Od prawa Archimedesa, sięgająca około 250 roku p.n.e. do wyścigu, by udowodnić grawitację kwantową, ciekawość naszego fizycznego świata poruszyła ludzki umysł jak żadna inna dyscyplina.

A jednak w większości ludzie boją się fizyki. Studenci boją się wybrać ten kierunek, a szkoły zgłaszają ciągłe trudności w zatrudnianiu i zatrzymywaniu wykwalifikowanych nauczycieli fizyki (i matematyki).

Z pewnością fizyka to badanie dalekosiężne, począwszy od subatomowego do astronomicznego.

Kluczową kwestią do zapamiętania jest to, że studiowanie fizyki, podobnie jak studiowanie czegokolwiek, jest kompleksowym zagadnieniem.

Oczywiście trzeba się nauczyć podstawowych pojęć fizycznych (sprawdź fizyka dla początkujących), formuł i koncepcji, ale po tym możesz wybrać, gdzie skierować swoją pasję!

Superprof pomaga zrozumieć podstawy fizyki: właściwości materii i prawa rządzące jej zachowaniem, a także siły, które na nią oddziałują.

Z przyjemnością przedstawiamy także dawnych i obecnych fizyków, którzy radykalnie zmienili sposób, w jaki postrzegamy nasze środowisko.

Oczywiście powinieneś również znać niektóre słowa związane z dyscypliną...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Bartosz
4,9
4,9 (16 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (11 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (5 oceny)
Karolina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (7 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bartosz
4,9
4,9 (16 oceny)
Bartosz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
4,9
4,9 (11 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (6 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (5 oceny)
Karolina
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (7 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (6 oceny)
Julia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Słownik fizyczny

Mężczyzna i kobieta ze znakiem zapytania.
Czy to ty na samą wzmiankę o ogólnej teorii względności? | źródło: Pixabay - Radoan Tanvir

Czas się przyznać: kiedy Sheldon Cooper prawi o fizyce, ilu z was masz ochotę wywracać oczami?

Teoria Wielkiego Podrywu zrobiła więcej dla popularności fizyki niż jakikolwiek inny serial telewizyjny.

Czy nie wydaje ci się jednak, że aspekty naukowe są przypadkowe i niepowiązane z niewyjaśnionymi słowami miotanymi, jakby bohaterowie dyskutowali o następnym filmie o superbohaterach, a nie o dogłębnej nauce?

Być może reakcja Penny na naukowców objaśniających ich prace byłaby żywym zainteresowaniem, gdyby wiedziała, o czym mówią. Gdyby znała takie słowa jak:

Kwant: samo w sobie, to słowo oznacza „najmniejsza możliwa jednostka”. W połączeniu z wieloma pojęciami fizycznymi opisuje badanie na najmniejszym poziomie cząstek. Kierunki studiów na poziomie kwantowym mogą zawierać następujące dyscypliny:

  • Mechanika kwantowa, w tym kwantowa teoria pola, zajmuje się najmniejszymi skalami energii.
    • Znana jest również jako fizyka kwantowa, teoria kwantowa i mechanika macierzy.
  • Splątanie kwantowe przedstawia dyskurs dotyczący badania jednej cząstki wpływającej na wszystkie inne cząsteczki z nią połączone.
  • Optyka kwantowa to behawioralne badanie światła; a dokładniej fotonów.
  • Tunelowanie kwantowe opisuje zjawisko przemieszczania się materii bez przechodzenia przez żadną interwencyjną przestrzeń.
  • Elektrodynamika kwantowa: udane połączenie Szczególnej Teorii Względności i mechaniki kwantowej.

Nie wszystkie teorie kwantowe opierają się na dowodach. Na przykład, grawitacja kwantowa, postulat, który stara się opisać siły grawitacyjne w kategoriach mechaniki kwantowej, nie został jeszcze udowodniony.

Bozony i fermiony to dwie klasy cząstek subatomowych, nazwane na cześć fizyka teoretycznego Satyendry Natha Bosego oraz fizyka teoretycznego i doświadczalnego Enrico Fermiego.

Trzecią klasą jest hadron - cząstka kompozytowa składający się z dwóch lub więcej kwarków. Hadrony wypełniają lukę między fermionami i bozonami.

Kwarki są innym rodzajem cząstek elementarnych; jedyne, na które oddziałują wszystkie cztery podstawowe siły.

Podstawowymi siłami są elektromagnetyzm, grawitacja, oddziaływanie silne i oddziaływanie słabe.

Jest tak wiele terminów opisujących rzeczywistość fizyczną. Dlaczego nie poznać kolejnych podstawowych pojęć fizycznych?

Do tych opisów wrzuciliśmy kilka nazw. Porozmawiajmy teraz o innych wielkich umysłach, które rozwinęły nasze zrozumienie świata!

Poszukaj doświadczonych nauczycieli fizyki i matematyki. Wpisz korepetycje z fizyki w wyszukiwarkę Superprof.

Znani fizycy

Pomnik z twarzą Alberta Einsteina.
Wielu uważa, że Albert Einstein jest ojcem współczesnej fizyki, ale w rzeczywistości jest on prekursorem fizyki klasycznej! | źródło: Pixabay - stux

Wiele osób mówi, że mamy obsesję na punkcie celebrytów, ale gdyby to była prawda, wszyscy znaliby te nazwiska!

Fizyka została ustanowiona jako dyscyplina w okresie renesansu, mimo że wiele badań nad naturą naszego świata fizycznego miało miejsce wcześniej.

Mimo że Galileusz dokonał znacznych postępów w badaniach naszego kosmosu, a nawet obalił kilka długo utrzymywanych teorii, tak naprawdę to Williamowi Gilbertowi należy się tytuł pierwszego współczesnego naukowca.

William Gilbert potwierdził potrzebę eksperymentów, dla udowodnienia teorii i przedstawił argumenty.

Do tego czasu fizycy pozwalali sobie na tworzenie teorii bez eksperymentów lub wykonywanie eksperymentów bez formułowania jakiejkolwiek teorii, która umożliwiłaby ich powtórzenie.

Dzięki wyzwaniu pana Gilberta, by się wystrzegać przypuszczania i formułowania opinii filozoficznej, inni naukowcy przyjęli jego etos i postęp w badaniu fizyki.

Nawet dzisiaj fizycy wszelkiego rodzaju podtrzymują jego filozofię badawczą, w tym:

Alan Guth, fizyk teoretyk, którego praca w teorii cząstek elementarnych poszerzyła naszą wiedzę o Wielkim Wybuchu. W rzeczywistości był pionierem teorii ekspansji kosmicznej.

Edward Witten, profesor fizyki matematycznej, prowadzi badania m.in. z zakresu teorii strun i grawitacji kwantowej, między innymi fizyki matematycznej.

Roger Penrose jest nauczycielem nieżyjącego już, wielkiego Stephena Hawkinga. Ich przypadek nigdy nie polegał na tym, że uczeń prześcignął mistrza; cieszyli się długą współpracą, która w pewnym momencie zaowocowała wspólnym przyznaniem Nagrody Wolfa.

Mimo że w fizyce jest raczej więcej badaczy płci męskiej niż żeńskiej, kobiety zajmujące się fizyką stoją na równi w odniesieniu do odkryć i postępów w nauce.

Jeszcze jako doktorantka, astrofizyk Jocelyn Bell Burnell pierwsza zaobserwowała i zarejestrowała pulsary; odkrycie, które nagrodzono Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Fabiola Gianotti, fizyk cząstek elementarnych i pierwsza kobieta dyrektor generalna CERNu, była liderem Projektu ATLAS, w którym po raz pierwszy zaobserwowano bozon Higgsa.

Astrofizyk, Sandra Faber skoncentrowała swoje badania na ewolucji galaktyk. Jako pierwsza postulowała, że im jaśniejsza galaktyka, tym szybciej muszą podróżować jej gwiazdy.

Jest tak wielu niesamowitych ludzi, którzy badają nasz wszechświat w teorii i poprzez odkrywanie! Dlaczego nie dowiedzieć się o nich więcej?

Podstawowe pojęcia fizyczne

Bez względu na to, jak sławny jest fizyk i jak wielkie są jego osiągnięcia, każde fizyczne twierdzenie i wszystkie fizyczne odkrycia są oparte na tych samych podstawowych pojęciach.

Kontemplujmy przez chwilę wszechświat: wielki i wciąż rozszerzający się, wypełniony energią i materią. Sam w sobie wszechświat może być przytłaczającą koncepcją; w końcu jest bardzo duży i prawie niezbadany!

Jednak te same siły, które rządzą fizyką naszego wszechświata mają również zastosowanie do cząstek elementarnych.

Są to grawitacja, siła elektromagnetyczna, oddziaływanie słabe i silne.

Te siły są zewnętrzne wobec materii i działają zgodnie z nią, przyciągając lub odpychając; wiążą lub tworzą.

Ważne jest, aby nie mylić siły z energią. Wszystko ma energię, czy to energia potencjalna, energia kinetyczna; energia elastyczna lub promienista.

Fale niosą energię

Fale dźwiękowe, mikrofale; fale sejsmiczne i grawitacyjne to wszystko zjawiska transportu energii.

Szczególnie interesujące jest to, że transportują energię, ale nie materię.

Zatrudnij korepetytora fizyki i matematyki, który pomoże ci to wszystko zrozumieć.

Fale grawitacyjne są szczególnie zagadkowe, ponieważ są spowodowane przez najbardziej energetyczne procesy w naszym wszechświecie i falują w czasoprzestrzeni.

Mimo, że Albert Einstein wspominał o nich już w 1916 roku, takie fale zostały wykryte dopiero niedawno; dokładnie w 2016 roku!

Naprawdę, podstawowe pojęcia fizyczne nie są trudne do opanowania, a kiedy już ci się to uda, możesz przejść do pracy w fizyce teoretycznej, fizyce eksperymentalnej lub nawet fizyce materii skondensowanej - jednym z najbardziej aktywnych obecnie kierunków fizyki!

Ciekawostki o fizyce, które cię zaskoczą

Chłopak czytający książkę ze zrozumieniem.
Dzięki tym niesamowitym faktom fizycznym twoje wprowadzenie do świata fizyki będzie łatwe! | źródło: Pixabay - Paul G

Czy nadal uważasz, że fizyka to trudny temat? Czy do tej pory nic nie złagodziło twojego strachu przed nauką fizyki?

A co by było, gdybyśmy ci powiedzieli, że Dr Who był nie tyle science fiction, co faktem? Cóż, przynajmniej biorąc pod uwagę aspekty współczesnej nauki...

Nasz obecny model kosmologii obejmuje nieskończone wszechświaty równoległe, wszystkie szczęśliwie istniejące obok siebie.

Ponieważ są nieskończone, wszystko, co mogło się wydarzyć lub ma się wydarzyć, już się wydarzyło, w jednym lub drugim wszechświecie. Czy to brzmi trochę znajomo?

A co z czasoprzestrzenią i wyrwaniem dziury w strukturze rzeczywistości?

Nawet śrubokręt dźwiękowy Doktora to ważny postulat fizyki: ustawione na odpowiednią częstotliwość, takie urządzenie może być w stanie pobudzić cząsteczki do innego zachowania.

Prawda jest taka, że jak na źródło rozrywki, ten serial w znacznym stopniu wspiera prawa fizyki!

Teraz rozważymy plazmę. Płynie w twoich żyłach i wypełnia kosmos; plazma umożliwia nawet oglądanie telewizji w wysokiej rozdzielczości!

Plazma jest jednym z czterech podstawowych stanów materii; pozostałe trzy to ciecz, ciało stałe i gaz.

Greckie znaczenie tego słowa, substancja dająca się formować, sprawia, że ma on wyjątkowe zastosowanie do dziedzin fizyki medycznej - stosunkowo nowej dziedziny badań, inżynierii (produkcja półprzewodników) i oczywiście nauce w dziedzinie astrofizyki.

Na szczęście, chociaż noszą tę samą nazwę, osocze w twoim ciele znacznie różni się od plazmy słonecznej. Gdyby miały ten sam skład, wszyscy byśmy eksplodowali!

Mimo to fizyka plazmy jest najbardziej intrygującym kierunkiem studiów...

Jest tak wiele fascynujących i niesamowitych aspektów naszego fizycznego świata i tak wiele dziedzin, w których można się specjalizować; od fizyki molekularnej i fizyki stosowanej poprzez fizykę obliczeniową, aż do fizyki wysokich energii... gdzie skierowałbyś swoją pasję?

W kierunku nieba, studiując kosmos? A może przemawia do ciebie fizyka cząstek elementarnych? Czy zawsze marzyłeś o rozbiciu atomów w Wielkim Zderzaczu Hadronów?

Wszystko, co musisz zrobić, to nie bać się swojego wykształcenia fizycznego. Potem nieskończoność przestrzeni jest granicą... dosłownie!

Drobna uwaga: możesz znaleźć korepetytora fizyki online na Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.