Zanim Indiana Jones urzekł naszą wyobraźnię swoimi opowieściami o brawurowym działaniu, archeolodzy pracowali głównie w zapomnieniu - zarówno w sensie dosłownym, jak i przenośnym.

Oczywiście, kiedy dokonano wielkiego znaleziska, takiego jak grób Tutenchamona lub największe odkrycie glinianej rzeźby, jakie kiedykolwiek dokonano, znalezienie Terakotowej Armii, te odkrycia trafiają na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Ale kiedy doktorant podczas wykopalisk znajduje odłamki ceramiki... to niekoniecznie jest to miażdżąca wiadomość.

Chociaż rzadko publikowane, znaleziska te niezmiennie wskazują, że ceramika jest jedną z najstarszych form sztuki, tak jak malowanie jaskiniowe.

Dlaczego pierwsi ludzie wytwarzali ceramikę? Jak odkryli glinę garncarską i doszli do wniosku, że można ją wykorzystać do robienia różnych rzeczy?

Co ważniejsze: jak to się dzieje, że ta starożytna sztuka, zrodzona z konieczności, obecnie odradza się na nowo?

Od Australii po Amerykę i oczywiście w naszym pięknym kraju artyści robiący w glinie chętnie promują swoje rzemiosło, oferując kursy ceramiki dla dorosłych, a także okazjonalne zajęcia z ceramiki dla dzieci.

Musisz uważać, angażując dzieci w pracę z gliną; same piece wysokotemperaturowe sprawiają, że jest to ryzykowne hobby!

Jeśli to czytasz, musisz interesować się materiałami i procesami stosowanymi w sztukach rzeźbiarskich.

Jak zawsze, Twój Superprof w pełni wspiera Twoje wysiłki.

Niezależnie od tego, czy dążysz do uzyskania tytułu licencjata czy magistra na ASP, czy chcesz zostać artystą rzeźbiarzem w swoim domowym studiu ceramicznym, teraz zapewniamy wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy.

Umyj ręce, wyłącz piec i czytaj dalej!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (5 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (5 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym Jest Ceramika?

figury chińskiej armii terakotowej
Terakotowi Wojownicy są prawdopodobnie najbardziej znanymi ceramicznymi rzeźbami wszechczasów. Źródło: Unsplash

Zwykle myślimy o ceramice w kategoriach tego, co dobrze znamy: płytki ceramiczne, wazony lub delikatne pudełka (nawiasem mówiąc, te nazywają się raku).

Rzadko kiedy przeciętny człowiek myśli o pełnym zakresie rzeczy, które są zrobione z ceramiki; nic nie ilustruje tego lepiej niż izolatory, które widzimy na słupach energetycznych.

Większość ludzi rozróżnia izolatory szklane i ceramiczne; faktem jest, że właściwie oba są ceramiczne.

Podobnie większość ludzi dokonuje rozróżnienia między ceramiką - powiedzmy, garnkami z terakoty w ogrodzie, porcelaną w łazience i porcelaną kostną używaną na specjalne okazje. W każdym z tych przypadków nadal rozmawiamy o ceramice.

Każda substancja nieorganiczna i niemetaliczna jest uważana za ceramikę.

Oznacza to, że cegły, z których zbudowany jest Twój dom, i zaprawa, która je trzyma; okna, przez które wyglądasz (pod warunkiem, że są wykonane ze szkła, a nie z poliwęglanu), armatura w łazience, a może nawet w kuchni... wszystko jest ceramiczne.

Ceramika ma również wiele zastosowań w nauce i inżynierii. Przykładowo systemy startowe wielokrotnego użytku, takie jak amerykański prom kosmiczny lub kapsuły kosmiczne wielokrotnego użytku.

Elementy te muszą być chronione przed ekstremalnym ciepłem podczas ponownego wejścia do naszej atmosfery; dlatego zabezpieczone są żaroodpornymi płytkami ceramicznymi.

Trzeba przyznać, że podróże kosmiczne i ponowne wejście na pokład to dość ograniczona propozycja; znacznie częściej wsiada się do samolotu i leci z jednego kraju do drugiego niż w ogóle odlatuje z naszej planety.

Czy byłbyś zaskoczony, wiedząc, że ceramika odgrywa integralną rolę w działaniu silników odrzutowych?

Dowiedz się więcej o ceramice i jej wielu zastosowaniach...

Jakiego Sprzętu Potrzebujesz na Zajęcia z Rzeźbienia w Glinie?

kolorowe ceramiczne szkliwione naczynia wypalane w niskiej temperaturze
Ten rodzaj ceramiki jest wypalany w niskiej temperaturze. Źródło: Unsplash

Większość ludzi, myśląc o sztuce ceramicznej, generalnie nie bierze pod uwagę archeologii, technik budowlanych ani temperatury przejściowej powrotu do atmosfery; chcą po prostu wykorzystać swój proces twórczy i wyrazić siebie poprzez sztuki wizualne.

Dobry początek to połowa sukcesu. Arystoteles

Większość, którzy trzymają się tego przysłowia, rozpoczęłaby swoją przygodę z ceramiką studyjną od dokładnego przygotowania: odpowiednich narzędzi, sprzętu i materiałów oraz odpowiedniego nastawienia - wszyscy wiemy, że dobre podejście ma ogromne znaczenie!

Wierz lub nie, ale aby odpowiednio przygotować się do lekcji garncarstwa, naprawdę potrzebujesz tylko otwartości na naukę i postawy typu „da się zrobić”.

Jeśli chodzi o sprzęt i materiały, aby wykonać nawet najprostszy garnek z gliny, będą Ci potrzebne:

  • Koło garncarskie: nie musisz go mieć, ale z pewnością sprawia, że ​​robienie naczyń z gliny jest szybsze i łatwiejsze!
  • Piec: możesz wybrać piec elektryczny, gazowy, opalany drewnem lub piec do raku
  • Glina: do wyboru jest wiele rodzajów i gatunków
  • Woda

Godne uwagi jest to, że przez tysiąclecia, w których ludzie pracowali z gliną - najstarsze figurki znalezione w Czechach, datowane są na 45 000 lat temu, a od tego czasu niewiele się zmieniło.

To prawda, że ​​mamy fajne gliniane narzędzia i byłoby dobrym założeniem, że ci starożytni garncarze, zwijając swoje rolki gliny, byliby prawdopodobnie zdumieni wygodą kół garncarskich.

Ale nie musisz przynosić żadnych narzędzi ani materiałów, aby zacząć tworzyć z gliny na zajęciach. Prawdopodobnie zostaniesz jednak poproszony o zabranie fartucha i założenie odpowiedniego ubrania.

Dowiedz się, o co jeszcze można się prosić lub czego oczekiwać na pierwszych kilku zajęciach z rzeźbienia w glinie...

Gdzie Można Znaleźć Zajęcia i Warsztaty Ceramiki?

Jak wspomniano wcześniej, ceramika artystyczna cieszy się nową falą popularności na całym świecie. Wszędzie ludzie produkują wyroby ceramiczne, szkliwione lub nie, do użytku w ogrodach lub jako ozdobne akcenty.

Czy w świetle tego znalezienie zajęć może być trudne? To zależy od kilku czynników.

Jeśli mieszkasz w mieście, byłoby znacznie łatwiej znaleźć szkoły artystyczne oferujące lekcje rzeźbienia niż, powiedzmy, na żuławskiej wsi.

Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w mieście Morawica, możesz poszukać Ośrodka Tradycji Garncarstwa, aby nawiązać kontakt z doświadczonymi artystami; możesz nawet zostać członkiem ich grupy!

Jedno z pierwszych pytań, które z pewnością Ci zadadzą, brzmi: dlaczego chcesz nauczyć się garncarstwa? To pytanie leży u podstaw znalezienia najlepszych zajęć.

Jeśli dopiero zaczynasz pracować z narzędziami do rzeźbienia w glinie, dobrze sprawdzą się zajęcia dla początkujących w pracowni artystycznej lub zajęcia otwarte w lokalnej uczelni artystycznej. Tam możesz nauczyć się wszystkich podstaw:

  • różne rodzaje gliny (i do czego są używane)
  • różne urządzenia i narzędzia używane przez artystę robiącego w glinie
  • właściwości pieców - wysoka temperatura, niska temperatura, średnica wewnętrzna i tak dalej
  • rzucanie gliny na koło: jak pracować z kołem garncarskim

W rzeczywistości artyści garncarstwa zalecają udział w zajęciach z pracy z kołem, ponieważ opanowanie procesu twórczego z kołem garncarskim może być dość trudne.

I odwrotnie, jeśli już odniosłeś pewien sukces w tworzeniu kamionkowych dzieł, możesz nie zwracać uwagi na warsztaty, które dotyczą umiejętności, których jeszcze nie opanowałeś.

Zasadniczo znalezienie zajęć i warsztatów garncarskich naprawdę sprowadza się do tego, czego potrzebujesz, aby pogłębić swoją edukację artystyczną...

ceramiczna zdobiona zastawa stołowa z motywem szparagów
Pamiętaj, że za pierwszym razem nie wykonasz pełnego zestawu zastawy stołowej! Źródło: Unsplash

Pierwsze Kroki na Zajęciach z Ceramiki

Możesz być fanem klasycznego filmu ,,Duch", w którym postać Demi Moore siedzi w środku nocy przy kole garncarskim.

Wazon, który robi, rośnie, rośnie, rośnie, aż Sam siada za nią. Ona się rozprasza, wazon wygina się i spada...

W tej historii upadające wazony nie mają większego znaczenia. To co rzeczywiście ma znaczenie, to ceramika.

Z drugiej strony, być może zbyt ambitny rzeźbiarz, gliniane wyroby, które nieustannie się rozlatują, mogą być źródłem frustracji. Wielu ludzi zniechęciło się, że ich glina nie stała się tym, czym chcieli, żeby była!

Do wszystkich artystów rzeźbiarzy i garncarzy: pohamuj swoje oczekiwania.

Można śmiało powiedzieć, że mało kto siedzący przy kole garncarskim odniósł sukces za pierwszym razem. Potrzeba cierpliwości i umiejętności, aby uzyskać doskonałe dzieło.

Twój instruktor bez wątpienia sprawi, że robienie w glinie będzie wydawało się bardzo łatwe, ale wymaga to pewnej ilości umiejętności, nawet jeśli wydaje się to łatwe, gdy wykonuje je profesjonalista.

Oczywiście zaadaptowanie wiedzy o tym, jak duży nacisk należy wywierać na glinę w trakcie jej obracania, jak często ją zwilżać i kiedy przestać, zanim kawałek zostanie zniszczony, wymaga czasu.

Cudowną rzeczą w glinie jest to, że wiele wybacza! Jeśli to, nad czym pracujesz, nie jest satysfakcjonujące, możesz ugnieść glinę w kulkę i zacząć od nowa lub spróbować czegoś nowego, może nawet trochę poeksperymentować.

Ważne jest, aby pamiętać, że po zaledwie kilku lekcjach nie opanujesz garncarstwa ani rzeźby w glinie; w rzeczywistości oddany artysta uczyni swoje rzemiosło sensem życia.

W związku z tym, jeśli nigdy nie używałeś koła garncarskiego, będziesz miał kilka rzeczy do opanowania. Dobrą zasadą jest nauczenie się jednej „rzeczy” na lekcji, zaczynając od wiedzy o materiałach ceramicznych, z którymi aktualnie pracujesz.

Twój instruktor powinien wyjaśnić, z jakim typem gliny pracujesz, jaki jest jej skład i co oznacza „biskwit”.

Możesz otrzymać więcej informacji o ceramice jako formie sztuki... Dlaczego nie przeczytasz naszego innego artykułu, aby się w pełni przygotować?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.