Możesz się zastanawiać dlaczego stroi się bębny jeśli nie wytwarzają one żadnej melodii oraz co można rozumieć przez strojenie perkusji?

Instrumenty melodyczne, takie jak gitara, fortepian i instrumenty dęte mają podstawowy zakres dźwięków. Różnica między instrumentami melodycznymi a niemelodycznymi jest taka, że za za pomocą instrumentów melodycznych można zagrać różne dźwięki oraz konkretną melodię, natomiast w przypadku instrumentów niemetodycznych można grać jedynie rytmy i wybijać takt.

Do instrumentów niemelodycznych należą właśnie bębny, jedynym wyjątkiem są bębny kotłowe.

Na przykład podczas strojenia gitary, przechodzimy od najgrubszej struny E, do najcieńszej, uważnie nasłuchując, aby uzyskać czysty dźwięk danej nuty.

Tradycyjnie do strojenia tych instrumentów używano piszczałki, ale obecnie więcej muzyków polega na aplikacjach do strojenia (częstą skargą na piszczałki jest to, że stroiki twardnieją lub zbierają kłaczki, gdy są noszone w kieszeni muzyka).

Zapewniamy, że nie będziesz potrzebować takiego urządzenia do nastrojenia swojej perkusji. Wszystko, czego potrzebujesz, to bystre ucho oraz instynktowna wiedza na temat brzmienia, jakie powinny wydawać Twoje bębny.

Zanurzmy się teraz w świat strojenia perkusji i dowiedzmy się więcej na temat strojenia każdego bębna w zestawie perkusyjnym.

Bęben bez powłoki
Głowa werbla jest zwykle pokryta powłoką, chociaż można także grać na bębnie bez niej. (Źródło: Pixabay, Stocksnap)
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Instrumenty perkusyjne
Jakub
5
5 (11 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojtek
5
5 (5 oceny)
Wojtek
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
5
5 (2 oceny)
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (1 oceny)
Bartosz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (4 oceny)
Damian
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olaf
5
5 (1 oceny)
Olaf
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Radek
5
5 (1 oceny)
Radek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
Marcin
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jakub
5
5 (11 oceny)
Jakub
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojtek
5
5 (5 oceny)
Wojtek
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
5
5 (2 oceny)
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
5
5 (1 oceny)
Bartosz
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Damian
5
5 (4 oceny)
Damian
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olaf
5
5 (1 oceny)
Olaf
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Radek
5
5 (1 oceny)
Radek
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcin
Marcin
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Strojenie werbla

Werble i bębny basowe to prawdopodobnie najważniejsze bębny w Twoim zestawie! W istocie, jeśli głowa twojego bębna pęknie, możesz kontynuować swój występ, uderzając w drugi bęben podłogowy (jeśli twój zestaw jest tak wyposażony) lub zamiast tego możesz uderzać w jeden ze swoich tom-tomów.

To prawda, powstałby przez to inny dźwięk, ale może wcale nie brzmiałby źle!

Ale jeśli zgubisz werbel w trakcie trwania koncertu... cóż, to coś o czym nawet nie chcemy myśleć! Bardzo ważne jest, abyś odpowiednio dbał o swój zestaw, aby uniknąć wszelkiego rodzaju dezorganizacji w grze, niezależnie od tego, czy jest to płatny koncert, czy jam session.

A co jeśli podczas ostatniego jam session uznasz, że brzmienie Twojego werbla nie jest takie jak oczekiwałeś?

Dlatego powinieneś się spieszyć i od razu zakupić klucz perkusyjny!

Zaczynając od pręta rozciągającego, umieść klucz bębna i obróć go o ćwierć obrotu, a następnie użyj pręta umieszczonego po przeciwnej stronie średnicy i obróć go, również tylko o ćwierć obrotu.

Później użyj drążka rozciągającego po lewej stronie tego, od którego zacząłeś, ale zawsze pamiętaj: gdy dokręcasz jeden, natychmiast dokręć drugi przeciwny o równą liczbę obrotów (lub ćwierć obrotu).

Nigdy nie powinieneś dokręcać ich o więcej niż pół obrotu na raz, chyba że właśnie wymieniłeś głowicę bębna.

Przeczytaj więcej na temat tego jak konserwować swój zestaw perkusyjny.

Znajdowanie odpowiedniego brzmienia

Teraz, gdy uzyskałeś już odpowiednie napięcie bębna, powinieneś znaleźć odpowiedni ton dla swojego stylu muzycznego, uderzając pojedynczą pałką o korpus bębna - NIE o obręcz czy naciąg!

Celem jest nastrojenie głowic do samego bębna; aby ustalić ton, który mieści się w zakresie możliwości bębna.

Twoje ucho powinno rozpoznać ton, jaki wydaje bęben, którego wysokość uzupełnisz strojeniem głowy bębna.

Jeśli z powodzeniem osiągnąłeś odpowiednią tonację, powinieneś następnie uderzyć w naciąg bębna przed każdym prętem, około jednego cala od obręczy i posłuchać jego dźwięku.

Jeśli jest odpowiednio nachylony, sprawdź dźwięk uderzając w każdą część bębna. Może zajść potrzeba dokręcenia lub poluzowania pręta, w zależności od tego, czy chcesz uzyskać wyższy lub niższy ton. W ten sposób zapewnisz odpowiednie napięcie naciągu bębna.

Jeśli pomimo twoich największych starań w strojeniu werbla nadal słyszysz niepożądane dźwięki, możesz rozważyć użycie tłumika, gumy do perkusji lub żelków tłumiących.

Jednak tłumienie powinno być rozwiązaniem ostatecznym. Może znasz bardziej doświadczonego perkusistę lub profesjonalnego technika instrumentalnego, który mógłby sprawdzić Twój instrument przed użyciem dodatkowego tłumika.

Być może powinieneś całkowicie zmienić naciąg bębna!

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się ile pieniędzy powinieneś przeznaczyć na zakup perkusji!

Strojenie dolnej głowy bębna

Dolna głowa bębna, ta, która zapewnia rezonans, powinna być strojona w taki sam sposób, jak membrana: najpierw uderza się w skorupę bębna, a następnie w dolną część bębna.

Wysokość tonu powinna być zbliżona lub równa tej wydawanej przez membranę.

Jeśli różni się zbyt wiele, powtórz procedurę stosowaną do strojenia membrany.

Ważna informacja: podczas strojenia dolnej głowy bębna należy wyciszyć membranę, na przykład ręcznikiem. Możesz także po prostu odwrócić bęben na swoje siedzisko perkusyjne!

Naciąg rezonansowy (a więc ten znajdujący się na dole bębna) jest znacznie cieńszy niż membrana (część bębna w którą się uderza podczas gry) i powinna być znacznie mocniej dostrojona. Oznacza to, że podczas strojenia tej części należy zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko jej uszkodzenia jeśli będziesz próbować nadmiernie ją dokręcić.

Przed strojeniem werbla należy usunąć śruby, a po ustawieniu żądanej wysokości i tonu należy przyjrzeć się uważnie drutom werbla przed ich ponowną instalacją.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to czy leżą płasko, czy są nazbyt napięte i istnieje ryzyko ich pęknięcia oraz to czy dotykają głowicy bębna?

Jeśli zauważysz wygięcia lub brak odpowiedniego napięcia to powinieneś poluzować lub dokręć.

Powinno się dokręcać werbel do momentu, aż druty przestaną wydawać dźwięk.

Jeśli jakikolwiek drut wygląda jakby miał pęknąć lub jeśli wygina się nawet po dokręceniu, należy jak najszybciej wymienić werbel.

To prowadzi nas do końca poradnika dotyczącego strojenia werbla. Pozwól nam teraz opowiedzieć o tym, jak dostroić resztę zestawu!

Przeczytaj także nasz artykuł o różnych rodzajach bębnów!

chłopiec grający na perkusji
Niektórzy tłumią bębny basowe poduszką lub kocem! (Źródło: Pixabay, Marian Javslovsky)

Strojenie bębnów oraz bębna basowego

W istocie strojenie bębnów, wraz z bębnem basowym nie różni się tak bardzo od strojenia werbla; proces jest taki sam, ale procedura jest odwrotna.

  • Będziesz nastrajać instrument do korpusu bębna, a nie do pożądanego brzmienia.
  • Najpierw dostroisz rezonansową część bębna, dopiero później membranę.
  • Będziesz używać pałki perkusyjnej do uderzania w korpus bębna basowego (nawet jeśli ten bęben jest uderzany młotkiem perkusyjnym)

Możesz zacząć od mniejszego tomu, stukając w bok bębna, uważnie nasłuchując dźwięku, jaki powinien uzyskać bęben (nieco niżej niż werbel, nieco wyżej niż następny tom).

Gdy będziesz miał odwrócony bęben (stroną rezonansową do góry), powtórz procedurę okręcania śrub używaną przy strojeniu werbla.

Chciałbyś, żeby twój bęben wydawał gładki dźwięk pozbawiony wydźwięku. Rezonans powinien być wystarczająco głęboki i długi w zależności od Twojego stylu gry.

Po znalezieniu odpowiedniego dźwięku obróć bęben i powtórz te same kroki, aby dostroić membranę.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jakie są najlepsze zestawy perkusyjne dostępne na rynku?

Nastrojenie obu stron w tej samej wysokości daje bardzo donośny dźwięk. Jednakże, jeśli membrana jest dostrojona wyżej niż dolna część, otrzymasz bardzo stały dźwięk z niewielkim rezonansem.

To, jak powinny brzmieć Twoje bębny, zależy tylko od Ciebie. Rodzaj muzyki, którą grasz i środowisko, w którym się znajdujesz, mają wpływ na to, do jakiej wysokości będziesz nastrajać swoją perkusję.

Na przykład, jeśli grasz w studiu nagraniowym, na pewno będziesz chciał otrzymać mniej rezonansu i na pewno minimalny wydźwięk.

Niektórzy technicy zajmujący się instrumentami zalecają strojenie najpierw mniejszego tomu, później większych bębnów, a na samym końcu basu.

Jednak kolejność strojenia bębnów jest subiektywna, dlatego niektórzy wolą zacząć od werbla, a na końcu nastroić bęben basowy. Inni natomiast najpierw nastroją werbel i bas, a następnie resztę bębnów.

Uważa się także, że strojenie bębnów basowych to długotrwała procedura, dlatego proponujemy, aby muzycy potrafili się przy tym rozluźnić!

Być może mógłbyś postawić swój bęben na jakimś krześle, które jest w stanie się obracać, wystarczyłoby nawet zwykłe obrotowe krzesło biurowe. Chyba że masz ochotę czołgać się po podłodze, krążąc wokół swoich bębnów.

Przeczytaj nasz artykuł dotyczący wyboru najlepszych pałek perkusyjnych dopasowanych do Twojego stylu gry!

Mężczyzna siedzący tyłem i grający na perkusji podczas koncertu
Pamiętaj o tym, że większy rezonans jest o wiele bardziej zalecany podczas gry na koncercie, niżeli podczas grania w studiu. (Źródło: Pixabay)

Tuning Drums

Według Jamesa G, autora tekstów i wykonawcy w Music Go ‘Round, perkusista powinien nastroić swój zestaw:

  • Podczas instalacji nowych głowic bębnów
  • Po przetransportowaniu lub przeniesieniu zestawu perkusyjnego
  • Po zmianie temperatury w pomieszczeniu/przestrzeni lub zmianie miejsca z wilgotnej temperatury do klimatyzowanego pomieszczenia, lub na odwrót
  • Jeśli jest potrzeba dostrój za każdym razem, zanim zaczniesz grać na perkusji (przynajmniej sprawdź, czy bębny są zsynchronizowane!)

To, jak brzmi twój bęben, zależy od Ciebie, a także w dużej mierze od gatunku muzyki oraz miejsca w jakim grasz.

Perkusja jazzowa znacznie różni się od tej w zespole rockowym, na przykład różnią się głowy bębnów i rezonans (to dwa czynniki, które wyróżniają te style gry na perkusji).

Pamiętaj, że do gry muzyki rockowej potrzebowałbyś grubszych talerzy!

Jeśli dążysz do mniejszego rezonansu, gdy jesteś w studio rozważ współpracę z inżynierem dźwięku, który pomoże Ci wytłumić każdą naciąg, aby Twój zestaw brzmiał dobrze bez poświęcania jakości dźwięku.

Teraz, gdy już to wszystko opanowałeś, czas zacząć grać!

Dowiedz się także co powinieneś wiedzieć o perkusji przed jej zakupem!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.