Jak tylko zdecydujesz się na naukę gry na gitarze, musisz zapoznać się ze wszystkimi świetnymi gitarzystami.

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem muzyki klasycznej, folkowej, rockowej, hard rockowej czy funkowej, każdy gatunek ma swój kanon świetnych gitarzystów, którzy go spopularyzowali i popchnęli do przodu. I szczerze mówiąc, ludzie zawsze chętnie kłócą się o to, kto jest najlepszym gitarzystą.

Z góry możemy wymienić Hendrixa, Roberta Johnsona, Claptona, Stevie Ray Vaughana, Django Reinhardta, Slasha, Jimmy'ego Page'a, BB Kinga i niezliczoną ilość innych.

Ale wymyślanie listy 10 najlepszych gitarzystów na świecie to nie lada zadanie, ponieważ lista będzie się różnić w zależności od gustu i preferowanego gatunku muzycznego. Niemniej jednak jesteśmy przekonani, że nasza lista będzie dobrym źródłem informacji dla tych, którzy chcą nauczyć się gry na gitarze.

To popularny temat wśród fanów muzyki, którzy mają swojego ulubionego muzyka lub grupę z różnorodnych i osobistych powodów: dla niektórych umiejętności techniczne gitarzysty są czynnikiem decydującym, a dla innych jest to kwestia emocji.

A dla innych nadal sprowadza się to do tego, jak duży sukces komercyjny odniósł gitarzysta, o którym mowa. Niektórzy wybiorą Joe Satrianiego, a inni Jamesa Hetfielda. Niektórzy wolą Cheta Atkinsa, inni Johna Frusciante.

Więc w zasadzie musieliśmy wziąć pod uwagę wiele kryteriów, podczas przyznawania topowego miejsca uznanym gitarzystom. Jednak nie wszyscy mogą się tam dostać.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (11 oceny)
Oskar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (9 oceny)
Gabriel
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (4 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (11 oceny)
Oskar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (9 oceny)
Gabriel
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (4 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jak zdefiniować największych gitarzystów?

Oczywiście, jak mówimy, jest to trudna gra. Bo jak można porównać genialnego akustycznego gitarzystę fingerstyle do rockowego gitarzysty, a geniusza jazzowego do gitarzysty rytmicznego, który gra akordy mocy, ale wyjątkowo?

Czy możesz ich w ogóle porównywać? Czy warto porównywać Malmsteen do ZZ Top czy Aerosmith? To jak pisanie listy najbardziej utalentowanych artystów lub najbardziej popularnych albumów na świecie – z wpisami obejmującymi wszystko, od grunge przez bluesa po punk rock i Rock&Roll – z kryteriami obejmującymi pisanie piosenek i improwizację. Są to bardzo różne umiejętności i jako takie należy je traktować. Tak jak umiejętności różnią się w metalowej gitarze, jazzie lat osiemdziesiątych i akustycznym stylu fingerpicking.

Po pierwsze, co decyduje o tym, że muzykę można uznać za dobrą?

Zanim będziemy mogli spróbować zdefiniować, kto jest dobrym gitarzystą, najpierw powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na teorię muzyki i pytanie, co właściwie tworzy dobrą muzykę? Dlaczego na przykład niektóre sekwencje akordów są dla naszych uszu jak muzyka, podczas gdy inne można określić jedynie jako hałas?

Jeśli myślisz o tym logicznie i obiektywnie, muzycy często wchodzą do branży, ponieważ wiedzą, że to oznacza (a przynajmniej może oznaczać) pieniądze i popularność.

Co więcej, muzycy (a przynajmniej współcześni muzycy) mieli okazję odkryć niszową dziedzinę poprzez analizę metadanych i dowiedzieli się, co sprawia, że fani odpowiednio reagują, aby mogli wytworzyć połączenie między twórcą muzyki a słuchaczem. W związku z tym, jak naprawdę upewnić się, że osoba grająca na perkusji, brzdąkająca na gitarze lub śpiewająca piosenkę z ulubionego albumu rzeczywiście czuje muzykę w magiczny sposób, jaki sobie wyobrażamy?

Niektórzy będą oczywiście bronić swojej ulubionej gwiazdy na śmierć i życie, a większość muzyków z pewnością sama potwierdzi, że też dadzą się ponieść muzyce. Ale jak w przypadku każdego tematu, musimy zastanowić się nad nauką stojącą za tym i podstawowymi przyczynami jego istnienia.

Jeśli nie chodzi o zarabianie pieniędzy, to dlaczego tak wiele osób kocha tworzyć muzykę? Czy ma ona szerzyć przesłanie, opowiadać historię, wywoływać uczucia? A może jest to proces czysto samolubny i tylko sposób na uwolnienie swoich wewnętrznych uczuć metodami, które im odpowiadają?

Spójrzmy prawdzie w oczy, bez ludzi słuchających i reagujących na muzykę, nie ma sensu rzucać się na głęboką wodę tego kreatywnego hobby i branży. Co więcej, stosunkowo trudno jest być muzykiem z pasją i pracować w bardziej niezawodnej, opłacalnej finansowo pracy, więc jednym z głównych celów muzyka musi być przedarcie się biznesu muzycznego i zarabianie milionów.

Nawet jeśli ulubiony muzyk jest przede wszystkim napędzany muzyką i zobowiązuje się do wydawania materiałów dla swoich fanów, nie może zaprzeczyć, że wiąże się to z szeregiem profitów. Dziennikarz piszący dla Ekonomisty online wyjaśnia, że piosenki są „złożoną mieszanką funkcji”, więc kompozytorzy zawsze starają się znaleźć odpowiednią mieszankę składników, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. A każdy kocha historię uwieńczoną sukcesem!

Na pewno będziesz chciał wiedzieć, w jaki sposób możesz zarabiać pieniądze grając na gitarze...

Więc teraz, kiedy pomyślisz o swoim ulubionym muzyku - czy nadal jesteś przekonany, że jest on niezwykle utalentowany, czy to jednak fani, oraz dane i algorytmy, które przedstawiasz, prowadzą ich na drodze do szczytu listy przebojów? Czy naprawdę jest osobą, za którą go uważałeś, czy też oszukuje fanów i po prostu daje im to, co chcą usłyszeć?

Jeśli mamy iść tą ścieżką, musimy również zadać sobie szereg innych prowokujących do myślenia pytań? Czy ludzie bez talentu muzycznego mają prawo głosu w kwestii dobrego lub złego grania? A może słuchacze mają możliwość komentowania sposobu, w jaki gra się na sprzęcie muzycznym?

Co sprawia, że gitarzyści są sławni?

Mając to wszystko na uwadze, jak możemy zacząć klasyfikować muzyków, takich jak gitarzyści i wybierać najwybitniejszych spośród tak wielu różnych artystów?

Nadrzędny konsensus jest taki, że bardzo dobry gitarzysta to przede wszystkim muzyk, który: odtwarza muzykę wyjątkowo; różni się to od oceny topowego sportowca (choć istnieją między nimi podobieństwa w zakresie przygotowania i treningu), którego wartość zależy od wyczynów technicznych oraz spełnienia lub przekroczenia wcześniej ustalonych oczekiwań.

Nasz wybór 10 najwybitniejszych mistrzów gitary opiera się na muzykalności gitarzysty, czyli o sztuce układania dźwięków w odpowiedniej kolejności, w odpowiednim momencie i długości, aby wyrazić emocję lub ideę.

Aby zostać uznanym za znakomitego muzyka, trzeba umieć: tworzyć emocje i energię za pomocą swojej muzyki i przyprawić słuchacza o dreszcze. Wielcy gitarzyści z kolei inspirują instruktorów gry na gitarze, którzy udzielają lekcji gry na gitarze.

A kto nie marzył o lekcji gry na gitarze u wielkiego Jimiego Hendrixa?

Ponieważ wszyscy gitarzyści na naszej liście są związani ze światem muzyki od kilku lat, jeśli nie dziesięcioleci, jesteśmy przekonani, że ci odnoszący sukcesy muzycy są w rzeczywistości głęboko zakorzenieni w muzyce, pomimo ich oczywistej sławy. Nawet jeśli wykonujesz pracę tylko po to, aby zadowolić ludzi i zarabiać pieniądze, może być trudno utrzymać udawanie przez trzydzieści kilka lat, z kamerami podążającymi za tobą przez całą dobę!

To kolejny powód, dla którego uważamy, że są to najlepsi gitarzyści na świecie. Nie tylko są przygotowani do tworzenia dzieł, które uwielbiają ich fani, ale także poruszyli publiczność osobowością, postawą lub personą sceniczną, które wyraźnie pomogły promować ich muzykę.

Kim są jedni z największych gitarzystów?

Przebadaliśmy około stu lat historii muzyki, by przygotować listę 10 największych mistrzów gitary, których do tej pory zagościło na świecie.

Pamiętaj, że te rankingi są subiektywne => Więc porzuć swoje z góry przyjęte mity o gitarze przed przeczytaniem tego artykułu!

Jimi Hendrix

Niezależnie od tego, czy szukasz emocji, czy techniki, Jimi Hendrix jest dziś uważany za niekwestionowanego mistrza gitary.

Jimmy Hendrix, znany gitarzysta.
Jimi Hendrix jest najlepszym gitarzystą.| źródło: Visualhunt - jmf1007

Geniusz samouk, eksperymentator, niesamowity solista i melodysta, to on właściwie wynalazł i na nowo odkrył świat rocka i bluesa, nadal inspirując zarówno wielkie nazwiska, jak i początkujących gitarzystów, z których wszyscy w takim czy innym czasie będą coverować „Voodoo Child”.

Otworzył także drzwi dla leworęcznych gitarzystów, pokazując im, że oni też mogą opanować instrument muzyczny i zrobić z niego coś niezapomnianego. W ten sam sposób, w jaki bokser z „southpaw”, taki jak Manny Pacquiao, osiągnął niewiarygodne rzeczy na ringu, utalentowany leworęczny gitarzysta Jimi Hendrix podniósł grę na gitarze do najwyższego poziomu.

Tym, co uczyniło go naprawdę wyjątkowym, było to, że w przeciwieństwie do innych gitarzystów jego czasów, którzy trzymali się jednego stylu gry, Jimi łączył style i używał brzdąkania obok zagrywek i innych dodatków, aby stworzyć pełniejsze i bardziej organiczne brzmienie. Co zaskakujące, używał kciuka do wykonania ruchomej linii bazowej podczas grania akordów – chciał robić to, czego nie robili ani nie potrafili inni gitarzyści, i udało się to mu. Sposób, w jaki ubierał swoje akordy w tak wiele różnych dźwięków i rytmów, pokazuje, jak naturalnie utalentowanym gitarzystą był Jimi Hendrix. Jego gitara była przedłużeniem jego ciała, częścią lewej ręki, która nie miała granic.

Dla tych leworęcznych, którzy wciąż nie są pewni, jak grać na gitarze, zapraszamy do obserwowania mistrza w akcji, oglądając lekcje gry na gitarze online i filmy.

Był członkiem kultowej grupy muzyków Club27, którzy zmarli w wieku 27 lat, w tym Kurt Cobain, Amy Winehouse, Jim Morrison, Janis Joplin i Brian Jones.

Sprawdź lekcje gry na gitarze, wyszukując np. nauka gry na gitarze Wrocław na Superprof.

Eric Clapton

Skromnie nazywany przez fanów „Bogiem”, Eric Clapton jest jednym z najsłynniejszych gitarzystów rockowych i bluesowych, który nadal aktywnie gra od prawie 50 lat.

Ten brytyjski rocker przesunął granice rocka i bluesa.

Jest świetnym solistą i kultowy melodystą, który po prostu wie, jak grać wszystko.

Eric Clapton, sławny gitarzysta.
Clapton: Jeden z największych solistów gitarowych! | źródło: Visualhunt - Stoned59

Clapton, nazywany również „Slow Hand”, z wirtuozerią posługuje się podstrunnicą.

Wielkie hity, takie jak „Cocaine” czy „I Shot the Sheriff” przyniosły mu światowy sukces, który zapewnił mu definitywne miejsce w kanonie gitarowych bohaterów.

Jego talent wyraża się w solówkach (mamy na myśli album MTV „Unplugged”) orazdzięki serdecznej współpracy z artystami takimi jak Phil Collins czy Mick Jones oraz występom w grupach takich jak The Yardbirds i The Cream.

Jest także idolem niezliczonych uczniów, którzy uczęszczają na lekcje gry na gitarze.

Jednym z najbardziej widocznych talentów Erica Claptona jako gitarzysty jest jego płynność. Wokalista i gitarzysta, gwiazda słyszy utwory, które gra z obu perspektyw, ale łączy je tak płynnie, że tworzą jedność. To jeden artysta, który naprawdę ma ogień w sercu i może podkręcić jego żar, kiedy tylko chce.

Teraz, po siedemdziesiątce, Clapton wciąż występuje na scenie i nie wykazuje żadnych oznak spowolnienia lub braku punktu odniesienia, który wyznaczył sobie podczas swojej wczesnej kariery solowej wraz z występem w zespole Cream.

Niezależnie od tego, czy występujesz sam, czy z grupą, wszyscy zgadzają się, że to gitara zajmuje centralne miejsce. Udaje mu się stworzyć ten niezwykły, ale kontrolowany dźwięk, który sprytnie zawiera zniekształcenia, vibrato palców i spontaniczne granie akordów, które razem tworzą magię.

Fakt, że jego gra na gitarze jest tak samo aktualna dzisiaj i nadal jest kochana przez pokolenia (nawet te, które nie urodziły się u szczytu jego sukcesu!) jest dowodem na to, że Eric Clapton jest w oczach wielu ludzi gitarowym bohaterem. Któż może zapomnieć, jak śpiewał tylko w towarzystwie gitary o swoim zmarłym synu w „If I Saw You In Heaven”. Przytłaczająca emocja wystarczy, aby wywołać ciarki na plecach.

Odkryj niektóre seksowne piosenki na gitarę Claptona, jak Layla czy Wonderful Tonight!

Jimmy Page

Jeden z założycieli i czołowych członków Led Zeppelin jest naturalnie trzeci na naszej liście 10 najwybitniejszych gitarzystów na świecie.

Znany jako „The Wizard”, Page jest gitarzystą jak nikt inny, grającym smyczkiem na swoim słynnym Gibsonie, przeplatając bluesa i rocka z radością i pasją.

Jimmy Page, najbardziej znani gitarzyści.
Page był bogiem gitary. | źródło: Visualhunt - Led Zeppelin's Cadillac

Napisał kilka utworów muzycznych z Robertem Plantem, które weszły do mitologii rocka takich jak „Stairway to Heaven” (który gitarzysta nie skusił się chociaż raz na zagranie słynnego intro lub finałowego solo?), „Black Dog”, „Whole Lotta Love” i „Since I've be Lovin' you”.

Muzyka, którą stworzył Jimmy Page, była w stanie poruszyć fanów tak, że oddawali się w zupełności rytmom, które grał. Jego solówki były wówczas popisowe i tak nowatorskie, jeśli chodzi o technikę gry na gitarze. Postawił sobie wyzwanie przełamania uprzedzeń na temat tego, co potrafi gitara, więc jego styl ewoluował z czasem. Ale zawsze był jednym z największych, nawet podczas eksperymentów!

Gitarzysta kanoniczny.

Robert Johnson

W mniej niż 29 utworach ten geniusz bluesowej gitary miał duży wpływ na ten gatunek muzyczny, a także na gitarę rockową.

Legenda głosi, że sprzedał duszę samemu diabłu, aby zdobyć talent do gry na gitarze: wielu bluesmanów kpiło z jego niekompetencji w grze na gitarze.

Jego śmierć była równie tajemnicza, co dodatkowo potęgowało legendę otaczającą tego nietypowego człowieka. Ale jedno jest jasne, mimo że niewiele utworów wyszło spod jego ręki, młody Robert Johnson pod pseudonimem „Geniusz” zrewolucjonizował świat bluesa i zdobył uznanie na całym świecie.

Chuck Berry

Jest jednym z pionierów Rock&Rolla.

Był jednocześnie gitarzystą, piosenkarzem i autorem tekstów, był prawdziwym źródłem inspiracji dla innych kultowych artystów, takich jak Elvis „The King” Presley.

Zrewolucjonizował muzykę, łącząc dwa różne style gitarowe, które aż proszą się o wspólne granie, bluesa i country. To dzięki tej odwadze i pewności siebie Berry był w stanie zaimponować publiczności swoją postawą, która sprawiła, że wszyscy zatrzymali się i posłuchali.

Niestety, choć jego teksty i występy spotkały się z pozytywnym odbiorem, sam artysta nie spotkał się z tak pozytywną oceną. Mówiono, że trudno się z nim dogadać... ale to nie powstrzymało jego zespołu. Znak pełnego zaufania do tego, co razem osiągnęli.

Uzyskaj dostęp do przydatnych lekcji gry na gitarze online, wpisując np. „lekcje gry na gitarze Warszawa” w wyszukiwarkę Superprof.

Chuck Berry, znany gitarzysta.
Chuck Berry gra na gitarze na żywo. | źródło: Visualhunt - Missouri Historical Society

I tak narodził się rock – wystarczy posłuchać jego słynnej piosenki „Johnny B. Goode”.

Jest pionierem muzyki, jaką znamy dzisiaj i jako taki, absolutnie zasługuje na swoje miejsce w naszej pierwszej dziesiątce najsławniejszych gitarzystów na świecie.

Carlos Santana

Prekursor muzyki światowej, urodzony w Meksyku, Santana, zainspirował wielu artystów na całym świecie.

Nazywany „The Pope” z latynoskimi wibracjami, jest genialnym gitarzystą, który odkrył magiczną formułę umiejętnie łącząc rock, blues, sambę i instrumenty perkusyjne z innymi stylami gitarowymi.

Carlos Santana, na liście najlepszych gitarzystów.
Szalone rytmy Carlosa Santany! | źródło: Visualhunt - Benny Chandra

Ekspert w tworzeniu dźwięcznych strun gitarowych, jest wykonawcą, który do perfekcji opanował sztukę, zawsze eksperymentując. Rzeczywiście,zamiast grać te same stare piosenki, Santana woli współpracować z innymi artystami, wzbogacić i przemyśleć muzykę.

Jego sukces wynika również z przesłania, które przekazuje poprzez swoje gitarowe piosenki z pojęciami pokoju, współczucia, zrozumienia i radości.

Posłuchaj „Europa” lub „Smooth”, a rozpoznasz jego typową grę liryczną i jego charakterystyczny ciepły i nasycony dźwięk.

Z jego wyjątkowym talentem wydaje się, że każdy chce współpracować z Santaną. Co więcej, kiedy dołącza do innego artysty, wydaje się, że jego surowe i autentyczne brzmienie zawsze przebija się przez światło reflektorów. Nie oznacza to, że jego utwory nie są na swój sposób różne i wyjątkowo świetne! Jest tak wiele niuansów, które znalazł i nadal znajduje w rytmie łacińskim. Mówi się, że nagrodzonego Grammy gitarzystę można utożsamić tylko z jedną nutą - to już osiągnięcie!

Santana włącza do swojej muzyki wszystkie style gry, jego unikalne brzmienie instrumentu jest natychmiast rozpoznawalne.

Muddy Waters

Jego obecność w pierwszej dziesiątce najbardziej znanych gitarzystów na świecie może być zaskoczeniem, ale ten, który nazywa się „The Lord of the Blues”, jest niezrównanym gitarzystą, który spopularyzował technikę bottleneck.

Mussy Waters, najsławniejsi gitarzyści.
Muddy Waters lub król techniki bottleneck. | źródło: Visualhunt - kevin dooley

Jego pełne opanowanie tej metody i jego bluesowa wirtuozeria pozwoliły mu napisać wspaniałe bluesowe tytuły, które są dziś uważane za klasyki, takie jak „Hoochie Coochie Man” czy „Rollin Stone”.

Jest często uważany za jednego z najsławniejszych wirtuozów gitary bluesowej na świecie, obok Williego Dixona, Johnny'ego Lee Hookera czy BB Kinga.

BB King

BB (od Blues Boys) King to mistrz nowoorleańskiego bluesa. To prawdziwa legenda gitarowej historii!

Choć z pewnością mniej techniczny niż Stevie Ray Vaughan, napisał liczne klasyki gatunku („Sweet Little Angel”, „Sweet sixteen”), dopełniając swoje piosenki bogatym głosem pełnym emocji i charakterystycznym vibrato.

B.B. King, znany gitarzysta.
B.B. King: Świetny gitarzysta bluesowy! | źródło: Visualhunt - jack o'diamonds

Dzięki jego niepowtarzalnemu dotykowi, który nadaje gitarze prawdziwą osobowość B.B. King wpłynął na wielkich gitarzystów, takich jak Clapton i Hendrix.

Pracując od jednej nuty, jest w stanie opowiedzieć historię, która dotyka najgłębszych głębi ludzkiej duszy.

Keith Richards

Jeden z czołowych członków słynnego The Rolling Stones wraz z Mickiem Jaggerem, do dziś jest jednym z najbardziej utalentowanych gitarzystów rockowych.

Znany z bycia uwodzicielskim gitarzystą!

Nazywany The Human Riff, jest mniej ceniony za swoją wirtuozerię, niż za swoją ekstremalną prostotę.

Dla niego lepiej jest mieć „2 nuty, które zabijają, a nie wirtuozerię na darmo”. Richards słynął z tego, że wnosił do swoich piosenek mroczne i złowrogie dźwięki, które nadawały im tożsamość.

Keith Richards, najbardziej znani gitarzyści.
Posłuchajmy Rock&Rolla z Keithem. | źródło: Visualhunt - Raph_PH

Jego obsesja na punkcie dźwięku i osobista technika gry (dzięki 5-strunowej gitarze z otwartym strojeniem w G) plasuje go jako jednego z najwybitniejszych gitarzystów rytmicznych wszech czasów. Choć nie jest to koniecznie jeden z technicznych mistrzów, jego gra akordów przekazuje tak wiele emocji, jakby gitara śpiewała nuty.

Napisał i skomponował klasyki rocka, takie jak „Jumpin Jack Flash”, „Satisfaction” i „Paint it black”.

Eddie Van Halen

Dla wielu muzyków istnieje czas przed i po Van Halenie.

Dlaczego? Sposób, w jaki teraz gra się na gitarze, zmienił się z powodu marnej minuty i 42 sekund, czyli czasu potrzebnego na zagranie jego niesławnego „Eruption”.

Eddie Van Halen, najsławniejsi gitarzyści.
Eddie Van Halen na scenie. | źródło: Visualhunt - Walt Disney Television

Jeśli chcesz nauczyć się gry na gitarze elektrycznej, Eddie Van Halen jest wzorem do naśladowania.

Jak to możliwe, że jeden człowiek może grać tak, jakby grupa gitarzystów była na scenie? Podczas gdy jest tylko on, jego dziesięć palców i niesamowity dotyk gryfu instrumentu!

Nazywany „Supermanem”, każdy fan gitary jest zachwycony po usłyszeniu jego muzyki i jego opanowania instrumentu.

Ci gitarzyści, których wymieniliśmy powyżej, są zbyt zaznajomieni z wielkimi korzyściami płynącymi z gry na gitarze.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gitara
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (11 oceny)
Oskar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (9 oceny)
Gabriel
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (4 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Konrad
5
5 (9 oceny)
Konrad
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (10 oceny)
Oskar
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Oskar
5
5 (11 oceny)
Oskar
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
5
5 (6 oceny)
Paweł
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kamil
5
5 (6 oceny)
Kamil
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Gabriel
5
5 (9 oceny)
Gabriel
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Bolesław
5
5 (8 oceny)
Bolesław
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mateusz
5
5 (4 oceny)
Mateusz
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Wyróżnienia dla 100 najlepszych gitarzystów!

Chociaż nie możemy dostarczyć listy tak długiej, jak 100, jako bonus, poszliśmy za sugestiami, aby rozszerzyć naszą prezentację o najsławniejszych gitarzystów na świecie.

Od Roberta Planta i Jeffa Becka do Elvisa: kim są według Ciebie gitarowe legendy?

Czy zgadzasz się z rankingiem 100 najlepszych gitarzystów według Rolling Stone?

Buddy Guy

Ten gitarzysta miał decydujący wpływ na Erica Claptona, Jimiego Hendrixa i Stevie Ray Vaughana.

Buddy Guy, sławny gitarzysta.
Buddy Guy: Od bluesowego rocka do funku: gitarzysta elektryczny! | źródło: Visualhunt - Graffiti Photographic

Był członkiem zespołu Muddy'ego Watersa, który podpisał swoje pierwsze kontrakty z Chess Records.

Jego muzyka emanowała ekstrawaganckim modernizmem, pozostając wiernym muzycznym korzeniom jego rodzinnego Baton Rouge w Luizjanie.

Szczególnie zaimponował fanom swoim grzmiącym funkiem w „Howlin Wolf”, „Killing Floor” i „Wang Dang Doodle”.

Kirk Hammett

Kirk Lee Hammett jest gitarzystą i autorem piosenek w kultowej heavy metalowej grupie Metallica od 1983 roku.

Metallica z najsławniejszym gitarzystą.
Metallica była prekursorską grupą trash metalu. | źródło: Visualhunt - TravelBakerCounty

W 2003 roku Hammett został sklasyfikowany na 11 pozycji w lista 100 największych gitarzystów wszech czasów według Rolling Stone .

W 2009 roku Hammett zajął 15 miejsce w książce Joela McIvera o 100 najwybitniejszych gitarzystach metalowych.

Tom Morello

Thomas Baptiste „Tom” Morello jest piosenkarzem, autorem tekstów i działaczem politycznym. Szczególnie znany jest z grania z grupami Rage Against the Machine i Audioslave.

Morello: król zbierania i stukania!

Morello był także koncertującym muzykiem z Brucem Springsteenem i E Street Band. Był dobrze znany ze swojej akustycznej solówki „The Nightwatchman” i „Street Sweeper Social Club”.

Pionier rap metalu, badał muzyczny potencjał instrumentu, integrując miksowanie i hip hop.

Gary Moore

Robert William Gary Moore urodził się w 1952 roku w Irlandii Północnej. Dorastał w East Belfast i bardzo młodo opuścił dom. Przeprowadził się do Dublina, gdzie poznał swojego osobistego mentora: Petera Greena z Fleetwood Mac. W następnych latach dołączył do zespołu Skid Row, następnie Thin Lizzy w 1974 i Colosseum II, z którym grał do około 1978.

Od 1979 roku Gary prowadził karierę solową, podczas której wydał szereg bardzo udanych albumów, takich jak ulubiony przez fanów „Still Got The Blues” (1990). Był bardzo aktywny aż do przedwczesnej śmierci w lutym 2011 roku.

Trudno wyrazić słowami, jak Gary Moore zmienił muzyczny krajobraz dzięki „Still Got The Blues”. Może powinniśmy pozwolić, by przemówiła muzyka?

„Still Got The Blues” jest jego najpopularniejszym hitem nie tylko dlatego, że jest to piękna piosenka, ale także dlatego, że gitarowe solówki podkreślają jego melodyjny blues (sygnatura Gary'ego Moore'a).

Gary Moore ma potężny styl gry, który powinien studiować każdy gitarzysta, niezależnie od gatunku muzycznego, jaki gra.

Dokładnie tak, jak wyjaśnia @Fabrice:

To idealne połączenie emocji, muzykalności, melodii i umiejętności technicznych, od tego, jak trzyma nuty, po różnorodność dużych i szybkich dźwięków. Rzadko jednak jest to czysty pokaz techniki i szybkości, ponieważ to jego leżąca u podstaw rezerwa mocy jest najbardziej imponująca. Muzyka i melodia zawsze mają pierwszeństwo.”

Slash

Dla was, fanatyków muzyki, Saul Hudson pod pseudonimem Slash jest jednym z najbardziej utalentowanych gitarzystów swojego pokolenia i czołowym członkiem grupy Guns N' Roses. A jeśli jeszcze tego nie wiesz, wkrótce nauczysz się tego na lekcji gry na gitarze!

Kiedy znajdował się w pierwszej dziesiątce najsławniejszych gitarzystów wg magazynu Time w 2009 r.,Rolling Stone umieścił go tylko na 65 miejscu wśród 100 największych mistrzów gitary świata…

Dla nas, zwykłych śmiertelników, jest znany jako muzyk, który towarzyszył Michaelowi Jacksonowi na scenie do piosenek takich jak „Give on to me, „Black or White” i „Beat it”,grając na żywo gitarowe solówki, które mogą obudzić zmarłych.

Niektóre z tych solówek trwały trochę za długo, przynajmniej w oczach Króla Popu! Ok, to lekka przesada, ale jak wszyscy gitarzyści jego pokolenia, odnosi sukcesy po prostu dlatego, że robi to, co kocha.

Uważany przez niektórych za największego gitarzystę wszechczasówSlash jest znany ze swojego stylu, niesamowitej techniki i umiejętności przekazywania swoich emocji publiczności.

Dowodem na jego chwile czystej inspiracji jest masa nagrań z koncertów, które można znaleźć w Internecie oraz wiele nagrań studyjnych, których dokonał.

Zacznij od tych piosenek:

 • Sweet Child.
 • November Rain.
 • You Could Be Mine.
 • November Rain.
 • Estranged.
 • November Rain.
 • Czy już powiedzieliśmy? November Rain?

David Gilmour

Rażąco brakuje go w rankingu najwybitniejszych gitarzystów!

Jak moglibyśmy nie wspomnieć wspaniałego solisty Davida Gilmore'a, który był częścią psychodelicznego zespołu Pink Floyd? Miłośnicy narkotycznych melodii tego brytyjskiego zespołu nie byliby w stanie spierać się z tym.

Oto mały quiz dla jego prawdziwych fanów: czy Gilmour był oryginalnym członkiem grupy? Więc?

Odpowiedź brzmi nie! Pink Floyd powstał w 1965 roku, i musieliśmy czekać do 1968, aż gitarzysta i piosenkarz dołączą do Rogera Watersa, Richarda White'a, Nicka Masona i Rogera Syda Barretta! Prawdziwy atut dla grupy, jak to było po trafieniu 14 miejsca wśród najsławniejszych gitarzystów wszech czasów (według Rolling Stone w 2011 r.), że Floyd wzniósł się na nowe wyżyny.

W rzeczywistości wyprodukowali trzeci najlepiej sprzedający się album wszechczasów (wielu uważa go nawet za najlepszy album w historii): The Dark Side of the moon(1973), który utrzymywał się na liście Billboard 200 przez 17 lat i 6 miesięcy. To ważne nagranie w historii rocka i rocka alternatywnego zawierało takie melodie jak słynny „Money"!

Oto niektóre z innych głównych wkładów Gilmoura:

 • Another brick in the wall (1979)
 • Wish you were here (1975)
 • Comfortably numb (1979)
 • Hey you (1979)

Gilmour jest znany z wielu wkładów. A wspaniałe klasyki rocka, o których wspomnieliśmy powyżej, to nie wszystko.

Jest także wspaniałym piosenkarzem i genialnym solistą, którego muzyka trafia prosto do serca (na przykład solówki „Hey You, Wish you were here” i „Comfortably Numb”) z tak doskonałymi nutami, które nigdy wcześniej nie wychodziły z Fendera.

Mówiąc o Fenderach, David Jon Gilmour był również uważany za jednego z najlepszych gitarzystów Fendera w historii, obok innych legend, takich jak Hendrix i Clapton.

Steve Lukather

Nawet ci mniej świadomi z fanów instrumentu z pewnością pamiętają potężny i ciężki riff Steve'a Lukathera z piosenki „Hold the line." Zgadza się? Mam taką nadzieję!

Ponieważ tak, Steve Lukather to nie tylko gitarzysta grupy Toto, popularna grupa radio FM z lat 80 XX wieku. Styl grupy był często wyśmiewany i określany jako „Rock FM”, ponieważ był postrzegany jako bardziej „popowy” niż „rockowy”...

Mimo to Lukather jest jednym z najbardziej znanych współczesnych gitarzystów! Choć dyskutuje się o tym w bardziej hardcorowym środowisku gitarowym... W 2016 roku gitarzysta grupy zadeklarował we francuskiej gazecie Sud Ouest, przed koncertem w Bordeaux: „Cały świat patrzy na nas z góry, ale do diabła, sprzedaliśmy 40 milionów płyt w trudny sposób, człowieku!”

Nawet jeśli łatka Toto (która nadal koncertuje na scenach całego świata) przylgnęła do niego (co mu nie przeszkadza), wszyscy wiedzą, że Lukather jest prawdziwym wirtuozem, którego talenty można było podziwiać na Grammy Awards, a także na występach w legendarnych piosenkach, takich jak kultowy „Thriller” Michaela Jacksona!

W tym kontekście Król Popu nie jest jedynym, który go wezwał, ponieważ Clapton, McCartney, Joe Cocker, Elton John, a nawet George Benson powitali go w studiu, aby nagrywać na swoich albumach!

Prawdziwy wirtuoz, Steve Lukather potrafi poruszać się między heavy metalem a jazzem, dodając kilka nut bluesa i hard rocka. Wszechstronność, która pozwoliła mu na fantastyczną karierę solową, poza Toto.

Najlepsi gitarzyści bluesowi na świecie

Joe Bonamassa

W przeciwieństwie do niektórych gitarzystów z tej zdecydowanie bardzo konkurencyjnej kategorii, Joe Bonamassa jest zarówno gitarzystą, jak i wokalistą.

Urodzony w Utica w Nowym Jorku w 1977 roku Bonamassa jest czystym bluesmanem. Powątpiewający muszą tylko posłuchać dźwięków jego grupy Black Country Communion, aby uzyskać obraz.

Rzadki instynkt rozwinął się od czwartego roku życia i był doskonalony poprzez wysokiej jakości trening muzyczny, w szczególności oparty na dźwiękach BB Kinga. Nawet BB King oddał hołd talentom Joe! I nie ma co kwestionować mistrza...

Dziś Bonamassa jest odniesieniem dla amerykańskiego blues rocka. Choć szorstki, a czasem rustykalny, jego styl jest zawsze melodyjny i mocny. Gitarzyści na całym świecie szczególnie doceniają jego niesamowitą technikę, która jest zarówno szybka, jak i pozornie nieograniczona.

Ale żeby docenić talent Bonamassy (i rockowy głos), polecamy obejrzenie na żywo wersji „Just get pay”! Zaufaj nam, nie pożałujesz!

Jeff Beck

Jeff Beck to pełen zestaw. Nie tylko jest uznanym gitarzystą technicznym, który potrafi grać z wokalistą, a nie obok niego, ale także wyróżnia się jako wszechstronny, miły facet.

Ma w sobie coś, co sprawia, że zatrzymujesz się i słuchasz, ale nie jest nachalny. Jego brzmienie jest bardzo melodyjne, dlatego jego ton został tak idealnie dopasowany do potrzeb wokalu, a mimo to w każdym utworze trzyma fason. Jasny, pewny siebie i konkretny, jest poważnym gitarzystą i nie ma zamiaru się zatrzymywać! Często mówi się, że w swojej muzyce zawiera humor, co jest dość sprytną cechą.

John Mayer

Krytykowany po swoich pierwszych koncertach w telewizji w 2001 roku, John Mayer był postrzegany przez wielu jako jeden z tych artystów-kompozytorów, którzy tworzą muzykę dla zakochanych nastolatków.

Chociaż jego pierwszy album został szybko zapomniany, bezwarunkowa miłość do bluesa Mayera pomogła jego karierze przybrać zupełnie inny obrót...

John Mayer, wielki gitarzysta.
Zainspirowany swoim idolem Stevie Rayem Vaughanem, John Mayer zdobył nagrodę Grammy w 2003 roku w kategorii najlepszego męskiego występu popowego, zanim zwrócił się w stronę bluesa. | źródło: Visualhunt - Azimo

Warto zauważyć, że pojawił się na festiwalu gitarowym Crossroads Erica Claptona w 2004 roku, kiedy to zaprezentował swoją piosenkę „City Love” z niesamowitym bluesowym solo inspirowanym „Machine Gun” Jimiego Hendrixa.

Jego muzyka łączy technikę i emocje – kciukiem dotyka najniższej struny, aby ozdobić nutę – dzięki czemu plasuje się wśród największych muzyków bluesowych. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać jego talent, powinniście sprawdzić album „Try” z basistą Pino Palladino i perkusistą Stevem Jordanem. Chwyć za słuchawki!

Jack White

Mimo że często uważany jest za purystę vintage bluesa, Jack White nie jest kimś, kto popisuje się technicznymi efektami. W rzeczywistości możesz być zszokowany, widząc go w tej kategorii. Ale w dużej mierze dzięki talentowi gitarzysty jego grupa, The White Stripes, wyrobiła sobie sławę w blues rocku.

Zarówno pianista, jak i perkusista, Jack White jest niezrównanym muzykiem.

O tak, The White Stripes to grupa bluesowa. Nagrywając covery utworów „Stop Breaking Down” Roberta Johnsona czy nawet „St. James Infirmary Blues” ze swoją gitarą klasyczną na swoim pierwszym albumie, jego słuchacze mogą wrócić do historii muzyki bluesowej.

Najlepsi gitarzyści „muzyki świata”

Bombino du Niger

Naznaczony konfliktami w rodzinnym Agadez w Nigrze, licznymi podróżami na wygnanie i kulturą Tuaregów,Bambino du Niger to absolutnie wyjątkowy gitarzysta na scenie muzycznej.

Choć niektórzy mogą zaliczyć go do gatunku „World Music”, świętość gitary Bambino du Niger uniemożliwia mu wejście do jakiejkolwiek muzycznej kategorii.

Zmuszony do ucieczki w 1990 roku w dzieciństwie, ten Tuareg, artysta-gitarzysta, zaznał prześladowań i ucisku rządowego. Obejmowało to zakaz używania instrumentu strunowego, który zaczął być uważany za symbol oporu dla kultury Tuaregów.

Pomimo utraty niektórych członków swojej grupy (którzy zostali zabici), Bombino du Niger nadal promuje jedność i wspólnotę społeczną na koncertach i festiwalach.

Jego muzyka, czerpiąca z tradycyjnych instrumentów Tuaregów i mistrzostwa gry na gitarze, oscyluje między smutkiem a radością.

Paco de Lucia

Paco de Lucia, gitarzysta światowej sławy.
Paco de Lucía zrewolucjonizował grę na gitarze i flamenco! | źródło: Visualhunt - der_makabere (Cornel Putan)

Z zamkniętymi oczami i machając głową, z rękami obracającymi się na strunach instrumentu z rzadką zręcznością, której pianiści byliby zazdrośni, wibrując przy melodiach, które przenoszą cię w inne miejsce... To nikt inny jak Francisco Gustavo Sánchez Gomez aka Paco de Lucia.

Jednogłośnie uznawany za jednego z największych od czasu wydania swojego pierwszego studyjnego albumu, gitarzysta andaluzyjski pozostawił swój muzyczny ślad w historii flamenco.

Choć zdobywał nagrody od 14 roku życia, muzyka Paco de Lucía z czasem stawała się coraz doskonalsza. Ten gitarzysta z południa Hiszpanii przyczynił się do unowocześnienia tradycyjnego flamenco, nigdy nie odchodząc od jego szlachetnych nut.

Pod wpływem Stanów Zjednoczonych, gdzie często grał podczas swojej muzycznej kariery, muzyka Lucíi jest wzbogacona wpływami jazzu i różnorodnych nurtów muzycznych, co widać w utworach takich jak „Entre Dos Aguas” i „Rio Ancho.

Nietypowa trajektoria tego andaluzyjskiego gitarzysty wynika również z jego muzycznego wychowania, zapoczątkowanego przez ojca, który nauczył go grać na 6-strunowym instrumencie u boku swoich braci Ramóna de Algeciras i śpiewaka flamenco Pepe de Lucía.

Chociaż możesz dowiedzieć się więcej o jego życiu, oglądając film dokumentalny, który ukazał się tuż po jego śmierci w 2014 roku, to dzięki jego muzyce najlepiej można dostrzec (lub usłyszeć) jego geniusz na gitarze flamenco.

Dziś ten wirtuoz flamenco należy do odwiecznych legend. I nie mówimy tego tylko dlatego, że po ogłoszeniu oficjalnej żałoby przez burmistrza jego rodzinnego miasta, Google przedstawił ikonę jako „Doodle”.

Techniki do opanowania, aby zostać świetnym gitarzystą

Przyciąga kobiety, uspokaja nerwy i jednoczy ludzkość, co czyni gitarę doskonałym instrumentem muzycznym. Możesz brzdąkać, pieścić, szarpać, a nawet uderzać w jej pudło, aby wytworzyć dźwięki, które przyprwią ludzi o uśmiech, płacz i zainspirują do tańca.

 • Czy talent do grania na gitarze jest czymś wrodzonym?
 • Czy musisz mieć pewien stan umysłu, aby nauczyć się gry na gitarze?
 • Gdzie należy zajrzeć, aby rozpocząć naukę gry na gitarze?

Więc wyjmij instrument z futerału, nastrój gitarę i podłącz wzmacniacz: odkryjemy kilka technik, które poprawią występy gitarowe.

Gitara jest europejską wersją podobnych instrumentów, takich jak buzuki, lutnia i ukulele.

Solfeż

Solfeż może być tylko pierwszym wyzwaniem, które uniemożliwiło tak wielu melomanom swobodne rozpoczęcie nauki gry na gitarze akustycznej.

Oczywiście lepiej dobrze rozumieć solfeż, jeśli chce się rozpocząć karierę gitarzysty, ale nie jest to niezbędne.

Dla każdego początkującego gitarzysty ważne jest, aby najpierw nauczyć się czytać tabelę akordów. W związku z tym będziesz wiedział, gdzie położyć palce na strunach, aby grać na akordach gitarowych.

Gitara

Znalezienie gitary akustycznej to kolejny ważny krok w kierunku opanowania gry na gitarze!

Wybór między gitarą ludową, klasyczną lub manouche ze strunami ze stali lub nylonu jest trudnym wyborem, gdy jest się jeszcze początkującym muzykiem!

Może się wydawać, że znalezienie gitary akustycznej jest trochę jak poszukiwanie Świętego Graala, więc lepiej zastanów się, zanim dokonasz zakupu. Tak jak współmałżonek, z którym będziesz musiał mieszkać pod jednym dachem, spędzisz z gitarą wiele długich godzin.

Z tego powodu konieczne jest, aby wybrać gitarę, która jest odpowiednia, ze strunami i drewnem, które wytwarzają dźwięki.

Kultura muzyczna

Czasami zapominamy, że ważne jest, aby mieć dobre wyczucie historii muzyki i kultury, chociaż to podstawa gry na każdym instrumencie!

Pogłębianie wiedzy muzycznej poprzez słuchanie solówek wielkich gitarzystów, wytrenuje ucho i poprawi wyczucie rytmu, aby zjednać sobie każdą publiczność.

Graj na gitarze i śpiewaj

Uwielbiamy słuchać śpiewających pianistów, takich jak Stevie Wonder, Ray Charles i Nina Simone. To samo dotyczy artystów noszących podwójną etykietę wokalisty i gitarzysty, takich jak Prince czy Mark Knopfler. Ale to rzadki talent!

Śpiewanie wymaga dodatkowej inwestycji o dużej intensywności. Uniemożliwia zatopienie myśli w instrumencie; kiedy śpiewasz, to kwestia podniesienia głowy i bycia twarzą w twarz z publicznością, wyrywając się z muzycznej bańki.

Aby zostać dobrym gitarzystą, musisz ćwiczyć, a lekcje gry na gitarze pomogą szybko się rozwinąć. Twoje ręce powinny być na strunach tak, jak cukiernik bez przerwy zajmuje się ciastem lub jak atleta wpatruje się w piłkę. A jeśli chcesz zostać naprawdę dobrym gitarzystą, musisz nauczyć się podnosić głowę, patrzeć na publiczność i dzielić się emocjami.

Twoja koncentracja musi być od razu skupiona na notatkach i przekazywaniu swoich uczuć opinii publicznej.

Przegląd naszych 10 najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów

Teraz czas na podsumowanie naszej własnej listy 10 największych mistrzów gitary z całego świata oraz gatunku, z którym są najbardziej kojarzeni.

NazwiskoGatunek muzyczny
1. Jimi HendrixRock and Blues
2. Eric ClaptonRock and Blues
3. Jimmy PageRock
4. Robert JohnsonRock and Blues
5. Chuck BerryRock 'n' Roll
6. SantanaRock, Blues and Samba
7. Muddy WatersBlues
8. B. B. KingBlues
9. Keith RichardsRock
10. Eddie Van HalenRock
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.