Jeśli właśnie wybierasz uniwersytet i wydział, który oferuje kierunki fizyczne lub już studiujesz fizykę na uczelni i rozmyślasz nad kolejnymi krokami po ukończeniu edukacji, to naturalne, że spędzisz trochę czasu na zastanowieniu się nad rodzajem zatrudnienia, którego możesz się spodziewać po uzyskaniu stopnia naukowego z fizyki.

Istnieje wiele wspaniałych umiejętności, których można się nauczyć w trakcie zajęć na studiach z fizyki, które są cenione przez wielu pracodawców:

 • Biegłość matematyczna,
 • Zdolność pisania raportów,
 • Kompetencje badawcze.

W rezultacie, wybór konkretnej ścieżki kariery po ukończeniu kształcenia akademickiego może wydawać się przytłaczający. W tym artykule opisano najpopularniejsze zawody, w których królują absolwenci studiów fizycznych, oraz sposoby zwiększenia swoich szans na zdobycie wymarzonego stanowiska.

Pusty pokój konferencyjny.
Niektórzy absolwenci po ukończeniu kierunków fizycznych wybierają pracę w biznesie i finansach. | źródło: Unsplash - Shaun He
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (14 oceny)
Stanisław
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Mikołaj
5
5 (5 oceny)
Mikołaj
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (5 oceny)
Kasia
zł90
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Patryk
5
5 (7 oceny)
Patryk
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (4 oceny)
Leszek
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

10 Typowych Zawodów dla Fizyka

W przypadkowej kolejności poniżej znajduje się 10 zawodów, którymi może zainteresować się student wydziału fizyki, po uzyskaniu stopnia naukowego.

1. Nanotechnolog

Inżynier zajmujący się nanotechnologią będzie poszukiwał przełomów i postępów technologicznych, które mogą wpływać na zdrowie, naukę, technologię i środowisko na poziomie molekularnym. Częścią jego pracy jest wykonywanie testów, w celu wykrycia negatywnych zanieczyszczeń, tworzenie substancji lub suplementów, które mogą wzbogacać żywność i leki, a także badanie DNA.

2. Fizyk

Fizyk, jak sama nazwa wskazuje, jest naukowcem zajmującym się fizyką, a więc specjalizującym się w interakcjach materii i energii oraz analizowaniu skal czasowych, na przykład we wszechświecie fizycznym.

3. Astronom

Astronomia wykorzystuje swoją wiedzę z matematyki i fizyki do badania zjawisk i ciał niebieskich oraz wyjaśniania ich pochodzenie i ewolucję. Astronom zwykle specjalizuje się w planetach, gwiazdach, księżycach, kometach i galaktykach.

4. Geofizyk

W tej dziedzinie pracownicy zajmują się naukami przyrodniczymi i stosują badawcze metody ilościowe do analizy fizycznych właściwości Ziemi i jej otoczenia.

5. Badacz Naukowy

Specjaliści pracują z danymi wynikającymi z testów i analiz laboratoryjnych, które mogą obejmować laboratoria rządowe, środowiskowe lub specjalistyczne na uniwersytetach.

6. Meteorolog

Naukowcy ci specjalizują się w meteorologii, a meteorolodzy operacyjni wykorzystują swoją wiedzę ekspercką i modele matematyczne poznane do przewidywania prognoz pogody.

7. Inżynier Dźwięku

Reżyser dźwięku jest odpowiedzialny za montaż urządzeń technicznych i manipulowanie dźwiękiem poprzez jego wzmocnienie, ulepszenie lub miksowanie. Inżynierowie dźwięku pracują w wielu różnych kontekstach, od zarządzania dźwiękiem podczas wydarzeń muzycznych na żywo po zarządzanie akustyką podczas sesji nagraniowych w studiu.

8. Metalurg

Jako metalurg będziesz pracować nad wydobyciem i obróbką metali i materiałów stopowych. Twoja praca będzie polegała na zbadaniu, jakie właściwości mają metale, takie jak żelazo, aluminium, stal, miedź i nikiel oraz przypisaniu im zastosowań zgodnie z ich charakterystyką.

9. Autor Techniczny

Myślisz, że praca z dziedziną fizyczną oznacza noszenie fartucha laboratoryjnego i całodzienne zajęcia praktyczne? Niekoniecznie! Jeśli masz talent do pisania i posiadasz sporą wiedzę z zakresu określonej dziedziny fizyki, którą chętnie się podzielisz, masz wszelkie szanse, aby zostać wykwalifikowanym pisarzem technicznym, który zarabia na życie publikując treści techniczne.

10. Nauczyciel Fizyki

Wreszcie jednym z bardziej pomijanych zawodów, jaki może wybrać absolwent fizyki z tytułem licencjata nauk ścisłych, jest nauczyciel fizyki: przodownik i orędownik nauki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, na każdym stopniu ich edukacji.

Obecnie w Polsce brakuje nauczycieli niektórych dyscyplin, w tym fizyki i matematyki. W rezultacie rząd chce zachęcić absolwentów fizyki do obejmowania stanowisk w edukacji, oferując podwyżki płac, aby pomóc zwiększyć liczbę nauczycieli w salach szkolnych i uniwersyteckich.

Jeśli zawsze myślałeś, że nauczanie może być dla ciebie, to teraz jest świetny czas, aby rozważyć pedagogikę jako karierę zawodową po ukończeniu studiów podyplomowych lub innej formy edukacji akademickiej z zakresu fizyki na uniwersytecie.

Czy Muszę Wykonywać Zawód Związany z Fizyką, Jeśli Posiadam Dyplom z Fizyki?

Krótka odpowiedź brzmi: nie! Na szczęście posiadanie dyplomu z fizyki nie oznacza, że ​​jesteś ograniczony do podjęcia pracy, która jest bezpośrednio związana z twoim dyplomem, chociaż oczywiście możesz również ubiegać się o taką pracę, jeśli chcesz.

Istnieje wiele różnych branż, które są atrakcyjne dla absolwentów fizyki, między innymi:

 • Biznes i finanse,
 • Badania rządowe,
 • Branża naftowa i gazowa,
 • Nauka i inżynieria,
 • Technologia.

Jednak twoje możliwości nie są ograniczone jedynie do wymienionych dziedzin. Możesz również ubiegać się o stanowiska, które nie są bezpośrednio związane z fizyką, w tym stanowiska takie jak konsultant ds. zarządzania, rzecznik patentowy, księgowy lub analityk inwestycyjny.

Podobnie zawody, które kładą nacisk na wysokorozwinięte kompetencje matematyczne, mogą być dobrymi opcjami dla absolwentów fizyki.

Jak Zwiększyć Swoje Szanse na Zatrudnienie, Poszukując Pracy dla Absolwenta Fizyki?

Nie jest tajemnicą, że chcąc zdobyć wymarzoną pracę, warto włożyć wysiłek w wyróżnienie się z tłumu.

Podczas gdy absolwenci fizyki na ogół posiadają wiele umiejętności, które przemawiają do pracodawców, nie oznacza to, że nie ma innych sposobów, aby twoje CV górowało nad konkurencją.

Jakie Umiejętności Cenią Pracodawcy?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, jeśli chodzi o cechy, jakich poszukuje każdy pracodawca u kandydatów do pracy, ale z reguły pracodawcy mogą cenić niektóre z interdyscyplinarnych kompetencji, które absolwent fizyki nabył w trakcie studiów, w tym:

 • Zdolności komunikacyjne,
 • Analiza danych i umiejętności badawcze,
 • Umiejętność rozwiązywania problemów,
 • Kompetencje IT, w tym potencjalnie znajomość programowania.

Aby posłużyć się przykładem, jeśli ubiegasz się o stanowisko analityka inwestycyjnego, pracodawca byłby bardzo zainteresowany solidnością twoich umiejętności matematycznych i przetwarzania danych, ponieważ jest wysoce prawdopodobne, że część twoich zadań będzie wymagała pracy nad modelami danych.

Jesteś zainteresowany rozpoczęciem nauki fizyki?. Na stronie Superprof po wpisaniu przykładowej frazy "kursy fizyka" w kilka chwil znajdziesz odpowiedniego dla siebie nauczyciela w swoim mieście.

Co Jeszcze Mogę Zrobić, aby Udoskonalić Swoje CV?

Jednym z najlepszych sposobów wywarcia pozytywnego wrażenia na potencjalnym pracodawcy podczas przyszłego ubiegania się o stanowisko jest wykazanie, że posiadasz odpowiednie doświadczenie zawodowe. To pokazuje, że masz pewien wgląd w to, co będzie się wiązać z tą pracą i masz doświadczenie w pracy na stanowisku, którego inni kandydaci mogą nie mieć. Strona techniczna i praktyczna wykonywanego zawodu jest bardzo istotna.

Rodzaj stażu lub praktyk, o które powinieneś się ubiegać, będzie zależał od rodzaju pracy, której planujesz szukać w przyszłości. Na przykład, jeśli naprawdę chciałbyś związać swoją przyszłość z fizyką lub naukami ścisłymi, zdobycie doświadczenia zawodowego jako asystent laboratoryjny może okazać się bardzo wartościowe.

Możesz również znajdować się w sytuacji, w której twój kierunek lub specjalność obejmuje staż w przemyśle lub możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego. W takim przypadku pamiętaj, aby maksymalnie wykorzystać swój czas na stażu, ponieważ może to naprawdę zwiększyć twoje szanse na znalezienie pracy, której pragniesz.

Jeśli twój kierunek nie oferuje stażu lub programu praktyk przemysłowych, nie martw się. Istnieje wiele organizacji posiadających oferty praktyk i stażów, o które można się ubiegać. Ogólnie rzecz biorąc, na takie staże przyjmowani są kandydaci znajdujący się na różnych etapach studiów.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w znalezieniu odpowiednich możliwości odbycia stażu, rozważ rozmowę z doradcą zawodowym w swojej szkole lub na uniwersytecie w celu uzyskania dalszych wskazówek na temat przygotowań, które możesz podjąć, aby przygotować najlepszą wersję swojego CV dla potencjalnych pracodawców.

Szczęśliwy mężczyzna w czerwonym swetrze, na tle niebieskiej ściany.
Twoja wymarzona praca może być o krok bliżej, jeśli w trakcie kształcenia wybierzesz wydział fizyki. | źródło: Unsplash - bruce mars

Uzyskanie Stopnia Naukowego z Fizyki To Tylko Pierwszy Krok do Wymarzonej Kariery

Spędzenie trzech lat w roli studenta na uniwersytecie, aby uzyskać stopień naukowy z fizyki, może nieść wiele korzyści, jeśli chodzi o ubieganie się o pracę dla absolwentów, ponieważ wielu pracodawców doceni umiejętności matematyczne i analityczne, które możesz wnieść na stanowisko.

Aby jednak zdobyć wymarzoną pracę, musisz również upewnić się, że twoje wykształcenie odpowiada wymaganiom na tym stanowisku. Niektóre stanowiska będą oferowane studentom studiów licencjackich o kreślonym kierunku i specjalności. Zdobycie tytuły magistra w bardziej zaawansowanej dziedzinie jest również dobrym pomysłem, ponieważ wyróżnisz się wśród absolwentów z mniejszą liczbą dyplomów. Ta sama sytuacja obejmuje studia podyplomowe.

Biorąc pod uwagę, że w twoim interesie leży uzyskanie jak najlepszego dyplomu po opuszczeniu uniwersytetu, jeśli narobisz sobie zaległości w materiale akademickim lub po prostu chcesz zapewnić sobie największe szanse na ukończenie studiów na najwyższym możliwym poziomie, rozważ zatrudnienie nauczyciela fizyki i matematyki, który pomoże ci przyspieszyć tempo pracy w dowolnych obszarach programu nauczania fizyki. Będziesz żałował, że nie pomyślałeś o tym wcześniej!

Superprof ma do wyboru wielu nauczycieli fizyki. Niektórzy z nich są wysoko wykwalifikowanymi fizykami, którzy zaoferują korepetycje z fizyki online lub osobiście, dostosowane do różnych budżetów i obejmujące szeroki wachlarz informacji i treści na poziomie szkół wyższych. Prowadzimy również blogi opisujące, gdzie szukać korepetytora z fizyki i matematyki oraz ile powinny kosztować korepetycje z fizyki.

W przypadku kiedy stawiasz pierwsze kroki w opanowaniu tej dziedziny, nauka fizyki od podstaw z prywatnym nauczycielem, wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Znajdź idealnego nauczyciela razem Superprof i rozpocznij swoją przygodę z fizyką już dziś!

Jeśli zainteresowała Cię chociaż jedna z informacji w tym artykule, zajrzyj na naszego bloga, który wyjaśni dlaczego warto uczyć się fizyki!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.