Jeśli postanowiłeś już zagłębić się w ten post na blogu, prawdopodobnie jesteś zainteresowany teatrem czy dramaturgią i niesamowitymi możliwościami, okazjami i korzyściami, jakie oferują Ci lekcje aktorstwa. To całkiem dobry początek!

Teraz moja kolej, aby wyjaśnić Ci, dlaczego inwestycja w warsztaty aktorskie lub seminarium jest czymś, co powinieneś i musisz zrobić, nawet jeśli tylko po to, by nie nudzić się w wolnym czasie. Podobnie, jeśli marzyłeś o życiu w branży rozrywkowej, czekają na Ciebie zajęcia z różnych technik aktorskich.

Przede wszystkim zbadajmy, jakie zajęcia aktorskie są oferowane, z czego składają się i ile mniej więcej kosztują.

Rodzaje Zajęć Aktorskich

W ofercie jest wiele rodzajów kursów dla potencjalnych aktorów (oprócz uczęszczania do szkół artystycznych w pełnym wymiarze godzin lub uczęszczania na studia podyplomowe, które wyposażają Cię w uzyskanie tytułu licencjata sztuk scenicznych), które mogą pomóc w rozwoju różnych elementów sztuki dramatycznej.

Zanim zapiszesz się na jakiekolwiek zajęcia, powinieneś zapoznać się z dostępnymi opcjami i zdecydować, które najbardziej pokrywają się z Twoimi osobistymi celami i budżetem finansowym.

Aby zaoszczędzić Ci udziału w drogich zajęciach, które nie spełniają Twoich oczekiwań, oto lista tylko niektórych kursów, na które możesz się natknąć, rozglądając się za zajęciami aktorskimi.

  • Techniki Aktorskie (Duże Znaczenie dla Kariery Aktorskiej)

Intensywna lekcja techniki aktorskiej jest podstawowym szkoleniem dla początkującego aktora lub aktorki, którzy marzą o byciu aktorem telewizyjnym lub wyjeździe do Nowego Jorku na spotkanie z gwiazdami filmowymi i broadwayowskimi. Większość poważnych aktorów pójdzie do szkoły teatralnej, ale jako ktoś, kto zainteresuje się dramatem w późniejszym życiu, te odpowiednio zaplanowane lekcje naprawdę są niezbędne, abyś mógł przyswoić pewne branżowe podstawy.

Poszczególne zajęcia będą się różnić strukturą i treścią ze względu na różne techniki i podejścia stosowane przez nauczycieli aktorstwa (np. mogą zastosować technikę Sanforda Meisnera, technikę Alexandra, aktorstwo metodyczne, Stelli Adler lub inną), więc poświęć czas na podjęcie chociaż dwóch lub trzech lekcji, jeśli wiesz, że masz preferencje.

  • Techniki Przesłuchań (Duże Znaczenie dla Pracy w Branży)

Równie ważne i warto wziąć udział w takich zajęciach, jeśli planujesz chodzić na castingi do zawodowych ról. Instruktor na lekcjach koncentruje się na procesie przesłuchania, oddzwaniania oraz na tym, jak być pewnym siebie w każdym ze scenariuszy.

  • Występowanie na Scenie

Szkolenie zapozna Cię z nauką, analizowaniem i ćwiczeniem scen poza kamerą. Chociaż jest to ważne by zrozumieć różnice między spektaklem na scenie, filmem czy programem telewizyjnym, Twój nauczyciel nadal będzie chciał, abyś wykorzystał swoje techniki aktorskie, takie jak te wyuczone z powyższej wymienionych opcji.

  • Wykonanie A Vista

W dosłownym tłumaczeniu oznacza to "na pierwszy rzut oka". Chodzi o odgrywanie roli bez wcześniejszego przygotowania. Najbardziej przyda się tym, którzy biorą udział w przesłuchaniach do ról, a organizatorzy nie przewidują czasu na przygotowanie, takich jak krótkie reklamy. Nauczysz się, jak szybko przygotować tekst i zaprezentować go pewnie, co pozwoli Ci spędzić więcej czasu na obmyślenie samego wykonania.

  • Improwizacja

Osoby występujące w telewizji na żywo lub na scenie przed tysiącami widzów mogą od czasu do czasu improwizować. Jak wiadomo, teatr improwizowany jest cenny dla aktorów i komików, ponieważ pozwala im szybciej myśleć, aktywować spontaniczność i być bardziej świadomym wyczucia czasu.

  • Aktorstwo Komercyjne

Każdy, kto chce pojawić się w reklamach, powinien umieścić to wysoko na swojej liście, ale ponieważ w przypadku większości komercyjnych przesłuchań wymagana jest improwizacja, nie należy w takim wypadku wykluczać lekcji z improwizacji (przy czym te prawdopodobnie górują pod względem przydatności).

  • Wokal

Trening wokalny jest nie tylko dla osób zainteresowanych śpiewem; głos jest równie ważny dla aktorów, gdy opowiadają jakąś historię. Te zajęcia są dobre dla osób, które chcą pojawić się w produkcjach scenicznych, ponieważ nauczą się technik oddychania, śpiewania i sposobów kontrolowania swoich umiejętności wokalnych.

  • Ruch

Jest to fizyczna wersja powyższego kursu, tj. z nauczycielem gry aktorskiej, który uczy, jak używać ciała i ruchu, by wywoływać uczucia w przedstawieniach. Uczy Cię świadomości wszystkich aspektów Twojego ciała, od kończyn po mimikę twarzy, więc także jest dobry dla zainteresowanych grą w teatrze.

  • Klasyka

Zaprojektowane dla stażystów, którzy chcą wystąpić w klasycznych przedstawieniach, takich jak sztuki Szekspira, przykładowo na zajęciach dowiesz się nieco o aktorstwie z epoki, w tym dialekcie, akcencie i mowie. Częścią tego kursu będą techniki głosu i ruchu oraz inne wskazówki. Nauczysz się, jak czytać i analizować skomplikowany angielski w literaturze klasycznej.

aktorzy odgrywający sztukę Szekspira
Aktorstwo klasyczne odnosi się do metody uczenia się odgrywania literatury klasycznej, takiej jak sztuki Szekspira. (Źródło: Visual Hunt)
  • Lektor

Zajęcia te różnią się nieco od lekcji śpiewu, ponieważ koncentrują się na konkretnej gałęzi gry aktorskiej: narracji. Te zajęcia są konieczne tylko dla tych, którzy chcą pracować w tym zawodzie, więc nie warto marnować czasu i pieniędzy na te lekcje, chyba że musisz opanować techniczne aspekty tej pracy.

Najpowszechniejsze Techniki Aktorskie

Jeśli czytasz ten artykuł od początku, to być może zauważyłeś, że niektóre techniki zostały już wspomniane.

Podobnie jak różne mechanizmy w teatrze zmieniły się przez lata, istnieją również różne rodzaje technik aktorskich, które wywodzą się z konkretnych i sezonowych wpływów w branży. Niektóre istnieją już od dłuższego czasu, inne pojawiły się dzięki nowoczesnym osiągnięciom w teatrze.

Metoda Stanisławskiego

Metoda ta opiera się na uczuciach i doświadczeniach, o których mówi się, że przekazują prawdę o przedstawianych postaciach. Aktorów zachęca się do postawienia się na miejscu osoby, którą grają oraz do znalezienia wspólnych mianowników i elementów, aby ich występy były bardziej autentyczne.

Aktorstwo Klasyczne

Termin ten jest dość szeroki i obejmuje wyrażenie głosu, ciała, wyobraźni, improwizacji i analizę scenariusza. Opiera się na teoriach i zasadach doboru klasycznych aktorów i reżyserów z lat, w tym Stanisławskiego.

Aktorstwo Psychologiczne

Metoda składa się z szeregu technik sformułowanych przez Lee Strasberga w celu rozwinięcia poznawczego i emocjonalnego zrozumienia charakteru aktora. Aktor jest zobowiązany do czerpania z własnych doświadczeń, aby identyfikować się ze swoją rolą na poziomie osobistym, więc również luźno opiera się na pomysłach Stanisławskiego.

Technika Meisnera

Technika Meisnera wymaga od aktora, aby skupił się tylko na drugim aktorze lub aktorach, którzy znajdują się z nim na scenie, tak jakby w tym momencie nie było nic innego na świecie. Chodzi o to, że intensywność przedstawienia sprawia, że ​​scena wydaje się bardziej autentyczna i skuteczna. W konotacji z metodą Stanisławskiego.

Praktyczna Estetyka

Technika wywodząca się z koncepcji, którą wymyślili David Mamet i William H. Macy, również oparta na metodzie Stanisławskiego, wraz z techniką Meisnera i filozofii Epikteta. Podejście to obejmuje analizę skryptu, ćwiczenia powtórzeniowe i bada możliwości dostosowywania się do roli.

Szukanie Zajęć Teatralnych w Twojej Okolicy

Bez względu na to, gdzie mieszkasz, na pewno znajdziesz w pobliżu kogoś, kto oferuje zajęcia aktorskie. Jak już jednak wiesz, istnieje wiele różnych gałęzi aktorstwa, na których możesz się skupić.

Jeśli nie jesteś wybredny i chcesz po prostu skorzystać z niektórych zalet, które oferują lekcje aktorstwa, będziesz mógł wybrać opcję, która jest dla ciebie wygodna i niedroga. Z drugiej strony, jeśli chcesz nauczyć się konkretnej umiejętności, takiej jak improwizacja, być może będziesz musiał przeprowadzić nieco większe śledztwo, zapłacić więcej za nauczyciela lub dojechżdżać gdzieś dalej.

Niezależnie od tego, na jakie zajęcia uczęszczasz, najważniejsze jest to, że czujesz się komfortowo w otoczeniu i że wywołuje to w Tobie pozytywne uczucia. Na początku możesz czuć się trochę nieswojo, a nawet obawiać się pierwszej sesji, ale warto przekonać się, na jakiej zasadzie lekcje są prowadzone i czy wykładane treści na dłuższą metę przyniosą Ci korzyści.

Ile Kosztują Zajęcia Teatralne?

Szkoły filmowe i teatralne często mają z góry ustalone opłaty na swoich stronach internetowych, aktualizowane co roku, aby dać Ci wyobrażenie, ile kosztuje czesne. Podobnie, niezależne warsztaty będą reklamować swoje ceny na forach, stronach internetowych i innych listach, ale wyzwaniem jest ustalenie, co jest tanie, a co drogie!

Niektórzy mogą pobierać 30 zł za jedne zajęcia, inne mogą oferować serię zajęć za 120 zł. Tymczasem niektóre kursy w dużych miastach mogą kosztować setki złotych - to istne pole minowe!

Najlepszą wskazówką, jaką mogę Ci dać, jest przeprowadzenie śledztwa i zaufanie swojemu instynktowi. W większości przypadków podwyższone ceny są spowodowane tym, że nauczyciel jest bardzo szanowany za to, co robi, lub dlatego, że prawdopodobnie zyskasz więcej umiejętności uczestnicząc w warsztatach niż na innych kursach (co oznacza lepszy stosunek jakości do ceny). Więc jeśli mieści się to w ramach Twojego budżetu i jesteś naprawdę zdeterminowany do nauki, śmiało zapisz się!

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Gra aktorska
Dominik
5
5 (8 oceny)
Dominik
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (17 oceny)
Monika
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (5 oceny)
Karolina
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
Wojciech
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominik
5
5 (8 oceny)
Dominik
zł120
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
5
5 (17 oceny)
Monika
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Karolina
5
5 (5 oceny)
Karolina
zł100
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł130
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Adrianna
5
5 (3 oceny)
Adrianna
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
Wojciech
zł150
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Krzysztof
Krzysztof
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Monika
Monika
zł75
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Nauka Aktorstwa to Prawdziwy Generator Pewności Siebie

Każdy, kto odegrał choćby niewielką rolę drugoplanową w szkolnej sztuce, lub który uczestniczył w pierwszych warsztatach aktorskich, przyzna, że nauka występowania i odgrywania postaci jest naprawdę wyzwalającym doświadczeniem. Nie tylko spędzasz czas zapominając o swoich własnych obawach finansowych, problemach w związku, stresie w pracy i innych kwestiach, ale to także czas, aby pochłonąć całą energię i entuzjazm osoby, którą grasz i przedstawić ją na scenie.

Często mówi się, że niektórzy ludzie „są urodzeni by grać”. W rzeczywistości wielu rodziców i dziadków z dumą mówi o tym, że ich pociechom przeznaczone jest gwiazdorskie życie, z powodu ich dzikiej wyobraźni i postawy w stylu „hakuna matata”. Chociaż wierzę, że niektórzy ludzie rzeczywiście urodzili się, by być gwiazdami filmowymi, ale to nie oznacza, że mniej pewni siebie ludzie nie powinni nawet zawracać sobie głowy podjęciem podobnego przedsięwzięcia. Wręcz przeciwnie!

dziewczynka tańcząca na scenie
Ludzie często mówią, że ich dzieci są urodzone by grać na scenie, ponieważ emanują ekstrawertyzmem na wiele sposobów. (Źródło: Visual Hunt)

Jestem zagorzałą zwolenniczką wyjścia ze swojej strefy komfortu, aby umożliwić sobie znalezienie swojego powołania i poczucia spełnienia. Dlatego uważam, że zajęcia aktorskie są doskonałym sposobem na wydobycie osobowości i emocji introwertyka na powierzchnię i mogą pomóc im uświadomić sobie, że dobrze jest wyrazić siebie i zostać usłyszanym (nawet jeśli zrobią to za pomocą odgrywanej postaci!).

Ale aktorstwo to nie tylko czynność, która sprawia, że ​​wydajesz się bardziej ekstrawertyczny. Aktorstwo przynosi wszystkim swoim zwolennikom szereg pozytywnych efektów długoterminowych.

Po pierwsze, udział w zajęciach i próbach aktorskich oznacza interakcję z innymi podobnie myślącymi osobami w grupie i skutkuje to zwalczaniem nieśmiałości lub niezręczności w sytuacjach towarzyskich, a tym samym znacznie poprawia umiejętności społeczne. Dołączając do grupy aktorskiej, z dużym prawdopodobieństwem nawiążesz nowe więzi i przyjaźnie, które mogą zakończyć się relacjami na całe życie!

Ponadto zajęcia aktorskie zachęcają do skupienia się na sobie i odkrywania własnej wyjątkowości i indywidualności. Ucząc się rozumieć siebie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, możesz także pracować nad skuteczniejszym wyrażaniem siebie.

Co ciekawe, występowanie przed publicznością może nauczyć Cię więcej o sobie, niż mógłbyś przypuszczać!

Sposób, w jaki reagujesz i wchodzisz w interakcję z publicznością, wiele mówi o tym, jak angażujesz się i kontaktujesz z otaczającymi Cię osobami. Właśnie dlatego niektórzy aktorzy i aktorki wyróżniają się w historii jako tak porywający do oglądania na scenie lub na ekranie, a legendarna Audrey Hepburn jest tego doskonałym przykładem.

Ostatecznie, jeśli jesteś laikiem w świecie gry aktorskiej, to każde małe osiągnięcie (jak przejście przez drzwi teatru pierwszego dnia!) Może wydawać się, że pokonałeś wielką przeszkodę. Osiąganie nowych celów i stawianie sobie wyzwań kończy się wielkim poczuciem spełnienia i jest często najlepszym lekarstwem na niską samoocenę i pokonanie swoich lęków.

Nauka Aktorstwa Poprawia Umiejętności Słuchania i Negocjowania

Bez względu na rodzaj pracy umiejętności komunikacyjne są absolutnie niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Co z Ciebie za pracownik, jeśli nie potrafisz słuchać nawet prostych poleceń, a jakim kierownikiem byś był, gdybyś nie interesował się problemami swojego działu?

Zajęcia teatralne to świetny sposób na podkręcenie umiejętności komunikacyjnych, a zwłaszcza na rozwinięcie umiejętności słuchania. Nie chodzi o to, że możesz po prostu usłyszeć i przetworzyć daną Ci instrukcję, oznacza to, że otrzymujesz informację, rozumiesz ją i reagujesz na nią w odpowiedni sposób.

Nie ma nic bardziej frustrującego niż konieczność powtarzania się w kółko, zanim w końcu zostaniesz zrozumiany, więc nie bądź jedną z tych osób, która nie angażuje się w pełni w rozmowę lub daje łatwo się zdekoncentrować.

Staraj się unikać bycia jedną z tych osób, które intensywnie rozmawiają z przyjacielem, kiwając głową, ale w rzeczywistości myślą o tym, co będzie jeść na obiad. Słuchanie jest tak samo ważne dla wzbogacenia życia osobistego, jak i rozwoju zawodowego.

Wielu powiedziałoby, że mówienie i słuchanie są umiejętnościami wymierającymi dzięki komunikacji cyfrowej, ale w tej kwestii technologia często może nas zawieść, więc interakcja twarzą w twarz jest zawsze w cenie. I, prawdę mówiąc, w życiu jest niewiele takich scenariuszy, w których lepiej jest przekazać naprawdę ważną wiadomość pisemnie.

Słuchanie jest istotną umiejętnością dla każdego aktora, szczególnie dla tych, którzy często biorą udział w przedstawieniach improwizowanych i muszą szybko reagować i czerpać z tego co mówią inni. Co więcej, słuchanie rozmowy z innymi gwiazdami przekształca scenę w bardziej autentyczny występ, zamiast po prostu stać i czekać na swoją kolej.

W rezultacie scena staje się prawdziwą rozmową zamiast przećwiczonego zestawu wypowiedzi.

Co więcej, każda osoba, która ogląda występ na scenie lub na ekranie, czerpie korzyści z bycia dobrym słuchaczem, ponieważ pozwala mu to naprawdę docenić i maksymalnie wykorzystać to, co ogląda.

Ponadto placówki edukacyjne są świadome pozytywnych skutków, jakie zajęcia teatralne przynoszą swoim uczniom, oraz ich rozwojowi umiejętności komunikowania się i interakcji na innych zajęciach lekcyjnych.

dziecko słuchające czegoś przez słuchawki
Nauka słuchania może przynieść satysfakcję w wielu aspektach Twojego życia. (Źródło: Visual Hunt)

W trakcie lekcji gry aktorskiej uczysz się ruchu fizycznego i ekspresji, które obejmują pomoc w okazaniu komuś, że go słuchasz, a także tego, że faktycznie słuchasz.

Podczas warsztatów aktorskich poznasz mowę ciała i postawy (np. uśmiechanie się, nawiązywanie kontaktu wzrokowego i kiwanie głową jako wskazówki niewerbalne), a także porady trenera wokalnego, które pomogą Ci opanować sztukę timingu (tj. nie przerywanie, podsumowywanie i parafrazowanie).

Umiejętności Aktorskie Mogą Zwiększyć Ogólną Kreatywność

Sztuka, w tym aktorstwo, ma ogromny wpływ na nastrój, a szczęście idzie w parze z kreatywnością. Jako takie, robienie czegoś kreatywnego, np. odgrywanie ról aktorskich, może sprawić, że poczujesz się szczęśliwy w danym momencie. To uczucie euforii często może trwać długo po tym doświadczeniu i przerodzić się w podekscytowanie następnym razem, gdy wyjdziesz na scenę.

Podobnie jak wykonywanie twórczych czynności może sprawić, że ktoś poczuje się szczęśliwszy, tego typu odskocznia może również przyczynić się do tego, by ktoś nie popadł w melancholię. Badania przeprowadzone przez Boston College wykazały, że zajęcia aktorskie mogą pomóc osobom podatnym na depresję lub niezdrowe zachowania w przyjęciu zdrowszych postaw i bardziej pozytywnych emocji.

Jak aktorstwo może poprawić Twoje umiejętności twórcze?

Wielu, zarówno młodych jak i dorosłych ludzi cierpiących z powodu lęku lub depresji wykazuje introwertyczne cechy i właściwości, jakby się hamowali lub w jakiś sposób tłumili uczucia. Ucząc się, jak postępować, ludzie Ci mogą to zmienić i przeciwdziałać negatywnym uczuciom, ucząc się od postaci, które odgrywają.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale umieszczenie ucznia aktorstwa w roli zagubionej osobowości może pomóc mu lepiej zrozumieć własne reakcje i uczucia.

Inne doniesienia wykazały, że nastolatki na lekcjach aktorstwa nie tylko nabrały pewności siebie, ale także rozwinęły się w wielu innych aspektach. Na przykład stali się bardziej empatyczni i troskliwi, co z kolei oznacza, że ​​poszerzyli swoją kreatywność i wyobraźnię.

Ale czy lekcje aktorstwa dla dorosłych przyniosą tyle samo korzyści, ile zajęcia pozaszkolne przynoszą nastolatkom? Zdecydowanie tak!

Umiejętności aktorskie są fantastycznym dodatkiem do CV każdej osoby, ponieważ nie tylko pokazują pracodawcy, że masz zainteresowania poza miejscem pracy, ale także przynoszą szereg dodatkowych, wszechstronnych (i bardzo przydatnych) umiejętności. Wspominaliśmy już, że zajęcia aktorskie mogą nauczyć ludzi sztuki słuchania, ale także zachęcają do wyrażania swojego stylu, pewności siebie i kreatywności, a wszystko to może przynieść korzyści w postaci większej liczby ofert pracy.

Nie chodzi tylko o to, że ostrzejszy i bardziej kreatywny umysł może wymyślić lepsze pomysły i sugestie dotyczące ulepszeń, ale może również mieć znacznie większy wpływ na swoich rówieśników. Dlatego tak wiele działań związanych z kształtowaniem zespołu w firmie polega na odgrywaniu swego rodzaju ról - to i aktorstwo to właściwie jedno i to samo!

Jeśli więc jesteś pod wrażeniem zdumiewających efektów domina, które odrobina nauki aktorstwa może mieć na wszystkie aspekty Twojego życia, dlaczego by nie pójść do swojego kierownika i zasugerować, aby firma rozważyła rezerwację warsztatów aktorskich dla pracowników w celu poprawy ich wydajności i kreatywności lub po prostu samemu zapisać się na najbliższe zajęcia aktorskie i doświadczyć efektów na własnej skórze!

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Joanna

Jestem ciekawą świata i bezpośrednią osobą. Moim chlebem powszednim są informacje. Dobry research to podstawa i zawsze znajdę coś ciekawego, niezależnie czy to na temat makijażu brwi, tresury psów, czy fizyki kwantowej.