Choć może się to wydawać oczywiste, uważamy, że warto podkreślić, że: nie ma idealnego wieku do nauki gry na pianinie! Niektórzy bardzo utalentowani pianiści zaczęli grać jako dorośli, nawet na emeryturze! Inni nauczyli się grać na pianinie jako dzieci. Zdradzimy mały sekret: niezależnie od tego, czy zaczynasz grę na pianinie w wieku 5 czy 50 lat, kluczem do sukcesu jest motywacja.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
5
5 (2 oceny)
Andrzej
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak zacząć naukę gry na pianinie dla dzieci

Czy istnieje minimalny wiek do nauki gry na pianinie? Nie ma oficjalnej odpowiedzi na to pytanie. Niektóre dzieci zaczynają grać na pianinie od 3 lub 4 roku życia. A wiemy, że większość wielkich kompozytorów zaczęła grać na pianinie bardzo wcześnie.

Jednak zgodnie z konsensusem nauka gry na pianinie przed ukończeniem 3 i pół roku życia nie jest tego warta: w tym momencie dziecko jest jeszcze za małe na złożony trening gry na pianinie.

Lekcje gry na pianinie prowadzone dla bardzo małych dzieci różnią się od tych prowadzonych przez młodzież czy dorosłych. Celem tych zajęć jest umożliwienie dziecku odkrywania muzycznego świata, zajęcia te uczą wprowadzenia do muzyki, zapoznają dzieci z rytmem i melodią. Głównym przesłaniem tych zajęć jest to, że nauka gry na pianinie jest zabawą. Przede wszystkim nauka gry na pianinie dla najmłodszych powinna być postrzegana jako „początkująca” i zabawna aktywność.

Twoje dziecko nie przekona się do klawiszy, jeśli będziesz je zmuszać do nauki tego lub innego utworu, teorii muzyki lub jeśli jesteś zbyt ambitny. Wkrótce stracą zainteresowanie i odmówią kontynuowania lekcji gry na pianinie. Zmuszanie dziecka do gry na pianinie, gdy odmawia, zdecydowanie nie jest najlepszym sposobem na zachęcanie do postępu!

Jeśli dzieci nie bawią się grając na pianinie i uważają to za irytujące zadanie, nie będą miały motywacji ani chęci do pracy nad swoimi umiejętnościami. Dziecko, jak każda osoba, „pracuje” poprzez motywację. Bez motywacji postęp jest niemożliwy. A dla dziecka oznacza to zabawę.

Dołącz do dyskusji: jak rozwija się dziecko pod wpływem lekcji gry na pianinie?

Kolorowe pianino, nauka gry na pianninie dla dzieci przez zabawę.
Znajdź sposoby, aby pianino sprawiało frajdę dziecku! | źródło: Pixabay - b1-foto

Ale wbrew temu, co myślimy o nauce, zabawa może być przydatnym narzędziem! Dziecko nabędzie muzycznego słuchu i wrażliwości oraz zaznajomi się z pianinem. Ścisłe postępy pianistyczne będą na początku powolne. (tj. nie oczekuj na początku małego Mozarta!)

Ale to nie ma znaczenia.

Jedna rada dotycząca motywowania dziecka do gry na pianinie w młodym wieku: prezentuj naukę gry na pianinie jako nagrodę. (tj. „Jeśli będziesz grzeczny, możesz zagrać na pianinie!”) Dziecko musi docenić pianino z pomocą rodziców. Powinien czuć się szczęśliwy, że może nauczyć się grać na pianinie.

Oto kilka innych przydatnych rad, które pomogą zmotywować dziecko do zostania pianistą:

  • Zachęcaj i gratuluj im regularnie postępów, nawet jeśli nie wydaje się bardzo duży!
  • Wybierz prywatnego nauczyciela gry na pianinie, który jest cierpliwy, który ma poczucie humoru i potrafi dostosować swoje nauczanie do wieku dziecka. Im przyjemniejsza jest lekcja gry na pianinie, tym łatwiej dziecku będzie zaakceptować bardziej pracochłonne aspekty nauki gry na pianinie.
  • Wybierz metodę dostosowaną do bardzo małych dzieci, czyli taką, która jest łatwa, zabawna, kolorowa, z rysunkami, opowiadaniami, grami muzycznymi itp. Możesz nawet wybrać metodę z dziećmi, zabierając je do sklepu muzycznego.

Jeśli to wszystko wydaje się zbyt uciążliwe, przypomnij sobie, że nauka gry na pianinie jest świetna dla dzieci! I kto wie: może pewnego dnia będziesz mógł zobaczyć swoje dziecko, słynnego pianistę, występującego w Operze Narodowej!

Znajdź lekcje gry na pianinie w okolicy.

Gra na pianinie dla młodzieży

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie ma idealnego wieku do gry na pianinie. Chociaż można rozpocząć bardzo młodo, od 3 roku życia, można również uczyć się gry na pianinie jako nastolatek (pomiędzy 12 a 18 rokiem życia). Jeśli chodzi o technikę gry na pianinie, młodzież uczy się szybciej niż małe dzieci. Na tym etapie napięcie mięśniowe palców jest już dobrze ukształtowane, a zdolności intelektualne bardziej rozwinięte.

Dowiedz się, co zrobić, jeśli dziecko prosi o lekcje gry na pianinie...

Nauka gry na pianinie w różnym wieku.
Zmotywowana młodzież to świetni pianiści! | źródło: Unsplash - Isaac Martin

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego nauczyciela dla nastolatka, który chce (lub jest zmuszany przez rodziców!) do nauki gry na pianinie. Część nastolatków zacznie nienawidzić pianina z powodu złego instruktora (lub po prostu takiego, który nie jest odpowiedni). Wręcz przeciwnie, dobre kontakty między nastolatkiem a nauczycielem gry na pianinie osłodzą uczniowi smak nauki. Osobista relacja ukształtowana między nauczycielem a uczniem będzie decydującym czynnikiem w postępach ucznia.

Dobry instruktor gry na pianinie dla nastolatka to taki, który potrafi: dostosować metody nauczania do gustów muzycznych każdego ucznia. Młodzież może mieć negatywną wizję pianina, który jest często uważany za instrument muzyki klasycznej dla kujonów, w przeciwieństwie do gitary, która kojarzy się z kulturą popularną i po prostu wydaje się fajniejsza i bardziej nowoczesna. Obalenie tych mitów jest naprawdę ważne, aby zmotywować nastolatka do chęci nauki gry na pianinie.

Dlaczego nie pokazać, że na pianinie można odtwarzać muzykę z filmów lub gier wideo. Poza tym, pianino jest najlepszym i najłatwiejszym instrumentem do grania w dowolnym stylu muzycznym. Na pianinie wszystko jest możliwe, w przeciwieństwie do innych instrumentów, które stwarzają większe ograniczenia (takich jak skrzypce, a nawet do pewnego stopnia gitara). Muzyka fortepianowa może być jazzem, rockiem, improwizacją lub czymkolwiek. (To sprawi, że nauka czytania nut i prawidłowej postawy przy pianinie będzie o wiele bardziej kusząca!)

Podsumowując, jeśli nauczyciel gry na pianinie nie jest odpowiedni, nie wahaj się go zastąpić.

Motywacja, jak widzieliśmy, jest głównym motorem rozwoju gry na pianinie od najmłodszych lat. Jednak w przypadku nastolatków, których należy zmobilizować do skutecznego treningu gry na pianinie, istnieją dwa źródła motywacji:

  • Dobry wizerunek pianina
  • Naprawdę dobry prywatny instruktor gry na pianinie

Odkryj wiele korzyści dla dzieci, wynikających z lekcji gry na pianinie!

Nauka gry na pianinie dla osoby dorosłej

Jest wielu dorosłych, którzy odmawiają rozpoczęcia gry na pianinie, ponieważ uważają się za nie są do niej zdolni. Powszechne panuje przekonanie, że dorośli nie mogą nauczyć się gry na pianinie. Ten pomysł wyrządził wiele szkód.

Jak w każdym z góry przyjętym wyobrażeniu, jest w tym element prawdy. Tak, im jesteś młodszy, tym lepsze wyniki szkolenia i nauki. Małe dzieci uczą się języków łatwiej niż dorośli. To samo dotyczy czytania z nut lub nauki gry na pianinie.

Odkryj, jak najlepiej wykorzystać swoje lekcje gry na pianinie...

Klawisze pianinowe i nauka gry na pianinie dla dzieci.
Czy jesteś następnym Lang Langiem? | źródło: Unsplash - Rushikesh Murkar

Ale to nie powód, aby zniechęcać się do marzenia o nauce gry na pianinie! Superprof zapewnia, że można uczyć się, a nawet grać na pianinie jako osoba dorosła. Świat byłby smutnym miejscem, gdybyśmy byli zmuszeni porzucić wszystkie projekty w wieku dorosłym. Więc nic nie powinno powstrzymać ucznia od rozpoczęcia gry na pianinie w wieku 30, 40, a nawet 60 lat.

Jak omówiliśmy wcześniej, wielu bardzo utalentowanych pianistów zaczęło później grać na instrumencie.

Fakt, że nasze palce stają się sztywniejsze na klawiszach pianina, nie jest przekonującym argumentem. Przygotowaliśmy ćwiczenia właśnie na ten temat! Dziecko, w przeciwieństwie do osoby dorosłej, nie ma w pełni uformowanych palców, szczególnie pod względem mięśni. Dzięki ćwiczeniom palce przekształcają się i uzyskują napięcie mięśniowe i siłę, których wcześniej nie było. Zarówno dzieci, jak i dorośli muszą pracować, aby tak się stało. Sztywność palców nie jest rzeczą pewną i nie powinna zniechęcać żadnego muzyka do grania na pianinie! Więc zacznij się rozciągać i ćwiczyć lewą rękę…

W rzeczywistości istnieją dwa główne czynniki, które utrudniają naukę gry na instrumencie niektórym dorosłym: 1/ motywacja i 2/ brak czasu.

Omówiliśmy już, jak istotna jest motywacja do nauki i stawania się bardziej zaawansowanymi zawodnikami zarówno dla pianistów dziecięcych, jak i młodzieżowych.

Sprawdź lekcje gry na pianinie Kraków.

Jednak, motywacja jest często tym, czego brakuje dorosłym graczom. Dorośli, w przeciwieństwie do bardzo małych dzieci, wiedzą, że będą musieli dużo pracować, aby osiągnąć określone cele (nauczyć się czytać nuty lub zidentyfikować środkowe C), które są kluczem do gry na instrumencie muzycznym. Perspektywa długiej, częstej i męczącej pracy, niezbędnej do nauki gry na pianinie, jest czynnikiem bardzo zniechęcającym. Byłoby zbyt trudno wymienić wszystkie dobre powody i argumenty za znalezieniem niezbędnej motywacji w tym krótkim artykule na blogu. Ale oto jeden w każdym razie: bardzo zmotywowany dorosły ma znacznie większą zdolność uczenia się niż dziecko. Jeśli jest motywacja, postęp będzie ogromny.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć grać na instrumencie.

Następnie brak czasu. Większość dorosłych prowadzi życie zawodowe, do tego dochodzą dzieci, związek itp. Jak więc znaleźć czas potrzebny na naukę gry na instrumencie w domu, skoro wiemy, że aby zobaczyć postępy, potrzebna jest regularna praca? Bez praktyki gry na pianinie nie nauczysz się skal ani pasaży...

Cóż, każdy powinien mieć trochę wolnego czasu. (Szacuje się, że większość dorosłych ogląda telewizję przez około trzy godziny dziennie). Brak czasu jest więc często taką samą wymówką jak cokolwiek innego. Zastanów się, w jaki sposób organizujesz swój czas i zobacz, czy nie możesz przeznaczyć godziny co trzy dni na grę na instrumencie i naukę nowego akordu, oktawy lub arpeggio? Zobaczysz, że najprawdopodobniej możesz.

Podobnie jak w przypadku nastolatków, ważne jest również, aby znaleźć swoją szczególną niszę muzyczną: czy jesteś fanem pianina jazzowego, pianina klasycznego, rocka, tanga… różne style będą miały wpływ na treść twojej nauki gry na pianinie. Od prywatnych lekcji w domu kultury, przez internetowe kursy gry na pianie, po naukę gry na instrumencie w szkole muzycznej, wybór edukacji jest ogromny. A pierwsze miejsce, w którym warto poszukać, jest właśnie tutaj na Superprof! Jest to szczególnie prawdziwe w dzisiejszej erze cyfrowej, w której łatwo jest znaleźć samouczki, bezpłatne nuty i bezpłatne lekcje gry na pianinie online. (Czasami ludzie rozdają nawet darmowe pianino!) I wkrótce będziesz mógł grać na pianinie, które znasz i kochasz.

Jak widać, nie ma oficjalnego wieku nauki gry na instrumencie klawiszowym, ponieważ każdy wiek ma swoje szczególne ograniczenia. Nauka muzyki jest dla każdego. Jeśli jesteś zmotywowany, wszystko jest możliwe, łącznie ze spełnieniem swoich najbardziej fantastycznych marzeń na klawiaturze pianina! Czy jesteś następnym Lang Langiem czy Eltonem Johnem? Zarezerwuj kurs gry na pianinie i dowiedz się.

 

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.