Każdy rodzic chce tego, co najlepsze dla swojego dziecka. Na przykład, jeśli latorośl uczy się języka w szkole, prawdopodobnie chciałbyś, aby potrafiło się nim płynnie posługiwać. Często obejmuje to naukę języka obcego. W jakim wieku dzieci powinny zacząć uczyć się angielskiego?

Dzieci świetnie przyswajają języki, szybko się uczą i płynność osiągają w ciągu kilku lat.

Przyjrzyjmy się korzyściom, które daje młody wiek ucznia, metodom jakich możesz użyć, aby nauczyć pociechę nowego języka oraz umiejętnościom językowym, których mogą nauczyć się dzieci w bardzo młodym wieku.

W jaki sposób nauczanie dzieci języka angielskiego może pomóc w ich rozwoju?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Angielski
Pola
5
5 (17 oceny)
Pola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (11 oceny)
Agnieszka
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (7 oceny)
Katarzyna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (15 oceny)
Aleksandra
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł20
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nawojka
5
5 (4 oceny)
Nawojka
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Pola
5
5 (17 oceny)
Pola
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (11 oceny)
Agnieszka
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Katarzyna
5
5 (7 oceny)
Katarzyna
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (15 oceny)
Aleksandra
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sebastian
5
5 (8 oceny)
Sebastian
zł20
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Nawojka
5
5 (4 oceny)
Nawojka
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Grzesiek
5
5 (5 oceny)
Grzesiek
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Kiedy zacząć mówić do dzieci po angielsku?

Nie ma minimalnego wieku”, jeśli chodzi o angielski dla początkujących jak i na ten wysokim poziomie. Większość dzieci zaczyna uczyć się swojego języka ojczystego zaraz po urodzeniu i zaczyna rozmawiać, zanim zaczną szkołę.

Młodzi rodzice często pytają, w jaki sposób nauczenie dziecka lub noworodka dodatkowego języka może pomóc im zdobyć biegłość, a nawet osiągnąć płynność.

Dwie dziewczynki zaglądające do zeszytu.
Angielski dla najmłodszych w domu może być świetną zabawą. | źródło: Pixabay - klimkin

Aby zapewnić pociechom jak najlepszy start w życiu, dlaczego nie nauczyć ich nowego języka jak najwcześniej? Na przykład w domu?

To po prostu ma sens. Zwłaszcza jeśli jedno z rodziców jest native speakerem języka angielskiego. Chociaż nie skupiajmy się jeszcze na poprawności gramatycznej, dobrze?

Kiedy nasze dzieci powinny zacząć uczyć się angielskich słów i zwrotów? Czy powinieneś rozważyć różne bodźce językowe od urodzenia? Tak właśnie uczą się osoby anglojęzyczne, prawda?

Eksperci twierdzą, że można zaczynać już od urodzenia! Nauka języka u najmłodszych to niesamowita rzecz, więc nie ma wyznaczonego wieku, jeśli chodzi o edukację dziecka w zakresie języków obcych!

Psycholog społeczny i lingwistka Barbara Abdelilah-Bauer tak powiedziała we francuskiej gazecie L'Express w maju 2014 roku:

„Nie ma minimalnego wieku, aby rozpocząć naukę języka obcego. Potomstwo urodzone przez rodziców o dwóch różnych językach doskonale potrafią uczyć się obu języków ”.

Czy dziecko mogłoby nauczyć się na przykład polskiego i angielskiego?

Zaraz po narodzinach dziecko jest w stanie reprodukować słowa, a rodzice mogą nawet zacząć mówić do niego w języku angielskim. Jednak proces uczenia się musi być nieco inny, jak w przypadku wychowania jednojęzycznego.

W rzeczywistości pierwsze miesiące dziecka są „jednojęzyczne”. Nauka języków u niemowląt to ciekawy proces. Na początku nauczą się wszystkich słów, które przekażą im rodzice, uznając te nowe słowa za część słownictwa jednego języka, bez rozróżniania między dwoma językami. Nie są świadome, że właśnie przyswajają inny język.

Jeśli na przykład mama i tata zwracają się do dziecka zarówno po w języki angielskim, jak i polskim, małe dziecko nie będzie wiedziało, że to dwa różne języki. Na tym etapie nie możesz zamiennie stosować obu języków. Często może to być trudne dla rodzicieli wielojęzycznych lub poliglotów, którzy są bardzo przyzwyczajeni do zmiany języka, kiedy tylko mają na to ochotę lub gdy sytuacja wymaga określonego języka.

Jak możesz poinformować maluchy, które słowo należy do ich pierwszego języka, a które do drugiego? Jak małe dzieci mogą nauczyć się posługiwać językiem angielskim w polskojęzycznym gospodarstwie domowym?

Dwa języki (w tym przykładzie polski i angielski) muszą być personifikowane przez oboje rodziców. Na przykład mama musi mówić po polsku, podczas gdy tata uczy dziecko angielskiego. Dziecko szybko nauczy się dwóch języków jednocześnie i zda sobie sprawę, że można coś powiedzieć na dwa sposoby.

Dzieci są bardzo elastyczne. Dlatego często mówimy, że ich mózgi są jak gąbka. Chociaż nie jest to konieczne, możesz rozważyć kursy języka obcego lub zapisać się na kurs angielskiego online.

Dymek komiksowy z flagą brytyjską.
Upewnij się, że rozróżniasz oba języki, w przeciwnym razie twoje dziecko może je pomylić. | źródło: Pixabay - monsieurcozzolino

Rodzice nie muszą się martwić, że zaszkodzą swojemu dziecku mieszaniem języków w środowisku dwujęzycznym, ponieważ najmłodsi są bardzo elastyczni.

W rzeczywistości dwujęzyczność może przynieść wiele korzyści. Dorastając, potomek słyszy dwa języki, więc będzie w stanie rozumieć i płynnie mówić w obu językach, na długo przed tym, zanim kiedykolwiek weźmie udział w zajęciach z któregokolwiek z nich.

Jeśli dziecko chodzi do szkoły, w której inne dzieci nie posługują się językiem obcym, będzie w stanie się wyróżnić i będzie miało przewagę, jeśli chodzi o lekcje angielskiego.

Nie musisz się też martwić, że zahamuje to jego rozwój, jeśli chodzi o inny język. Jako osoba ucząca się języka, małe dziecko jest zdolne do nauki dwóch języków jednocześnie. Wszystko zależy od rodziców. Muszą podzielić zadania: jedno z nich, w kontakcie z dzieckiem, musi posługiwać się językiem angielskim, a drugie polskim.

Czy dzieci mogą odrzucić angielski?

Dziecko może lekko „odrzucić” język angielski, jeśli odkryje, że żaden z jego rówieśników nie zna tego języka. W takim przypadku mogą nie chcieć już odpowiadać w języku angielskim, ponieważ nie uważają tego za akceptowalne.

Czy to naprawdę takie szokujące? Nie całkiem. W tym momencie nauczyli się już wielu rzeczy w drugim języku.

Chociaż w tym momencie mogą nie chcieć ćwiczyć angielskiego, ich ucho i mózg nadal będą rozumieć reguły językowe.

Nie ograniczaj dzieciom nauki angielskiego do zajęć w domu

Dotyczy to zarówno uczniów języka angielskiego, jak i dzieci uczących się języka ojczystego! Zdobywają ogromną przewagę, ucząc się drugiego języka, niezależnie od tego, czy chodzi o karierę akademicką (angielski korepetycje), czy karierę zawodową.

Co mogą uzyskać z tego przebudzenia kulturowego? Musisz pamiętać, że może to być dla nich niezwykle korzystne. Nauka angielskiego w okresie dziecięcym nie zawsze musi dotyczyć tylko szkoły. Można również poznać kulturę i historię innych krajów.

Może zachęcić latorośl do podróżowania po świecie. Oprócz wszystkich krajów anglojęzycznych mogą również samodzielnie podróżować znacznie dalej bez opiekunów lub rodziny (gdy są już starsi), a także zapewnić im bogate kulturowo wychowanie.

Samochodzik i ludziki lego.
Podróżowanie to dla dzieci wspaniały sposób na naukę języka angielskiego. | źródło: Unsplash - Atish Sewmangel

Wycieczka do Londynu czy Nowego Jorku może mieć na nich ogromny wpływ. Te piękne miasta mogą sprawić, że będą chcieli odwiedzać coraz więcej wspaniałych miejsc, o których słyszeli!

Metody nauczania języka angielskiego dla dzieci

Oto kilka wskazówek, jak uczyć dzieci języka angielskiego.

Angielskie filmy i bajki dla dzieci

To klasyczna metoda. Dobra zabawa zawsze przynosi ogromne korzyści, jeśli chodzi o naukę języka obcego. Jest zawsze przyjemniejsza niż standardowe lekcje angielskiego. Możesz pokazać dzieciom seriale i programy przeznaczone dla najmłodszych.

Świetnym pomysłem jest pokazanie dziecku filmów i seriali na ich ulubionym urządzeniu (telewizor, komputer, tablet itp.). W połączeniu z własnym nauczaniem metoda ta może przynieść fantastyczne rezultaty.

Spongebob i Patrick Star lego.
Dzieci uwielbiają bajki. Dlaczego nie pozwolić im oglądać ulubionych kreskówek w języku obcym? | źródło: Unsplash - Artur Tumasjan

Wiesz, jakie są dzieci, jeśli chodzi o ich ulubione programy lub filmy. Mogą nauczyć się na pamięć wielu kwestii wypowiadanych przez bohaterów i będą powtarzać je znajomym w domu lub szkole. Możesz nawet użyć ich ulubionych postaci, aby nauczyć ich angielskich wyrażeń i piosenek!

Angielskie książki dla dzieci

Książki są świetne dla bardzo małych dzieci. Mogą uczyć się kolorów, zwierząt, krajów itp. Kiedy same zaczynają je czytać, przybierają zupełnie inną formę! Jeśli mama mówi po angielsku w domu, dlaczego nie miałaby czytać opowiadań i bajek po angielsku?

Kiedy twoje dziecko osiągnie wiek między 8 a 11 lat, będzie mogło czytać swoje pierwsze książki lub powieści. Poprawi się ich umiejętność czytania i znajomość angielskiego. Książki mogą zachęcić twoje dziecko do zostania zapalonym czytelnikiem.

Daj im możliwość przeczytania fantastycznych historii i udoskonalenia swojego angielskiego. Ich słownictwo się poprawi, a dwujęzyczność będzie im bliższa z każdą przeczytaną książką.

Angielskie gry dla dzieci

Gry mogą również zachęcić dzieci do nauki. Nie ograniczaj ich do komputera, używaj tabletów i innych materiałów edukacyjnych. Możesz nawet grać w gry planszowe i edukacyjne w języku obcym.

Podczas grania dziecko jest zachęcane do czytania i myślenia po angielsku. Nauczy się również wielu innych rzeczy, takich jak: kolory, jedzenie, zwierzęta itp. Konkurencja może również zmusić je do jeszcze większego wysiłku i nauczenia się jeszcze więcej!

Nie zapominaj, że możesz też kupić zabawki, które mówią po angielsku. Na rynku dostępne są różne typy zabawek, które mówią coś po naciśnięciu przycisku. Prawie każde dziecko ma takie, więc dlaczego nie kupić kilku, które mówią po angielsku?

Angielskie piosenki dla dzieci

Niektóre dzieci uczą się angielskich piosenek w szkole. Inne uczą się języka dopiero później. Kiedy dzieci uczą się angielskiego, śpiewając i tańcząc, dobrze się bawią i uczą się szybciej. Możesz zrobić dokładnie to samo w domu.

Aby urozmaicić zabawę, pomyśl o zmianie urządzenia, kiedy uczysz ich piosenek w języku angielskim!

Wspólna nauka piosenki może sprawić, że te rodzinne chwile będą niezapomniane. Teksty pozostaną w ich głowie na zawsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uczyć języka angielskiego dzieci z dysleksją, przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.