Rozważając ten temat, napotkaliśmy dylemat: jak najlepiej wymienić odkrycia fizyki?

Chronologicznie - zaczynając od pierwszych i idąc naprzód? Lub odwrotnie, zaczynając od odkryć znanych fizyków żyjących dzisiaj i przejść do kolejnych, cofając się w czasie?

Jak daleko powinniśmy się cofnąć... odpowiedź na to pytanie grozi rozszerzeniem tej listy w nieskończoność!

Może powinniśmy wybrać kilka kierunków studiów: fizykę kwantową, fizykę teoretyczna i astrofizykę, znaleźć odpowiednich kandydatów, których niezwykły wkład w te dziedziny zapewnia fascynującą lekturę.

Fizyka z definicji to znajomość przyrody, dosłowne tłumaczenie z języka greckiego.

Dziedzina jest wszechstronna, jak można uwzględnić tylko kilka dyscyplin? Burza mózgów w toku...

Powinniśmy wziąć pod uwagę tylko europejskich fizyków - jest ich mnóstwo! Ale wtedy, co z niesamowitymi odkryciami dokonanymi gdzie indziej przez naukowców i kosmologów z krajów poza Europą?

Poza tym, społeczność naukowa nie zna granic ani patriotycznej dumy; wymienianie ich według krajów byłoby w rzeczywistości lekceważące ich etos.

Nawet teraz zagadka się utrzymuje, ale w końcu ustaliliśmy, jak rozpocząć ten artykuł: wymieniając najmniej reprezentowaną grupę demograficzną w dowolnej dziedzinie nauki, nie wspominając już o fizyce.

Miejmy nadzieję, że pierwsza zasada dynamiki Newtona zadziała w przypadku tego pomysłu, tworząc z niego pełne podsumowanie najbardziej niezwykłych umysłów wszech czasów, definiujących nasz świat.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kobiety naukowcy - odkrycia z fizyki

Grupa fizyków na starej fotografii.
Maria Skłodowska-Curie jest samotną kobietą w tej grupie naukowców. | źródło: Pixabay - WikiImages

Lista kobiet w fizyce jest niezwykle krótka z wielu powodów. Mimo to istnieją pionierzy, którzy przecierali szlaki we wszystkich dyscyplinach, w tym Maria Skłodowska-Curie, której nic nie powstrzymało na drodze do poszukiwania wiedzy.

Przyznajemy jej zaszczyt przewodzenia naszej liście nieżyjących już fizyków.

Pierwsza noblistka

Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą kobietą, która kiedykolwiek otrzymała Nagrodę Nobla i jedyną kobietą, której dwukrotnie przyznano tę upragnioną nagrodę.

Chociaż jest najbardziej znana ze swojego wkładu w dziedzinie chemii za odkrycie i nazwanie dwóch pierwiastków, jej pierwszy Nobel, przyznany również mężowi i Henri Becquerelowi w 1903 roku, był za badania zjawisk radiacyjnych.

Początkowo nie otrzymała nagrody, ale szwedzki matematyk Magnus Mittag-Leffler ostrzegł Pierre'a Curie o przeoczeniu, który zwrócił uwagę na błąd komitetowi Nobla.

Mimo to państwo Curie, całkowicie oddani swojej pracy, pojechali do Szwecji dopiero w 1905 roku i tylko dlatego, że obecność w celu odebrania nagrody i wygłoszenie przemówienia było obowiązkowe.

Nawet dzisiaj Maria Skłodowska-Curie jest czczona jako jeden z największych umysłów naukowych wszech czasów.

Amalie Emmy Noether - marzec 1882 - kwiecień 1935

Znana głównie jako matematyk, Emmy, które używała drugiego imienia podpisując wszystkie swoje dokumenty, wniosła fantastyczny wkład w dziedzinę fizyki teoretycznej.

Pionierka algebry abstrakcyjnej odmówiła zaakceptowania postawy, że kobiety nie powinny gonić za wiedzą, więc gdy zabroniono jej nauczania w nazistowskich Niemczech, zeszła do podziemia, wciąż wzbogacając umysły swoich uczniów i dziedzinę fizyki.

Twierdzenie Noether wyjaśnia związek między symetrią a zasadami zachowania.

Wielu wybitnych lekarzy jej czasów określiło ją jako najważniejszą kobietę w historii matematyki; wyróżnienie, które jest aktualne do dziś.

Matematyka też jest kluczową koncepcją w fizyce...

Wzory matematyczne na czarnej tablicy.
Emmy Noether jest dziś czczona jako najważniejsza kobieta w historii matematyki. | źródło: Pixabay - athree23

Chien Shiung Wu - maj 1912 - luty 1997

Nazywaną chińską Marią Skłodowską-Curie, Pierwsza Dama Fizyki i Królowa Badań Jądrowych, prace pani Wu obejmują oddzielanie uranu przez dyfuzję gazową oraz projekt Manhattan.

Jednak jest najbardziej znana z eksperymentu Wu, który pokazał, że w rozpadzie beta łamana jest parzystość..

Nagroda Nobla za to odkrycie powędrowała do jej kolegów, ale pani naukowiec otrzymała pierwszą w historii Nagrodę Wolfa w dziedzinie fizyki.

Jest też jedyną kobietą, która wygrała tę nagrodę!

Maria Goeppert Mayer - czerwiec 1906 - luty 1972

Jest drugą kobietą, która zdobyła nagrodę Nobla, fizyk teoretyczny Maria Mayer, która jest znana ze swojego modelu powłoki jądrowej jądra atomowego.

Została również upamiętniona za pracę magisterską na temat absorpcji dwufotonowej - teorii, którą trudno było udowodnić po opublikowaniu, ale wraz z pojawieniem się laserów można ją było łatwo uzasadnić.

Dziś jednostka Goeppert-Mayer (W skrócie GM) reprezentuje jednostkę przekroju poprzecznego absorpcji dwufotonowej.

Znajdź nauczyciela fizyki i matematyki, który wyjaśni ci odkrycia fizyczne.

Lise Meitner - listopad 1878 - październik 1968

Jest równie znana z pomocy w odkrywaniu rozszczepienia jądrowego jak i z tego, że została zlekceważona przez komitet Nobla, który tylko jej wieloletniemu współpracownikowi przyznał nagrodę za wspólne odkrycie.

Urodzona w Niemczech, była pierwszą profesor i szefową wydziału w Kaiser Wilhelm Institut... chociaż została usunięta ze swojego stanowiska podczas rozkwitu nazizmu.

Ostatecznie uciekła do Szwecji, czyniąc ją swoim stałym domem.

Te genialne umysły wyznaczają standardy, za którymi obecnie chętnie podążają inne kobiety-fizyczki. Możesz przeczytać o nich i ich osiągnięciach w tej tabeli.

Poszukaj korepetytora z fizyki i matematyk.

Współczesne kobiety fizyki

Jocelyn Bell BurnellAstro-fizykPierwsza osoba, która zaobserwowała pulsary.
Sandra FaberAstro-fizykPionierskie badania ewolucji galaktyk.
Fabiola GianottiFizyk cząstekDyrektor generalny CERN.
Joan FeynmanAstro-fizykBadanie cząstek i pól wiatru słonecznego; także odkrywanie pochodzenia zórz polarnych.
Lene HauFizyk kwantowySpowolnienie, a ostatecznie zatrzymanie promienia światła.

Sławni fizycy - odkrycia fizyki

Ponieważ dyscyplina jest w przeważającej mierze domeną męską, znacznie trudniej jest wybrać znaczące osiągnięcia do podkreślenia w tym artykule - głównie dlatego, że każdy wkład jest znaczący.

Na razie zignorujemy wielkie nazwiska - Isaak Newton, Albert Einstein i Stephen Hawking, by skupić się na tych, którzy odcisnęli piętno na innych drogach, często opartych na dziełach tych wielkich umysłów.

Niels Bohr (październik 1885 - listopad 1962) dał fundamentalny wkład w zrozumienie struktury atomu i teorii kwantowej, ale to zasada komplementarności umocniła jego dziedzictwo.

Nie tylko dlatego, że jego ojciec i młodszy brat byli także ludźmi nauki, młody Nils, jeszcze na uniwersytecie, zdobył nagrodę za odkrycie metody pomiaru napięcia powierzchniowego cieczy... tworząc najpierw własny sprzęt testowy!

Dziś Nils Bohr Institut w Kopenhadze zachęca do studiowania, między innymi, biofizyki, fizyki cząstek elementarnych, mechaniki kwantowej i nanotechnologii.

Dowiedz się co oznaczają pojęcia fizyczne w naszym słowniku fizyki!

Wybuch bomby atomowej na wodzie.
Wielu fizyków pracowało nad Projektem Manhattan, pomagając w produkcji pierwszej broni jądrowej. | źródło: Pixabay - Gerd Altmann

Max Planck (kwiecień 1858 - październik 1947) zdobył w 1918 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za sformułowanie kwantowej teorii pola.

Pochodził z rodziny intelektualistów; jednak ich zainteresowania koncentrowały się bardziej na teologii niż nauce. Jego nauczyciel w liceum, Hermann Müller rozpalił jego ciekawość i miłość do nauki przez całe życie, pomagając mu w nauce astronomii, mechaniki i matematyki.

Dziś jego imię nosi nie mniej niż 83 instytucji naukowych, które nauczają różnych dyscyplin.

Paul Dirac (sierpień 1902 - październik 1984) szybko zwrócił uwagę uznanej społeczności fizyków ze względu na jego prace nad podstawami mechaniki kwantowej i elektrodynamiki kwantowej.

Jednak to równanie Diraca uwieczniło jego nazwisko. Dzięki niemu można było zrozumieć zachowanie fermionów i chociaż nie było to jeszcze postulowane, istnienie antymaterii.

Pochodząc ze zwykłego środowiska w Bristolu, bez cienia zdolności naukowych, ubiegał się o kolejne stypendia, które pozwoliłyby mu zapisać się do Cambridge, gdzie studiował matematykę i oddawał się fascynacji ogólną teorią względności.

Po jego śmierci Instytut Fizyki (Wielka Brytania) ufundował Medal Paula Diraca za wybitny wkład w fizykę teoretyczną.

Pierwszymi trzema laureatami tej nagrody byli Stephen Hawking, John Stewart Bell i Roger Penrose!

Richard Feynman (maj 1918 - luty 1988) był pionierem w dziedzinie obliczeń kwantowych i wprowadził pojęcie nanotechnologii.

Chociaż jego ojciec nie zajmował się nauką - był kierownikiem sprzedaży, więc zachęcał syna do kwestionowania wszystkiego. W dzieciństwie ta ciekawość rozwijała się w jego domowym laboratorium, podczas majsterkowania przy radiach, a nawet budowy domowego systemu alarmowego.

Jego siostra, o dziewięć lat młodsza od niego, była zniechęcona przez matkę do jakichkolwiek zajęć naukowych - takie czasy. Niemniej jednak rodzeństwo było bardzo blisko i dzięki mentorowaniu starszego brata Joan Feynman została uznanym astrofizykiem (patrz tabela powyżej).

Richard pracował razem z naszym kolejnym sławnym fizykiem (i kilkoma innymi osobami) przy Projekcie Manhattan.

Enrico Fermi (wrzesień 1901 - listopad 1954)

Oto umysł, który czuł się komfortowo, pracując przy obu aspektach fizyki.

Równie dobrze w domu przy fizyce teoretycznej podobnie jak przy fizyce eksperymentalnej, nie miał problemu z zaprojektowaniem równań, które mogłyby udowodnić każdą teorię, a następnie udaniem się do laboratorium, aby tego dowieść.

Urodzony w Rzymie i najmłodszy z trójki dzieci Enrico nieustannie towarzyszył swojemu bratu; obaj wydawali się mieć pasję do majstrowania, w tym przy silnikach elektrycznych.

A potem, z książki znalezionej przypadkiem na rynku, młody Fermi mocno zafascynował się fizyką, przeprowadzając eksperymenty ze swoim przyjacielem Enrico Persico.

Wiele lat później, poznając podstawy teorii względności Einsteina, wskazał na ogromną ilość potencjalnej energii jądrowej w ramach tego równania.

Fermi jest dziś czczony jako architekt epoki nuklearnej i architekt bomby atomowej.

Zidentyfikował również i nazwał neutrino oraz rozwinął pracę fizyka teoretycznego Wolfganga Pauliego nad zasadą wykluczenia , został dodatkowo uhonorowany nazwaniem cząstek - fermionów jego imieniem.

Całkiem naturalnie taki umysł był potrzebny w Projekcie Manhattan i Fermi się przyłączył.

Jego wkład był niezbędny do zbudowania bomb atomowych, które zakończyły II wojnę światową, ale ludzkie żniwo bardzo go dotknęło.

Później prowadził kampanię przeciwko budowie bomby wodorowej ale jego prośby zostały zignorowane.

Takiego intelektu połączonego z niezachwianym poczuciem etyki nasza społeczność naukowa potrzebuje dziś bardziej niż czegokolwiek.

Na szczęście znajdujemy to u tych fizyków, którzy pracują do dziś i, co ważniejsze, uczą następne pokolenie odkrywców zajmujących się fizyką!

Edward WittenFizyk teoretycznyZajmuje się teorią strun, teorią kwantową i innymi dziedzinami fizyki matematycznej.
Steven WeinbergFizyk teoretycznyUjednolicenie oddziaływania słabego i elektromagnetyzmu.
Roger PenroseFizyk matematycznyZnany z odkrycia związku między fizyką a świadomością.
Alan GuthFizyk teoretyk i kosmologPionier teorii kosmicznej inflacji.
Peter HiggsFizyk teoretycznyZrozumienie cząstek subatomowych; bozon Higgsa został nazwany na jego cześć.

Czy aspirujesz do bycia takim naukowcem?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "nauka fizyki od podstaw" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.