Bez przesady możemy stwierdzić, że ceramika ma odgrywa znaczącą rolę w naszym codziennym życiu.

Od kafelek w łazience i kuchni po kubek, z którego pijesz herbatę lub kawę, ceramika upiększa nasze życie i sprawia, że jest ono bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Mówiąc krótko, komponenty ceramiczne umożliwiają Ci czytanie tego artykułu na komputerze, laptopie, a nawet telefonie. Oczywiście forma ceramiki w zastosowaniach elektronicznych znacznie różni się od zastawy, z której można jeść lub pić.

Z drugiej strony, możesz zauważyć, że ceramika także znajduje zastosowanie w poszczególnych elementach, gdy idziesz do pracy lub szkoły; nawet teraz wykorzystuje się ceramiczne izolatory na większości naszych słupów linii średniego napięcia.

Czym właściwie jest ceramika? W jaki sposób zdominowała współczesne życie? Dlaczego nadal jest tak ważna?

Superprof odpowiada na te pytania, a nawet więcej...

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (5 oceny)
Laura
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (2 oceny)
Michał
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (3 oceny)
Olga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (1 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (5 oceny)
Laura
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (2 oceny)
Michał
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (3 oceny)
Olga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (1 oceny)
Julia
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym Jest Ceramika?

Możesz zdecydować o niszy, w zakresie której będziesz się zajmować ceramiką. Źródło: Unsplash

Teraz, gdy zasugerowaliśmy ideę, że ceramika jest wszędzie w naszym codziennym życiu, w widocznych i niewidzialnych formach, istotne pytanie brzmiałoby: co dokładnie rozumiemy poprzez ceramikę?

Najłatwiej wyjaśnić, czym jest ceramika, określając, czym nią nie jest: ceramika nie jest surowcem metalowym ani organicznym.

To jest krótka definicja. Bardziej wszechstronna będzie dłuższa i bardziej rozbudowana. Spróbujmy.

Sporządź listę rzeczy, które są Ci znane; mogą być wykonane z dowolnej substancji lub związku chemicznego.

Kiedy pozbędziesz się wszystkich materiałów pochodzenia organicznego, w tym drewna, gumy, plastiku, włókien roślinnych i wszystkiego, co kiedyś żyło, i kiedy odrzucisz cały metal… pozostanie ceramika.

Materiały budowlane, takie jak cegły, szkło, zaprawa i cement; naczynia, takie jak ceramika lub bardziej popularna i trwała kamionka; talerze, kubki i filiżanki - wszystkie te przedmioty objęte są pojęciem „ceramika”. Dla dokładności dodamy diamenty i grafit; ich także używa się do produkcji materiałów ceramicznych.

A co jeśli Twoje talerze są wykonane z porcelany? Jaka jest różnica między porcelaną a ceramiką?

Po pierwsze, oba są wyrobami z gliny, ale porcelana jest wypalana w znacznie wyższych temperaturach. Ponadto ceramika jest nieprzeźroczysta, ale w zależności od tego, jak cienka jest Twoja porcelana, na ogół możesz patrzyć przez nią na wylot, ponieważ porcelana jest przeźroczysta.

Co najważniejsze, porcelana jest delikatniejsza - mniej porowata niż ceramika, co oznacza, że ​​porcelana jest odporna na przebarwienia i ma znacznie gładszą powierzchnię: bakterie rzadziej się zakorzeniają, co skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem pojawienia się pleśni. Dlatego prawdopodobnie Twoja umywalka łazienkowa jak i toaleta są wykonane z porcelany.

Porcelana jest również bardziej podatna na formowanie w skomplikowane kształty i można nadać jej kolor, na wypadek gdyby nieskazitelna biel nie pasowała do Twojego wystroju.

Wszystko to nasuwa pytanie: jeśli porcelana jest o wiele gładsza, delikatniejsza i lepsza, dlaczego nie wszystko jest zrobione z porcelany zamiast z ceramiki?

Krótka odpowiedź brzmi: porcelana nie nadaje się do każdego zastosowania, jak ceramika.

Innym powodem są koszty: rzeczy codziennego użytku byłyby znacznie droższe, gdyby były wykonane z porcelany, dlatego ceramika szkliwiona nadaje się do większości codziennych zastosowań - takich jak ulubiony kubek lub filiżanka, płytki podłogowe itd., itp....

Oraz elementy dekoracyjne. Sztuka ceramiczna jest obecnie dość popularna; w prawie każdym mieście w Polsce można znaleźć pracownię, w której ludzie ćwiczą sztukę i rzemiosło rzeźbiarskie w ceramice.

Ponadto wiele uniwersyteckich studiów artystycznych oferuje stopień licencjacki i magisterski z tej dziedziny - w rzeczywistości cała edukacja artystyczna obraca się również wokół ceramiki.

Krótka Historia Ceramiki

donica wykonana z gliny na tle morza
Wytwarzanie ceramiki to starożytna sztuka, która obejmuje cały świat. Źródło: Unsplash

To naprawdę niesamowite, jak proste jest tworzenie dzieł sztuki ceramicznej; w grę wchodzą tylko cztery czynniki:

  • materiał na bazie gliny, wykopany z ziemi
  • zmieszanie materiału z wodą w celu nadania mu odpowiedniej konsystencji do formowania
  • uformowanie mieszanki w pożądany kształt (często przy użyciu kół garncarskich)
  • wypalanie próbki - Twoja glina jest umieszczana w piecu i wypalana w określonej temperaturze

Efektem końcowym jest niezmiennie doskonała rzeźba ceramiczna, która wymaga jedynie wykończenia: czyli malowania lub glazurowania.

Co najciekawsze, ten sam proces jest stosowany niezależnie od tego, czy artysta pracuje z terakotą czy porcelaną kostną!

Historia sztuki pokazuje, że ten proces niewiele się zmienił przez tysiąclecia, kiedy ludzie pracowali z materiałami ceramicznymi; archeolodzy znaleźli w Czechach ceramiczne figurki sprzed prawie 45 000 lat.

Około 14 000 roku p.n.e. ludzie w Indiach i Mezopotamii malowali i rysowali na płytkach ceramicznych, podczas gdy w Chinach ludzie używali naczyń z terakoty do gotowania lub przechowywania płynów.

Gdzieś między 7000 a 6500 rokiem p.n.e. ludzie zaczęli formować cegły z gliny, ale już w 6000 p.n.e. nasi przodkowie zbudowali piec do wypalania swoich materiałów ceramicznych. Wtedy był to piec na drewno; dziś mamy do wyboru piece gazowe lub elektryczne.

Między 8 000 a 5 000 rokiem p.n.e. Egipcjanie eksperymentowali z glazurą; wkrótce potem nadeszło odkrycie i zaczęto stosować szkło.

To wszystko są niezwykłe odkrycia, ale najlepsze dopiero nadejdzie: między 3500 a 2500 rokiem p.n.e. wynaleziono koło garncarskie.

Dołącz do dyskusji: czy każdy artysta rzeźbiący w ceramice powinien mieć koło garncarskie, wytłaczarkę i piec elektryczny?

Nikt nie jest dokładnie pewien, kto pierwszy miał używać takiego urządzenia; ślady ceramiki wykonanej na kole znaleziono w Chinach, Rumunii i Iraku, a także w starożytnym mieście Ur w Mezopotamii.

O dziwo, po tych wszystkich wczesnych postępach, praca z ceramiką pozostała niezmieniona przez około 5000 lat.

Jasne, ci artyści pracujący z gliną odkryli, że nie każdy materiał wykopany z ziemi miał taką samą wytrzymałość; niektóre glinki lepiej nadawały się do pewnych zastosowań niż inne, ale ogólnie praca z gliną pozostawała taka sama przez wieki.

Następny duży postęp w ceramice nastąpił w połowie XIX wieku, wraz z instalacją linii telegraficznych. Później, gdy elektryczność stała się powszechna, na tych liniach potrzebne były również izolatory.

A potem, w latach czterdziestych XX wieku, potrzeba magnesów ferrytowych - silników i głośników stała się impulsem do kolejnej innowacji w produkcji z ceramiki.

Wreszcie rozwój, który otworzył wszelkiego rodzaju możliwości dla technologii, których używamy na co dzień: jak odkrycie nadprzewodników wysokotemperaturowych w 1986 roku.

Mniej lub Bardziej Powszechne Zastosowania Ceramiki

Jak już zdążyliśmy zauważyć, ceramika ma swoje miejsce w praktycznie każdym aspekcie ludzkiego życia, od artystów ceramików tworzących sztukę współczesną, aby upiększać nasze domy, po silniki odrzutowe, których poszczególne części wymagają ochrony przed ciepłem wytwarzanym przez silnik.

Rozejrzyj się po swoim domu. Czy to beton czy cegła? Czy Twoja kuchnia i łazienka są wyłożone kafelkami? Oczywiście Twoja toaleta i umywalka w łazience są przynajmniej pokryte porcelaną, jeśli nie są wykonane w całości z ceramiki.

Pewnie w Twoim domu znajdują się okna?

Należy pamiętać, że ceramika to związek nieorganiczny i niemetalowy, co oznacza, że ​​szkło w oknach również należy do szerokiej kategorii, jaką jest ceramika.

Ceramika jest w powszechnym zastosowaniu, jeśli chodzi o techniki i materiały budowlane; teraz przyjrzyjmy się miejscom, w których nigdy nie sądziłeś, że ceramika może odgrywać jakąś rolę.

Czy masz w domu jakieś żarówki? Żarnik wolframowy, który świeci się po włączeniu światła, jest ceramiczny. Tak samo jak ta szklana bańka, w której się znajduje.

Silniki odkurzacza, pralki i lodówki najprawdopodobniej zawierają elementy ceramiczne.

Czy masz czajnik elektryczny? Najprawdopodobniej jego element grzejny ma wbudowane izolatory ceramiczne, podobnie jak elementy grzejne Twojej elektrycznej kuchenki.

To nie jedyne miejsce, w którym znajdziesz ceramikę: płyty indukcyjne są wykonane ze szkła ceramicznego, podobnie jak drzwiczki piekarnika.

zbliżenie na kuchenną płytę indukcyjną
Bądź ostrożny! Twoja nowa płyta indukcyjna może wytrzymać wysokie temperatury, ale nie lubi chciałaby być porysowana! Źródło: Pixabay

A to wszystko tylko w Twoim domu. Czy kiedykolwiek miałeś robione badanie USG w szpitalu? Maszyny te zawierają przetworniki piezoelektryczne (tak, ceramiczne!), które wytwarzają fale ultradźwiękowe.

To tylko jeden z przypadków zastosowania ceramiki w sprzęcie medycznym. Są również stosowane we wszystkich rodzajach protez, od implantów kostnych po implanty zębów.

Ale jeśli jesteś studentem, starając się uzyskać tytuł licencjata lub magistra w zakresie sztuk pięknych, nie musisz sobie zawracać głowy tymi różnorodnymi materiałami kompozytowymi w sprzęcie medycznym lub w budownictwie.

Twój dział artystyczny może od Ciebie wymagać, abyś wykazał się kreatywnością, przedstawiając swoje pomysły odnośnie współczesnej sztuki rzeźbienia z ceramiki... a może po prostu chcesz zrobić nową zastawę stołową przed sezonem świątecznym?

Zainteresowanie się Ceramiką

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz zapisywać się do szkoły artystycznej, aby zacząć zajmować się sztuką rzeźbiarską i projektowaniem; wiedza na temat ceramiki i tego, w czym chciałbyś spróbować swoich sił, wystarczy na wstępie.

Wiedza o tym, jakiego sprzętu powinieneś użyć do tworzenia ceramicznych dzieł, również pomoże...

Ale najpierw powinieneś naprawdę nauczyć się podstaw, takich jak toczenie - umieszczanie gliny na kole i kształtowanie jej oraz zwijanie; to jest właśnie technika, która zaowocowała wynalezieniem koła.

Szukasz zajęć dla dorosłych? Możesz zgłosić się do domu kultury lub lokalnego centrum sztuki.

Jeśli pracujesz z artystą w warsztacie garncarskim - być może na weekendowych zajęciach z rzeźbiarstwa, możesz wypróbować bardziej zaawansowane techniki, takie jak odlewanie z poślizgu, klinowanie, a nawet robienie form.

W rzeczywistości powinieneś wypróbować różne techniki i korzystać z różnych źródeł przed wyborem określonej gliny o danej porowatości, aby Twoje kreacje nie stały się zbyt kruche po wypaleniu.

Według jednego z rzeźbiarzy, osoby początkujące, które nie mają jeszcze pojęcia o tym fachu, powinny nauczyć się przynajmniej jednej nowej umiejętności na każdej lekcji...

Teraz dowiedz się, gdzie szukać zajęć z garncarstwa.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.