„Rewolucja cyfrowa przyniosła ludziom ogromną ilość czasu i jak ten czas wykorzystują? Przed swoimi komputerami!” - Khalil Asala

Sprzęt komputerowy znacznie ewoluował od początku jego powstania. W dzisiejszych czasach można stworzyć swój własny komputer na podstawie specyfikacji, w zależności od tego, czy chcecie edytować filmy, czy grać w gry komputerowe.

Ale z czego tak naprawdę jest wykonany komputer? I jak działa?

Oto kilka informacji, które pomogą Wam w staniu się ekspertami w dziedzinie sprzętu komputerowego.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
Michał
5
5 (5 oceny)
Michał
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniel
5
5 (1 oceny)
Daniel
zł20
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
Sylwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (2 oceny)
Norbert
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Michał
5
5 (5 oceny)
Michał
zł35
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Tomasz
5
5 (4 oceny)
Tomasz
zł30
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Daniel
5
5 (1 oceny)
Daniel
zł20
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Sylwia
Sylwia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Filip
Filip
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Norbert
5
5 (2 oceny)
Norbert
zł25
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Czym jest komputer?

Komputer to w zasadzie maszyna, która wykonuje operacje i obliczenia, dlatego można powiedzieć, że to bardzo złożony kalkulator.

W dzisiejszych czasach komputery można podzielić na dwie główne kategorie: PC lub Mac. Oba te komputery posiadają swoich zwolenników i oba posiadają ten sam rdzeń. Warto zapamiętać, że PC to po prostu komputer osobisty (ang. personal computer). Oznacza to, że na ogół jest używany przez jedną osobę, która może wykonywać wiele złożonych operacji i interakcji za pomocą jego różnych interfejsów sprzętowych i programowych. PC po raz pierwszy pojawił się na początku lat 80., kiedy IBM wprowadził na rynek swój pierwszy komputer o nazwie IBM PC/XT.

W przeciwieństwie do innych „mikrokomputerów” tamtych czasów, komputery te były wykonane ze standardowych elementów, które można było łatwo powielić.

Obecnie komputer PC (czy to firmy Apple, Asus czy Dell) jest nadal najpopularniejszym i najczęściej używanym typem komputera. Oczywiście istnieje mnóstwo innych typów komputerów - na przykład komputer pokładowy w samochodzie lub komputer, który zasila roboty przemysłowe lub metro.

Odkryjcie, kim są najbardziej znani programiści na świecie.

Z czego składa się PC?

Niezależnie od tego, czy jest to komputer typu Tower, komputer stacjonarny czy laptop, wszystkie komputery składają się z tych samych komponentów:

 • Ekran lub monitor
 • Klawiatura
 • Mysz lub touchpad/trackball do laptopów
 • Jednostka centralna lub systemowa - serce i umysł komputera

Monitor komputera

Monitor to część komputera, która wyświetla dane i jest łącznikiem pomiędzy człowiekiem a maszyną. To dzięki ekranowi komputera użytkownik może wchodzić w interakcję z komputerem. Wpisywanie informacji za pomocą klawiatury lub używanie myszy odpowiednio modyfikuje wyświetlane dane.

Dodatkowo, monitory mogą się znacznie różnić rozmiarami. Istnieją bardzo kompaktowe ekrany laptopów: 10 cali dla najmniejszych laptopów i netbooków. Komputery biurowe zaczynają się od około 15 cali i mogą osiągać do 27 cali lub więcej, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się podłączyć komputer do ekranu telewizora.

Rozdzielczość i ceny również się różnią. Na przykład 24-calowy ekran ma zwykle rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli lub wysoką rozdzielczość (HDTV). Ekrany można podłączać za pomocą połączeń VGA, DVi, DisplayPort lub HDMI.

Dobry monitor komputerowy można kupić już od około 350 złotych.

Czy Wy też jak większość ludzi myliliście monitor z komputerem? Na stronie Superprof możecie znaleźć kursy informatyczne dla początkujących i nie tylko - nasi nauczyciele chętnie pomogą Wam opanować obsługę komputera.

Klawiatura

Klawiatura jest jednym z zewnętrznych komponentów komputera.

Pozwala pisać i komunikować się z komputerem. Klawiatury mają zwykle około stu klawiszy: litery alfabetu, cyfry, znaki interpunkcyjne oraz funkcje specjalne.

W pewnym sensie jest ona potomkiem maszyny do pisania.

Istnieje kilka typów klawiatur: przewodowe, bezprzewodowe, z panelem dotykowym lub bez, klawiatury do gier, klawiatury specjalistyczne z dodatkowymi klawiszami i funkcjami itp.

Biała klawiatura
W Polsce używa się klawiatur, w których górny rząd liter zaczyna się od QWERTY. (Źródło: Unsplash)

Konfiguracja klawiatur różni się w zależności od języka: wiele krajów Europy Środkowej, w tym Polska używa klawiatury QWERTY (pierwsze litery górnego rzędu); natomiast inne kraje mają inne konfiguracje.

Zwykłą klawiaturę można kupić już od 20 złotych, natomiast solidne klawiatury do gier w granicach od 80 do nawet 700 złotych.

Mysz komputerowa

Mysz pozwala przesuwać kursor (małą strzałkę) na monitorze. Pozwala na umieszczenie go nad określonymi elementami i wybranie ich poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszy lub uzyskanie dostępu do niektórych funkcji przez kliknięcie prawym przyciskiem. Większość myszek posiada małe kółko pośrodku, które umożliwia przewijanie w górę i w dół w dokumentach tekstowych i witrynach internetowych. Laptopy posiadają touchpad, na którym również można przewijać tekst lub inne informacje.

Myszka komputerowa Douglasa Engelbarta
Pierwsza mysz została wykonana z drewna i miała dwa obrotowe kółka dla osi X i Y oraz tylko jeden przycisk. (Źródło: britannica.com)

Myszy komputerowe korzystają z technologii przechwytującej ruch na ich spodzie (optyczna lub laserowa), natomiast starsze pokolenia mogą jeszcze pamiętać pierwszą myszkę komputerową wynalezioną przez Douglasa Engelbarta. W sklepach można kupić mysz przewodową, która bezpośrednio łączy się z komputerem za pomocą przewodu lub mysz bezprzewodową, do których wystarczy podłączyć mały odbiornik do portu USB i upewnić się, że jest naładowany lub od czasu do czasu wymieniać baterie.

Podkładka pod mysz znacznie ułatwi korzystanie z komputera, szczególnie gdy powierzchnia biurka jest nieco szorstka lub nierówna.

Laptopy i netbooki mogą zazwyczaj nie będą potrzebować myszy, z racji tego, że posiadają trackball lub touchpad tuż pod klawiaturą, który spełnia tę rolę.

Mysz dobrej jakości kosztuje około 30 złotych.

Jednostka centralna komputera

Jest to obudowa zawierająca cały materiał elektroniczny niezbędny do działania komputera. Podłącza się do niego klawiaturę, monitor i mysz - przewodami lub łączem bezprzewodowym (np. Bluetooth) - a także urządzenia USB.

Niektóre komputery skupiają wszystkie elementy razem, a jednostka centralna może być zintegrowana z monitorem (na przykład w przypadku komputerów iMac) lub pod klawiaturą (laptopy).

Jednostka centralna będzie zawierać procesor, dysk twardy, płytę główną i jednostkę napędową.

Anatomia jednostki centralnej

Elementy PC nie są widoczne z zewnątrz, dlatego trzeba otworzyć obudowę, żeby zobaczyć, jaka elektronika znajduje się w środku. W środku znajdziemy:

 • Procesor lub jednostka centralna (procesor Intel, procesor AMD, mikroprocesor)
 • Wewnętrzny dysk twardy (na przykład SSD)
 • Płyta główna (firmy Asus, Intel, Socket, MSI i inne)
 • Jednostka napędowa
 • Pamięć RAM
 • Karta graficzna, karta dźwiękowa i karta sieciowa

Procesor

Centralna jednostka przetwarzająca lub procesor to mózg komputera. Organizuje on wymianę danych między różnymi komponentami (pamięć RAM, dysk twardy, karta graficzna).

Jego główne zadania to:

 • Dostęp do danych przechowywanych w pamięci
 • Przetwarzanie danych
 • Przechowywanie danych w pamięci

To procesor wykonuje obliczenia, które pozwalają użytkownikowi na interakcję z komputerem i wyświetlanie danych na monitorze. W chwili pisania tekstu procesory mogą osiągać 5 GHz (gigaherców), a niektóre procesory komputerów mogą pracować w tym samym czasie.

Procesor komputera Intel
Procesor (ang. central processing unit) dla komputera Intel. (Źródło: Visualhunt.com)

Oznacza to, że są w stanie przetwarzać miliardy pakietów telekomunikacyjnych na sekundę i wykonywać złożone obliczenia. Warto wspomnieć, że moc obliczeniowa będzie zależeć od typu posiadanego procesora.

Dysk twardy

Ważne jest, aby zastanowić się, jaki rodzaj procesora jest zintegrowany z komputerem i przyjrzeć się jego dyskowi twardemu.

Dysk twardy to długotrwała pamięć komputera. Jego rolą jest zapisywanie danych komputerowych. Dysk twardy zawiera system operacyjny, niezależnie od tego, czy jest to Windows, MacOS, Linux, zainstalowane programy, pliki czy inne dane.

Przechowuje informacje za pomocą systemu binarnego. Dziś można zapisać kilka terabajtów informacji (ponad 1 000 gigabajtów), czyli równowartość setek tysięcy zdjęć, tysięcy filmów czy milionów dokumentów tekstowych.

Istnieje kilka typów dysków twardych:

 • Klasyczne dyski twarde: zawierają elementy mechaniczne, w tym głowicę odczytującą, która ustawia dyski magnetyczne w celu odczytu i zapisu danych
 • Dyski twarde SSD: bez elementów mechanicznych mogą szybciej pobierać dane
 • Zewnętrzne dyski twarde: do tworzenia kopii zapasowych danych i wewnętrznego dysku twardego

Płyta główna

Jest to główny komponent jednostki centralnej. Centralizuje i przetwarza dane wymieniane w komputerze za pomocą dołączonego do niego procesora. Łączy razem dysk twardy, mysz, klawiaturę, sieć, porty USB itp.

Płyta główna marki Acer
Płyta główna marki Acer. (Źródło: pl.wikipedia.org)

Jest to centralny układ nerwowy, do którego podłączone są wszystkie inne komponenty komputera.

Płyta główna to obwód drukowany urządzenia elektronicznego połączony z chipsetem (zestawem komponentów, które kontrolują prawie całą płytę główną). Komponenty chipsetu są przylutowane bezpośrednio do płyty głównej i to one decydują o tym, jakiego rodzaju procesory i układy pamięci mogą być używane z tym komputerem. Od 1995 roku prawie wszystkie płyty główne używają formatu ATX.

Możecie nauczyć się budować i programować swój komputer po ukończeniu kursów programowania!

Zasilacz komputera

Oczywiście nic nie działa bez prądu, i to tyczy się również komputera.

Przekształcana jest moc z gniazdka w napięcie zasilające odpowiednie dla komputera i przesyłana jest do płyty głównej. Zasilacz jest również bezpośrednio powiązany z pewnymi komponentami mechanicznymi, takimi jak napęd CD-ROM.

Przekształcanie prądu powoduje utratę energii w postaci ciepła. Dlatego system wentylacyjny jest również zainstalowany w sąsiednim urządzeniu i usuwa ciepłe powietrze przez tylną część komputera.

Zwykle wystarcza 400 watów, ale niektóre zasilacze mogą osiągać nawet 1000 watów!

Pamięć główna lub RAM

RAM (ang. Random Access Memory) to rodzaj pamięci, w której przechowywane są aktualnie wykonywane programy, dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy, do której ma dostęp procesor.

Specyfika pamięci RAM to:

 • Szybka prędkość dostępu
 • Jego tymczasowy aspekt: ​​wszystkie dane w pamięci RAM są tracone po wyłączeniu komputera.

Zakres kart pamięci RAM wynosi nawet do 32 gigabajtów, w zależności od procesora, mocy obliczeniowej płyty głównej i sposobu wykorzystania komputera.

Dowiecie się o wiele więcej czytając nasz poradnik, a także podczas kursu informatycznego i zajęć, na które możecie się zapisać przez stronę Superptof.

Karta graficzna

Jeśli gracie w gry komputerowe, najważniejszym elementem będzie dobra karta graficzna. Karta graficzna przejmuje konwersję kodu komputerowego na dane wizualne, przejmując część obciążenia procesora, który może wykorzystać wolną pojemność do załadowania innych danych graficznych. Jest ona przydatna, jeśli pracujecie jako projektanci graficzni lub drukarze.

Alternatywnie, chipset płyty głównej może również zintegrować kartę graficzną.

Dodatkowe części komputera

Obecnie większość wyświetlaczy posiada kamerę internetową. Ale są też inne urządzenia, które możecie podłączyć do komputera, aby poszerzyć jego funkcje:

 • Drukarka
 • Skaner
 • Kamera internetowa (zwykle zintegrowana z ekranem)
 • Połączenie internetowe (przewodowe lub WiFi)
 • Pamięci USB (Universal Serial Bus) lub inne urządzenia
 • Karta pamięci
 • Pad

Obecnie prawie cały sprzęt zewnętrzny można podłączyć przez port USB - nie trzeba już zgadywać, którego portu użyć dla myszy lub drukarki!

Dowiedzcie się więcej o Facebooku.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.