Czy nie mamy szczęścia, że ​​żyjemy w czasach, w których wszelkie informacje, których moglibyśmy chcieć lub potrzebować, są praktycznie na wyciągnięcie ręki?

Wyobraźcie sobie studentów chemii sto lat temu, których jedynymi źródłami informacji byli ich profesorowie lub biblioteka uczelniana - a przy tym takie źródła mogły być nieaktualne z powodu fantastycznego odkrycia dokonanego ostatnio gdzieś w innej części świata.

Osobiste listy, konferencje i publikacje były sposobem, w jaki naukowcy utrzymywali aktualność wiedzy naukowej, ale wydarzenia te nie zdarzały się codziennie, nie mówiąc już o konkretnym momencie.

Porównaj to z naszymi nowoczesnymi zasobami: pocztą elektroniczną i telekonferencjami, platformami współpracy; oprogramowanie do udostępniania dokumentów i niemal natychmiastowa publikacja online…

I najpotężniejszy bibliotekarz w historii; posiadacz i dystrybutor informacji: wyszukiwarka internetowa.

Tak jak możesz zapytać bibliotekarza-człowieka o książkę na określony temat - a on odpowie Ci gdzie możesz jej szukać, tak wyszukiwarki odpowiadają na Twoje pytania, podając możliwe wyniki, które najlepiej odpowiadają wpisanym słowom kluczowym.

Tutaj w SuperProf jesteśmy znacznie bardziej skoncentrowani na dostarczeniu Ci wszystkiego, o co możesz poprosić w zakresie edukacji, od szerokiego wyboru korepetytorów po artykuły dotyczące określonych przedmiotów szkolnych wymaganych przez nasz narodowy program nauczania.

Czytany przez Ciebie artykuł podąża tym tropem, przedstawiając listę materiałów, które pomogą Ci opanować to, co niektórzy uważają za najtrudniejszy temat: chemię.

Aplikacje i podcasty; filmy i nie tylko: Twój SuperProf korzysta z ogromnych zasobów dostępnych online, aby zapewnić Ci najlepsze materiały do nauki chemii w sieci. Proponujemy Ci przejrzenie naszej listy z przykładowymi zapytaniami, jak: chemia kurs online i znalezienie swojego idealnego nauczyciela.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Tomasz
5
5 (13 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (9 oceny)
Aniela
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (9 oceny)
Katarzyna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (8 oceny)
Ernest
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (10 oceny)
Adam
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (13 oceny)
Tomasz
80 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (13 oceny)
Robert
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (9 oceny)
Aniela
65 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (10 oceny)
Anna
50 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (11 oceny)
Karolina
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (9 oceny)
Katarzyna
100 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ernest
5
5 (8 oceny)
Ernest
70 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (10 oceny)
Adam
60 zł
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Materiały do Nauki Chemii dla Uczniów Szkoły Podstawowej

Smartfon pełen aplikacji
Masz szeroki zakres aplikacji do nauki chemii do wyboru! (Źródło: Unsplash)

Obecnie egzaminy ósmoklasistów obejmują trzy przedmioty obowiązkowe - z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i z matematyki, ale zgodnie ze zmianą, od 2022 roku, każdy uczeń będzie musiał wybrać jeszcze jeden przedmiot obowiązkowy (fizyka, chemia, biologia, geografia lub historia) z którego będzie zdawał egzamin.

Niepokój przed podejściem do testu jest bardzo realnym zjawiskiem, a jednym z najlepszych sposobów walki z nim jest pewność, że dobrze znasz materiał przedmiotu na długo przed wejściem do sali, w której odbywa się sprawdzian.

Co oznacza, że ​​czas zacząć przygotowania już teraz!

Oczywiście nigdy nie zalecamy siedzenia godzinami z otwartym podręcznikiem przed sobą; urozmaicenie metod uczenia się znacznie utrwali Twoją wiedzę o chemii.

W tym celu możesz wybrać...

Aplikacje, które Pomogą Ci w Nauce Chemii

Na szczycie tej listy z pewnością musi znajdować się Układ Okresowy 2019- Chemia, czyli interaktywne narzędzie służące do nauki układu okresowego.

Kliknij dowolny pierwiastek, aby dowiedzieć się, kto go odkrył i kiedy, jego nawy w innych językach, dane dotyczące ciśnienia i temperatury oraz szereg innych informacji.

Tę aplikację możesz ściągnąć na swojego smartfona z Google Play, na którym znajdziesz także quizy lub fiszki przydatne podczas nauki pierwiastków, reakcji lub wzorów chemicznych. Gruntowna wiedza z danego przedmiotu stanowi silny fundament nauki dzięki systematycznemu przechodzeniu od jednego zrozumianego tematu do następnego.

Uwaga: pojawiły się negatywne recenzje, głównie z powodu błędów gramatycznych. Jednak treść jest podana w schludny i intuicyjny sposób, a funkcje tej aplikacji są pomocne przy opanowaniu zagadnień chemicznych.

    Czy specjalistyczny język sprawia, że kręci Ci się w głowie?

A co z obliczeniami stechiometrycznymi?

Rzeczywiście, znaczną częścią chemii jest matematyka, ale dzięki asystentowi chemicznemu ChemicalAid możesz stracić czujność, aby mógł pomóc Ci zbilansować równanie chemiczne.

Strona posiada instrukcję, przykłady, a także odnośniki do innych kalkulatorów (np. masy molowej czy reakcji stechiometrycznej)

Ten asystent może również pomóc Ci zaoszczędzić czas na odrabianiu zadań domowych! Pamiętaj tylko, że jeśli nauczyciel oczekuje od ciebie wyjaśnienia, możesz to zrobić. Narzędzie udostępnia także opisy wykonanych reakcji, ale niestety te są po angielsku, więc możesz potrzebować tłumaczenia.

Czy są jakieś strony z materiałami do nauki chemii, które można by porównać?

Podcasty do Nauki Chemii dla Uczniów Szkół Podstawowych

Jeśli chodzi o podcasty, najwięcej materiałów w języku polskim można znaleźć na dwóch stronach.

Pierwszym źródłem jest TokFM, na którym znajduje się kilka ciekawych podcastów, np. o znaczeniu chemii w lasach albo o powstaniu układu okresowego.

Drugim źródłem jest YouTube. Tutaj mamy większe pole do popisu, ponieważ w wyszukiwarce możemy wpisać interesujący nas konkretny temat lub znaleźć specjalnie opracowaną playlistę, z następującymi po sobie kolejnymi tematami. Jednym z wartych polecenia kanałów jest Korepetycje Medyczne. Możemy dowiedzieć się co nieco o budowie atomu, jeszcze przy tym oglądając schludną i przejrzystą prezentację.

Dwie osoby siedzące przy komputerze z mikrofonem
Będziesz szczęśliwy, wiedząc, że istnieje kilka interesujących podcastów chemicznych, których możesz słuchać w drodze! (Źródło: Unsplash)

Materiały do Nauki Chemii dla Uczniów Szkół Średnich

Jeśli jesteś uczniem szkoły średniej, mogą Ci się przydać niektóre aplikacje, o których wspomnieliśmy, takie jak układ okresowy pierwiastków lub kalkulator ChemicalAid.

Istnieje jednak wiele aplikacji i innych źródeł do nauki chemii przeznaczonych dla osób uczących się na Twoim poziomie.

Pomocne Aplikacje dla Uczniów na Poziomie Liceum

Chociaż szkolny program nauczania oddziela różne przedmioty nauki, faktem jest, że fizyka i chemia są ze sobą ściśle powiązane i nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w przypadku Pomocniczka.

Ta aplikacja, działająca na systemie operacyjnym Android, pomoże Ci odrobić pracę domową, również z chemii!

    Wszyscy jesteśmy dobrze zorientowani w dwuwymiarowej reprezentacji atomów: ich strukturze i wiązaniach; co przyciąga lub na co reaguje i dlaczego takie działania występują.

Mniej orientujemy się w sposobie, w jakim jeden atom poszukuje drugiego, aby utworzyć cząsteczkę w misce zupy, będącą środowiskiem dla pierwiastków, których tak gorliwie się uczymy.

Pomocniczek zapewnia nam teorię na temat pierwiastków  w schludnym wydaniu: wypisane wszelkie informacje- jedna pod drugą.

Możesz także sprawdzić nazwy i wzory poszczególnych kwasów czy tlenków.

Dużo ciekawych źródeł oferuje YouTube.

Wpisując dowolne zagadnienie, które akurat Cię interesuje, w wyszukiwarce możesz znaleźć mnóstwo filmów nagranych przez specjalistów, którzy zdecydowali się pomóc maturzystom.

Jednym z takich kanałów jest Matura z chemii na 100%, w klarowny sposób przedstawiają poszczególne tematy:

  • Tlenki
  • Alkeny
  • Mole
  • Fenole

Oczywiście życie nie polega wyłącznie na strukturze atomowej; jeśli potrzebujesz przerwy w nauce chemii organicznej lub chemii jądrowej, po prostu zrób sobie przerwę, aby uwolnić trochę pary.

Superprof oferuje także kursy maturalne chemia, które możesz odbyć online. Znajdź profesjonalnego nauczyciela, który przygotuje Cię do tego ważnego egzaminu i dostań się na wymarzone studia!

Podcasty do Nauki Chemii dla Licealistów

Nikt nie spodziewa się, że ktoś będzie siedział godzinami podczas nauki materiału na sprawdzian. Mimo to możesz przeglądać podstawy z chemii podczas podróży, pobierając podcasty na swoim poziomie edukacji - i tak się składa, że ​​można znaleźć całkiem dobre także na YouTube.

Oczywiście powinieneś sprawdzić podcasty na kanale chemiczny chichot, ponieważ istnieje wiele materiałów na tej stronie, które pomogą Ci odnieść sukces w nauce.

Poza tym możesz sprawdzić kanał Medyczne Korepetycje, który stworzył serię 50 podcastów przeznaczonych specjalnie dla kandydatów na studia medyczne.

    Czy jesteś zdezorientowany z powodu wiązania kowalencyjnego?

A skąd bierze się kolor danej substancji?

Włóż słuchawki i idź pobiegać; wkrótce te tematy z chemii czy inne staną się jasne jak słońce i poczujesz się świetnie!

Mężczyzna ze smartfonem na stacji kolejowej
Aplikacje do nauki chemii sprawią, że nie będziesz mógł odkleić się od swojego smartfona! (Źródło: Unsplash)

Inne Źródła do Nauki Chemii

Aby zwizualizować sobie pewne tematy z chemii, możesz zrobić sobie przerwę i obejrzeć kilka filmów z kanału Nauka Jest Fajna!

Znajdziesz tam bibliotekę wideo, w której znajduje się wszystko, od ciekawostek i wskazówek po eksperymenty, które można przeprowadzić z dziećmi w domu.

Wszystkie filmy są krótkie i po polsku, więc dziecko nie powinno mieć problemu ze zrozumieniem treści lub z koncentracją!

A jeśli już to wszystko sprawdziłeś, dlaczego nie skorzystać z imponującej kolekcji filmów instruktażowych z chemii Khan Academy?

Znajdziesz tam wyjaśnione pojęcia, takie jak stechiometria i reakcje redoks. Filmy na każdy temat zawierają ćwiczenia i quiz, które pomogą Ci zweryfikować Twoją wiedzę.

Blogi na temat chemii mogą stać się ostatecznością - jeśli po przeczytaniu wszystkich artykułów, już rozumiesz dany temat, po co szukać kolejnych źródeł?

Ponieważ poznanie innego punktu widzenia na temat dyscypliny pozwoli Ci lepiej ją pojąć!

Te blogi naprawdę ułatwiają naukę chemii.

Najwyżej oceniane blogi o chemii:

NazwaOpisAdres strony
Pani od ChemiiWyjaśnione pojęcia
Lekcje Online
Przygotowanie do matury
https://paniodchemii.pl/blog/
Powtórka z ChemiiLekcje online
Lekcje wideo
https://powtorkazchemii.pl/
Zdaję ChemięLekcje wideo/online
Kurs przygotowujący do matury
Wyjaśnienie pojęć
https://zdajechemie.pl/blog/

Zastanawianie się nad książkami do chemii i zbyt dużo nauki może być tak samo szkodliwe dla wyniku testu, jak zbyt mało nauki, więc pamiętaj, aby to zrównoważyć i dobrać sobie najlepsze źródła- dzięki tym wszystkim opcjom nie będziesz miał problemu! Brakuje pomysłów? Wyszukaj korepetycje chemia na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.