W Polsce jest prawdopodobnie więcej zespołów śpiewających, niż można sobie wyobrazić.

Kto je zakłada i jak do nich dołączyć, aby nauczyć się śpiewać?

Kiedy myślisz o grupach śpiewających, prawdopodobnie wyobrażasz sobie swój typowy chór kościelny. To może zniechęcić wielu ludzi.

Jednak zespoły śpiewające rzadko są takie, a jeśli oglądałeś takie programyThe Voice of Poland, Mam Talent oraz Idol, wiesz, że jest też wiele współczesnych grup. Choć tradycyjnie śpiewali repertuar muzyki klasycznej, coraz częściej śpiewają bardziej współczesne i popularne utwory.

Chóry i grupy wokalne to także świetny sposób dla początkujących, aby poprawić swój głos bez pomocy trenera wokalnego.

Czym więc jest chór i jak pomoże poprawić mój głos i nauczyć się śpiewać?

Chór to po prostu grupa śpiewaków, którzy pracują pod kierunkiem nauczyciela, dyrygenta lub instruktora.

W tym artykule Superprof wyjaśni korzyści płynące z pracy z chórem: popraw swój śpiew bez konieczności korzystania z usług nauczyciela śpiewu!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Śpiew
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (3 oceny)
Iwona
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Maja
5
5 (12 oceny)
Maja
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (7 oceny)
Kasia
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karina
5
5 (6 oceny)
Karina
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ksenia
5
5 (3 oceny)
Ksenia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Yuliya
5
5 (11 oceny)
Yuliya
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iwona
5
5 (3 oceny)
Iwona
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (5 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jakie są zalety śpiewania w chórze?

Śpiewanie w grupie.
Nie zapomnij pracować w grupie. Uczcie się od siebie nawzajem. | źródło: Pixabay - Peter Markl

Jeśli chodzi o naukę śpiewu i trening wokalny, śpiewanie w chórze ma wiele zalet:

 • Nie jest wymagany poziom podstawowy: nawet jeśli nic nie wiesz o śpiewaniu, nigdy nie czytałeś nut, nigdy nie uczęszczałeś na lekcje śpiewu i nie masz pojęcia o teorii muzyki, nie panikuj! Nadal możesz dołączyć do chóru. Istnieje wiele chórów, które nie mają żadnych wymagań, jeśli chodzi o dołączenie do nich. Chociaż niektórzy mogą poprosić o przesłuchanie, nie oznacza to, że będą skrupulatnie oceniać Twój głos. Nawet jeśli śpiewasz jak absolutny amator, jest duża szansa, że znajdziesz chór, który Cię przyjmie. Twoje zaangażowanie będzie prawdopodobnie ważniejsze dla nich niż umiejętność śpiewania.
 • Praca w grupie: śpiewanie w chórze, nawet dla zabawy, wymaga dużo pracy i zaangażowania. Niektóre z nich spotykają się kilka razy w tygodniu, a nawet możesz oczekiwać, że będziesz uczestniczyć w weekendowych spotkaniach. Jeśli dołączysz do chóru, powinieneś wiedzieć, w co się pakujesz. Nie powinieneś też pomijać spotkań. Zaszkodzi to tylko Twoim postępom i postępom grupy.
 • Nauka śpiewu w grupie: choćby lekcje śpiewu mają swoje zalety, to nie to samo, co nauka śpiewu w grupie. Słuchanie innych śpiewaków może pomóc Ci się poprawić. Niezależnie od tego, czy kopiujesz ich mocne strony, czy unikasz popełniania tych samych błędów, możesz wiele się nauczyć od innych śpiewaków. Twoi koledzy śpiewacy mogą udzielić wskazówek dotyczących śpiewania, jak się rozgrzać, jak śpiewać w tonacji i jak prawidłowo oddychać.
 • Spotykanie ludzi: bycie częścią grupy, a nawet chóru, to świetny sposób na poznanie innych ludzi. Podczas gdy będziecie dzielić stres związany z wejściem na scenę, będziecie się wspierać, pracować razem jako grupa. Chór to taki sam zespół, jak każdy inny! Oznacza to jednak również, że musisz być graczem zespołowym!
 • Zdobycie pewności siebie: na początku prawdopodobnie nie będziesz czuł się komfortowo z pomysłem śpiewania lub innych osób słyszących Twój głos. Oto rada... postaw się za tymi, którzy śpiewają dużo lepiej i głośniej niż Ty na początku. Wkrótce usłyszysz, że Twój głos się poprawia! Już niedługo będziesz grał solówki i uderzał wszystkie te wysokie nuty.
 • Korzyści psychologiczne i fizjologiczne: Czy wiesz, że może to również przynieść takie same korzyści fizjologiczne jak uprawianie sportu? Dobrze ćwiczysz struny głosowe i przeponę, pracując nad swoją postawą i kontrolując oddech. Na najwyższym poziomie śpiew jest bardzo wymagający fizycznie. Nie zapominaj, że Twój głos jest Twoim instrumentem i jeśli spodziewasz się odnieść sukces w śpiewaniu, musisz o niego dbać.

Naucz się śpiewać harmonie w chórze

Kto nie kocha tylko harmonii Simona i Garfunkela, Beach Boys lub po prostu niektórych niesamowitych grup, które wyrobiły sobie markę na YouTube?

Aby uzyskać takie rezultaty, będziesz musiał zagłębić się w świat harmonii wokalnych. Ponownie, są to techniki śpiewu, których możesz się nauczyć bez pomocy nauczyciela śpiewu. Harmonie to jednoczesna emisja kilku różnych dźwięków. Oznacza to, że masz przynajmniej podstawową wiedzę z teorii muzyki, akordów i dobre ucho.

W chórze króluje harmonia! Dlatego śpiewanie w chórze jest kluczem do nauki śpiewania harmonii. Mówiąc prosto,harmonia to kilka nut produkowanych w tym samym rytmie.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy główne nuty: pryma, tercja i kwinta. Na przykład akord C-dur składa się z C (pryma), E (tercja) i G (kwinta).

Śpiewanie w chórze gospel.
Aby śpiewać bardziej optymistyczną muzykę chóralną, dołącz do chóru gospel? | źródło: Unsplash - Thomas Vogel

Główny głos będzie śpiewał prymę, podczas gdy pozostałe głosy zaśpiewają trzeci i piąty. Oczywiście istnieje wiele wariacji na ten temat.

Chociaż mógłbyś popracować nad harmonią ze swoim nauczycielem głosu, chór jest interesujący, ponieważ śpiewanie w harmonii z innymi to jedna z głównych technik wokalnych, które musisz opanować. Nauczysz się śpiewać prymę, tercję i kwintę. Wkrótce nauczysz się harmonizować z dowolnym głosem i każdym wokalistą. Jednak nie jest to jedyna technika, której możesz się nauczyć w chórze, będziesz miał również okazję popracować nad swoim vibrato i kontrolą oddechu.

Przydatne, prawda?

Znajdź lekcje śpiewu Warszawa lub lekcje śpiewu Kraków.

Znajdź swój zakres wokalny, śpiewając z chórem

Bycie śpiewakiem w chórze to nie tylko zabawa! Musisz mieć mocny, solidny i elastyczny głos, abyś mógł wtopić się w grupę. Pod tym względem może być to równie wymagające jak praca z nauczycielem śpiewu. Oznacza to, że musisz dostosować swój głos do ogólnego dźwięku. Podczas treningu głosu z chórem nauczysz się ćwiczeń rozgrzewających i ćwiczeń śpiewu, które są przydatne dla większości śpiewaków.

Jednakże, musisz pomyśleć o pracy nad swoim głosem poza grupą jeśli nie masz tendencji do wykonywania ćwiczeń wokalnych specyficznych dla Twojego wokalu, gdy jesteście razem.

Nie zawsze jest łatwo znaleźć swój zakres głosu, gdy śpiewasz jako członek grupy. W rzeczywistości często można oczekiwać, że śpiewak chóru zaśpiewa tak różnorodne piosenki, że nigdy tak naprawdę nie śpiewają w swojej skali głosu.

Mężczyzna przy mikrofonie.
Nie zapominaj, że nadal będziesz musiał popracować nad swoim głosem poza grupą. | źródło: Unsplash - Soundtrap

Jeśli Twój instruktor nie powie Ci, jaka jest Twoja skala, być może będziesz musiał zwrócić się do prywatnego korepetytora, który pomoże ustalić, jakim jesteś piosenkarzem.

Jest bardzo mało prawdopodobne, że w chórze znajdziesz swoją skalę głosu, a nawet jeśli to zrobisz, prawdopodobnie skończysz śpiewając piosenki, które nie pasują do twojej tessitury, barwy głosu itp. W końcu w chórze to suma, a nie części, które tworzą muzykę.

W skrócie:

 • Istnieje wiele chórów, które śpiewają współczesne piosenki i różne gatunki. Nie będzie trudno znaleźć grupę, która śpiewa muzykę, którą lubisz.
 • Nie wahaj się rozejrzyj się w Internecie, aby znaleźć chór poszukujący nowych członków!
 • Bycie członkiem chóru ma wiele zalet. Oprócz fizycznych i psychologicznych korzyści płynących ze śpiewania, dołączenie do chóru pozwala cieszyć się dynamiką grupy, poprawiać śpiew, nabierać pewności siebie i poznawać nowych ludzi.
 • Członek chóru nauczy się także harmonizować z kolegami, aby mogli śpiewać razem z innymi śpiewakami w wielu sytuacjach.
 • Główny problem z chórem polega też na tym, że jest to zespół. Jeśli śpiewak nie będzie ostrożny, straci swoją indywidualność i będzie po prostu częścią chóru.
 • Jeśli chcesz zostać solistą, to prawdopodobnie powinieneś rzucić okiem na niektórych prywatnych korepetytorów na Superprof.

Gdzie w Twoim mieście znaleźć chóry?

Teoretycznie chóry istnieją w całym kraju, zarówno w dużych miastach, jak i w maleńkich wioskach. W praktyce znalezienie chórów nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Śpiew w chórze.
Nie spodziewaj się, że dołączysz do słynnego chóru, gdy tylko zaczniesz śpiewać. | źródło: Pixabay - Ionas Nicolae

Istnieje jednak kilka zasobów umożliwiających znalezienie chórów w Polsce.

Przesluchania.com

Ta strona to chyba pierwsze miejsce dla utalentowanych muzyków. To proste i jasne.

Przesłuchania można wyszukiwać w kategorii instrumentów ale i dla wokalu oraz geograficznie. Dopóki znasz nazwę miejsca zamieszkania, powinieneś być w stanie znaleźć coś dla siebie. Chóry są pogrupowane według miast i jest ich mnóstwo dla prawie każdego powiatu.

Kiedy znajdziesz chóry blisko siebie, wystarczy je kliknąć, aby zobaczyć dokładną treść ogłoszenia, wymagania i ofertę.

Nie wszystkie grupy wokalne są religijne.

Google

Najlepszym sposobem na znalezienie przesłuchań do chórów w okolicy jest nasza przeglądarka internetowa.

Nigdzie nie znajdziemy tak dokładnych wyników jak właśnie tam. Wystarczy wpisać np przesłuchania do chóru Warszawa, aby pojawiła się lista wszystkich instytucji, które w danym momencie poszukują uzdolnionych muzyków do swoich zespołów.

Muzykuje.pl

To kolejna strona z ogłoszeniami dla wszelkiego rodzaju muzyków. Użyj ich narzędzia wyszukiwania, aby znaleźć grupy muzyczne w całym kraju, niezależnie od tego, czy jesteś piosenkarzem, czy instrumentalistą. Najlepsze jest to, że możesz przeszukiwać grupy według stylistyki, wybierając gatunek muzyczny, który chcesz wykonywać.

Niezależnie od tego, czy interesujesz się chórami, śpiewem gospel czy muzyką współczesną, możesz poszukać tego w „Muzykuje”.

Na tej stronie jest mnóstwo różnych grup i prawdopodobnie będziesz mieć więcej opcji niż myślisz!

Powinieneś również dowiedzieć się więcej na temat nauki śpiewu za darmo lub sprawdzić lekcje śpiewu online. Warto też wpisać np. nauka śpiewu Wrocław w wyszukiwarkę Superprof.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.