co dziś znamy jako współczesna polszczyzna.

Szacuje się, że polski ma około 200 000 słów, co jest dość dużą liczbą w porównaniu z angielskim, który według większości szacunków wynosi około 170 000. Godne uwagi jest jednak to, że około jedna czwarta z nich jest nadal bezpośrednio związana w brzmieniu i wymowie ze swoimi starymi słowiańskimi oryginałami, podczas gdy aż jedna trzecia to w jakiejś formie adopcje zagraniczne.

obraz jana matejki chrzest polski
Kiedy Król Mieszko I przyjął Chrzest, w języku polskim było wiele wpływów europejskich, w tym łacińskich. (Źródło: Wikipedia)

Bliskość geograficzna różnych grup językowych Europy doprowadziła do rozwoju bardzo wpływowego systemu, a te podobieństwa w słownictwie i gramatyce można łatwo znaleźć na całym kontynencie europejskim. Wielu językoznawców przytacza datę wejścia Polski do chrześcijaństwa (począwszy od Chrztu Polskiego, kiedy to koronowano pierwszego chrześcijańskiego przywódcę Polski Mieszka I) jako moment, w którym język polski zaczął być pod największym wpływem innych grup europejskich. Przede wszystkim powszechne stało się przyjęcie łacińskich słów źródłowych, wywodzących się z dominującego katolickiego języka łaciny, który był powszechnie używany w całej Europie, a także w Polsce, która stopniowo upodabniała się do Rzymu.

Niedawno, wraz z nadejściem tak zwanej „nowoczesnej polszczyzny”, na język ten silnie wpłynęła globalizacja, a także przebieg historii kraju w ciągu ostatnich kilku stuleci. Nie tylko język stał się dla Polaków symbolem tożsamości – będąc sposobem na utrzymanie separacji od różnych najeźdźców XX wieku – ale język polski pozostaje drugim najczęściej używanym językiem w grupie słowiańskiej, na czele tylko z rosyjskim. Współczesny polski charakteryzuje się również wzrostem ilości słów angielskich i angielsko-amerykańskich, które są coraz bardziej asymilowane w polskim systemie.

Przy tak bogatej historii i tak wielu „bliskich kontaktach”, w których język polski został dosłownie wymazany ze środowiska językowego Europy Wschodniej, tak jak został fizycznie wymazany z mapy, łatwo zrozumieć, dlaczego Polacy są tak niezmiennie dumni ich języka. Oznacza to również, że często lubią chronić swoją reputację jako jednego z najtrudniejszych na świecie. Ale błagamy, niech Cię to nie zniechęca!

Najlepsi nauczyciele języka polskiego w Krakowie

Kraków to miasto o międzynarodowym znaczeniu, które przyciąga turystów z całego świata. Czemu? Znany z wielu znanych muzyków, takich jak Zbigniew Wodecki, Kora i Maciej Maleńczuk, klubów piłkarskich, takich jak Cracovia i Wisła Kraków, oraz miejsca, które nadal jest strzeżone przez ziejącego ogniem smoka.

Kraków jest często określany jako drugie miasto Polski i intrygująca opcja dla turystów i mieszkańców, którzy uważają, że Warszawa jest zbyt zatłoczona. Indywidualnym lekcjom tłok jednak nie straszny, wystarczy, że mieszkając w stolicy wyszukasz korepetycje polski Warszawa na Superprof.

Ponadto, ponieważ Kraków jest dużym miastem, w którym pracuje wielu profesjonalistów, istnieje wiele możliwości dalszej edukacji, aby wyostrzyć umiejętności w różnych dyscyplinach akademickich, takich jak język polski.

Bez dalszej zwłoki rozważymy najlepsze instytuty akademickie i prywatne korepetycje online, aby uczyć się polskiego jako drugiego języka w województwie Małopolskim.

Najlepsze szkoły języka polskiego

Podobnie jak wiele dużych miast w Polsce, Kraków nie zawodzi w zapewnianiu różnych szkół języka polskiego dla uczących się imigrantów, którzy chcą nabyć biegłości językowej. Oto najlepsze instytuty w rejonie Krakowa:

  • Dialog School of  Polish
  • Szkoła Języka Polskiego Together

  • Varia Centrum Języka Polskiego

  • Szkoła Języka Polskiego Glossa

  • Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ

  • Accent School of Polish

  • Calleo School of Polish

  • Szkoła Języka Polskiego polishlesson.pl

Wspomniane wcześniej szkoły to tylko kilka opcji dostępnych w Krakowie i okolicach. Dzięki dalszym badaniom, więcej profesjonalnych instytutów może w krótkim czasie zostać uznanymi za mistrza szkolnictwa!

Gdańsk to kolejne wspaniałe miejsce w Polsce do nauki polskiego jako drugiego języka.

Korepetycje językowe Superprof

świnka skarbonka na różowym tle
Korepetytorzy Superprof oferują lekcje języka polskiego po konkurencyjnych cenach. (Źródło: Unsplash)

Po co zatrudniać nauczyciela polskiego przez skype do nauki języka online? Korepetycje online są w ostatnich latach coraz bardziej popularne, ponieważ są bardziej spersonalizowane i mogą być prowadzone w miejscu i czasie, który jest najwygodniejszy dla danego ucznia.

Superprof to zdecydowanie najlepsza strona z korepetycjami dla Europejczyków, zwłaszcza Polaków, którzy chcą odświeżyć różne dyscypliny akademickie, umiejętności i hobby. Nasi profesjonalni edukatorzy oferują konkurencyjne ceny i fantastyczne kwalifikacje z renomowanych ośrodków edukacyjnych w Polsce i poza nią.

Na przykład w rejonie Krakowa, według naszej strony internetowej, jest 170 korepetytorów języka polskiego (dla obcokrajowców i Polaków) oferujących lekcje w mieście i ponad 1600 edukatorów w innych częściach Polski oferujących naukę online za pośrednictwem FaceTime, Skype, Zoom itp.

Zdecydowanie sugerujemy, aby uczniowie języka przeglądali korepetytorów oferowanych w ich okolicy, aby określić, którzy mogą odpowiadać ich potrzebom edukacyjnym i poziomowi znajomości polskiego. Również ceny w dużej mierze zależą od lat doświadczenia w nauczaniu i akredytacji otrzymanych od pedagogów. Niemniej jednak ceny za godzinę mogą wynosić od 20 zł do 120 zł; wybór należy do Ciebie!

Ponadto, nie wspomnieliśmy jeszcze o najlepszej części korepetytorów Superprof, pierwsza lekcja, którą oferują, jest zawsze w 100% bezpłatna! Czemu? Aby przyciągnąć potencjalnych uczniów i zachęcić ich do wypróbowania kilku korepetytorów, zanim zdecydują się na tego, z którym będą się spotykać regularnie.

Podsumowując, nauka polskiego jako drugiego lub trzeciego języka w Krakowie jest całkowicie możliwa dzięki talentom naszych nauczycieli Superprof, którzy poświęcają swoje życie zawodowe na Twój sukces!

Spróbuj także znaleźć korepetytora polskiego we Wrocławiu lub fantastycznego nauczyciela w Poznaniu.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.