Chociaż poszukiwanie i zbieranie informacji na temat szkoły artystycznej, która będzie dla ciebie odpowiednia, może wydawać się kuszącym zajęciem, zanim zaczniesz, powinieneś poznać dostępne programy studiów w ramach edukacji artystycznej.

Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (5 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (5 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (2 oceny)
Wojciech
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Rodzaje Kierunków Artystycznych

Sztuka ogólnie dzieli się na trzy gałęzie. Należą do nich sztuki wizualne, sztuki sceniczne i literatura. Jeśli kiedykolwiek widziałeś sztukę lub czytałeś komiks, zrozumiesz, że te trzy gałęzie często się przeplatają. Istnieją jednak pewne uogólnienia dotyczące wszystkich trzech gałęzi - tutaj skupimy się na pierwszych dwóch.

Puste krzesła w sali wykładowej.
Bądź gotów na kurs sztuki i projektowania, przygotowując się wcześniej. | źródło: Unsplash - Nathan Dumlao

Sztuki Piękne

Trudno będzie znaleźć jedną definicję, obejmującą wszystkie obszary sztuk pięknych - a to dlatego, że jak wspomniano, sztuki piękne to ogólne pojęcie obejmujące nieskończoną liczbę przedmiotów. Sztuki piękne mogą obejmować wszystko, od wykładowych kursów teorii sztuki po zajęcia z nowoczesnej ceramiki, tak szeroki mają zasięg.

Biorąc to pod uwagę, uzyskanie tytułu licencjata lub magistra sztuk pięknych może być bardzo satysfakcjonujące, ze względu na tę niesamowitą różnorodność. Oto niektóre z najczęściej występujących programów i specjalizacji, które prawdopodobnie znajdziesz na swojej przyszłej uczelni:

 • Rzeźba
 • Grafika
 • Projektowanie
 • Rysowanie i malowanie
 • Instalacja
 • Architektura
 • Media cyfrowe

Jeśli chcesz studiować jeden lub dwa bardziej szczegółowe przedmioty - masz szczęście. Istnieje wiele uniwersytetów specjalizujących się w określonych aspektach świata sztuki. Na przykład, jeśli interesujesz się modą, będziesz w stanie znaleźć uniwersytet z centrum sztuki, które obejmuje program projektowania. Jest to szczególnie przydatne dla studentów, którzy chcieliby uzyskać stypendia, ponieważ konkretne ukierunkowanie kariery może podnieść wartość twojego podania.

Szkoła Filmowa

Znalezienie kolegium sztuk pięknych poświęconego wyłącznie filmowi nie jest trudne, ponieważ wielu młodych artystów podejmuje się edukacji w tym kierunku, co sprzyja rozkwitowi placówek. Niezależnie od tego, czy interesuje cię pisanie scenariuszy, chcesz zostać mistrzem umiejętności technicznych, takich jak edytowanie, czy też chciałbyś tworzyć kreskówki - szybko znajdziesz odpowiedni kierunek magisterski lub licencjacki w tej dziedzinie sztuk pięknych.

Sprawdź niektóre z programów, które możesz napotkać podczas podróży, aby znaleźć odpowiednią szkołę filmową:

 • Animacja komputerowa
 • Produkcja filmowa i telewizyjna
 • Fotografia
 • Sztuka w grach

Historia Sztuki

Nie trzeba dodawać, że jeśli interesujesz się sztuką, prawdopodobnie interesuje cię także historia twojego rzemiosła. Wielu studentów specjalizujących się w sztuce wizualnej jest często pod wpływem współczesnych artystów lub artystów z przeszłości. Z drugiej strony studenci, którzy są ciekawi świata muzeów, galerii sztuki i aukcji - ale niekoniecznie chcą sami tworzyć sztukę - często są zainteresowani studiowaniem historii sztuki.

Na szczęście kursy historii sztuki można znaleźć nawet bez chodzenia do akademii sztuki lub instytutu sztuki. Podczas gdy na uniwersytecie istnieje wiele różnych rodzajów historii sztuki, znalezienie takiego, który ci się podoba, będzie na ogół zależeć od tego, jaki ruch artystyczny najbardziej cię interesuje. Jeśli interesujesz się karierą w kuratorstwie lub sprzedaży sztuki albo jesteś zainteresowany konserwacją bezcennych dzieł sztuki, jest to zdecydowanie temat, który powinieneś zbadać.

Budowanie Portfolio

Budowanie portfolio może być doprawdy satysfakcjonującym, ale również bardzo stresującym zadaniem. Zanim zaczniesz panikować, niezwykle przydatne będzie wykonanie trzech prostych kroków. Będą one niezwykle pomocne w przygotowaniu podania o przyjęcie na uczelnię, a także na etapie rozmowy kwalifikacyjnej wymaganej przez wiele szkół artystycznych na etapie rekrutacji.

Jaki Rodzaj Prac Posiadasz?

Pierwszym krokiem na drodze do budowania portfolio będzie zrozumienie rodzaju pracy, którą przygotowałeś do czasu, gdy masz zamiar złożyć swoje podanie. Artyści z dużym doświadczeniem zwykle mają już bieżące portfolio z zajęć plastycznych lub niektórych kursów przed studiami.

Budowanie portfolio może pomóc później znaleźć zatrudnienie w dziedzinie sztuki. | źródło: Unsplash - adrian

Praca studencka to jednak często dzieła, które są w trakcie wykonania. Jeśli znajdzie się ktoś, kto zrozumie walkę o dokończenie dzieła sztuki, będą to nauczyciele sztuki. Z tego powodu wielu artystów decyduje się na dołączenie do portfolio prac w toku, ponieważ pokazuje kierunek, w którym kandydat chce zająć się sztuką i że już wykazał inicjatywę, aby ją rozpocząć.

Spróbuj poprosić o pomoc nauczycieli sztuki, absolwentów, a nawet profesorów z uczelni na temat tego, które dzieła są odpowiednie do złożenia w portfolio i jak najlepiej zacząć organizować swoją sztukę.

Organizacja

Drugi krok jest prawdopodobnie najważniejszym krokiem i, w przeważającej części, jednym z najtrudniejszych zarówno dla uczniów szkół średnich, jak i studentów: organizowanie sztuki.

Niezależnie od tego, czy twoja praca była już wystawiana w galeriach, czy prowadzisz warsztaty plastyczne w twojej okolicy, organizacja zawsze będzie najtrudniejszą częścią twojego rzemiosła. Niezależnie od tego, czy twoja praca to instalacje czy korzystanie z mediów cyfrowych, oto kilka ogólnych zasad, których możesz przestrzegać, aby przygotować swoją sztukę do dodania do swojego portfolio.

 • Bądź wybiórczy: choć możesz uznać, że każdy zrealizowany przez ciebie utwór ma charakter orientacyjny w twoim postępie jako artysta, jednak ludzie, którzy będą recenzować twoje portfolio, szukają narracji.
 • Wybieraj najlepsze kąski: kompozycja może opierać się na porządku chronologicznym, na którym utwory oznaczały zmianę twoich wartości, lub na podstawie postępu określonego projektu (nawet jeśli nie jest ukończony).

Zbuduj Narrację

Ten ostatni krok jest właściwie czymś, co powinieneś robić przez cały czas budowania swojego portfolio i to, co sprawi różnicę między średnim a silnym portfolio - niezależnie od tego, czy aplikujesz do szkół artystycznych, aby zostać artystą rezydentem lub próbujesz dostać się na wystawę.

Oto kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać podczas tworzenia narracji.

 • Bądź wyjątkowy: choć teoretycznie wydaje się to trudne, w praktyce jest o wiele łatwiejsze niż myślisz. Sztuka, która cię inspiruje i napędza, będzie naturalnie różna od dzieł innych. Skoncentruj się na tym, co najbardziej lubisz w swoich dziełach i na tym, co chciałbyś osiągnąć w przyszłych pracach.
 • Motywacja: z jakiego powodu studiujesz lub tworzysz sztukę? Chociaż dla wielu osób będzie inaczej, postaraj się nadać swojej odpowiedzi wyjątkowy charakter.
 • Ustanowienie fabuły: dla osób przeglądających twoje portfolio powinno być jasne, dlaczego wybrałeś zawarte w niej elementy. Podczas gdy narracja twoich dzieł sztuki może być dla ciebie bardzo jasna, musisz przedstawić główne punkty, aby przekonać osoby postronne - więc poświęć trochę czasu introspektywnego na siebie, swoją sztukę i to, co oznacza ona dla świata.

Należy również zauważyć, że czasami wymagania dotyczące portfolio są różne dla stopni licencjackich, a nawet dla kandydatów międzynarodowych. Pomyśl o swoim portfolio jak o swoim CV - to znaczy traktuj je ze znaczeniem CV, jednocześnie dostosowując je do różnych programów i szkół artystycznych, do których będziesz aplikować.

Profesjonalny mikrofon w studiu muzycznym.
Znalezienie programu artystycznego, który lubisz, może być łatwe. | źródło: Unsplash - Jonathan Velasquez

Czego Potrzebujesz do Swojego Podania

Chociaż może się wydawać, że dostanie się na programy artystyczne i studia artystyczne wymaga dodatkowych kroków niż aplikowanie na inne programy uniwersyteckie, proces jest dokładnie taki sam dla potencjalnego studenta edukacji artystycznej. Proces rekrutacyjny na uczelniach w Polsce odbywa się drogą elektroniczną. Oto niektóre informacje na temat tego procesu, niezależnie od tego, czy zapisujesz się do szkoły sztuki i projektowania, czy na program architektury wnętrz.

Rejestracja

Proces rejestracji jest dość prosty, ale bardzo ważne jest, aby wszystkie informacje, które podajesz na stronach uczelni w ramach rejestracji, były dokładne.

Znalezienie Kierunku

Wybór kierunku pozwoli ci znaleźć specjalności, które mogą cię zainteresować, ale o których być może jeszcze nie wiesz. Podczas gdy wiele osób najpierw szuka uniwersytetu, a następnie próbuje znaleźć program, do którego pasują - możesz również wykonać ten proces w odwrotnej kolejności.

Istnieje wiele różnych portali internetowych, które pozwalają odkrywać różne programy dla sztuk humanistycznych, sztuki i projektowania oraz przedmiotów interdyscyplinarnych. Gdy znajdziesz program, który twoim zdaniem może pasować do twoich potrzeb, możesz zanotować, w jakich uczelniach się znajduje.

Znalezienie Uniwersytetu

Znajdź kilka uniwersytetów, które wydają się pasować do twoich zdolności artystycznych, kreatywności i możliwości finansowych - łatwiej powiedzieć niż zrobić. Szukanie dokładnych informacji odegra ważną rolę na tym etapie, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na znalezienie odpowiednich uniwersytetów.

Wypełnij Swoje Podanie

W Polsce nie ma ograniczenia ilości podań, które student może złożyć w danym roku akademickim, pamiętaj jednak, że większość uczelni będzie wymagać opłaty rekrutacyjnej.

Czesne

Niezależnie od tego, czy już znalazłeś szkołę, patrząc na ich sztukę uniwersytecką, czy wciąż jesteś na zawiłym etapie poszukiwania odpowiednich szkół artystycznych - nauka jest zawsze ważnym czynnikiem. Chociaż istnieje kilka dotacji rządowych i stypendiów dla studentów wybierających się na studia artystyczne i projektowe, sprawdź stronę internetową swojego uniwersytetu, aby zobaczyć, czy oferują one większą pomoc finansową.

Czego Można Oczekiwać od Kursów Sztuki

Po wypełnieniu podania, przesłaniu portfolio i przeprowadzeniu wywiadu dla szkół artystycznych - możesz zacząć martwić się, czego oczekiwać po zajęciach plastycznych lub, idąc dalej, uzyskaniu dyplomu artystycznego.

Twoja akademia sztuk pięknych lub szkoła projektowania, niezależnie od tego, czy podjąłeś się studiów magisterskich, czy licencjackich, przygotuje cię na szeroki zakres wyboru kariery. Oto niektóre z ofert pracy, o które będziesz mógł ubiegać się po ukończeniu studiów:

 • Kurator
 • Grafik
 • Organizator w centrum sztuki
 • Nauczyciel na uczelni artystycznej
 • Reżyser
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (2 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.