„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” - C.W. Leadbeater

Jeśli w życiu codziennym udajemy kogoś innego, czy to w pracy czy podczas spotkań ze znajomymi, będziemy to robić również podczas korzystania z mediów społecznościowych. Ludzie, posiadając pełną kontrolę nad tym co udostępniają na portalach, coraz częściej postanawiają kreować swoją postać, w sposób który najbardziej im odpowiada.

Jedną z najbardziej popularnych mediów społecznościowych jest Facebook.

Przeczytajcie nasz artykuł na temat obsługi komputerów dla początkujących.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Informatyka
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
Adrian
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
zł200
/h
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
Joanna
zł20
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł10
/h
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł40
/h
1-sza lekcja za darmo!
Przemek
5
5 (5 oceny)
Przemek
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
5
5 (1 oceny)
Wiktoria
zł50
/h
1-sza lekcja za darmo!
Adrian
Adrian
zł35
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paweł
Paweł
zł200
/h
1-sza lekcja za darmo!
Joanna
Joanna
zł20
/h
1-sza lekcja za darmo!
Paulina
Paulina
zł10
/h
1-sza lekcja za darmo!
Andrzej
Andrzej
zł60
/h
1-sza lekcja za darmo!
Wiktoria
Wiktoria
zł40
/h
1-sza lekcje za darmo>

Historia Facebooka

Niezależnie od tego, czy chcecie korzystać z Facebooka, aby mieć kontakt z rodziną i przyjaciółmi, czy też chcecie stworzyć własną grupę, wkrótce nie będziecie się mogli się bez niej obejść.

Facebook powstał w 2004 roku, a 3 lutego 2021 roku obchodził swoje 17 urodziny. Mark Zuckerberg jest głównym twórcą i dyrektorem generalnym tego serwisu społecznościowego.

W 2020 roku najczęściej odwiedzaną stroną internetową przez Polaków - zaraz po YouTube - był Facebook. Według Socialpress.pl z Facebooka aktywnie korzysta 3,80 miliarda użytkowników, czyli 49% populacji na całym świecie. Dodatkowo, w Polsce w 2020 z tej platformy korzystało 89% Polaków.

Facebook powstał na Uniwersytecie Harvarda i początkowo miał on służyć studentom do komunikacji między sobą. Wkrótce stał się dostępny także na innych uniwersytetach, aż w końcu został opublikowany jako serwis społecznościowy we wrześniu 2006 r. Każdy, kto ma adres e-mail i ma więcej niż 13 lat, może założyć konto na Facebooku.

W kwietniu 2008 roku powstała aplikacja Facebook Messenger. Jest to aplikacja do obsługi wiadomości błyskawicznych, która umożliwia prywatne rozmowy ze znajomymi z Facebooka.

Do czego służy Facebook?

Nazwa witryny pochodzi od książki ze zdjęciami kolegów i koleżanek, którą otrzymuje każdy student na amerykańskich uniwersytetach na początku roku. Facebook pozwala swoim użytkownikom publikować zdjęcia, obrazy, filmy z YouTube, osobiste reklamy, dokumenty, wymieniać się wiadomościami, tworzyć grupy i dołączać do nich, tworzyć profesjonalne strony internetowe, itp. Celem sieci społecznościowej jest łączenie ludzi. Facebook umożliwia swoim użytkownikom wprowadzanie danych osobowych, takich jak status związku, miejsce nauki i zainteresowania.

Znajdźcie i weźcie udział w kursach programowania z Superprof, a także przeczytajcie nasz artykuł o historii rozwoju komputerów.

Mark Zuckerberg podczas przemówienia na temat Facebooka
Mark Zuckerberg początkowo założył Facebooka, aby umożliwić interakcję między studentami Harvardu. (Źródło: Visualhunt)

Dlaczego warto korzystać z Facebooka?

Istnieje wiele powodów, dla których warto korzystać z Facebooka:

 • Aby pozostać w kontakcie z przyjaciółmi i rodziną,
 • Aby skontaktować się z przyjaciółmi z dzieciństwa, z którymi straciliście kontakt,
 • Aby dzielić się swoimi pasjami na swoim profilu,
 • Aby być na bieżąco z ważnymi wydarzeniami z życia Twoich znajomych, na przykład narodziny dziecka, śluby, ukończenie studiów, itd.,
 • Aby wymieniać prywatne wiadomości ze znajomymi za pośrednictwem Messengera,
 • Aby czytać interesujące Was artykuły poprzez „polubienie” stron, które Was interesują,
 • Aby kontaktować się firmami, wyświetlać reklamy i przekazywać informacje potencjalnym klientom za pośrednictwem firmowej strony na Facebooku
 • Aby znaleźć pomoc, jeśli będziecie mieć z czymś problem, korzystając z grup na Facebooku,
 • Aby kupować, sprzedawać lub wymieniać rzeczy za pośrednictwem grup kupna/sprzedaży

Zastosowań mediów społecznościowych jest mnóstwo!

Jak utworzyć konto na Facebooku

W miarę rozwoju Facebook dodał nowe funkcje, ale uprościł tworzenie kont, aby przyciągnąć więcej użytkowników.

Tworzenie konta na komputerze

Utworzenie własnego konta na Facebooku nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności informatycznych i nie ma potrzeby zapisywania się na kursy kodowania.

Jest to stosunkowo łatwe, jeśli wykonacie te proste kroki:

 • Przejdź do wybranej wyszukiwarki (Google, Yahoo, Ecosia itd.), wpiszcie „facebook” w pasku wyszukiwania, a następnie kliknijcie wyświetlony link LUB
 • Wpiszcie „www.facebook.com” w pasku adresu URL
Strona główna Facebooka
Kiedy po raz pierwszy wchodzicie na stronę Facebooka, to strona, która powinna Wam się wyświetlić. (Źródło: Screenshot strony głównej Facebook)
 • Pojawi się strona podobna do powyższej. Jest ona podzielona na dwie części: w prawym górnym rogu znajduje się przycisk „zaloguj się” (jeśli posiadasz już konto), a w prawym dolnym rogu pojawi się formularz rejestracyjny. Pamiętajcie, że rejestracja jest bezpłatna i taka pozostanie, ponieważ Facebook jest finansowany z reklam.
 • Wprowadźcie swoje imię i nazwisko; dane pojawią się na Waszych profilach oraz w wyszukiwarce na Facebooku w kolejności, w jakiej je wprowadziliście. Dlatego warto pamiętać o kolejności: najpierw imię, potem nazwisko. Użytkownicy, którzy postanowią Was wyszukać, mogą przez nie znaleźć Waszego profilu. Jeśli wolicie użyć pseudonimu, śmiało. Istnieje możliwość zmiany nazwiska co 60 dni.
 • Następnie wprowadźcie numer telefonu komórkowego lub adres e-mail: wybierzcie numer telefonu lub adres e-mail, z którego korzystacie i regularnie sprawdzacie, na wypadek, gdybyście zapomnieli hasła. Zostaniecie również poinformowani, jeśli ktoś włamie się na Wasze konto. Jeśli zdecydujecie się użyć adresu e-mail, pojawi się nowe okno z prośbą o potwierdzenie.
 • Następnie będziecie musieli wpisać hasło do Facebooka. Musi mieć co najmniej 6 znaków i zawierać litery oraz znaki interpunkcyjne. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wymyślcie skomplikowane hasło i unikajcie wpisywania swoich danych, np. daty urodzin lub jakichkolwiek innych informacji, do których nieznajomy mógłby łatwo uzyskać dostęp.
 • Wprowadźcie swoją datę urodzenia. Facebook jest niedostępny dla osób poniżej 13 roku życia.
 • Następnie wprowadźcie swoją płeć.
 • Kliknijcie przycisk „Utwórz konto”.
 • Zostaniecie poproszeni o potwierdzenie konta za pośrednictwem wiadomości w skrzynce pocztowej. Kliknijcie link i przycisk „Potwierdź konto”

Tworzenie konta na Facebooku na smartfonie lub tablecie jest podobne do tego, co opisano tutaj. Po prostu przejdźcie do AppleStore lub GooglePlay, aby pobrać aplikację.

Sprawdź różne kursy komputerowe online.

Jak znaleźć znajomych na Facebooku

Po potwierdzeniu konta na Facebooku będziecie mogli zapraszać ludzi do grona znajomych.

Wasze konta na Facebooku są powiązane z Waszymi adresami e-mail, więc przy pierwszym logowaniu sieć społecznościowa zaproponuje Wam znajomych z książki adresowej, którzy korzystają już z Facebooka. Następnie możesz ich „dodać” jako znajomych (lub nie).
Możesz również pominąć ten krok, klikając „Dalej” w prawym dolnym rogu.

Dowiedzcie się z czego składa się komputer.

Jak korzystać z Facebooka

Po zakończeniu tworzenia konta zostaniesz poproszony o rozwinięcie strony profilu.

Tworzenie profilu

Jakie informacje możecie podać na swoim profilu na Facebooku?

Dodajcie zdjęcie profilowe, aby osoby, które Was znają, mogły Was rozpoznać i zaakceptować zaproszenie do znajomych. Możecie także dodać tło na profilu, przedstawiające na przykład Waszą rodzinę lub krajobraz. W prawym górnym rogu możecie zmodyfikować profil: zostaniecie poproszeni o napisanie biografii, w której opiszecie siebie w kilku słowach. Ponadto możecie zmodyfikować swoją stronę „o mnie”.

W zakładce „informacje” wpisujecie:

 • Gdzie studiowaliście i gdzie pracujecie: miejsce pracy, kompetencje, uczelnia, szkoła itd.
 • Miejsca, w których mieszkaliście: miejsce urodzenia, obecne miejsce zamieszkania itd.
 • Informacje ogólne: adres e-mail, który nie jest wyświetlany na profilu, ale możecie go upublicznić wraz z numerem telefonu, adresem, stroną internetową (zalecamy umieszczanie ich tylko w przypadku tworzenia strony biznesowej).
 • Wyznania, religia, poglądy polityczne itd.
 • Rodzina i pokrewieństwo: możecie dodać status związku i członków rodziny
 • Szczegółowe informacje
 • Ważne wydarzenia z życia np. rozpoczęcie lub zakończenie szkoły

Dodatkowo, Facebook pozwala na umieszczenie innych ważnych informacji o Was, takich jak sport, muzyka, filmy, programy telewizyjne, książki: to od Was zależy, czym chcecie się podzielić ze znajomymi lub potencjalnymi klientami.

Anonim Facebook
Po wprowadzeniu wszystkich danych strona profilu powinna wyglądać mniej więcej tak. Zdjęcie pośrodku to zdjęcie profilowe, a duże poziome u góry to tło. (Źródło: profil użytkownika Anonim na Facebooku)

Dodatkowo, Facebook wprowadził ciemny motyw, który można włączyć lub wyłączyć w zakładce „Wyświetlanie i ułatwienia dostępu”.

Informacje o profilach publicznych i prywatnych na Facebooku

Kto widzi Wasze posty na Facebooku?

Pamiętajcie, że na razie wszystko, co opublikowaliście, jest widoczne dla Waszych znajomych. Jest to ustawienie domyślne podczas tworzenia konta na Facebooku.

Aby zmodyfikować odbiorców swoich postów, po prostu kliknijcie przycisk „znajomi” i wybierzcie jedną z poniższych opcji:

 • Publiczne (każdy może zobaczyć Wasze posty, nawet osoby spoza listy znajomych)
 • Przyjaciele
 • Znajomi, z wyjątkiem (możesz ukryć swój wpis przed jedną lub wieloma osobami)
 • Przyjaciele i ich przyjaciele
 • Tylko ja (jeśli to tylko notatka dla ciebie)

W następnej części artykułu dowiecie się jak zabezpieczyć swoje konto na Facebooku przed niewłaściwym użyciem.

Jak publikować posty na Facebooku

Jeśli utworzyliście już konto, założyliście swój profil i zaprosiliście znajomych - teraz nadszedł czas, aby opublikować swoje pierwsze posty!

 • Przejdźcie do swojego profilu lub strony startowej
 • Znajdźcie okno publikowania postów na górze strony
 • Aby opublikować post, po prostu kliknijcie na pole i napiszcie co chcecie opublikować
Strona główna Facebooka
Aktualizacja profilu i publikowanie postów jest bardzo proste. (Źródło: advist.pl)

Możecie również:

 • Dodać obraz lub film
 • Opublikować swoją lokalizację geograficzną
 • Opublikować swój nastrój lub aktywność (radość, oglądanie Daredevil, picie piwa, itd.)
 • Oznaczać znajomych
 • Opublikować GIF lub naklejkę
 • Zapytać o rekomendacje
 • Zrobić ankietę
 • Odpowiadać na pytania
 • Oznaczyć wydarzenie tagiem

Aby oznaczyć kogoś w swoim poście, powinniście po prostu użyć nazwy użytkownika @ + osoby, a dana osoba otrzyma wiadomość z powiadomieniem, że została oznaczona. Tagi działają również w przypadku wydarzeń.

Hashtagi działają na Facebooku, chociaż nie są tak powszechne jak na Twitterze czy Instagramie.

Teraz czas, abyście sami odkryli te wszystkie możliwości, które oferuje Facebook! Wkrótce sami dowiecie się wszystkiego o funkcjach tej witryny.

Dowiedzcie się, jakie akcesoria komputerowe powinniście kupić oraz przeczytajcie na temat najsłynniejszych programistów w historii.

Potrzebujesz nauczyciela z przedmiotu: Informatyka ?

Oceń czy nasz artykuł był pomocny 😊

5,00/5 - 1 głos(y)
Loading...

Aleksandra

Jestem kreatywną i ciekawą świata osobą, która lubi poznawać nowe osoby i miejsca. Interesuję się sportem, muzyką, sztuką oraz literaturą amerykańską. Na co dzień udzielam korepetycji z języka angielskiego, co również jest moim hobby. W czasie wolnym chętnie podróżuję i czytam książki.