Pomyśl przez chwilę o pierwszym dniu szkoły. Nie ma znaczenia, czy dana szkoła jest szkołą podstawową, średnią, czy też zaczynasz drogę po swój dyplom na Akademii Sztuk Pięknych...

Nieuchronnie będzie bieganie po przybory szkolne, kupowanie nowych ubrań, a może nawet drobnych smakołyków, które sprawią, że wznowienie nauki będzie przyjemniejsze. Pyszny lunch i może nowa fryzura?

Czy należałoby dokonać takich zakupów przed rozpoczęciem zajęć z rzeźbienia w glinie?

Czy powinieneś zaśmiecać swój dom gliną i kołem garncarskim? Może zbudujesz piec na swoim podwórku? Może nawet złożysz ofertę na stół do walcowania lub wytłaczarkę, którą znalazłeś na Allegro?

Wszystko to byłoby dobrym zakupem, gdybyś założył własne studio ceramiczne, ale jeśli dopiero masz zamiar zaznajomić się ze sztuką rzeźbienia w glinie, prawdopodobnie nie musisz sięgać aż tak daleko.

W rzeczywistości nauka tworzenia pięknych figurek z terakoty lub funkcjonalnych, ale dekoracyjnych glinianych naczyń naprawdę nie wymaga inwestowania dużych pieniędzy, przynajmniej na początku.

Kiedy już będziesz naprawdę dobry w tworzeniu ceramiki artystycznej, możesz rozważyć założenie studia artystycznego!

Ten artykuł dotyczy tego, czego możesz potrzebować, aby rozpocząć tworzenie glinianych rzeźb, i nie możemy się doczekać, aby zadziwić Cię, jak niewiele musisz kupić przed pierwszą lekcją.

Biorąc to pod uwagę, dlaczego po prostu nie przejdziemy do sedna?

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (3 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Weź Pod Uwagę Swoją Odzież Roboczą

osoba formująca naczynie na kole garncarskim
Nikt Ci nie powie, że praca z gliną jest zajęciem odbywającym się w nienagannej czystości! Źródło: Pixabay

Nikt nigdy nie powiedział, że tworzenie wyrobów ceramicznych to czysta praca.

Ceramika stosowana w celach naukowych i inżynieryjnych wymaga elementu czystości, aby zapobiec zanieczyszczeniu produktu końcowego lub, w przypadku produkcji płytek ceramicznych, zapobiec ich nadmiernej kruchości.

Artyści rzeźbiący w glinie nie muszą być tak ostrożni czy wybredni.

W rzeczywistości jako pierwsi powiedzą Ci, że ich praca to straszny bałagan, który obejmuje lepkie materiały ziemne, wodę i sporą ilość piasku. Chodzenie na zajęcia w szykownym stroju, który miałby zrobić na kimś wrażenie, nie jest oczywiście dobrym pomysłem.

Sugestia nr 1: załóż coś, co możesz wybrudzić.

Jeśli bierzesz udział w zajęciach z rzeźbienia w szkole artystycznej, najprawdopodobniej otrzymasz fartuch, ale nie ma nic złego w przyniesieniu własnego; w rzeczywistości możesz zostać poinstruowany, aby to zrobić.

Możesz również zostać poinformowany, aby założyć coś luźnego i wygodnego... ale niezbyt luźnego - bez odwijanych rękawów, szalików, krawatów lub czegokolwiek, co mogłoby zaplątać się w jakikolwiek sprzęt.

Z drugiej strony nie chcesz też zakładać czegoś, co mogłoby krępować Twoje ruchy.

Praca z gliną wymaga długich okresów siedzenia z kołem garncarskim między kolanami. Jeśli Twoje spodnie są zbyt ciasne, aby długie siedzenie i pochylanie się do przodu było niewygodne, możesz chcieć ponownie rozważyć wybór swojej garderoby.

Jeśli zwykle nosisz spódnice, powinnaś rozważyć noszenie takiej, która jest wystarczająco rozszerzana, aby Twoje kolana były daleko od siebie.

Sugestia nr 2: wybierz ubranie, mając na uwadze, przede wszystkim, swoją wygodę.

Jeśli chodzi o buty, to oczywiście wybrałbyś „rozsądnie”. Wysokie obcasy byłyby po chwili zdjęte, a ze względów bezpieczeństwa noszenie butów z odkrytymi palcami może okazać się niedopuszczalne.

Chociaż pracownia artysty nie jest obszarem przemysłowym, nadal istnieją elementy przemysłowe, takie jak piece i ciężkie materiały, które w przypadku kontaktu z gołą skórą, mogą spowodować poważne obrażenia.

W podobny sposób uważaj na biżuterię. Zwłaszcza na zajęciach dla dorosłych przypomina się uczestnikom, że noszenie pierścionków nie jest dobrym pomysłem: pierścionek nie tylko może uszkodzić Twój projekt, ale możesz już nigdy go nie wyczyścić!

Możesz pójść dalej i zrezygnować z kolczyków, zwłaszcza wiszących, a jeśli zdecydujesz się założyć naszyjnik, upewnij się, że jest on schowany w Twoim dekolcie lub nie wisi tak nisko, by zmieszać się z gliną, na której Ty właśnie pracujesz.

Wreszcie: jeśli masz długie włosy, najprawdopodobniej zostaniesz poinstruowany, aby związać je z tyłu głowy, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i dla wygody - naprawdę nie chcesz, aby zabłąkane kosmyki włosów były w Twoich oczach lub ustach, podczas gdy nie możesz ich odgarnąć, bo Twoje ręce są brudne od gliny!

Sugestia 3: bezpieczeństwo przede wszystkim! Nie noś niczego, co mogłoby Cię krępować, przeszkadzać lub narazić na obrażenia.

Czas rzucić wyzwanie swojej wiedzy o historii ceramiki i jej współczesnym zastosowaniu!

koślawe doniczki i naczynia z gliny
Nawet te niezbyt idealne dzieła mogą znaleźć zastosowanie! Źródło: Unsplash

Pohamuj Swoje Oczekiwania

Załóżmy, że zdecydowałeś się podarować każdemu z Twoich przyjaciół lub rodziny coś wykonanego ręcznie z materiałów ceramicznych. Cóż za świetny pomysł!

Artyści zajmujący się gliną sprawiają, że wygląda to tak łatwo: grudka gliny na kole garncarskim, odrobina wody i zakrzywienie dłoni; trochę nacisku - nie wiemy ile i voila! Kamionka jest wypalona i gotowa do użycia.

Prawdę mówiąc, nie jest łatwo być takim artystą w pracowni.

Musisz trochę wiedzieć o materiałach ceramicznych, z którymi pracujesz:

  • Ze względu na swoją wytrzymałość, glina zwyczajna jest zwykle używana do wykonywania materiałów budowlanych - cegieł, cementu i kruszywa (podkład pod beton)
  • Glinka porcelanowa, znana również jako glinka kaolinowa, jest używana do wytwarzania błyszczącego papieru (i leków na żołądek)
  • Bentonit ma wiele zastosowań przemysłowych i jest również używany w żwirku dla kotów
    • Fuller’s Earth jest również używany w produktach z odchodów zwierząt domowych
  • Glina garncarska to wysokiej jakości glinka stosowana do produkcji ceramiki, w tym płytek podłogowych, płytek ściennych i armatury łazienkowej, takiej jak zlewy i umywalki.

Pamiętaj, że nawet w tych już rozbudowanych kategoriach istnieje nieskończona liczba specyfikacji.

Teraz zagłęb się w to, czym właściwie jest ceramika...

Najprawdopodobniej będziesz pracować z gliną garncarską, ale nawet praca z tak wysokiej jakości materiałem nie gwarantuje dobrego wyniku przy kilku pierwszych próbach.

Będziesz musiał nauczyć się odpowiedniej siły nacisku i szybkości obracania kołem. Będziesz musiał wiedzieć, ile wody będziesz potrzebować, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, że Twoje przyszłe dzieło nie jest przypadkiem bliskie rozpadnięcia się.

Będziesz musiał powstrzymywać się od frustracji, jeśli na początku nie uda Ci się stworzyć pięknych elementów, które sobie wymarzyłeś.

Właściwie byłoby najlepiej, gdybyś zdecydował się uczyć jednego aspektu rzeźby ceramicznej na każdej lekcji... co oznacza, że Twój cel, aby podarować wszystkim ceramikę w te święta Bożego Narodzenia, jest trochę ambitny.

Jednak nic nie mówi, że jeśli masz czas, pieniądze i chęć, nie możesz wziąć więcej niż jednych zajęć.

Na przykład, możesz rozważyć znalezienie warsztatów z technik obróbki, które pomogą Ci opanować podstawy pracy z gliną na kole garncarskim. Lub, jeśli Twoje umiejętności są na bardziej zaawansowanym poziomie, poszukaj kursu mistrzowskiego, aby nauczyć się szkliwienia.

Zazwyczaj takie zajęcia można znaleźć w lokalnym domu kultury lub w szkole artystycznej; jeśli masz instytut sztuki w swoim mieście, możesz nawet skontaktować się z nim - czasami prowadzą otwarte zajęcia poświęcone określonej umiejętności.

Aby dowiedzieć się więcej o zajęciach z garncarstwa, przeczytaj nasz inny artykuł...

widok z góry na gliniane naczynie formowane na kole
Twój instruktor prawdopodobnie odradzi Ci noszenie dużej ilości biżuterii. Źródło: Unsplash

Czego Można się Spodziewać po Zajęciach z Rzeźbienia w Glinie

Jeśli nie masz jakiegoś niezwykłego talentu - instynktownie wiesz, jak duży nacisk należy wywierać na glinę podczas obracania na kole, jak mokre muszą być Twoje dłonie i intuicyjnie dobierzesz technikę rzeźbienia, możesz spodziewać się kilku niepowodzeń i frustracji na drodze do bycia artystą rzeźbiarzem, którym zawsze wiedziałeś, że jesteś.

Czy pamiętasz tę scenę z filmu ,,Duch", kiedy waza, którą robiła Molly, nagle się zgięła? To naprawdę nie jest takie niezwykłe, że części dzieła się wyginają i opadają, zwłaszcza gdy jesteś amatorem.

Dlatego najlepsi nauczyciele rzeźbienia produktów ceramicznych i szklarze zalecają podejście do swoich artystycznych aspiracji, najpierw ogarniając proces twórczy.

Skoncentruj się na materiałach i procesach niezbędnych do tworzenia sztuk wizualnych. Poznaj różne właściwości tego nieorganicznego materiału, z którym zamierzasz pracować, różne narzędzia z gliny i do czego są używane.

Uświadom sobie, jak trudne może być tworzenie sztuki z gliny.

Możesz być zaskoczony, gdy odkryjesz, że praca z materiałem ceramicznym jest relaksująca, ale fizycznie wymagająca - od nacisku, jaki wywierasz na glinę, po utrzymywanie pozycji przez długi czas.

W rzeczywistości Twój instruktor najprawdopodobniej zajmie się Twoją postawą na pierwszych zajęciach.

Idealnie byłoby, gdyby plecy były wyprostowane, ręce przylegały do ​​ciała i były zgięte w łokciach do około 90 stopni. Wszelkie narzędzia, których możesz potrzebować, powinny być pod ręką.

Możesz pracować nad swoją postawą w domu, jeśli zostaniesz tak poinstruowany.

Kiedy już opanujesz podstawy tworzenia produktów z ceramiki na zajęciach, nic nie stoi na przeszkodzie, byś nie mógł ćwiczyć rzeźby z gliny w domu. Możesz spróbować swoich sił w zwijaniu - starożytnej technice, która nie wymaga koła.

Cudowną rzeczą w glinie jest to, że wiele wybacza! Jeśli nie możesz dobrze wykonać tych wazonów, możesz spróbować ponownie... lub przekształcić je we współczesne dzieło sztuki ceramicznej. Jeśli nie możesz dokładnie ustawić rowków czy fazek na wytwarzanej misce, możesz je „wymazać” i spróbować ponownie.

Podobnie, jeśli Twoja gliniana rzeźba nie okaże się całkowicie w porządku, możesz spróbować zrobić ją jeszcze raz.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że nauka tworzenia pięknego dzieła wymaga czasu i pracy; więc najważniejszą rzeczą, którą musisz przynieść, gdy zaczynasz uczyć się garncarstwa, jest cierpliwość!

Teraz dowiedz się, jakie materiały i sprzęt powinieneś mieć pod ręką, zanim zaczniesz swoje zajęcia z rzeźbienia w glinie...

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.