„Życie jest jak pianino. To, co na nim zagracie, zależy tylko od tego czego się nauczycie”. - Tom Lehrer

Trudno jest znaleźć kogoś, kto nie lubi muzyki. Gra na pianinie to dla wielu osób czynność relaksująca i motywująca. Jednak zanim zaczniecie się nią cieszyć i poczujecie satysfakcję z gry, musicie najpierw nauczyć się podstaw i kilku wybranych przez Was utworów.

Jak więc można rozpocząć prywatne zajęcia gry na pianinie?

Oto nasz przewodnik dla początkujących dotyczący rozpoczęcia gry na pianinie.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (16 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (2 oceny)
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (5 oceny)
Mateusz
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (16 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (2 oceny)
Katarzyna
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Ile kosztują lekcje gry na pianinie?

Prywatne lekcje gry na pianinie, fortepianie lub keyboardzie organizowane w domu to świetna alternatywa dla lekcji muzycznych w konserwatorium czy szkole muzycznej. Wiele osób wybiera tę opcję, aby móc korzystać z wielu zalet prywatnych korepetycji, takich jak cenne porady czy cotygodniowe lekcje  dostosowane do każdego ucznia.

niebieska świnka skarbonka
Istnieje kilka wyznaczników, które wpłyną na cenę korepetycji z gry na pianinie. (Źródło: Visualhunt)

Jednak zanim zaczniecie naukę jako początkujący, powinniście dowiedzieć się więcej o różnych stronach internetowych z profilami dostępnych nauczycieli, a także dowiedzieć się, ile dokładnie kosztują prywatne korepetycje.

Więcej dowiecie się przez Internet lub pytając bliskich i znajomych o osoby udzielające korepetycji w pobliżu. Prawdopodobnie Wasi znajomi znają osoby, które mogłyby Wam udzielić lekcji z gry na pianinie w dobrej cenie.

Aby w pełni zrozumieć cenę lekcji gry na pianinie, musicie dokładnie zrozumieć, za co płacicie.

Prywatni nauczyciele są często samozatrudnieni, co oznacza, że ich stawka jest zazwyczaj wyższa niż korepetytora, który udziela korepetycji poza godzinami swojej pracy. Z tego powodu pobierają nie mniej niż określoną stawkę na godzinę.

Koszt takich lekcji obejmuje również czas, jaki nauczyciel poświęca na organizowanie i planowanie zajęć.

Musicie pamiętać, że płacicie również za wiedzę, umiejętności i doświadczenie korepetytora; im bardziej doświadczony nauczyciel, tym wyższa będzie cena korepetycji.

Co więcej, należy pamiętać, że niektórzy korepetytorzy pobierają opłaty w zależności od tego, jak daleko muszą podróżować, aby dostać się do miejsca zamieszkania ucznia. Podsumowując, stawki różnią się w zależności od lokalizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, godzina nauki gry na pianinie kosztuje od 40 do ponad 100 złotych w zależności od Waszego miejsca zamieszkania.

Możecie jednak obniżyć te koszty, biorąc udział w zajęciach grupowych i maksymalnie wykorzystując lekcje próbne, które wielu tutorów oferuje bezpłatnie.

Jakiego nauczyciela gry na pianinie wybrać?

Zanim zaczniecie szukać prywatnych nauczycieli, powinniście mieć świadomość, że każdy korepetytor jest inny i to Wy wybieracie osobę, która będzie dla Was najbardziej odpowiednia pod względem sposobu nauczania i wysokości jej usług.

Czarnowłosa dziewczynka grająca na pianinie
Każdy uczeń znajdzie odpowiedniego nauczyciela gry na pianinie dla siebie. (Źródło: Unsplash)

Niektórzy nauczyciele są lepsi w nauczaniu teorii muzyki, podczas gdy niektórzy są lepsi w nauce czytania nut.

Jak więc wybrać idealnego nauczyciela gry na pianinie?

Musicie zacząć od zadania sobie ważnych pytań dotyczących tego, dlaczego chcecie się uczyć gry na tym instrumencie. Może pragniecie zostać muzykami, grać na przyjęciach i uroczystościach, zostać nauczycielem muzyki lub z jeszcze innego powodu. Ważne jest to, aby znaleźć korepetytora, który spełni Wasze osobiste oczekiwania.

Niektórzy nauczyciele sami nauczyli się grać na pianinie, co może okazać się cenną informacją dla niektórych uczniów.

Niezależnie od powodów, powinniście zadać sobie następujące pytania:

  • Jak szybko chcę nauczyć się grać na pianinie?
  • Jaki rodzaj muzyki chciałbym grać?
  • Dlaczego chcę nauczyć się grać na pianinie?

Po znalezieniu odpowiedzi na te pytania możecie zacząć szukać ofert prywatnych korepetytorów nauczających gry na pianinie i zdecydować, który z nich będzie dla Was najlepszym wyborem.

Wielu korepetytorów w Superprof oferuje bezpłatną naukę przez pierwszą godzinę. Często ma to na celu ustalenie, czego oczekuje uczeń względem nauczania i ceny korepetycji, a także pozwala nauczycielowi i uczniowi sprawdzić, czy nadają na tych samych falach.

Czasami uczniowie zdają sobie sprawę, że określony styl nauczania korepetytora po prostu im nie odpowiada.

Dlatego należy omówić tego z potencjalnym korepetytorem (wyszukaj np. nauka gry na pianinie Gdańsk), aby dokładnie wiedzieć, czy jego styl nauczania Wam odpowiada. Następnie możecie ich zatrudnić na kilka miesięcy lub nawet rok.

Jak będzie wyglądała Wasza pierwsza lekcja?

Niezależnie od tego, czy korepetycje odbędą się w Waszym domu, u nauczyciela, w szkole muzycznej czy online, nauczanie muzyki często wygląda tak samo (czytanie nut, ćwiczenia koordynujące pracę rąk, nauka historii muzyki, ćwiczenie arpeggio itp.).

Uśmiechnięta kobieta
Podczas pierwszej lekcji więcej czasu spędzicie na poznawaniu Waszego nauczyciela, zamiast na graniu na instrumencie. (Źródło: Unsplash)

Tak samo będzie na pierwszych zajęciach gry na innych instrumentach (perkusja, skrzypce gitara, saksofon, klarnet, wiolonczela, flet itp.) lub na lekcjach śpiewu.

Kiedy już wybierzecie swojego nauczyciela, nadejdzie czas, aby zaplanować swoje pierwsze lekcje gry na pianinie w dogodnym miejscu i terminie. Wy i Wasz nauczyciel powinniście napisać harmonogram, który będzie odpowiadał Wam obojgu. Jednak, pierwsza lekcja gry na pianinie może się trochę przeciągnąć, więc nie powinniście się tym stresować.

Aby dowiedzieć się dokładnie, czego powinniście się spodziewać podczas kolejnych zajęć, zapytajcie o to  swojego nauczyciela podczas pierwszej lekcji.

Pierwsza godzina zajęć to idealny czas na poznanie swojego nauczyciela i zadanie mu lub jej nurtujących Was pytań. Możecie porozmawiać o rodzaju muzyki, którą oboje lubicie, jak i o ich pracy jako nauczyciela. Może grają na pianinie w zespole lub potrafią grać na innych instrumentach (gitara elektryczna, bas, saksofon, harmonijka ustna, akordeon, flet czy tym podobne). Może okaże się, że nauczają też gry na innych instrumentach, które Was interesują.

Warto też porozmawiać o sprawach innych niż muzyka i być może okaże się, że oprócz muzyki posiadacie inne wspólne hobby. Często wspólne zainteresowania mają duże znaczenie przy wyborze korepetycji.

Co więcej, Wasz nauczyciel prawdopodobnie spróbuje ocenić Wasz poziom znajomości instrumentu, aby wiedzieli, od czego zacząć. Nauka gry na pianinie może zająć dużo czasu, dlatego ważne jest, aby nauczyciel nie był tylko nauczycielem, ale również pomagał Wam utrzymać odpowiednia motywację do dalszej nauki.

Warto też porozmawiać o własnych oczekiwaniach. Niezależnie od tego, czy gracie dla przyjemności, pragniecie dołączyć do zespołu czy zaczynacie karierę pianisty, każdy z Was będzie miał swoje powody do nauki gry na pianinie. Natomiast Wasz nauczyciel muzyki będzie musiał się do nich dostosować i pomóc Wam w osiągnięciu tych celów.

Razem z nauczycielem muzyki stworzycie odpowiedni program i harmonogram do ich osiągnięcia, co pomoże Was zmotywować.

Wasza pierwsza lekcja prawdopodobnie zakończy się kilkoma ćwiczeniami na pianinie, ale nie martwcie się; jeszcze wiele lekcji przed Wami. Prawdopodobnie dostaniecie kilka ćwiczeń, nad którymi będziecie mogli popracować przed następnymi zajęciami.

Gdzie można znaleźć prywatne korepetycje z gry na pianinie?

Istnieje wiele różnych sposobów na znalezienie korepetytora. Niezależnie od tego, czy szukacie korepetycji stacjonarnych czy online, w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest znaleźć idealnego nauczyciela.

Kobieta grająca na keyboardzie
Starsze rodzeństwo też może Was czegoś nauczyć. (Źródło: Unsplash)

Zacznijcie od poszukania informacji na tablicach ogłoszeniowych niedaleko lokalnych sklepów (piekarniach, kwiaciarniach, sklepach spożywczych, galeriach itp.).

Możecie również skontaktować się z korepetytorem i porozmawiać telefonicznie o swoich oczekiwaniach, a także zamieścić własne ogłoszenie wyjaśniające, że szukacie nauczyciela muzyki lub korepetytora gry na pianinie. Do tego ogłoszenia powinniście dołączyć informacje, czego pragniecie się nauczyć (teoria muzyki, czytanie nut, historia muzyki itp.).

Pomyślcie też o rozmowie z przyjaciółmi i rodziną. Prawdopodobnie jeśli zapytacie znajomych lub rodziny, polecą Wam nauczyciela gry na pianinie. Może nawet któryś z Waszych znajomych potrafi grać na instrumencie i chętnie pomoże Wam nauczyć się podstaw.

Dodatkowo, kontaktowanie się z prywatnymi nauczycielami gry na pianinie przez Internet jest bardzo proste. Media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram czy Twitter są do tego naprawdę przydatne. Dzięki nim znajdziecie wielu ciekawych nauczycieli gry na pianinie, fortepianie czy keyboardzie.

Istnieją również platformy, takie jak Superprof, które pomagają uczniom znaleźć idealnego korepetytora. Na ich profilach można spojrzeć na ich doświadczenie i kwalifikacje i zdecydować, czy jest on odpowiedni dla Was. Poszukajcie nauczyciela na Superprof, wpisując np. nauka gry na pianinie Katowice w wyszukiwarkę platformy.

Zanim się z nimi skontaktujecie, zastanówcie się, o co go chcecie zapytać, np. o ich stawki, czego nauczają, ich doświadczenie jako muzyka lub korepetytora itp. Im bardziej jesteście szczerzy ze swoim korepetytorem i ze sobą, łatwiej będzie Wam znaleźć odpowiednią osobę.

Poszukajcie również nauczyciela, który będzie w stanie nauczyć Was gry na pianinie na dowolnym instrumencie z klawiszami (fortepian, pianino, syntezator, pianino cyfrowe itp.).

Niezależnie od tego, czy jesteście początkującymi, średnio zaawansowanymi czy zaawansowanymi pianistami, po prostu musicie znaleźć odpowiednią osobę dla siebie. Z pomocą prywatnego nauczyciela początkujący mogą zaplanować swoje lekcje i powiedzieć swojemu nauczycielowi, na czym chcą się skupić. Jeśli chcecie skupić się na akordach pianina jazzowego, czytaniu nut, rozwinięciu słuchu muzycznego lub improwizacji, po prostu powiedzcie to swojemu nauczycielowi, a on pomoże Wam się skupić na nauce określonej umiejętności.

Niezależnie od tego, czy chcecie poprawić swój rytm, pracę dłoni, opanować określony akord, zostać kompozytorem, czy też nauczyć się czytać nuty, możecie znaleźć instruktora gry na pianinie, który nauczy Was gry na pianinie osobiście lub udzieli lekcji online.

Bawcie się dobrze, a w przyszłości może zostaniecie kolejnym Mozartem, Beethovenem, Bachem lub Schubertem!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.