Dla dzieci z dysleksją nauka angielskiego może być prawdziwym problemem. Jednak dzieci z trudnościami w uczeniu się mogą nadal nauczyć się czytać, pisać i mówić po angielsku. W rzeczywistości uczeń mający trudności z czytaniem może nabrać biegłości w języku.

Osoby z dysleksją mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem i językiem pisanym. W rezultacie nauka czytania może zająć im więcej czasu. Trudności w uczeniu się podczas nauki języka mogą być traumatyczne, zwłaszcza gdy nie otrzymujesz całego potrzebnego wsparcia. Rodzice dzieci z dysleksją często mają kilka obaw:

 • Czy dysleksja jest nie do pokonania?
 • Czy ograniczy możliwości mojego dziecka?
 • Czy dziecko będzie w stanie w pełni zintegrować się ze społecznością?
 • Jak należy uczyć dzieci z dysleksją angielskiego?
 • Jakie metody mogą pomóc im ulepszyć angielski?

Chcesz, żeby dzieci prowadziły normalne życie w szkole i uczyły się języków obcych tak, jak robią to ich koledzy z klasy. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że angielski jest teraz niezbędny dla ich przyszłości.

Nie panikuj, nic nie jest niemożliwe! Istnieje wiele skutecznych metod nauki języków obcych dla osób z dysleksją i trudnościami w rozwoju lub uczeniu się, takich jak terapia poznawcza, a obecnie stan ten jest znacznie lepiej rozumiany niż w przeszłości. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby uczyć swoje dziecko English, gdy ma dysleksję lub trudności w czytaniu.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Angielski
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (9 oceny)
Agnieszka
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Pola
5
5 (4 oceny)
Pola
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (4 oceny)
Aleksandra
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
1-sza lekcja za darmo!
Daria
5
5 (11 oceny)
Daria
zł75
/h
1-sza lekcja za darmo!
Ju
5
5 (8 oceny)
Ju
zł38
/h
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (3 oceny)
Adam
zł69
/h
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (7 oceny)
Zuzanna
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Agnieszka
5
5 (9 oceny)
Agnieszka
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Pola
5
5 (4 oceny)
Pola
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Aleksandra
5
5 (4 oceny)
Aleksandra
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
5
5 (9 oceny)
Sylwia
zł55
/h
1-sza lekcja za darmo!
Daria
5
5 (11 oceny)
Daria
zł75
/h
1-sza lekcja za darmo!
Ju
5
5 (8 oceny)
Ju
zł38
/h
1-sza lekcja za darmo!
Adam
5
5 (3 oceny)
Adam
zł69
/h
1-sza lekcja za darmo!
Zuzanna
5
5 (7 oceny)
Zuzanna
zł35
/h
1-sza lekcje za darmo>

Dysleksja a nauczanie języków obcych - jak uczyć dzieci czytania i pisania?

Dziecko z dysleksją może szybko narobić sobie zaległości w szkole i zmagać się z umiejętnością czytania i pisania, jeśli nauczyciel nie jest świadomy stanu dziecka. Nawet jeśli nauczyciel jest tego świadomy, może nie mieć czasu na zapewnienie odpowiedniego wsparcia dziecku z dysleksją, ponieważ ma pełną klasę lub szkoła nie oferuje niezbędnego wsparcia.

Może to spowodować, że koledzy z klasy będą się śmiać z maluchów, gdy dostaną złe oceny. W rezultacie ich czas w szkole może zmienić się w koszmar.

Dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyspraksja dotykają od 6 do 8% dzieci. Jak możesz przezwyciężyć to zaburzenia i poprawić poziom latorośli w języku angielskim?

Dziewczynka z rękami na twarzy na czarnym tle.
Dysgrafia może być kłopotliwa dla osób uczących się języka.| źródło: Unsplash - Caleb Woods

Pierwszym wyzwaniem dla dziecka jest nauka czytania bez mówienia. Musi zapisać dźwięki i sylaby, które słyszy. Kiedy już zacznie zapisywać język mówiony, dysleksja może skraść pewność siebie dziecka, powodując utratę koncentracji lub motywacji.

Nawet dla osób bez dysleksji nauka języka może być trudna: zwłaszcza w obliczu nowego alfabetu, słownictwa i gramatyki, które mogą skutecznie wyprowadzić najmłodszych ze „strefy komfortu”.

Ponadto dziecko z dysleksją uczące się języków obcych nie będzie zaznajomione z elementami fonetycznymi tego języka. Może to powodować problemy, jeśli chodzi o świadomość fonologiczną i rozpoznawanie słów.

Ponieważ wymowa i fonika są różne, nauka gramatyki angielskiej może stać się problematyczna. Szczególnie biorąc pod uwagę, że nazwy większości liter alfabetu uległy zmianie.

Dekodowanie symboli fonemicznych jest wystarczająco trudne bez martwienia się o dysleksję. Może to powodować ogromne problemy dla osób bez dysleksji. Dla osób z dysleksją może to negatywnie wpłynąć na rozumienie, a także wymowę.

Z tych powodów nauka języka obcego może wydawać się górą do zdobycia, biorąc pod uwagę, że samo przyswojenie języka ojczystego jest trudniejsze z powodu dysleksji.

Aby nauczyć się angielskiego online lub w szkole, powinieneś poszukać materiałów i metod dostosowanych specjalnie do osób z dysleksją. Powinieneś także być bardzo cierpliwy i uważać by język angielski dla początkujących dzieci nie był demotywujący. W końcu, gdy zaczną pracować z odpowiednim podejściem, będą w stanie nauczyć się języka tak szybko, jak każde inne dziecko!

Zalecane są prywatne korepetycje języków obcych (angielski korepetycje). Czy to jedyna opcja? Nie. W rzeczywistości jest ich wiele...

Pomoc dla dzieci z dysleksją uczących się języka angielskiego

Zaletą nauki języka angielskiego na korepetycjach jest to, że korepetytor może skupić się na łagodzeniu problemów z czytaniem spowodowanych dysleksją i przywracaniu dziecka na właściwą ścieżkę rozwoju.

Dwie kobiety trzymające się za rękę czytając książkę.
Jakie metody musisz zastosować podczas zajęć językowych z uczniem z dysleksją? | źródło: Unsplash - Fa Barboza

Zajęcia muszą być oparte na zabawie, a nauczyciel musi być cierpliwy i słuchać. Znajdź nauczyciela, który potrafi pracować nad mocnymi i słabymi stronami ucznia i skupić się na technikach słuchowych uczenia się, czytaniu na głos oraz metodach nauczania dostosowanych do ucznia z zaburzeniami czytania.

Bycie dobrym słuchaczem jest najważniejszą cechą nauczyciela wsparcia akademickiego. Kiedy dziecko z problemami w nauce ma trudności z nauką słowa, może poczuć się sfrustrowane. Nauczyciel musi być cierpliwy i spokojny!

Należy dostosować rytm nauczania do ucznia. Korepetytor powinien dołożyć wszelkich starań, aby zachęcić swoich uczniów i upewnić się, że ich korepetycje nigdy nie będą nudne!

Na przykład angielski nauczyciel może stworzyć dialog, który będzie czytany na głos. Korepetytor może pomóc zaangażować pamięć ucznia z dysleksją, kojarząc określone angielskie słowa z kolorami. Po zakończeniu zajęć uczeń otrzyma diagram, którego może użyć do skojarzenia słów z kolorami.

Aby nauczyć dziecko języków obcych korepetytor często będzie musiał pracować przy użyciu prostych ćwiczeń skupiających się na rozpoznawaniu określonych liter. Powtarzając je i słysząc, uczeń lepiej je zapamięta.

Następnie mogą przejść do ćwiczeń szkolnych dla osób z dysleksją, które koncentrują się na ich umiejętnościach czytania i pisania.

Na szczęście na problemach spowodowanych przez dysleksję można się skupić i rozwiązać je. Istnieje wiele metodologii, które mogą pomóc osobom z trudnościami w czytaniu i pisaniu, nawet w obcym języku.

Logopedzi oraz terapeuci zajęciowi mogą również pomóc osobom zmagającym się z dysleksją. Istnieją nawet specjalistyczne szkoły i zajęcia przeznaczone dla osób z dysleksją.

Metody nauki języka angielskiego pomocne dla dzieci z dysleksją

Możesz opanować język angielski również poza szkołą, dzięki indywidualnym kursom języków obcych lub jeśli wybierzesz kurs angielskiego online. Oto 5 wskazówek, które pomogą twojemu dziecku osiągnąć sukces w nauce English.

Dziewczynka trzymająca flagę brytyjską.
Istnieje wiele interesujących i skutecznych sposobów nauczania uczniów z dysleksją. | źródło: Unsplash - Bermix Studio
 • Oglądaj filmy w języku angielskim. Oznacza to, że dzieci mogą zacząć kojarzyć elementy fonologiczne ze słowami, jeśli użyjesz wersji z napisami.
 • Przeczytaj tekst ponownie, słuchając go i ćwicząc.
 • Rozmawiaj po angielsku z członkami rodziny i przyjaciółmi. To zabawny i darmowy sposób na naukę angielszczyzny bez zdawania sobie z tego sprawy.
 • Zdobądź kursy językowe na płycie CD lub MP3 i przećwicz głośne powtarzanie zwrotów.
 • Na koniec przećwicz dyktowanie, pomagając uczniowi pracować nad pisownią.

Pierwsza wskazówka pomaga z pisownią, druga wspomaga pamięć, a trzecia i czwarta wspomaga pamięć odtwórczą. Piąta wskazówka pomoże w pisowni i gramatyce.

Zawsze, gdy się uczysz, musisz zachować motywację. Uczeń z dysleksją musi czuć się włączony zarówno w życie akademickie, jak i osobiste.

Dysleksja może przeszkadzać osobie przez całe dzieciństwo i dorosłość. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że język angielski staje się coraz ważniejszy w naszym codziennym życiu, niezależnie od tego, czy chodzi o komunikowanie się z nieznajomymi, uzyskiwanie lepszych zarobków, pracę w międzynarodowych firmach, niezapomniane wrażenia z podróży czy zdobywanie ważnych umiejętności.

Jak widać, korzyści jest mnóstwo!

Podróżowanie może pomóc przezwyciężyć dysleksję

Twoje dzieciństwo można zdefiniować podróżami. Niezależnie od tego, czy masz dysleksję, czy nie, zawsze dobrze jest podróżować przez całe życie.

Ponadto dzięki takim rozwiązaniom jak tanie linie lotnicze podróżowanie nigdy nie było łatwiejsze.

Możesz pokonać dysleksję i uczyć bardzo małe dzieci języka angielskiego.

Otoczenie się kulturą regionu to najlepszy sposób na naukę języków obcych. Jednak decyzja o przeprowadzce nie zawsze jest decyzją, którą możesz podjąć łatwo, nawet jeśli dzieje się to z ważnego powodu. Można jednak zapewnić dziecku to doświadczenie na kilka innych sposobów.

 • Wymiany międzynarodowe w szkole i na studiach,
 • Wizy pracownicze,
 • Wycieczki,
 • Wolontariat międzynarodowy,
 • Akcje humanitarne.
Widok na samoloty z pustego lotniska.
Otoczenie się kulturą może zdziałać cuda dla uczniów z dysleksją.| źródło: Unsplash - Michael C

Jest wiele krajów, do których osoba z dysleksją chcąca uczyć się English mogłaby się wybrać: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Singapur, Indie, Hongkong itd. W rzeczywistości prawie każdy kraj Wspólnoty Narodów ma jakąś historię związaną z językiem angielskim...

Aby uczyć się angielskiego, nie ma nic lepszego niż spędzanie czasu w kraju anglojęzycznym. Możesz nadal brać udział w zajęciach w języku angielskim, a jednocześnie czerpać korzyści z codziennego życia w otoczeniu kultury innego narodu.

Prawdopodobnie wrócisz wiedząc więcej niż osoby bez dysleksji. Istnieje również możliwość przystąpienia do egzaminu TOEFL, który potwierdza poziom, na którym znajduje się twój język angielski.

Jeśli zdecydujesz się na wizę pracowniczą, jest to jeszcze prostsze. Musisz tylko zapłacić za wizę, ubezpieczenie i mieć mniej niż 30 lat. Wiza ta pozwala na wyjazd do kraju na dwa lata i podjęcie pracy. Codziennie będziesz mówić po angielsku w pracy, podczas podróży oraz w hotelach i hostelach.

Musisz jednak unikać tych, którzy mówią twoim językiem!

Możesz także zostać wolontariuszem, jeśli masz mniej niż 30 lat. Jest wiele programów dla tych, którzy chcą pomóc.

To świetny sposób na naukę angielskiego w słusznej sprawie - pomagasz tym, którzy są w potrzebie a sam otaczasz się ich środowiskiem językowym. Odkryj najlepszy wiek, aby rozpocząć naukę języków obcych.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Angielski ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.