Czy jesteś fanem filmów o sztukach walki, amatorem azjatyckiej gastronomii czy też miłośnikiem chińskiej duchowości, Chiny przyciągają i chciałbyś tam zostać, ale nauka nowego języka może być zniechęcająca.

Czwarty najczęściej odwiedzany kraj na świecie, Chiny, szczycą się starożytną cywilizacją przesiąkniętą historią, która sięga czasów sprzed naszej ery.

Bardzo odmienna od kultury polskiej, europejskiej i zachodniej, kultura chińska może być szokiem, biorąc pod uwagę, że jej tradycje i styl życia są bardzo odległe od naszych. Ale czy jest lepszy sposób na rozwijanie umiejętności konwersacyjnych, niż lekcje chińskiego z native speakerami i zanurzenie się w kulturze? Native speakerzy mogą również dać wgląd w inny dialekt. Gdy nauczysz się poprawnej wymowy i zaczniesz uczyć się podstawowego języka chińskiego, zauważysz, że Twój poziom biegłości będzie rozwijał się znacznie szybciej, niż gdybyś uczył się w zaciszu własnego domu.

Wyjazd do Chin na ślepo wydaje się zbyt ryzykowny, a wielu blogerów może potwierdzić gehennę, jaką bywa pobyt w miejscu, w którym nie rozumiesz języka lub znaków, a tym bardziej zachowania ludności! Ale wiele osób jest w stanie z powodzeniem podróżować po Chinach, ucząc się mandaryńskiego na bieżąco.

Bariera języka chińskiego jest skomplikowana do przeskoczenia, jednak z dobrym przeszkoleniem na kursie języka chińskiego, będziesz w stanie rozpoznać część chińskiej gramatyki, zwroty i znaki, zrozumieć zasadę tonów i przyswoić podstawy do nawiązania dialogu w języku chińskim.

Jeśli uważasz, że nie warto uczyć się chińskiego przed podróżą do Chin, czytaj dalej. Jeśli marzysz o autentycznej podróży i zanurzeniu się w kulturze chińskiej, również czytaj dalej...

Nauka języka chińskiego w Chinach.
Podróżowanie po Chinach to świetny sposób na naukę mandaryńskiego. | źródło: Unsplash - Paz Vi

Poznaj kulturę kraju, by nauczyć się chińskiego 

Kiedy wyjeżdżamy do Chin - nie licząc podróży służbowej - próbujemy odkryć historię Chin, kulturę i chińskie tradycje, a także język chiński mandaryński. Nauka czytania i pisania po chińsku może być bardzo skomplikowana, jeśli chodzi o naukę nowego języka, ale ta wiedza naprawdę wzbogaci Twoją podróż.

Bez znajomości chińskich znaków, polegając na tłumaczeniu aplikacji w Internecie – wiedząc, że Internetowe narzędzia nie zawsze są wiarygodne – będziesz zmuszony podążać ścieżką tych nieudolnych i zagubionych turystów.

Możesz podróżować do Chin w ramach wycieczek objazdowych - zorganizowanych wyjazdów - gdzie każdy Twój krok jest zaplanowany, a przewodnicy omówią każdy odwiedzany obiekt po polsku!

Niezbyt wzbogacające kulturowo, nie pomoże Ci również rozwinąć biegłości w języku.

Nie wspominając o sporym wydatku.

Niezbyt ciekawa perspektywa, gdy napotkasz innego rodaka w prawdziwym zanurzeniu, gdy sam jesteś w podróży, która nie mogłaby być bardziej turystyczna, jak Safari zorganizowane w Afryce.

Ze względu na brak znajomości języka chińskiego, doskonalenia słownictwa chińskiego, a nawet praktyki w mowie jak w pisaniu, będziesz musiał ograniczyć się do obszarów turystycznych Szanghaju, Pekinu... Ryzykując przegapienie doświadczeń, krajobrazów i odkrycia ludzi i ich kultury.

Często dopiero na wycieczce już na miejscu lub podczas wymiany językowej zdajemy sobie sprawę, w jest skomplikowana jest komunikacja z Chińczykami i żałujemy, że nie podjęliśmy sie kursu języka chińskiego przed wyjazdem.

Twój chińsko-polski słownik lub rozmówki chińskie niczego nie zmienią: kiedy jesteśmy sami w megalopolis, gdzie znaki są zrozumiałe jak hieroglify i kiedy nie jesteś w stanie odróżnić nazwy ulicy od nazwy dania gastronomicznego . Co więcej, chiński jest językiem bardzo tonalnym, co czyni go jeszcze trudniejszym do nauczenia.

Niech bogowie językowi Ci wybaczą, zwłaszcza jeśli nie miałeś opcji uczyć się chińskiego w szkole...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Chiński
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcel
Marcel
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sofja
5
5 (2 oceny)
Sofja
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sway
5
5 (3 oceny)
Sway
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
Agnieszka
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Marcel
Marcel
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Alicja
5
5 (2 oceny)
Alicja
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nikola
Nikola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (2 oceny)
Angelika
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Xiaolei
Xiaolei
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Uniknij naciągania, dzięki nauce mówienia po chińsku

Nauka mandaryńskiego w Chinach.
Chiny to jeden z najbardziej turystycznych krajów na świecie. Czy musimy nauczyć się mandaryńskiego przed wyjazdem? | źródło: Unsplash - Serg Balak

Oszustwa turystów nie są niczym szczególnym wyjątkowo w Chinach, istnieją w życiu codziennym w Londynie, Nowym Jorku, jak i w odległych prowincjach Wietnamu...

Chociaż w większości przypadków Polaków w Chinach niemożliwe jest, by wyglądać jak tubylec, bardzo źle odbieramy próby oszustwa. Niemniej jednak w Chinach bycie obcokrajowcem oznacza bycie ofiarą oszustw.

Dodatkowo, negocjacje są częścią chińskiej kultury. Bez znajomości języka chińskiego Twoje pamiątki będą kosztować tyle samo, co oscypki w Zakopanem w zawrotnych cenach.

Tak więc, aby nie wyglądać na prostodusznego i bogatego turystę (Laowai), lepiej zaingerować w handel chińskimi słowami, takimi jak „Tai gui le” (co oznacza „to jest za drogie!”).

W konsekwencji sprawisz, że podróż będzie wzbogacającym doświadczeniem, gdzie można poprosić o kolejny bilet, ale wypowiadając się po mandaryńsku, trzeba rozumieć i mówić po chińsku! Tak jest wszędzie!

W tym celu zapraszamy do odkrycia nauczycieli języka chińskiego na Superprof!

Chińskie gesty nie są takie same jak polskie!

Lekcje pisania po chińsku.
Aby nauczyć się mandaryńskiego, trzeba nauczyć się pisać każdą kreskę we właściwej kolejności. | źródło: Pixabay - Evelyn Chai

Kiedy podróżujemy do kraju, którego języka nie znamy, wyobrażamy sobie, że rozwiążemy to za pomocą pradawnych technik języka ludzi: języka migowego i gestów!

Jednak jeśli pojedziesz do Grecji - gdzie ruch głowy znaczący "nie" oznacza"tak", i vice versa - czasami możemy znaleźć się w sytuacjach śmieszniejszych niż Jaś Fasola...

W Chinach polski język gestów jest mylący.

Znaki „polskie” są interpretowane inaczej niż ich pierwotne znaczenie, czasami wprawiając Cię w zakłopotanie.

Tak więc, o ile nie pójdziesz do restauracji pokazującej zdjęcia jej dań, takiej jak McDonald's, lub nie zrobisz wycieczki do kuchni chińskiej restauracji, aby wybrać dania, będziesz zamawiać danie losowo!

Prawdopodobnie powiesz, że to idealny sposób, aby naprawdę odkryć chińską gastronomię, a ja odpowiem, że jest również niebezpieczne, jeśli masz alergię, nietolerancję niektórych składników żywności lub jesteś zależny od przekonań religijnych.

Choć sztuka wskazywania palcem ma sens, nie jest tak w Chinach!

Na przykład cyfra 2 w polskim języku migowym oznacza 8 w języku chińskim. Możesz sobie wyobrazić wszystkie mniejsze i większe problemy, jakie te drobne różnice mogą podczas Twojego pobytu w Chinach!

Ponownie znajdujemy się w tym samym scenariuszu, bez mówienia ani rozumienia języka:komunikowanie się w ten sposób w Chinach jest prawie niemożliwe.

Powiedz sobie, że nauka języka chińskiego jest pierwszą pracą na Twojej drodze, aby bezpośrednio zanurzyć się w kulturze chińskiej i uniknąć rozczarowań.

Humanistyczny powód dla opanowania chińskiego

Kurs chińskiego i zanurzenie w kulturze.
Tradycyjne chińskie zwyczaje są dla Polaka bardzo nietypowe. Jak możemy nauczyć się tej kultury? | źródło: Pixabay - dayamay

Chociaż nauka chińskiego jest obecnie ceniona ze względu na międzynarodowe korzyści handlowe, może mieć również inne, bardziej ludzkie aspekty, niż mogłoby się wydawać.

Rzadko przywoływany powód ten ma jednak sens, ponieważ nauka języka wymaga zrozumienia drugiej osoby, jej kultury, jej historii.

1,3 miliarda mieszkańców w dzisiejszym Zhongguo („kraj Śródziemia”), wiemy już, że mandaryński to język, który w najbliższym czasie nie zniknie.

Można jednak pomyśleć, że nauka języka chińskiego w celu promowania dialogu z „Synami Han”, dobrych relacji i pokoju to dobry powód, aby wybrać kursy języka chińskiego.

W dzisiejszych czasach, kiedy konflikty są powszechne i wiedząc, że chińska kultura uważa szacunek za jedną ze swoich największych wartości, dobrze byłoby włączyć te elementy do naszego szkolenia, zamiast krótkiego zdania w CV.

Często źle rozumiany, zaniedbywany, a nawet upokarzany przez ludzi Zachodu, Chińczycy są teraz jednym supermocarstwem w starożytnej historii, na które nie możemy patrzeć tylko z profesjonalnego punktu widzenia.

Bez wątpienia studiowanie języka dynastii Song, Yuan, Ming, aby wejść na rynek pracy, poprawić sprzedaż czy nawiązać partnerstwa gospodarcze jest bardzo korzystne.

Tradycje przodków Chin, konfucjanizm jako oficjalna ideologia klasztoru Shaolin, wpłynęły na nasze tradycje zachodnie.

Próbując pogłębić znajomość języka chińskiego możesz odkryć siebie bez względu na to, czy Twoje podejście jest czysto językowe, czy wynika z poczucia duchowości...

Może spróbujesz wziąć lekcje z chińskim nauczycielem lub spróbować lekcji grupowych, które pomogą Ci poprawić swoje umiejętności językowe przed wyjazdem do Chin?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.