Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie. - Platon

Muzyka wywarła głęboki wpływ na historię ludzkości. Zgodzisz się, że prawie niemożliwe jest znalezienie na tej planecie kogoś, kto nie lubi muzyki, a jeszcze trudniej znaleźć kogoś, kto nigdy muzyki nie słucha!

Ludzie po prostu kochają muzykę, ponieważ jest muzyka na każdą okazję. Niezależnie od tego, czy jesteś szczęśliwy, czy smutny, zawsze możesz włączyć odpowiednią piosenkę.

Ale co z wykonywaniem muzyki? Okazuje się, że to też kochamy! Jest tak wielu ludzi, którzy grają na instrumentach muzycznych lub lubią śpiewać.

Wiadomo też, że umiejętność gry na instrumencie muzycznym może sprawić, że będziesz szczęśliwszy i bardziej kreatywny. Nauka gry na instrumencie i śpiewania może również sprawić, że będziesz bardziej zrelaksowany.

Jak mówi Louise Vertigo, nauczycielka śpiewu i prezenterka warsztatów wokalnych: „Wspaniale jest zacząć dzień od śpiewu”.

Niektórzy ludzie są obdarzeni doskonałym słuchem i mają wrodzoną zdolność śpiewania. Inni muszą nauczyć się śpiewać, uczęszczając do szkoły muzycznej, podejmując prywatne korepetycje muzyczne w domu lub pobierając lekcje śpiewu online. Każdy prywatny nauczyciel muzyki powie, że nauka muzyki musi zacząć się od studiowania teorii muzyki.

Nie możesz nauczyć się grać na pianinie ani zostać wokalistą jazzowym bez studiowania teorii muzyki. Większość muzyków musi wiedzieć, jak czytać nuty a vista. W muzyce, jeśli nie znasz różnicy między kluczem basowym a kluczem wiolinowym, nigdy nie zagrasz właściwych nut.

Nauka czytania nut online.
W muzyce pauzy są równie ważne jak grane nuty. | źródło: Pixabay - Ri Butov

Czy kiedykolwiek próbowałeś wybrać się na lekcje śpiewu lub nagrać swoje wykonanie? Nawet najzdolniejsi muzycy samoucy muszą pracować, uczyć się, ćwiczyć i doskonalić swoje talenty. Jest tylko jeden problem: nauka śpiewu z prywatnym korepetytorem może być kosztowna!

Jednakże, aspirujący piosenkarze, którzy nie mają środków, mogą nauczyć się czytać muzykę i teorię muzyki online we własnym tempie. Dlatego w tym artykule przyjrzymy się najlepszym stronom oferującym lekcje teorii muzyki na każdym poziomie i w każdym wieku.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (6 oceny)
Iwona
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (6 oceny)
Iwona
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Witryny, na których zaczniesz uczyć się teorii muzyki

Nauka muzyki od najmłodszych lat może pozytywnie wpłynąć na mózg dziecka na dłuższą metę i wykazano, że neuroplastyczność jest większa u dzieci, które uczą się czytać nuty lub grać na pianinie. Mając to na uwadze, oto kilka świetnych witryn, na których można uczyć dzieci czytania muzyki.

Teoria muzyki, dziecko z cymbałkami.
Twoje dziecko może stać się muzycznym geniuszem dzięki lekcjom z teorii muzyki. | źródło: Unsplash - Jelleke Vanooteghem

Musicca

Ćwiczenia z teorii muzyki, zapisu muzycznego i kształcenia słuchu online oraz interaktywne narzędzia do nauki. Musicca sprawia, że nauka jest przyjemna i prosta oraz pomaga Ci osiągnąć postępy w muzyce.

Musicca jest stworzona dla uczniów, nauczycieli i muzyków na wszystkich poziomach zaawansowania. Ćwiczenia zostały ułożone w sposób, który zapewnia najbardziej skuteczny system nauki a jednocześnie są przyjemne i łatwe w użytkowaniu. Możesz rozpocząć naukę bez znajomości muzyki i wcześniejszego przygotowania.

Ćwiczenia obejmują notację muzyczną, kształcenie słuchu i rozpoznawanie nut na fortepianie - umiejętności przydatne w życiu muzyka i ucznia. Sugeruje się wykonywanie ćwiczeń w kolejności od góry do dołu, jednak możesz wybrać dowolną kolejność w zależności od Twoich potrzeb.

Za wykonanie ćwiczenia otrzymujesz punkty. Im więcej ich uzyskasz, tym wyższa Twoja pozycja w rankingu. Jeśli ukończysz ćwiczenie nie popełniając żadnego błędu otrzymasz gwiazdkę. Uzyskaj gwiazdki za wszystkie ćwiczenia z danego cyklu, aby ten cykl otrzymał gwiazdkę.

Khan Academy

Podstawowe zasady muzyki objaśnione prostym językiem z pomocnymi obrazkami i demonstracjami video na żywo.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak działa muzyka, tutaj znajdziesz odpowiedzi. Prezentowane przez dyrektora muzycznego orkiestry All-Star, Gerarda Schwarza.

Filmy zostały nagrane w Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązuje nieco inne nazewnictwo nut niż w Polsce. W amerykańskim zapisie możemy spotkać nazwę B dla dla dźwięku, który w polskiej tradycji nazwany jest H. B w nazewnictwie polskim oznacza dźwięk H obniżony przez bemol.

Ta różnica wynika z sięgających średniowiecza błędów odczytania zapisów nutowych. Posługiwano się wtedy pismem gotyckim, w którym litery b i h wyglądały bardzo podobnie.

Kurs składa się z 16 lekcji, podzielonych na dwa działy:

 • Nuty i rytm,
 • Czytanie nut.

Dodatkowo każdy z działów zawiera słowniczek terminów muzycznych.

Nauka teorii muzyki.
Twoje dzieci na początku nie będą śpiewać perfekcyjnie. Daj im trochę czasu. | źródło: Pixabay - Naser Mohammadi

Czy jesteś znudzony filmami karaoke? Czy aplikacje do karaoke po prostu Cię ograniczają? Czy chciałbyś zacząć uczyć się śpiewać na poważnie?

Śpiew wymaga instrumentu niepodobnego do żadnego innego, wymagającego nienagannej techniki i dobrej znajomości teorii muzyki.

Jeśli chcesz śpiewać, grać na gitarze, pianinie, skrzypcach itp., musisz umieć czytać nuty, rozumieć nuty, akordy, harmonie i pracować nad swoim głosem, aby upewnić się, że nie fałszujesz.

Nauka czytania nut wymaga dobrego zrozumienia teorii muzyki, umiejętnego trzymania czasu i odtwarzania zapisanej muzyki na wybranym instrumencie, w tym głosem. Nuty wyraźnie mówią, jak grać muzykę.

Jest prawie niemożliwe, aby zostać piosenkarzem lub muzykiem, jeśli nigdy nie nauczyłeś się niczego o teorii muzyki lub różnych skalach: durowa, molowa, itp.

Na szczęście dzięki internetowi istnieje mnóstwo zasobów dotyczących teorii muzyki.

Teoria muzyki na YouTube

YouTube to skarbnica wiedzy na każdy temat. Nic dziwnego więc, że znaleźć tu można również filmy mówiące o teorii muzyki.

Naucz się podstaw muzycznego świata z sympatycznymi YouTuberami, którzy odkryją przed Tobą tajniki teorii muzyki.

Bartosz Bazok Zelek

Bartosz Zelek jest gitarzystą, muzykiem sesyjnym, kompozytorem, nauczycielem i twórcą na YouTube w jednej osobie.

Jego pasją jest zarażanie miłością do muzyki, więc popularyzuje grę na gitarze za pośrednictwem platformy YouTube. Tworzy filmy o charakterze edukacyjnym, pokazuję jak wygląda praca muzyka od kuchni oraz pomagam tysiącom gitarzystów i gitarzystek wejść na wyższy poziom.

Jeśli szukasz inspiracji, motywacji do ćwiczeń czy rzetelnego źródła wiedzy - doskonale trafiłeś!

Oprócz kanału na YouTube sympatyczny edukator zaprasza na swoją stronę internetową, gdzie znajdziemy informacje odnośnie dodatkowych sposobów, jakimi możemy powiększyć swoją wiedzę z zakresu teorii muzyki.

GOSIA SACAŁA TRENER GŁOSU

Gosia Sacała - YouTuberka, trener głosu, artist-performer, songwritterka - po ośmiu latach w szkole muzycznej w Opolu w klasie skrzypiec zdecydowała się zacząć śpiewać i.... nie może przestać.

Obecnie studentka kierunku Jazz i Muzyka Estradowa o specjalizacji pedagogicznej oraz wznosząca się gwiazda social media - założycielka popularnego kanału na YouTube.

Na co dzień prowadzi ponad 30 uczniów na zajęciach indywidualnych, śpiewa w chórach i zespołach, prowadzi warsztaty. Wierzy w autentyczność i życie w zgodzie z samym sobą.

Na jej kanale znajdziemy serię filmów przeznaczoną teorii muzyki z tematami takimi jak:

 • Jak czytać nuty,
 • Interwały i akordy,
 • Koło kwintowe,
 • Co to jest falset, alikwot, tonacja i oktawa.

Witryny anglojęzyczne z teorią muzyki

Jeśli szukasz gier i ćwiczeń do poznawania teorii muzyki, a jednocześnie znasz język angielski warto rozszerzyć repertuar narzędzi o witryny anglojęzyczne.

Koncert na scenie.
Marzysz o śpiewaniu w zespole? | źródło: Unsplash - Hermes Rivera

Metronimo

Metronimo to strona z wieloma aplikacjami edukacyjnymi do nauki teorii muzyki, nauki gry na pianinie oraz nauki o instrumentach muzycznych i kompozytorach klasycznych.

Chociaż strona jest skierowana do dzieci, jest przydatna dla każdego początkującego, niezależnie od ich wieku. Programy do teorii muzyki można również pobrać bezpłatnie. Pomogą ci nauczyć się czytać nuty w różnych tonacjach, a także nazwy różnych nut.

Sprawdź lekcje śpiewu w całej Polsce.

Na przykład, aby nauczyć się kluczy, nuty są reprezentowane przez duchy z Pacmana o czterech różnych poziomach trudności. Pomoże Ci to zapamiętać różne nuty, jednocześnie stymulując pamięć wzrokową, zanim zostaną zjedzone przez Pacmana!

Czy te gry z teorią muzyki są zbyt łatwe? Możesz utrudnić sprawę, śpiewając nuty na stronie lub grając je i testując swoje ucho.

One Minute Music Lesson

To jedno z najlepszych źródeł informacji o teorii muzyki. Lekcje obejmują tematy takie jak:

 • Notacja muzyczna,
 • Rytm i tempo,
 • Różne klawisze,
 • Trening ucha,
 • Quizy muzyczne.

Ćwiczenia z One Minute Music Lesson są idealne dla absolutnie początkujących, którzy chcą zacząć uczyć się więcej o teorii muzyki i wszystkich różnych nutach, tonacjach itp. Jak sama nazwa wskazuje, te lekcje są krótkie. Nie oznacza to jednak, że są ograniczone.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.