YouTube, Pinterest, Etsy, Instagram: przewijanie kanałów innych osób może przynieść Ci kilka pomysłów na nadchodzący sezon świąteczny.

Nowe motywy na przyjęcia, nowe style dekoracji... nawet wyjątkowe, nietypowe, ręcznie robione prezenty i ozdoby na choinkę.

Możesz zająć się origami lub rzeźbą w drewnie, ale jeśli szukasz bardziej wyszukanego rzemiosła, które rzuci wyzwanie Twoim umiejętnościom artystycznym... jeśli chcesz spróbować swoich sił w sztuce sprzed tysiącleci, ceramika może okazać się tym, co tygryski lubią najbardziej.

Zwłaszcza jeśli interesuje Cię historia sztuki, wiesz, że sztuka ceramiczna sięga prawie 45 000 lat wstecz!

Oczywiście wiele z tych twierdzeń to tylko założenia.

Może się zdarzyć, że nie masz dużo czasu na czekanie na rozgrzanie się pieca na drewno lub wcale nie jesteś zainteresowany nauką tworzenia z gliny; jest nawet całkiem prawdopodobne, że nie masz do dyspozycji studia ceramicznego.

Może chcesz znaleźć zabawną, ale edukacyjną rozrywkę dla swoich dzieci.

Zgadnij co? Ceramika może być odpowiedzią także w tym wypadku! Dzieci w każdym wieku uwielbiają bawić się plasteliną, gliną czy modeliną...

W tym artykule Twój Superprof analizuje powody, dla których warto wybrać konkretne rodzaje zajęć z rzeźbienia, kto może szukać warsztatów ceramicznych i gdzie możesz je znaleźć.

Dlaczego Chcesz Uczyć się o Ceramice?

chińska armia terakotowa
Chińscy wojownicy z terakoty są doskonałym przykładem glinianej rzeźby. Źródło: Pixabay

Jest coś tak uspokajającego, tak relaksującego w pracy z gliną.

Wykonywanie ceramicznych figurek i ozdób naprawdę nie wymaga dużego talentu ani umiejętności - przynajmniej na początku; prawie każdy może usiąść przy kole garncarskim i zrobić wazon lub gliniany garnek.

Zostanie artystą rzeźbiarzem nie wymaga dużo siły i wytrwałości, jak wiele rozrywek na świeżym powietrzu. Nie naraża Cię na działanie czynników atmosferycznych ani ekstremalnych temperatur... chyba że stoisz za blisko pieca.

Jednak praca z gliną wymaga odrobiny dyscypliny i powściągliwości; nie można chodzić naokoło, rzucając kawałkami gliny lub strzepywać brudną wodę w innych artystów. Przynajmniej nie powinno się; jest to całkowicie sprzeczne z etyką pracy z gliną.

Tworzenie sztuki przy użyciu materiałów ceramicznych może być sprawą społeczną; co jeszcze będziesz robić poza rozmową z innymi, gdy właśnie utworzona kamionka będzie wypalana?

Biorąc pod uwagę społeczne i fizyczne aspekty tworzenia dzieł sztuki ceramicznej, robienie w glinie jest idealna dla:

  • dzieci, które ukończyły 5 lat - powinny przynajmniej rozumieć instrukcje bezpieczeństwa
  • uczniów szkół podstawowych i średnich, w ramach zajęć pozalekcyjnych
  • uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego, przygotowujących się do przesłuchania wstępnego do wybranej szkoły artystycznej i projektowania
  • każdego, kto szuka nowego hobby lub sposobu na relaks
  • emerytów i seniorów

Krótko mówiąc, nauka pracy w glinie jest odpowiednia dla niemal każdego!

Nawet jeśli bardziej interesują Cię zastosowania mechaniczne lub elektroniczne, które wymagają ceramiki - przetworniki piezoelektryczne i płytki żaroodporne, a można podać znacznie więcej przykładów, nadal możesz się wiele dowiedzieć o materiałach ziemnych i sposobach ich wykorzystania, wykonując samodzielnie przedmioty ceramiczne.

I kto wie? Proces twórczy może Ci się tak spodobać do tego stopnia, że będziesz kontynuować rzeźbienie w glinie i szklarstwo jeszcze długo po zdobyciu pracy w inżynierii materiałowej!

Oczywiście, jak głęboko chcesz zagłębić się w sztukę ceramiki, zależy od Ciebie. Jednak w zależności od tego, czego chcesz się nauczyć, być może będziesz musiał trochę pogrzebać i powybrzydzać, zanim znajdziesz odpowiednie dla siebie zajęcia.

kobieta rzeźbiąca naczynie w glinie
Twoje lokalne centrum sztuki lub instytut artystyczny może oferować zajęcia rzeźbiarskie dla osób w każdym wieku. Źródło: Pixabay
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (5 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (3 oceny)
Olga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (1 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Amelia
5
5 (2 oceny)
Amelia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (5 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Olga
5
5 (3 oceny)
Olga
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (1 oceny)
Julia
zł80
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Amelia
5
5 (2 oceny)
Amelia
zł45
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Warsztaty czy Lekcje?

Niemal w każdej przygodzie edukacyjnej istnieją różne metody przekazywania wiedzy. Niektóre są ukierunkowane na określony aspekt dyscypliny, podczas gdy inne zagłębiają się w temat, wyjaśniając każdy aspekt, od historii po nowe koncepcje.

I tak jak istnieje wiele sposobów uczenia się interesującego Cię tematu, tak istnieje wiele powodów, aby podążać różnymi ścieżkami nauki.

Weźmy na przykład kogoś, kto od roku rzeźbi w glinie; kogoś, kto potrafi zrobić zastawę stołową, a może ozdoby w technice raku. Taka osoba może być gotowa spróbować czegoś nowego lub poszerzyć swoją bazę wiedzy.

Jeśli jesteś artystą rzeźbiarzem, możesz skorzystać z warsztatów poświęconych konkretnej umiejętności, którą masz nadzieję rozwijać; może nakładanie szkliwa lub wypróbowanie różnych glinek.

I odwrotnie, jeśli jesteś studentem, który chce uzyskać dyplom na ASP, aby móc projektować akcenty do wystroju domu, prawdopodobnie rozważasz edukację artystyczną... ale Twoim zmartwieniem może okazać się egzaminy wstępne.

Gdyby tak było, prawdopodobnie poszukałbyś bardziej wszechstronnego kursu, może czegoś podobnego do zajęć z ceramiki współczesnej.

Wreszcie, jeśli szukasz nowego, angażującego hobby, które pobudzi i sprawi, że będziesz mógł wykazać się kreatywnością, możesz skorzystać zarówno z indywidualnych zajęć, jak i warsztatów.

A co, jeśli już jesteś całkiem obyty w wytwarzaniu przedmiotów ceramicznych, ale chciałbyś nauczyć się malować i rysować na białej ceramice? Może jesteś gotowy na ceramikę studyjną? Ponownie, zależy to od tego, jak głęboko planujesz zagłębić się w świat gliny.

Dla wielu to, co zaczęło się jako fajny sposób na wypełnienie weekendu, stało się pasją.

Wycyrklowanie siły dokładnego nacisku, jaki należy wywierać na bryłę gliny, aby przekształcić ją w piękne, funkcjonalne dzieło sztuki, aby poczuć, jak czyjaś wizja nabiera kształtu pod ich dłońmi...

Jest coś terapeutycznego w materiałach i procesach produkcji ceramiki artystycznej, co jest tak urzekające, że wielu uczestników studiów artystycznych zaczyna od poszukiwania hobby, a kończy na bardzo poważnym podejściu do ceramiki.

Czy mowa o Tobie? Jeśli tak, prawdopodobnie będziesz chciał wiedzieć, jakiego sprzętu będziesz potrzebować, aby wyposażyć swoje miejsce pracy...

ceramiczne ozdoby ogrodowe w kształcie żab
Ceramiczna rzeźba może być całkiem zabawna i niekoniecznie wymaga siedzenia przy kole garncarskim! Źródło: Pixabay

Jak Znaleźć Program dotyczący Sztuki i Projektowania Ceramiki, którego Szukasz

W błyszczącym, wielopoziomowym nowoczesnym budynku centrum handlowego, znajdującym się przy głównej ulicy Trójmiasta, znajduje się mała, przeszklona przestrzeń.

Tuż za szkłem, skąpanym w jaskrawym świetle lamp LED powyżej, czekają cztery małe koła garncarskie, a ich pomarańczowe umywalki błyszczą zaskakującym kolorem w oślepiającej bieli.

Uważni rodzice i oszołomione dzieci postępują zgodnie ze wskazówkami instruktora, najpierw rzucając kawałkiem gliny na koło, a następnie mocząc ręce i pracując, aż będzie przypominać miskę.

Gdańska Szkoła Artystyczna prowadzi kurs z rzeźby i ceramiki, co może być świetnym wprowadzeniem do sztuki wykorzystującej glinę, ale w żadnym wypadku nie byłby satysfakcjonujący dla każdego, kto chciał nauczyć się formowania, odlewania, klinowania lub zwijania - jednej z najstarszych technik garncarskich.

Jeśli szukasz czegoś nowego do zrobienia w deszczowy weekend, możesz sprawdzić, czy w którejś lokalnej szkole lub Urzędzie Pracy akurat sponsoruje się takie wydarzenia.

Z drugiej strony, jeśli szukasz zajęć z formowania na kole, zajęć dla dorosłych, aby nauczyć się pracy z mediami mieszanymi lub szkliwioną ceramiką i raku, z pewnością będziesz potrzebować zajęć z ceramiki, które poruszają temat od podszewki.

To prawda, możesz oglądać filmy na YouTube - są tam samouczki na temat wszystkiego, od tego, jak rzucić glinę na koło, po zbudowanie pieca opalanego drewnem, piec gazowy lub piec elektryczny (nie, nie możesz używać piekarnika kuchennego; tak to nie działa) musi nagrzać się do znacznie wyższej temperatury).

Jeśli zamierzasz spędzać godziny na oglądaniu filmów instruktażowych, chcesz, aby ten czas został efektywnie spędzony, prawda?

Oznacza to, że musiałbyś już mieć wszystkie gliniane narzędzia, sprzęt i materiały potrzebne do natychmiastowego rozpoczęcia pracy... ale możesz nie chcieć inwestować w to wszystko, zanim dowiesz się, czy lubisz w ogóle rzeźbić w glinie.

Dlatego najlepiej byłoby zapisać się na lekcje lub zajęcia weekendowe w lokalnej pracowni ceramiki: mają oni cały potrzebny sprzęt, a większość takich zajęć uwzględnia koszt materiałów w opłatach za lekcje.

Jeśli naprawdę dopisze Ci szczęście, dołączą też kawę i lunch!

Znalezienie takich zajęć czy warsztatów naprawdę nie jest trudne. W rzeczywistości możesz już znać pracownię rzeźbiarską w swojej okolicy, przejeżdżając lub przechodząc obok niej w drodze do pracy lub szkoły. Dlaczego nie zapytać ich, czy prowadzą takie zajęcia?

Czy w Twoim mieście w tym roku odbywa się jesienny festiwal? Może właśnie w Waszym domu kultury odbywają się targi rękodzieła… Czy nie byłoby wspaniale, gdyby artyści rzeźbiarze promowali swoje studio… oferując lekcje współczesnej ceramiki?

Możesz również skontaktować się z lokalnym stowarzyszeniem garncarzy. Na przykład garncarze w górach często prowadzą zajęcia z ceramiki; Polska jest pełna takich organizacji i stowarzyszeń.

A jeśli naprawdę chcesz poważnie podejść do ceramiki? Może zapisać się do lokalnej szkoły artystycznej, aby uzyskać tytuł licencjata sztuk pięknych - a nawet jako powracający student po kilku latach pracy musisz odświeżyć pamięć, zanim zaczniesz pracować nad tytułem magisterskim?

Niezależnie od tego, czy chcesz zarabiać na życie jako artysta rzeźbiarz, czy też w tym roku tworzyć wyjątkowe ozdoby świąteczne dla swoich przyjaciół i rodziny, możesz być pewien, że istnieje wiele okazji, aby nauczyć się pracować z gliną.

Możesz nawet znaleźć korepetytora Superprof, który nauczy Cię sztuczek branżowych!

Czas na krótki quiz: jak dużo wiesz o ceramice?

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

4,00 (3 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem zabawną i bezpośrednią osobą. Uwielbiam relaksować się czytając książki lub spędzając czas z przyjaciółmi. Tłumacz języka angielskiego, z ambicjami do nauki kolejnych czterech języków obcych.