Trzeba przyznać, że chemia zalicza się do tych przedmiotów, które wywołują niepokój i bezpośredni strach, tak jak matematyka czy fizyka.

Jednak, podobnie jak tamte przedmioty, chemia nie musi być powodem do zmartwień, gdy tylko rozłoży się ją na czynniki pierwsze - pewnie nie raz to słyszałeś od swojego nauczyciela!

Jeśli nie jesteś z natury ciekawski lub zdyscyplinowany, zrozumiałe jest, że przeglądanie wciąż tych samych materiałów do ​​nauki - podręczników i notatek z zajęć powoduje, że wszystko Ci się dwoi i troi w oczach, a to wcale nie ułatwia zrozumienia tematu.

Zwłaszcza jeśli zaczynasz się uczyć krótko przed przystąpieniem do egzaminu, niezależnie czy maturalnego czy na koniec ósmej klasy, możesz potrzebować odrobiny wsparcia i zmiany nawyków związanych z nauką…

A może nowego podejścia do tematu.

SuperProf wziął tą sprawę pod uwagę, aby zaproponować Ci najlepsze strony internetowe, dzięki którym możesz zmienić swój stosunek do przedmiotu.

Przejdźmy teraz do naszych odkryć.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chemia
Tomasz
5
5 (10 oceny)
Tomasz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (6 oceny)
Aniela
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
5
5 (9 oceny)
Dominik
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (9 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (10 oceny)
Karolina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (10 oceny)
Tomasz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Robert
5
5 (12 oceny)
Robert
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aniela
5
5 (6 oceny)
Aniela
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
5
5 (9 oceny)
Dominik
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Anna
5
5 (9 oceny)
Anna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (10 oceny)
Karolina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (16 oceny)
Patryk
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Klaudia
5
5 (10 oceny)
Klaudia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka Chemii Ogółem

Cząsteczka acetonu
Aceton ma prostą strukturę molekularną i jest bardzo niestabilny. (Źródło: Pixabay)

Od zarania formalnej edukacji uczniowie mniej więcej zachowywali się w ten sam sposób: wkładali wystarczająco dużo wysiłku, aby ćwiczyć w klasie i wkuwali w przeddzień egzaminów.

Okazuje się, że zasadniczo dotyczy to wszystkich uczniów niezależnie od przedmiotu, z małymi wyjątkami - maksymalnie jednego lub dwóch uczniów na klasę, którzy są zachwyceni i zainteresowani tematem przedstawionym na zajęciach.

Co oni mają, a czego Tobie brakuje?

Możliwe, że mają oni podstawową wiedzę o badanych koncepcjach i czerpią przyjemność z pogłębiania jej na tej podstawie; zdobywanie faktów i układanie ich w stosy jak budowniczy układający cegły tak, by ostatecznie stały się mieszkaniem.

Być może ci uczniowie korzystają z prywatnych korepetycji ze znakomitym nauczycielem chemii, który pozwolił im uchwycić każdą nową informację i umieścić ją poprawnie w swoim magazynie wiedzy.

Ta opcja jest również dostępna dla Ciebie, wiesz… podobnie jak wybór postępów w klasie, zamiast oglądania telewizji i paniki w dniu egzaminu.

Zrozumiałe jest, że podręczniki nie wzbudzają w Tobie tęsknoty za nauką, ale z drugiej strony, co by było, gdybyś mógł przyswoić te same informacje, przedstawione inaczej?

Serwis SuperKid opracował zestaw materiałów, arkuszy z myślą o rodzicach posiadających dzieci w przedszkolu, jednak na ich stronie można znaleźć także pomoce dydaktyczne dla starszych dzieci.

Czy nie masz pewności w nazywaniu pojęć chemicznych? Nie martw się, w Internecie znajdziesz odpowiednie materiały!

Możesz także nauczyć się ich od korepetytora chemii online…  - Korepetycje z Chemii Online na Superprof.

W rzeczywistości może się okazać, że ta edukacyjna strona internetowa jest niezwykle przydatna, więc może powinieneś dodać ją do zakładek w celu późniejszego przejrzenia.

W tej witrynie wspaniałe jest to, że wszystkie informacje są pakowane w łatwo przyswajalne części i tematy. Zapewnia również arkusze do wydruku i filmy instruktażowe.

SuperKid wymaga rejestracji i płatności, ale to nie jedyna świetna strona edukacyjna…

    Co zrobić, jeśli chcesz poznać właściwości sześciowartościowego chromu lub alternatywne nazwy dla ketonu metylowo-etylowego?

Oczywiście możesz po prostu wyszukać w Google te nazwy, a Wikipedia (często) pospieszy Ci na ratunek, ale co, jeśli powiedzieliśmy Ci, że istnieje profesjonalna strona zawierająca informacje z różnych przedmiotów, których możesz się nauczyć?

KhanAcademy jest organizacją non-profit z misją zapewnienia wszędzie i wszystkim światowej klasy edukacji, także w zakresie chemii.

Możesz zacząć od podstaw i sukcesywnie uczyć się kolejnych tematów we własnym tempie, a także rozwiązywać odpowiednie ćwiczenia.

Uwaga: by móc korzystać z materiałów należy założyć konto na stronie, jednak płatności nie są wymagane.

Gdybyś jednak zbudował zbiór fiszek, aby wspomóc swoje wysiłki w nauce, byłaby to strona, z której można uzyskać wyczerpujące informacje.

Oczywiście, jeśli jesteś uczniem liceum, możesz poprosić swojego nauczyciela chemii czy mógłby z Tobą zbadać stronę…

Strona jest równie dobra dla uczniów jak i nauczycieli, i posiada treści przeznaczone dla obu stron.

Po wybraniu przedmiotu zostaniesz przekierowany do strony z listą tematów; wszystko, od dogłębnego wyjaśnienia budowy atomu, po osoby, których kariera zawodowa związana jest z chemią.

Godnym zainteresowania źródłem jest także blog Pani od Chemii.

Niezależnie od tego, czy chodzi o rutynowy sprawdzian z chemii, czy o przygotowanie do matury, ta strona zawiera wiele przystępnie wyjaśnionych pojęć i tematów, a także arkusze maturalne z odpowiedziami. Dla tych, którzy szukają pomocy w przygotowaniu do egzaminu maturalnego, mogą wziąć udział w kursie oferowanym na blogu lub znaleźć korepetytora spośród ofert.

Kurs chemia na stronie Superprof!

Możesz przejrzeć arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, przekonasz się wtedy co będzie wymagane na maturze i będziesz wiedział czego się uczyć.

Na tej stronie jest tyle rzeczy, że najlepiej byłoby, gdybyś zbadał ją sam lub ze swoim nauczycielem chemii.

Reagujące chemikalia w ciemnych szklanych butelkach
Czy możesz wyjaśnić, dlaczego te substancje są przechowywane w ciemnych szklanych butelkach? (Źródło: Pixabay)

Strony Przygotowujące do Egzaminu Ósmoklasisty

Ponieważ Twoje wyniki na tym egzaminie określają przynajmniej wybór szkoły średniej - jeśli nie określają kariery i dalszego życia, naturalnie wynika z tego, że istnieje wiele zasobów, aby zapewnić Ci sukces.

Na przykład możesz sprawdzić narzędzia do nauki online: aplikacje, filmy z podcastami i inne, które pomogą Ci uczyć się chemii!

    Czynie potrafisz wskazać różnic między kwasem a zasadą? Co takiego jest w tworzeniu cząsteczek, że Ci gdzieś to ciągle umyka? I dlaczego niektóre reakcje chemiczne są zabójcze, podczas gdy inne są raczej fajne do obserwowania?

Polecamy sprawdzić mini serię filmików Pana Belfra, które poświęcone są przygotowaniu do egzaminu na koniec podstawówki lub gimnazjum.

Nie tylko obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o kwasach i zasadach, ale przeprowadzi cię przez struktury atomów i ich wiązania, dowiesz się co nieco o solach, cukrach, białkach i tłuszczach.

Na stronie internetowej Pana Belfra dostępne są także interaktywne i dodatkowe materiały do nauki.

Chociaż dostęp do tych materiałów jest darmowy, możesz się zastanawiać, dlaczego ktokolwiek miałby za nie płacić, a nawet kupować podręcznik do chemii, skoro jest tyle informacji, które można uzyskać za darmo, a to jest bardzo dobry argument.

Problem z materiałami, które nic nie kosztują, może być taki, że niekoniecznie będą one aktualne lub w inny sposób odpowiednie byś mógł je wykorzystać.

Tak szybko, jak odkrycia dokonywane są w społeczności naukowej, poleganie na prawdopodobnie przestarzałych materiałach może kosztować Cię cenne punkty na egazminie.

WSKAZÓWKA: bezpłatnie lub za opłatą, zawsze sprawdzaj datę publikacji swoich źródeł naukowych.

Uważamy, że wszystkie materiały do ​​nauki przedstawione w tym artykule odpowiadają egzaminowi w przyszłym roku, podobnie jak w przypadku następnej witryny.

Chem24 nie poprosi Cię o żadne pieniądze, ale wymaga założenia konta przed zapoznaniem się z materiałami do weryfikacji - jednak forma jest dość surowa, więc może odstraszać!

Ta strona oferuje treści dla szkoły podstawowej oraz liceum zgodnie z programem nauczania. Dostępne są:

  • Podręcznik online z jasno opracowanymi tematami
  • Zbiór zadań
  • Testy sprawdzające wiedzę
  • Każda z tych stron ma odrębną strukturę.
Substancje chemiczne ustawione na półkach
Czy potrafisz narysować strukturę molekularną choć części z tych chemikaliów? (Źródło: Pixabay)

Nauka Chemii w Liceum i Przygotowanie do Matury

Wspomnieliśmy wcześniej o jednej lub dwóch stronach, które byłyby pomocne dla uczniów szkół średnich, ale byłoby to niedopuszczalne, gdybyśmy nie wymienili więcej źródeł dotyczących chemii, przeznaczonych wyłącznie dla licealistów.

W Internecie możesz znaleźć Maturalny Kurs z Chemii.

Żeby mieć dostęp do pełnego kursu, trzeba zapłacić 39 złotych, jednak można dobrać sobie materiał tak, żeby był zgodny, zależnie od potrzeb, z nową lub

starą podstawą programową.

YouTube oferuje to wszystko i wiele więcej!

Na tej stronie możesz  wybrać materiały dostosowane do egzaminu, a także możesz pójść dalej i wyszukać konkretny temat, który Cię interesuje - obejrzyj filmy prowadzone przez byłych uczniów, studentów, certyfikowanych nauczycieli czy naukowców i rób notatki.

Najprawdopodobniej otrzymałeś listę dostępnych materiałów weryfikacyjnych, bez względu na to, do którego egzaminu się przygotowujesz - na koniec ósmej klasy szkoły podstawowej lub maturalnego.

Mamy nadzieję, że uzupełnimy Twoje źródła o te, które być może nie wpisały się w rekomendacje, które już otrzymałeś. W tym celu zebraliśmy je wszystkie w tabelce poniżej, mamy nadzieję, że okażą się one użyteczne.

Skopiuj i wklej nazwę witryny do paska adresu przeglądarki.

Adres StronyCo Znajdziesz na Stronie Odbiorcy
https://www.superkid.pl/fizyka-i-chemiaZestawy ćwiczeń i artykułyUczniowie szkoły podstawowej
https://pl.khanacademy.org/science/chemistryRóżne aspekty chemii w formacie wideoWszyscy
https://paniodchemii.pl/Artykuły, arkusze maturalne, lekcje onlineGłównie maturzyści
http://panbelfer.pl/Lekcje wideo, materiały interaktywne i dodatkoweUczniowie szkół podstawowych i gimnazjum
https://chem24.plPodręcznik online, zbiory zadań, arkusze, powtórki, arkusze egzaminacyjneWszyscy
http://www.chemiamatura.pl/Różne tematy z chemii w formie filmówMaturzyści
https://www.youtube.com/watch?v=n75B5hkiyQA&list=PLI52qDVconG_RGjgOldBkpz_Hy7hKFaR4Różne tematy chemii w formie filmówMaturzyści

Miłej nauki!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,50 (2 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.