Pod prysznicem nie ma zwykłego śpiewania, jesteś albo gwiazdą rocka, albo divą operową”. - Josh Groban

Jeśli jest jedna rzecz, która spaja świat w całość, zdecydowanie jest to sztuka. W sercu tego świata znajduje się opera.

Jeśli jednak obejrzysz odcinek The Voice of Poland czy Mam Talent, usłyszysz przykłady współczesnego śpiewu, a nie głosów operowych, które zwykle są definiowane przez ich zakres wokalny.

Pod względem jakości muzycznej, harmonii, wysokości, barwy i umiejętności każdego muzyka, muzyka tradycyjna znacznie wyprzedza swoje współczesne odpowiedniki.

Kiedy słuchasz całego repertuaru śpiewaków takich jak Roberto Alagna czy Luciano Pavarotti, chciałbyś śpiewać tak dobrze, jak oni i przesuwać granice ludzkiego głosu. Jeśli chcesz zostać śpiewakiem, potrzebujesz dobrego głosu. Bez względu na to, jaką masz skalę głosu - mezzosopran, baryton, bas, alt, kontratenor itp. - nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjść na scenę i zostać wokalistą.

Rzućmy okiem na niektóre z różnych opcji, które masz po rozpoczęciu treningu wokalnego z wysokiej jakości nauczycielem głosu.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (8 oceny)
Maja
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (7 oceny)
Angelika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (5 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kuba
Kuba
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (8 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (8 oceny)
Maja
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (7 oceny)
Angelika
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (5 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kuba
Kuba
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (8 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Praca nad swoim głosem, aby zostać tenorem

Czy masz potencjał, aby zostać tenorem i czy chciałbyś się na tym skupić? Trafiłeś we właściwe miejsce! Jeśli chcesz nauczyć się śpiewać jak tenor, najpierw przyjrzyj się niektórym podstawom.

Muzykolodzy mają tendencję do klasyfikowania głosu ludzkiego i instrumentów muzycznych w kategoriach skali. Skala to zakres nut, który głos lub instrument jest w stanie naturalnie odtworzyć.

Odnosząc się do śpiewaków płci męskiej, tenor znajduje się na szczycie zakresu z barytonem i basem pod nim. Jedynie kontratenorzy (i kilka innych nietypowych skal) śpiewają wyższe dźwięki.

Warto wspomnieć, że śpiew operowy, a zwłaszcza opera włoska drugiej połowy XIX wieku, uczyniła z tenorów gwiazdy spektaklu.

Dzięki dopracowaniu techniki wokalnej tenora w celu uatrakcyjnienia go dla szerszej publiczności, tenorzy stali się bohaterami niektórych z największych oper na całym świecie w tym tutaj w Polsce.

Publiczność na krzesłach w operze.
Tenorzy są często gwiazdami najpopularniejszych oper. | źródło: Unsplash - alevision.co

Technika wokalna tych rejestrów powoli ewoluowała od falsetu – czyli rejestru głowowego – w okresie baroku i klasycyzmu do rejestru piersiowego na początku lat 40 XIX wieku. Francuski wykonawca był pierwszym, który dostarczył wysokie C z klatki piersiowej w Cyruliku Sewilskim.

Właśnie tego dobry trener głosu nauczy swoich aspirujących tenorów: śpiewania coraz więcej nut głosem piersiowym, gdy już je opanowali, używając głosu głowowego. To długi proces i wymaga codziennej praktyki. Nie powinieneś nawet rozważać pracy nad tym, dopóki nie opanujesz perfekcyjnie niższych dźwięków. Bez tego aspirujący tenor ryzykuje rozwój niestabilnego głosu i skali, która nieustannie się zmienia.

Chociaż jeszcze o tym nie wspomnieliśmy, twoja skala jest często definiowana przez twoje wrodzone zdolności. Podczas gdy baryton może marzyć o zostaniu bohaterskim tenorem, jest to całkowicie wykluczone dla basu. Nie zapominaj, że tenor faktycznie zawiera jeden z najszerszych zakresów podpodziałów na zakresy niższe i wyższe. Dlatego też nie można oczekiwać, że nawet najsłynniejsi tenorzy podejmą każdą rolę pisaną dla tenorów, ponieważ niektóre z nich są napisane dla bardzo specyficznych typów tenorów.

Jeśli chcesz zostać tenorem, musisz być cierpliwy, poważny, sumienny i pracowity!

Jak śpiewać barytonem?

Jeśli chodzi o męskie głosy, baryton znajduje się pomiędzy niskimi zakresami basu a wyższymi zakresami tenora: jeśli jesteś pośrodku, to właśnie baryton.

Jeśli chodzi o śpiew operowy, jest bardzo niewiele utworów, które mogłyby istnieć bez jednego lub kilku śpiewaków barytonowych. To punkt oparcia wielu utworów. Verdi, Bizet i Wagner używali heroicznych barytonów, aby tchnąć życie w niskie i średnie nuty.

Jest to najczęstsza skala dla mężczyzn, co oznacza, że istnieje wiele ważnych i znaczących melodii, które można dla niej napisać. Profesjonalnie mówiąc, jest to typ śpiewaka, któremu łatwiej będzie znaleźć rolę, o ile oczywiście ma odpowiedni talent.

Chór kobiecy.
Nie trzeba być solistą, żeby śpiewać w operze. | źródło: Pixabay - Ionas Nicolae

Na fortepianie zakres barytonu to na ogół od A2 (drugi A poniżej środkowego C) do A4 (A powyżej środkowego C). Wraz z wiekiem tenorzy mają tendencję do przesuwania się w kierunku barytonu. To sprawia, że bardzo ważne jest, aby być świadomym utworów barytonowych tak wcześnie, jak to możliwe i pracować nad tymi niższymi dźwiękami, ponieważ ich zakres nieuchronnie zbliża się do barytonu.

Ten ostatni punkt jest właściwie głównym celem barytona (oprócz perfekcyjnego śpiewania, oczywiście) i mogą w tym uzyskać pomoc prywatnego trenera śpiewu lub nauczyciela w szkole muzycznej. Wisienką na torcie jest to, że na ogół łatwiej jest nauczyć się sięgać głębszych nut niż wyższych. Oznacza to, że będziesz mógł szybciej robić większe postępy.

Oczywiście praktyka czyni mistrza i nie możesz oczekiwać żadnych postępów bez regularnych ćwiczeń śpiewu. Im lepiej opanujesz swoje ćwiczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie stać się tak sławny, jak gwiazdy barytonu.

Jak rozwijać śpiew operowy?

Kto nigdy w życiu nie śpiewał? Nawet ci z najgorszym głosem wiedzą, jak śpiewać pod prysznicem. Jednak opera to zupełnie inna para butów, w porównaniu do codziennego śpiewania.

Podczas gdy większość z nas potrafi nucić kilka nut w rymowankach, które śpiewaliśmy jako dzieci lub znamy z radia: melodia to tylko część śpiewu. Prawdziwy talent wokalny wynika z zestawu umiejętności, które sprawią, że głos śpiewaka poruszy publiczność.

Nawet najsłynniejsi piosenkarze pop, choć fajnie się ich słucha, nie mają tego, czego potrzeba, aby przebić się do świata opery. Śpiew operowy wymaga siły, którą bardzo rzadko można znaleźć w komercyjnej muzyce popowej. Plácido Domingo prawdopodobnie nigdy nie wziąłby mikrofonu i nie zaśpiewałby popowej piosenki.

Posąg Ludwiga van Beethovena.
Utwory Ludwiga von Beethovena, jak wszyscy wielcy kompozytorzy (Mozart, Rossini, Bizet itd.), można podziwiać dziś w operach. | źródło: Visualhunt - favitia

Jeśli chcesz śpiewać jak taki wokalista i zostać mistrzem śpiewu, oczywiście będziesz potrzebować gruntownego szkolenia. Posiadanie pięknego głosu o odpowiednich cechach jest oczywiście wrodzonym darem, a nie czymś, czego można się nauczyć. Jednak wytrwałość może wiele zmienić. Aby doskonalić swoją technikę śpiewania, musisz się rozgrzewać i trenować prawie codziennie.

Prawie każdy mięsień w twoim ciele, zwłaszcza te w ustach i wokół ust, musi zostać aktywowany, aby uzyskać odpowiednią głośność i jakość dźwięku podczas śpiewania. Jest to cel, do którego będziesz dążył w każdej minucie każdego dnia, gdy zaczniesz próbować poszerzać granice swojej skali.

Wreszcie to, co odróżnia głos operowy od innych, to wykonywane przez niego utwory. Pisanie muzyki i oper ma długą, wielowiekową historię, a utwory są niezwykle bogate. Historia ta wymaga specjalnego wprowadzenia,, które często można uzyskać tylko na renomowanych lekcjach śpiewu.

Pavarotti, który swoją muzyczną edukację rozpoczął dopiero w wieku 19 lat, był w dużej mierze samoukiem i jest rzadkością w świecie opery. Jeśli chcesz przebić się do tego świata, potrzebujesz dobrego trenera wokalnego a także niezłomnej determinacji do przejścia przesłuchań, aby dostać się do prestiżowych instytucji muzycznych.

Jak śpiewać mezzosopranem?

Teraz gdy omówiliśmy już dużą część męskiego śpiewu, przejdźmy do wokalistek, które w operze są tak samo ważne, jak ich męscy odpowiednicy.

Głosy żeńskie, podobnie jak głosy śpiewaków płci męskiej są podzielone na kilka grup, od najniższych (alt), do najwyższych (sopran). Pomiędzy tymi dwoma przykładami znajduje się mezzosopran, a termin „mezzo” w języku włoskim oznacza „średni”. Jednak nie w sensie przeciętności, ale raczej bycia pośrodku. Jest wiele znanych śpiewaczek operowych, które należą do tej kategorii.

Okładka płyty Marii Callas.
Maria Callas miała niezawodną technikę wokalną i niesamowitą skalę. | źródło: Visualhunt - iClassicalCom

Najlepsze mezzosopranistki są często bardzo wszechstronne i potrafią sięgać o kilka półtonów poza oba krańce ich skali. Zdecydowanie powinieneś poznać najsłynniejsze z nich.

Główne sposoby pracy z głosem mezzosopranowym nie różnią się zbytnio od sposobów, w jakie pracuje się nad każdą inną skalą. Zostanie mezzosopranistką jest często najczęstszym wyborem kobiet, chyba że mają struny głosowe, które nadają się do szczególnie wysokiego lub niskiego głosu, który uczyniłby z nich alt lub sopran.

Nigdy nie zapominaj, że pewność siebie często może stanowić różnicę między ludźmi, którzy wytrwają, a tymi, którzy się poddają. Oczywiście ci, którzy nigdy się nie poddają, to ci, którzy stają się jednymi z najbardziej znanych śpiewaków na świecie!

Carmen pozostaje jedną z najpopularniejszych ról dla mezzosopranistek. Zdecydowanie powinnaś nauczyć się jej na pamięć, jeśli jesteś mezzosopranistką. Jest to również najpopularniejsza opera na świecie, co oznacza, że nie brakuje ról dla Carmen, jeśli masz głos i chcesz podróżować!

Naucz się śpiewać vibrato

W końcu vibrato jest wisienką na torcie śpiewu operowego. Bez niego nigdy nie będziesz w stanie przedrzeć się do świata opery ani trafić do składu telewizyjnych konkursów wokalnych. Nie trać jednak nadziei! Przyjrzymy się technice vibrato i wokalu, a także kilku ważnym podejściom do pracy nad treningiem wokalnym.

Vibrato spotkamy w śpiewie chóralnym i solowym, a także w różnych stylach muzycznych, takich jak jazz, gospel, opera itp. Kluczem do vibrato jest utrzymanie regularnej i trwałej częstotliwości dźwięku.Chociaż istnieje wiele ważnych zalet opanowania vibrato, główną z nich jest dodanie go do swojego repertuaru umiejętności, dzięki czemu staniesz się bardziej rozchwytywanym wokalistą.

Jeśli chcesz znaleźć coaching wokalny (nauka śpiewu Poznań), trening głosu, lekcje śpiewu Warszawa, lekcje śpiewu Kraków, lekcje śpiewu Wrocław, znajdziesz to, czego potrzebujesz na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.