Jeśli chodzi o naukę gry na gitarze, początkujący gitarzyści na ogół nie wiedzą, jaki styl wybrać. Jeśli jesteś początkujący, może zastanawiasz się, czy uczyć się grając rocka, bluesa, jazz, funk czy country?

Gitara bluesowa, gitara jazzowa i gitara rockowa, chociaż są podobne, są naprawdę zupełnie inne - i jest to właściwie różnica w arpeggio, kształtach akordów i progresjach akordów. Są też gatunki, które wolisz grać na gitarach akustycznych, takie jak gatunki oparte na gitarze rytmicznej.

Więc zanim rozpoczniesz przygodę z gitarą, odkryj wybór dziesięciu stylów gitarowych!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (2 oceny)
Agata
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kornelia
5
5 (5 oceny)
Kornelia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Angelika
5
5 (6 oceny)
Angelika
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (11 oceny)
Agata
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
5
5 (5 oceny)
Krzysztof
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agata
5
5 (2 oceny)
Agata
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kornelia
5
5 (5 oceny)
Kornelia
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wspólna podstawa dla wszystkich stylów gitarowych

Aby zagrać wszystkie style muzyczne na gitarze, musisz znać podstawy.

Aby zagrać rocka, bluesa lub pop, musisz: trenować i umięśniać palce, zyskać elastyczność, siłę, szybkość, koordynację i precyzję. Musisz opanować gryf i popracować nad fingerstylem. Możesz także wykonywać codzienne ćwiczenia harmoniczne lub arpeggio i możesz skorzystać z nauki teorii muzyki.

Każdy styl muzyczny ma swoje własne kody i cechy, a to warunkuje wysiłek i czas potrzebny, abyś go całkowicie opanował. Podczas gdy blues jest zwykle oparty na skali pentatonicznej, na przykład solówki gitarowe w jazzie są znacznie bardziej złożone, pracując z różnymi progresjami akordów i melodiami.

Niezależnie od tego, czy jest to funk, rock'n'roll, hard rock czy punk, gitarzysta z pewnością napotka trudności podczas treningu i lekcji gry na gitarze. Będziesz także musiał porzucić swoje z góry przyjęte pomysły na gitarę i różne style.

Wspólna baza wiedzy

Aby stać się dobrym gitarzystą w określonym stylu muzycznym, należy wziąć pod uwagę trzy aspekty, niezależnie od gatunku:

  • Skutecznie trenuj palce: to podstawa gry na gitarze. Jeśli palce nie są wystarczająco wytrenowane i jeśli wszystkie mięśnie nie są rozgrzane, nigdy nie osiągniesz pełnego potencjału rozwoju pożądanego w twoim specyficznym stylu gry na gitarze. Ćwicząc mięśnie palców oraz elastyczność nadgarstków i przedramion, będziesz w stanie kontrolować palce, będąc zrelaksowanym i swobodnym.

  • Zdobądź niezbędne narzędzia, by odtwarzać żądany gatunek muzyczny. Każdy styl wymaga opanowania własnych technik, pojedynczych skal, podstawowych akordów i tak dalej.

  • Rozwijaj muzyczne doświadczenie w stylu, w jakim chcesz grać na gitarze, wykorzystując w praktyce znane techniki tego gatunku. Wiedza, jak korzystać z tych różnych technik, muzyk wzbogaci grę i postępy.

Tak! Gitara jest dobra dla zdrowia. I możesz na niej zarobić.

Niektóre style gitary do nauki

Rock'n'Roll

Rock'n'roll pojawił się w latach 50 w Stanach Zjednoczonych. Pochodzi od bluesa, rhythm & bluesa, country i gospelu. Gitarzyści jak Chuck Berry, Little Richard i Bill Haley napędzali go i wprowadzili muzykę w nową erę.

Aby nauczyć się tego gatunku muzycznego, musisz wyposażyć się w vintage gitarę, taką jak Gibson ES lub solid body, taki jak Telecaster.

Chuck Berry na plakacie.
Chuck Berry gra na gitarze. | źródło: Visualhunt - Howdy, I'm H. Michael Karshis

Każdy dźwięk musi być ostry, aby sprzyjać szybkim i urywanym rytmom. Wzmacniacze są potężne i praktycznie nie ma efektów dźwiękowych, mimo że można użyć pogłosu.

Rock

W logicznym rozszerzeniu rock'n'rolla, rock stał się nieuniknionym ruchem gitary elektrycznej. To mniej taneczna ewolucja niż jego poprzednik. To otworzyło drogę pierwszym bohaterom gitary, takim jak Jimi Hendrix, Jimi Page, Clapton czy Jeff Beck w latach 60-tych.

Do grania rocka potrzebujesz ducha minimalizmu, ponieważ styl ten zbudowany jest wokół potężnego dźwięku. Rock jest mocno opiera się na bazie akordów wywodzących się głównie z bluesa.

Weź jedne z najbardziej skutecznych lekcji gry na gitarze.

Jimi Hendrix z gitarą.
Naucz się grać na gitarze, oglądając Jimiego Hendrixa. | źródło: Visualhunt - scottallenonline

Idealna jest gitara taka jak Les Paul (Gibson) lub Stratocaster (Fender). Aby uzyskać efekty dźwiękowe, po prostu użyj pedału wah lub fuzz dla solówek.

W przypadku rocka lepiej nauczyć się grać na gitarze elektrycznej.

Hard Rock

Rozwijany wokół rocka, w podobnym, ale bardziej brutalnym duchu buntu, hard-rock podkreśla śpiew gitarami.

Wiele zespołów takich jak AC/DC, Van Halen, Guns'N'Roses, Extreme, Scorpions czy Bon Jovi, ale także Black Sabbath, Led Zeppelin i Deep Purple należą do największych.

Aby zagrać ten ekstremalny styl muzyczny, musisz popchnąć rock do maksimum. To muskularna muzyka: riffy są cięższe, zawierają więcej przesterów, śpiew jest często osadzony na górze pasma, głośność jest imponująca, gitary są często trzymane bardzo nisko na końcu paska. Gitarzyści stają się wirtuozami.

Zespół The Scorpions.
The Scorpions - zespół w stylu hard rocka. | źródło: Visualhunt - aresauburn™

Heavy Metal

Nieco różni się od hard rocka, heavy metal inspirowany jest bezpośrednio rockiem, a nie bluesem. Dźwięki są mocniejsze, a riffy cięższe.

Heavy metal jest również inspirowany muzyką klasyczną zabarwioną czernią. Niektórzy gitarzyści wiedzą nawet, jak grać na gitarze jedną ręką.

Dla tych, którzy lubią zniekształcone, głośne dźwięki, kochają muzykę zbudowaną wokół ekstremalnego wyczucia rytmu, melodyjne piosenki i motywy inspirowane śmiercią lub światem podziemia, heavy metal spełnia wszystkie te wymagania. I tak, daleko nam do lekcji gry na gitarze klasycznej.

Heavy metal to przede wszystkim potężne przestery, synkopowane rytmy, wariacje pojedynczego utworu oraz system multipedałowy do zwielokrotniania efektów dźwiękowych.

Znajdź korepetytora gry na gitarze w okolicy lub lekcje gry na gitarze online dla dzieci z Superprof!

Funk

Dla Nile'a Rodgersa, Bootsy'ego Collinsa, Georgesa Clintona, ale także fanów Jamiroquai, Jamesa Browna, Earth, Wind and Fire, funk to styl rytmicznej muzyki.

Wymagane są podstawowe pojęcia, takie jak rytmiczny przepływ, swing, akcentowanie itp. Jeśli ich nie znasz, poproś swojego nauczyciela gry na gitarze o pomoc podczas lekcji gry na gitarze akustycznej, elektrycznej lub basowej.

Aby grać funk, trenuj z metronomem tak często, jak to możliwe, aby ustawić grę w dokładnym rytmie. Zwolnij tempo niektórych ćwiczeń, aby przygotować sobie prawą rękę i rozpocznij ćwiczenia z czystym dźwiękiem, bez efektów.

Gdy opanujesz rytm, dodaj pedał „wah-wah” lub Phaser.

Rytm – podstawa funku – opiera się głównie na szesnastkach: lewa ręka jest w całości położona na strunach, aby je lekko przytłumić, a prawa ręka wykonuje ruchy w przód i w tył (tzw. strumming).

Głośność jest stała i nie należy bać się mocno uderzać w struny, by zyskać na brzmieniu i pewności.

Znajdź najlepsze lekcje gry na gitarze online.

Reggae

Reggae to styl muzyczny z Karaibów – zwłaszcza z Jamajki. Bob Marley i jego zespół The Wailers szeroko go spopularyzowali.

Prawą ręką nuty są grane kostką (w dół). Lewą ręką uzyskujesz ciszę poprzez zawieszenie palców przy jednoczesnym utrzymywaniu kontaktu ze strunami.

Trzeba grać „staccato” i nie pozwolić, by dźwięk trwał.

Ziggie Marley na scenie.
Ziggy Marley, jeden z najlepszych muzyków reggae. | źródło: Visualhunt - Portal Focka

Reggae regularnie używa techniki, która gra na przemian podstawową nutę w basie i ostre nuty akordu (palcami lub kostką).

Country

Country to styl amerykański – zwłaszcza w południowych regionach USA. Rozpoznajemy ten gatunek muzyczny po brzmieniu, rytmach i akordach.

Aby zagrać na gitarze country, musisz opanować uderzenia kostką. Preferuj metalowe struny (zapomnij o nylonowych), które są grubsze i dlatego brzmią głośniej, nawet jeśli są twardsze dla palców.

Country jest grany w następujący sposób: akompaniament basowy z naprzemiennymi pozycjami akordów, niskie nuty z akordem szczotkowanym na ostrych strunach.

Jazz

Jazz jest z pewnością jedną z podstaw każdej współczesnej muzyki. Pierwotnie zelektryfikowaliśmy go, aby dać więcej dźwięku gitarze akustycznej. W tym stylu narodziły się mikrofony gitarowe.

Gitary solid body, takie jak Rickenbacker, pozwolą grać tak, jak robili to Birelli Lagrene, Pat Metheny, John McLaughlin czy Django Reinhardt.

Django Reinhardt z gitarą i papierosem.
Django zdefiniował styl jazzu na gitarze. | źródło: Visualhunt - The Library of Congress

Aby zagrać jazz, musisz używać wzmacniaczy o mocnych, czystych i jednorodnych dźwiękach. Gitary mają głębokie tony z wysokim wybrzmieniem.

Pamiętaj, że musisz opanować podstawy improwizacji i mieć doświadczenie (lub skorzystać z wielu lekcji gry na gitarze). Trzeba umieć dobrze grać na gitarze.

Blues

Blues jest tak stary jak jazz, choć poprzedza go specyficzna historia gitary. Blues jest rozpoznawalny w swoim podejściu i emocjach, które wyzwala: to muzyka wściekłości, gniewu, nadziei, lamentu.

Podstawą bluesa jest progresja 3 akordów, 12 taktów i charakterystyczne tempo. Technicznie rzecz biorąc, będziesz musiał opanować bendy, slajdy i technikę bottleneck, aby uzyskać ogólnie czysty i ciepły, lekko nasycony dźwięk.

BB King, Stevie Ray Vaughan, Albert King Clapton i Hendrix wiedzieli, jak doskonale opanować ten styl. Hendrix był także gitarzystą bluesowym.

Pop narodził się z ruchu folkowego w Stanach Zjednoczonych, inspirowanego powracającymi irlandzkimi balladami. Dziś ten styl jest nieco nadużywany, a pop jest określany jako „międzynarodowa odmiana”. Spopularyzowały go jednak wielkie zespoły, takie jak The Beatles, REM, U2, Dire Strait, Genesis, The Police czy nawet Toto.

Pop to wynik rockowych aranżacji. Zmienił potrzeby materiałowe, zwłaszcza w zakresie efektów dźwiękowych: racki multiefektów, niekończące się pedały, ekstremalna kompresja i gitara taka jak Stratocaster lub Telecaster wystarczą, aby zmienić się w popowego gitarzystę.

Czy wiesz, że są rzeczywiste udowodnione korzyści zdrowotne gry na gitarze?

Podsumowanie: Niektóre style gitarowe do nauki

Rock'n'RollOryginalna muzyka na gitarę elektryczną.
RockMuzyka pop z przesterowanymi gitarami.
Hard Rock Nie tak mroczne teksty jak metal, ale przesterowane gitary i mocne linie basu i perkusji.
Heavy MetalZniekształcone gitary, gardłowy wokal i ciężki bas.
FunkZłożone rytmy i chwytliwe rytmy basowe.
ReggaeRytmy synkopowane.
CountryFingerpicking, prosta praca akordowa i wokale.
JazzOczekiwane złożone harmonie i rytmiczne innowacje.
Blues Oparta na dwunastotaktowej progresji i pentatonice z „diabelską nutą”.
PopProste progresje akordów.
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.