Wspaniały głos tenorowy, jak srebrna trąbka stłumiona jedwabiem”. - Alec Guinness

Nauka śpiewu to dobry początek. Teraz musisz tylko opanować swój głos (rodzaj głosu) i fizjologię wokalną, która daje każdemu wokaliście jego umiejętności śpiewu operowego.

Na fortepianie im dalej nuta znajduje się w lewo, tym jest ona niższa. Z drugiej strony, im dalej nuta znajduje się w prawo, tym wyższy ton.

Ludzki głos może tworzyć nuty. W końcu na tym polega sztuka śpiewania. Rozumieli to wielcy kompozytorzy, tacy jak: Haendel, Mozart, Gounod, Wagner, Donizetti, Purcell. Tak wielu wspaniałych kompozytorów pomogło chórzystom i śpiewakom udoskonalić sztukę. Jednak, nie każdy ma głos wystarczająco piękny lub talent do perfekcyjnego wykonania opery.

Nawet gdyby każdy mógł odtworzyć daną nutę, nie byłby w stanie odtworzyć każdej oktawy w zakresie każdego instrumentu muzycznego, ponieważ ten zakres jest ogromny. Dlatego głosy są klasyfikowane według ich zasięgu lub skali, zakresu nut i wysokości tonów, jakie mogą wykonać, od najniższego do najwyższego.

Głos męski na ogół obejmuje bas, baryton, tenor i kontratenor, podczas gdy głos żeński obejmuje alt, mezzosopran i sopran. W ramach tych klasyfikacji istnieją również podpodziały w zależności od odgrywanej roli, a także jakości głosu.

Termin „tenor” na ogół odnosi się do śpiewaków płci męskiej. Był to najwyższy męski głos w muzyce klasycznej, z wyjątkiem muzyki barokowej, w której występowały falsety.

Dziewczynka w słuchawkach śpiewająca do mikrofonu.
Jeśli chcesz być śpiewakiem operowym, powinieneś zacząć naukę w młodości. Jednak dziewczynki nigdy nie będą mogły zostać tenorami. | źródło: Pixabay - Lee Murry

Odnosząc się do kobiet, możemy mówić o sopranie lub mezzosoprannie jako żeńskim odpowiedniku męskiego tenoru.

Intensywność, zakres, rytm i barwa to cztery główne cechy każdego głosu. Przyjrzyjmy się bliżej tenorowi, jak możesz stwierdzić czym jest, najlepsze sposoby na uzyskanie takiego głosu bez krzywdy dla strun głosowych i jak szkolenie wokalne z nauczycielem śpiewu może pomóc każdemu śpiewakowi (biorąc pod uwagę, że jego naturalny głos pasuje do roli) stać się tenorem.

Ponieważ nie mówimy o zmianie głosu tylko dla zabawy, ale raczej z miłości do muzyki, postaramy się pozostać na płaszczyźnie akademickiej i realistycznej.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (6 oceny)
Iwona
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (6 oceny)
Iwona
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kim jest tenor?

Pod względem brzmieniowym tenor (był też haute-contre i baritenor) jest rodzajem głosu operowego, którego zakres mieści się między barytonem a altem i jest uważany za szczyt tradycyjnej męskiej skali wokalnej.

W rzeczywistości, dzięki romantycznej muzyce i operom XIX wieku, tenor jest powszechnie uważany za rejestr całościowy, zwany też piersiowym (głosem piersiowym) podczas gdy kontratenory (zakres wyższy) są uważane za rejestr brzegowy, zwany też głowowym (głosem głowowym).

Klawiatura pianina.
Zakres głosów śpiewaków operowych odpowiada zakresowi dźwięków, jak na fortepianie. | źródło: Unsplash - Chandler Cruttenden

W większości utworów operowych melodie męskie są przeznaczone dla tenorów, jak te Giuseppe Verdiego, którego Rigoletto jest doskonałym przykładem.

Wykorzystując w pełni swoje naturalne talenty, szkolenie techniczne na tenora można przejść w bardzo młodym wieku, o ile posiada się dobry słuch muzyczny.

Łatwiej jest przejść od wysokiego do niskiego lub z rejestru głowowego do rejestru piersiowego.

Musisz umieć śpiewać w tonacji zanim zaczniesz pracować nad tego rodzaju technikami. W przeciwnym razie powinieneś nadrobić zaległości na kilku lekcjach śpiewu.

Tenor charakteryzuje się dynamicznym wsparciem i oddychaniem przeponowym. To właśnie musisz umieć, jeśli chcesz należeć do tej grupy śpiewaków.

Choć może wydawać się to dziwne, w niektórych przypadkach warto udać się do logopedy. Jednak w niektórych przypadkach dobry prywatny korepetytor może również pomóc.

Oczywiście, musisz znać teorię muzyki, jeśli chcesz być w stanie rozszyfrować muzykę, którą zamierzasz zaśpiewać. Umiejętność grania na innym instrumencie muzycznym, takim jak fortepian, gitara, saksofon, wiolonczela, klarnet itp., może również bardzo pomóc, jeśli chodzi o zrozumienie teorii muzyki, kiedy nieuchronnie zafałszujesz w piosence.

Poproś o radę doświadczonego nauczyciela, wpisując np. lekcje śpiewu Poznań w wyszukiwarkę Superprof.

Znani tenorzy w historii muzyki

Tenorzy od XIX wieku są bohaterami historii śpiewu.

Francuski tenor Gilbert Duprez, który był pionierem w wykonaniu wysokiego C z klatki piersiowej, to nazwisko, które należy zapamiętać. Zasłynął w Cyruliku Sewilskim w Paryżu oraz w Otello i Wilhelmie Tellu we Włoszech. Te rewolucyjne elementy zostały również wzięte pod uwagę, być może podświadomie, przez Verismo Pucciniego.

Starożytny amfiteatr.
Ludzie występowali przed tłumami od setek lat. | źródło: Unsplash - Daniil Khudiakov

Te historyczne elementy pozwalają nam lepiej zrozumieć, jaką pracę wykonuje tenor. Coś, co zobaczymy w dalszej części artykułu.

Współcześni tenorzy tacy jak Pavarotti, który był zarówno tenorem leggero i jednocześnie tenorem lirycznym, cieszą się dużą popularnością wśród melomanów,

Roberto Alagna wydaje się być jego „muzycznym potomkiem”, grając duże role w Rigoletto i Der Freischütz, jak również wykonując genialnie nowoczesne i tradycyjne utwory.

Plácido Domingo to kolejny przykład o głębszej skali głosu, który świetnie gra role, takie jak Don José w Carmen George'a Bizeta, Calaf w Turandot Giacomo Pucciniego i Manrico w Trovatore Giuseppe Verdiego.

Chociaż próba naśladowania tych wspaniałych idoli jest nie lada wyzwaniem, nie oznacza to, że nie powinieneś próbować!

Znajdź lekcje śpiewu online.

Różne kategorie tenorów

Chociaż tenor jest kategorią całkowicie odrębną od innych zakresów wokalnych (takich jak baryton i bas), jest to również rodzina różnych zakresów i typów.

Orkiestra podczas występu.
Bez względu na to, jakim jesteś tenorem, prawdopodobnie możesz oczekiwać, że będziesz wspierany przez pełną orkiestrę. | źródło: Pixabay - Ioana Sasu

Ogólnie rzecz biorąc, muzycy dzielą tenorów na pięć różnych grup od najwyższych do najniższych przedziałów:

  • Tenore di grazia, którego zakres mieści się w zakresie od C3 do E♭5 (czasami aż do wysokiego F, jak w Credeasi Misera Belliniego),
  • Leggero tenor, o szerszym zakresie,
  • Tenor liryczny, podobny do poprzedniego, ale o szerszym zakresie (od C o oktawę poniżej środkowego C (C3) do D o oktawę powyżej środkowego C (D5),
  • Tenor spinto jest podobny do tenora lirycznego, ale ma cięższą barwę, zdolną do bardziej dramatycznych momentów,
  • Tenor dramatyczny ma zakres od B o oktawę poniżej środkowego C (B2) do B o oktawę powyżej środkowego C (B4), a także potężny głos, który może osiągnąć nawet 120 dB.

Każdy z tych typów tenorów może się różnić w zależności od odgrywanej roli, wieku samego wokalisty (głos staje się głębszy wraz z wiekiem), treningu i praktyki. Zobaczysz, że siła głosu, która jest w dużej mierze wrodzona, może prowadzić do sklasyfikowania tenora jako jednego z podtypów.

Ćwiczenia muzyczne do pracy z głosem tenorowym

Istnieje kilka podstawowych technik wokalnych, z których może korzystać każdy wokalista. W tym celu prawdopodobnie powinieneś poszukać wyspecjalizowanego trenera wokalnego, który z tym pomoże. Na przykład bez dobrego trenera głosu, nauka vibrato może być utrudniona. Uczestnictwo w zajęciach wokalnych online może być konieczne, zanim zaczniesz ćwiczyć niektóre rodzaje śpiewu.

Trening wokalny, który można traktować, jako aktywność fizyczną, jest dostępny dla tych, którzy chcą udoskonalić swoją technikę śpiewania.

Pierwszą rzeczą, nad którą musisz popracować, jest twoje ciało: musisz upewnić się, że twoja klatka piersiowa i mostek są we właściwej pozycji podczas śpiewu. Takie złe nawyki można poprawić (po rozgrzaniu) poprzez pracę nad swoją postawą i ćwiczeniami oddechowymi.

Podobnie tenor powinien walczyć z naturalną tendencją do podnoszenia gardła i oddychania górną częścią płuc. W przypadku prawdziwego głosu piersiowego, będziesz musiał skupić się na oddychaniu przeponowym. Oddychanie przeponowe jest jednym z głównych celów, a nie tylko etapem nauki śpiewu.

Jeśli chcesz być solistą, musisz mieć ładną barwę, pewność siebie, zamiłowanie do improwizacji i brak tremy. W końcu dobra lekcja śpiewu nie skupia się tylko na strunach głosowych.

Będziesz także musiał zapobiegać utracie głosu. Jedną rzeczą, która jest wyjątkowa dla tenorów, jest praca, którą muszą wykonać ze względu na ich wysoki zasięg. Kawałek po kawałku, natkniesz się na szereg ćwiczeń i przyzwyczaisz się do własnej skali głosu.

Ważne jest, aby nie pominąć żadnego z kroków. Nie możesz zacząć pracować nad wysokimi dźwiękami, jeśli nie opanowałeś nawet niższych dźwięków. Musisz opracować głos głowowy, zanim przejdziesz do głosu piersiowego. Cierpliwość i wytrwałość załatwią resztę.

Codzienne ćwiczenia są niezbędne, aby zapobiec stagnacji, ale będziesz potrzebować profesjonalisty, który pomoże z opanowaniem aspektów fizjologicznych.

Dowiedz się więcej o tym, jak śpiewać jako mezzosopranem.

Jeśli chcesz znaleźć coaching wokalny (nauka śpiewu Wrocław), trening głosu, lekcje śpiewu Warszawa, lekcje śpiewu Kraków, znajdziesz to, czego potrzebujesz na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.