„Życie jest jak pianino; białe klawisze symbolizują szczęście, a czarne smutek. Ale idąc życiową drogą, pamiętaj, że czarne klawisze również są nieodzownym elementem tworzącym muzykę”. - Ehssan

Według kanadyjskich badań, muzyka może zmniejszyć stres zarówno u osób, które lubią muzykę, jak i u tych którzy jej nie lubią. Słuchanie muzyki jest świetnym sposobem na poprawę samopoczucia i jakości życia. Jednak nauka gry na pianinie może okazać się trudna dla początkujących, którzy nie wiedzą od czego zacząć.

Dlaczego więc by nie skorzystać z prywatnych korepetycji z gry na pianinie?

W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom, w jakie możecie nauczyć się gry na pianinie z pomocą prywatnego korepetytora oraz tego czego powinniście się spodziewać podczas takich lekcji.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Pianino
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Emilia
5
5 (15 oceny)
Emilia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Piotr
5
5 (9 oceny)
Piotr
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (2 oceny)
Gabriel
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (3 oceny)
Tomasz
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Waldemar
5
5 (7 oceny)
Waldemar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oliwia
5
5 (5 oceny)
Oliwia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (2 oceny)
Mateusz
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wybierzcie idealnego korepetytora dla siebie

W dzisiejszych czasach wiele osób pragnie nauczyć się gry na pianinie. To twórcze hobby może pomóc poprawić Waszą koordynację, a także wyszkolić muzyczne ucho. A co najważniejsze, to także świetna zabawa!

Lista rzeczy do zrobienia i długopis
Powinniście ocenić kwalifikacje swojego nauczyciela, swój poziom wiedzy na temat teorii muzyki oraz poziom umiejętności gry na pianinie przed zdecydowaniem się na korepetycje. (Źródło: VisualHunt)

Niezależnie od tego, czy uczycie się gry na pianinie, fortepianie, gitarze, perkusji, saksofonie, flecie czy harmonijce ustnej, należy pamiętać, że nauka gry na instrumencie nie jest darmowa. Na stronach internetowych takich jak YouTube dostępne są bezpłatne lekcje gry na pianinie, ale najczęściej nie jest to najlepszy sposób na naukę gry na pianinie.

Na szczęście, istnieje wiele różnych typów pianina na różne budżety (fortepiany, pianina, syntezatory i instrumenty klawiszowe, pianina elektroniczne itp.). Keyboard kosztuje około 400 złotych, natomiast gdy niektóre z najdroższych kosztują po kilkanaście tysięcy!

Jak można rozpocząć prywatne lekcje gry na pianinie, kiedy już zakupicie instrument?

Prywatne lekcje muzyki mają wiele zalet, jak na przykład pomoc wykwalifikowanego nauczyciela i odpowiedni program zajęć dostosowany do ucznia. Dzięki temu, nauczyciel dokładnie wie, w jaki sposób powinien nauczać i jakie techniki stosować. Co więcej korepetytor będzie skupiony tylko na jednej osobie, przez co nie będzie musiał dzielić swojej uwagi na kilku uczniów, jak na przykład na zajęciach grupowych.

Dlatego właśnie Wasza pierwsza lekcja może być najważniejsza; na niej powinniście porozmawiać ze swoim nauczycielem o tym, nad czym będziecie pracować (teoria muzyki, arpeggio, czytanie nut, koordynacja prawej i lewej ręki itp.) i o tym jakie stosuje metody nauczania oraz jaki jest koszt korepetycji.

Wasza pierwsza lekcja będzie polegała na wzajemnym poznaniu się i ocenie Waszego poziomu znajomości instrumentu. Jeśli nigdy w życiu nie graliście na pianinie, Wasz nauczyciel prawdopodobnie da Wam kilka ćwiczeń, które poprawią Waszą zręczność, koordynację rąk i słuch.

Ważne jest, aby zacząć od wymienienia wszystko co sprawia Wam trudność podczas ćwiczeń, aby nauczyciel mógł Wam pomóc w dalszej nauce.

Pierwsze minuty prywatnych lekcji muzyki będą prawdopodobnie związane z kwestiami administracyjnymi i będą obejmować to, na czym będziecie się skupiać podczas kolejnych lekcji.

Techniczna nauka gry na pianinie

Druga część lekcji będzie polegać na powtórzeniu tego, co dowiedzieliście się na poprzednich lekcjach. Wasz nauczyciel gry na pianinie prawdopodobnie poprosi Was o powtórzenie jakiegoś ćwiczenia z poprzedniej lekcji.

Granie na pianinie jedną ręką
Zacznijcie od jednej ręki, zanim przejdziecie do gry na pianinie przy użyciu dwóch rąk w tym samym czasie. (Źródło: Unsplash)

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że będziecie musieli ćwiczyć także między lekcjami, ponieważ dzięki regularnym ćwiczeniom gra na pianinie stanie się dla Was drugą naturą.

Technika gry na pianinie może obejmować:

 • Czytanie nut
 • Koordynacja obu rąk
 • Nauka akordów
 • Gra na skale
 • Itp.

Po opanowaniu tych technik będziecie mogli z łatwością zagrać prawie każdy utwór. Jeśli nauczyliście się ćwiczeń z poprzedniej lekcji, będziecie mogli przejść do nowych ćwiczeń. Postarajcie się jak najlepiej wykorzystać czas i wiedzę swojego nauczyciela, gdy udziela Wam korepetycji.

Kiedy lekcja się skończy lub kiedy przestaniecie korzystać z usług korepetytora, nie będziecie mogli już mu zadać pytań lub mieć nadziei, że pojawi się znikąd i poprawi Was gdy się pomylicie grając utwór muzyczny. Dlatego ważne jest, abyście uważnie ich słuchali i zadawali pytania, gdy czegoś nie zrozumiecie. W końcu uczymy się na własnych błędach.

Wasz nauczyciel muzyki pokaże Wam, jak powinniście ustawić ręce, jaką powinniście przyjąć postawę oraz powie czy dany utwór gracie prawidłowo. Gdy już się ich nauczycie, będziecie powtarzać te same ćwiczenia dla utrwalenia i przejdziecie do następnych.

Większość czasu podczas lekcji gry na pianinie będzie poświęcona na zapamiętywanie nowych technik i umiejętności. Wpiszcie np. nauka gry na pianinie Lublin na Superprof, aby znaleźć nauczyciela dla siebie.

Nauka piosenek

Gdy już nauczycie się danych technik, Wasz nauczyciel może pomóc Wam zastosować teorię w praktyce i nauczyć Was grać określony utwór. To właśnie wtedy uczeń może wybrać piosenki, które mu się podobają i które chce się nauczyć grać.

Winyle w sklepie muzycznym
Nie ma nic lepszego niż nauka ulubionych piosenek. (Źródło: Unsplash)

Nauka piosenek to szansa na wykorzystanie znanych Wam technik oraz na powtórzenie wszystkiego, czego nauczyliście się do tej pory. Wybierając piosenkę, którą lubicie, będziecie o wiele bardziej zmotywowani do nauki.

Piosenki wybrane przez nauczycieli w konserwatoriach i szkołach muzycznych mogą czasem skutkować rezygnacją wielu uczniów. Zupełnie odwrotnie będzie w przypadku nauki Waszych ulubionych utworów!

Oto kilka znanych piosenek do gry na pianinie na dobry początek:

 • Imagine - John Lennon
 • Beethoven - Dla Elizy
 • Comptine d’un autre été l’après midi - Yann Tiersen
 • Someone Like You - Adele
 • Hallelujah - Leonard Cohen
 • Je te promets - Johnny Hallyday

Warto też sprawdzić te utwory:

 • Life on Mars - David Bowie
 • La groupie du pianiste - Michel Berger
 • Mistral gagnant - Renaud
 • Lucie - Pascal Obispo
 • Qui à le droit - Patrick Bruel
 • Ne me quitte pas - Jacques Brel
 • Là-bas Jean - Jacques Goldman

W końcu celem korepetycji jest czerpanie przyjemności z gry na pianinie.

Co więcej, Wasz nauczyciel prawdopodobnie pokaże Wam jak czytać nuty w prosty sposób. Większość nauczycieli muzyki zdecyduje się przepisać pewne utwory, aby ułatwiło to grę początkującym. Tak więc niektóre utwory, które wydawały się skomplikowane na początku, mogą być grane w uproszczeniu przez nowicjuszy.

Niezależnie od tego, czy lubicie jazz, rock, blues czy cokolwiek innego, każdy utwór można uprościć, aby początkujący uczniowie mogli cieszyć się grą na pianinie nie czując przy tym demotywacji.

Jakie cechy powinien posiadać prywatny nauczyciel gry na pianinie i gdzie można go znaleźć?

Każdy nauczyciel ma swój własny program nauczania

Podczas gdy podstawy gry na pianinie są zwykle takie same, prywatne zajęcia będą charakteryzowały się różnorodnością stylów nauczania każdego korepetytora. Nie można zatem określić, jak dokładnie będą wyglądały Wasze korepetycje z gry na pianinie.

Kobieta gra na pianinie w kolorowym świetle
Podobnie jak każdy uczeń, każdy nauczyciel gry na pianinie jest inny. (Źródło: Unsplash)

Aby upewnić się, że styl nauczania korepetytora jest dla Wasz odpowiedni, skorzystajcie z lekcji próbnej lub zadajcie mu pytania, aby znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was pytania.

Niektórzy prywatni korepetytorzy mogą nie być w stanie odpowiedzieć bezpośrednio na pytanie o ich styl nauczania, ponieważ dostosowują swoje lekcje i program osobno do każdego ucznia.

Powinniście zatem szukać korepetytorów, z którymi będziecie się dogadywać i których obecność będzie działała na Was motywująco. Wasze nastawienie do korepetytora może odegrać ogromną rolę w procesie Waszej nauki.

Niektórzy uczniowie potrzebują różnorodnych ćwiczeń, aby zachować motywację, podczas gdy inni wolą skupić się na jednym konkretnym zadaniu. Co ciekawe, możecie uczyć się gry na pianinie w każdym wieku, a korepetycje muzyczne nie są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, młodzieży ani dorosłych. Gusta muzyczne również mogą się bardzo różnić (np. muzyka klasyczna, jazz, pop, rock itp.).

Praca korepetytora polega na dostosowaniu swojego sposobu podejścia do ucznia, dlatego wraz z nauczycielem powinniście usiąść i razem uzgodnić jak będą wyglądały Wasze korepetycje. Jeśli pragniecie skupić się na czytaniu nut lub czytaniu a vista, poprawie słuchu muzycznego, improwizacji lub graniu na fortepianie klasycznym lub jazzowym, powinniście przedyskutować wszystkie kwestie i zdecydować na czym chcielibyście się skupić zanim zaczniecie naukę.

Nauka gry na fortepianie (na prywatnych korepetycjach lub na lekcjach w szkole muzycznej) to nie to samo, co przygotowania do przesłuchań w prestiżowej szkole muzycznej. Ponadto, lekcje gry na fortepianie lub pianinie mogą obejmować wiele różnych kategorii (historia muzyki, teoria muzyki, czytanie nut itp.).

Nauka teorii muzyki i gry na pianinie jest inna dla każdego. Najważniejsze jest to, aby znaleźć korepetytora, którego styl i podejście do nauczania będzie Wam odpowiadać.

Warto także wspomnieć, że Wasze potrzeby i cele również mogą się zmienić. Na początku swojej muzycznej przygody możecie zdecydować się na granie tylko dla przyjemności, a następnie zmienić zdanie i zacząć dalszą, bardziej poważną edukację. Dzięki prywatnym korepetycjom będziecie także w stanie porozmawiać ze swoim nauczycielem i poprosić go o zmianę programu, aby lepiej odpowiadał Waszym celom. Jeśli Wasz korepetytor nie może tego zrobić, zawsze możecie skorzystać z pomocy innego korepetytora. Jednak zdecydowanie na początku powinniście zapytać o to swojego dotychczasowego nauczyciela!

Jeśli nauczycie się podstaw gry na tym wspaniałym instrumencie, w przyszłości możecie stać się tak dobrzy jak Chopin, Mozart, Bach, Liszt, Beethoven czy Offenbach. Poszukajcie nauczyciela na Superprof, wpisując np. nauka gry na pianinie Katowice w wyszukiwarkę platformy.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.