Chociaż nauki ścisłe, takie jak biologia, chemia i fizyka w szkole często uznawane są za wyjątkowo trudne i wymagające przedmioty, prawda jest taka, że ​​są to jedne z najbardziej satysfakcjonujących dziedzin, jakie można studiować.

Na przykład fizyka pomoże dowiedzieć się więcej o tym, jak działa otaczający nas świat, a także poznać zasady praw i zjawisk rządzących całym wszechświatem.

Co więcej, fizyka jest obecnie bardzo popularnym kierunkiem studiów, szczególnie w niektórych sektorach, takich jak nauczanie, gdzie brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, aby uczyć nowe pokolenie uczniów.

Jeśli więc zastanawiasz się, jaki kierunek wybrać na uniwersytecie i interesujesz się fizyką, zdecydowanie warto zbadać korzyści płynące ze studiowania fizyki w szkole wyższej.

Na uniwersytetach dostępnych jest wiele różnych kierunków i specjalności związanych z fizyką, między innymi:

 • Fizyka stosowana,
 • Astrofizyka,
 • Fizyka teoretyczna.

Fizykę można studiować jako pojedynczy przedmiot lub w połączeniu z innym przedmiotem, takim jak matematyka.

Równie ważne jest, aby dowiedzieć się, na którym uniwersytecie najlepiej będzie studiować fizykę. Warto przyjrzeć się różnym instytucjom, od Uniwersytetu Warszawskiego i Jagiellońskiego po Politechniki w całym kraju. Jeśli masz taką możliwość, weź udział w dniach otwartych interesujących cię uczelni i nawiąż kontakt z obecnymi studentami, aby dowiedzieć się więcej o programie nauczania i wykładach, na które uczęszczają.

Powinieneś także być w stanie dowiedzieć się więcej o konkretnym kierunku fizyki na wydziale fizycznym tego uniwersytetu, który powinien mieć własną stronę internetową zawierająca informacje na temat oferowanych kierunków i specjalności.

Jeśli nadal nie masz pewności, czy fizyka jest dla ciebie odpowiednim przedmiotem lub nie masz pewności, czy twoja znajomość fizyki wystarczy, aby dobrze radzić sobie na studiach, w tym artykule omówiono niektóre korzyści płynące ze studiowania fizyki na uniwersytecie, a także podano kilka sugestii, jak poprawić swoje wyniki w nauce z tego przedmiotu.

Człowiek w nocy na tle rozgwieżdżonego nieba.
Dowiedz się więcej o wszechświecie i jego działaniu studiując fizykę. | źródło: Unsplash - Greg Rakozy
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Fizyka
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (6 oceny)
Stanisław
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
5
5 (2 oceny)
Krzysiek
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Filip
5
5 (1 oceny)
Filip
zł29
/h
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (2 oceny)
Leszek
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Stanisław
5
5 (6 oceny)
Stanisław
zł100
/h
1-sza lekcja za darmo!
Szymon
5
5 (10 oceny)
Szymon
zł70
/h
1-sza lekcja za darmo!
Łukasz
5
5 (3 oceny)
Łukasz
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
1-sza lekcja za darmo!
Krzysiek
5
5 (2 oceny)
Krzysiek
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Filip
5
5 (1 oceny)
Filip
zł29
/h
1-sza lekcja za darmo!
Leszek
5
5 (2 oceny)
Leszek
zł60
/h
1-sza lekcje za darmo>

10 Powodów, dla Których Warto Studiować Fizykę

Jeśli szukasz dodatkowej motywacji do studiowania nauk ścisłych, nie szukaj dalej. Niezależnie od tego, czy myślisz o rozwiązywaniu zadań fizycznych w trakcie matury na poziomie rozszerzonym, czy też zastanawiasz się, czy fizyka byłaby dobrym przedmiotem do studiowania na uniwersytecie, studiowanie zjawisk fizycznych może przynieść wiele korzyści.

Oto kilka zalet wynikających z wyboru kierunku fizycznego na studiach:

 • Pomoże ci lepiej zrozumieć otaczający cię świat i jego działanie. Jeśli chcesz uzyskać odpowiedzi na niektóre z fundamentalnych pytań dotyczących ogólnego funkcjonowania świata i wszechświata, to fizyka jest odpowiednią dziedziną dla ciebie.

Powinieneś poznać wiele różnych dziedzin związanych z fizyką, od elektryczności i magnetyzmu po prawa Newtona, ogólną teorię względności Einsteina, fizykę cząstek elementarnych, termodynamikę, czarne dziury, grawitację, fizykę współczesną i wiele więcej.

 • Poprawi twoje perspektywy zawodowe. Absolwenci fizyki są często uważani za doskonałych kandydatów do zatrudnienia na przeróżne stanowiska i mogą podejmować działania w różnych dziedzinach, od nauczania po nanotechnologię.
 • Zapewni dynamizm nauki. Fizyka nie jest statycznym tematem - cały czas pojawiają się nowe teorie i pomysły. Jeśli chcesz studiować przedmiot, który się nie zestarzeje, z pewnością warto wziąć pod uwagę fizykę.

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej powodów, dla których warto studiować fizykę, przeczytaj nasz artykuł 10 najważniejszych powodów do nauki fizyki.

Laptop i notes na biurku.
Jeśli potrzebujesz pomocy w nauce wzorów fizycznych, odpowiedzią może być prywatny nauczyciel fizyki. | źródło: Van Tay Media

Jak Znaleźć Korepetytora z Fizyki i Matematyki

Jeśli uważasz, że dyplom kierunku fizycznego jest dla ciebie odpowiednim wyborem, warto zastanowić się w jaki sposób zapewnić sobie sukces akademicki.

Jeśli nadal przygotowujesz się do matury z nauk ścisłych, odpowiedni wkład pracy w uzyskanie wysokiej oceny zaowocuje, kiedy przyjdzie do studiowania fizyki na uniwersytecie.

Jeśli posiadasz wrodzony talent do nauki przedmiotów przyrodniczych, takich jak fizyka, biologia i chemia, uzyskanie dobrych ocen może nie stanowić większego problemu.

Jeśli jednak czasami zmagasz się z konkretnymi tematami, takimi jak dualizm korpuskularno-falowy, rachunek różniczkowy lub algebra, bądź generalnie średnio sobie radzisz z nadążaniem za programem nauczania, to ucieszy cię wiadomość, że istnieje kilka skutecznych sposobów na poprawę wyników w szkole.

Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, jak dużą konkurencję napotkasz ubiegając się o miejsce na niektórych uniwersytetach, prawdopodobnie w interesie każdego ucznia leży osiągniecie dobrych rezultatów na wszystkich istotnych przedmiotach na poziomie maturalnym.

Jeśli szukasz efektywnych metod na radzenie sobie z przedmiotami szkolnymi, warto zbadać różne sposoby podjęcia dodatkowej nauki, na przykład:

 • Spędzanie więcej czasu wieczorami na przeglądaniu notatek z lekcji i prac domowych,
 • Poproszenie nauczyciela o pomoc po zajęciach, jeśli nie rozumiesz zagadnień poruszonych podczas lekcji, na przykład: konkretny eksperyment, równania ruchu, teoria względności, pola elektromagnetyczne lub reakcje jądrowe,
 • Zakup dodatkowego podręcznika lub książki, które pomogą ci przygotować się do nadchodzących egzaminów.

Oczywiście innym sposobem na poprawienie swoich ocen z przedmiotów ścisłych jest zatrudnienie nauczyciela fizyki. Korepetytor może być bardzo pomocny, niezależnie od tego, czy zatrudniasz go tylko po to, aby pomógł ci przez cały okres egzaminacyjny, czy też korzystasz z jego pomocy przez cały rok akademicki.

Dzieje się tak, ponieważ korepetytor może dostarczyć ci dodatkowej motywacji, aby odnieść sukces w edukacji, może nauczyć cię aspektów programu nauczania, z którymi masz trudności oraz zaznajomić cię z różnymi technikami egzaminacyjnymi, które pomogą ci przygotować się do wielkiego dnia.

Co więcej, jeśli jesteś zainteresowany zatrudnieniem korepetytora, warto również rozważyć, czy nie lepiej byłoby zatrudnić nauczyciela fizyki i matematyki do pomocy.

Ponieważ fizyka i matematyka są bardzo ściśle ze sobą powiązane jako przedmioty, a fizyka wymaga wysokiego poziomu umiejętności matematycznych, aby dobrze sobie radzić z rozwiązywaniem równań, czasami po prostu poprawienie umiejętności matematycznych może być skuteczną metodą na poprawienie ocen z fizyki.

Jeśli chodzi o znalezienie korepetytora nauk ścisłych, jest wiele różnych miejsc, od których można zacząć.

Na przykład, zapytaj swojego nauczyciela, czy mógłby polecić innych korepetytorów lub czy sami mogliby udzielić ci korepetycji prywatnych.

Zapytaj też znajomych studiujących fizykę i matematykę, czy korzystają z usług korepetytora, a jeśli tak, czy poleciliby ci swojego obecnego nauczyciela.

Jeśli wolisz, aby wyszukiwanie korepetytora było stosunkowo łatwe i szybkie, skorzystaj z platform internetowych związanych z korepetycjami, takich jak Superprof, aby znaleźć następnego korepetytora z fizyki.

Podając swój kod pocztowy i przedmiot, którego chcesz się uczyć oraz przykładowej frazy np. "kurs maturalny fizyka online" zostaniesz dopasowany do korepetytorów w twojej okolicy, a także do tych, którzy mogą uczyć online, jeśli wolisz lekcje zdalne.

Człowiek trzymający portfel i wyjmujący pieniądze.
Jeśli chcesz zatrudnić korepetytora, który pomoże ci w zajęciach z fizyki, dobrze jest wcześniej wyznaczyć budżet. | źródło: Unsplash - Allef Vinicius

Ile Kosztują Korepetycje z Fizyki i Matematyki?

Czasami może się wydawać, że połowa sukcesu w znalezieniu dobrego nauczyciela nauk ścisłych polega przede wszystkim na znalezieniu kogoś, kto mieszka w okolicy (lub udzieli lekcji zdalnie) i posiada doświadczenie odpowiednie dla twoich potrzeb.

Jednak innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o znalezienie kompatybilnego korepetytora nauk ścisłych, jest kwestia kosztów.

Chociaż prawdopodobnie chcesz zatrudnić prywatnego nauczyciela, aby poprawić swoje wyniki w nauce, prawda jest taka, że ​​nie należy zatrudniać korepetytora, który jest poza twoim zakresem cenowym, ponieważ może to szybko nadwyrężyć twój budżet i oznaczać, że zabraknie funduszy na opłacenie zaplanowanej liczby zajęć.

Jeśli chodzi o koszt korepetytora nauk ścisłych, należy pamiętać o kilku różnych czynnikach:

 • Jakie doświadczenie ma dany nauczyciel? Jest mało prawdopodobne, aby świeżo upieczony nauczyciel ustalił podobną stawkę, co nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem,
 • Gdzie będą realizowane korepetycje? Czasami stawka korepetytorów w miastach o wysokich kosztach utrzymania, takich jak Warszawa, może być wyższa,
 • Ile realistycznie jesteś w stanie zapłacić za godzinę nauki,
 • Dlaczego potrzebujesz nauczania w ogóle (np. przygotowanie do egzaminu, ogólna pomoc w kursie itp.).

Wszystkie powyższe aspekty mogą mieć dramatyczny wpływ na wysokość opłat pobieranych przez każdego potencjalnego korepetytora za swoje usługi.

Na przykład załóżmy, że chciałbyś zatrudnić nauczyciela na kilka tygodni, aby pomógł ci powtórzyć kilka dobrze znanych obszarów związanych z podstawami fizycznymi, które mogą pojawić się na egzaminie, np. tematy związane z falami lub cząsteczkami, elektryczność, elektromagnetyzm, pęd lub promieniowanie.

Cena takiej usługi może być niższa niż w przypadku, gdybyś chciał, aby korepetytor nauk ścisłych przez cały rok akademicki pomagał ci w szczególnie złożonych lub skomplikowanych obszarach programu nauczania, np. mechanika kwantowa, mechanika klasyczna, kosmologia czy astronomia.

Jakich Cen Mogę Się Spodziewać?

Zasadniczo nauczyciele fizyki pobierają opłatę od 30 do 60 PLN za godzinę swojej usługi. Jednak są nauczyciele, którzy pobierają więcej, a niektórzy mniej. Oczywistym jest, że koszt lekcji jest także zależny od poziomu. Nauka fizyki od podstaw będzie wynosiła znacznie mniej niż pobieranie lekcji na bardziej zaawansowanym poziomie. Wszystkie ceny możesz sprawdzić na naszej stronie Superprof.

Kluczem do znalezienia korepetytora w odpowiedniej cenie jest zrozumienie własnych możliwości finansowych od samego początku i poinformowanie o nich pedagoga, aby wiedział, czy będzie w stanie sprostać wymaganiom twojego budżetu.

Możesz również wypróbować różne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na korepetycjach, na przykład decydując się na kurs fizyki online, zamiast zajęć osobistych, pytając swojego nauczyciela, czy jest otwarty na pomysł oferowania zniżki, lekcji skróconych i wybieranie lekcji grupowych zamiast indywidualnych korepetycji.

Dziecko stojące przy schodach.
Dyplom z fizyki zapewnia dostęp do wielu różnych możliwości zawodowych. | źródło: Unsplash - Jukan Tateisi

Jaki Zawód Możesz Wykonywać z Dyplomem Fizyki?

Decydując o tym, czy studia fizyczne są dla ciebie odpowiednie, część twojej decyzji powinna uwzględniać możliwości zawodowe, jakie prawdopodobnie czekają na absolwenta fizyki po ukończeniu trzyletniego kierunku licencjackiego.

Na szczęście fizyka to wspaniały przedmiot do studiowania na uniwersytecie, jeśli chodzi o perspektywy kariery. Dzieje się tak z wielu powodów:

 • Uczy uniwersalnych umiejętności, które wielu pracodawców bardzo ceni,
 • Daje możliwość zatrudnienia w wielu różnych branżach i na rozmaitych stanowiskach,
 • Otwiera drogę do dalszych studiów akademickich.

Na przykład dyplom z fizyki powinien pomóc ci rozwinąć umiejętności analityczne i krytycznego myślenia, ponieważ będziesz musiał interpretować różnorodne dane i przyzwyczaić się do rozwiązywania problemów w ramach swojej nauki.

Tego rodzaju umiejętności mogą być wysoko cenione przez pracodawców - na przykład firmy zarządzające inwestycjami, które potrzebują osób posiadających solidne kompetencje matematyczne, w celu operowania arkuszami kalkulacyjnymi i danymi analitycznymi.

Co więcej, posiadanie dyplomu z fizyki nie oznacza, że ​​musisz pracować jako asystent laboratoryjny, fizyk czy naukowiec. Nie musisz nawet pracować w laboratoriach ani podejmować pracy związanej z twoją dziedziną. Twoja ścieżka kariery może być bardzo elastyczna.

Jeśli więc chcesz zostać matematykiem, dziennikarzem, księgowym, inżynierem, analitykiem inwestycyjnym lub pracować dla rządu, dyplom z fizyki pomoże ci osiągnąć cel.

Innym wspaniałym aspektem fizyki jest to, że dzięki zdobyciu tytułu licencjata, posiadasz świetną podstawę do kontynuowania nauki na poziomie akademickim. Wielu studentów fizyki po ukończeniu studiów licencjackich decyduje się pozostać na uczelni i kontynuować edukację na studiach magisterskich lub nawet doktoranckich.

Podczas gdy niektórzy uczniowie wybierają kolejne kierunki fizyczne, inni decydują się na studia podyplomowe z odrębnej dyscypliny - w tym wypadku również istnieje wiele różnych ścieżek do wyboru.

Jeśli potrzebujesz pomocy, aby dowiedzieć się więcej o tym, co możesz robić po otrzymaniu dyplomu z fizyki, nie bój się skontaktować się z doradcą zawodowym swojej szkoły, który odpowie na twoje pytanie, albo zajrzyj na stronę internetową, taką jak Indeed, która jest doskonałym źródłem informacji na temat wolnych stanowisk pracy oferowanych w związku z fizyką.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Fizyka ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.