Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, któremu niewiele brakuje do uzyskania tytułu licencjata dotyczącego sztuk pięknych, bierzesz semestr przerwy, aby przemyśleć kolejny krok w swojej artystycznej podróży, lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o dyscyplinie, którą zamierzasz studiować - zrozumienie, jakie możliwości pracy możesz uzyskać dzięki dyplomowi sztuki, jest niezwykle ważne.

Naczynia ceramiczne wizualnie przypominające pęczki szparagów.
Dyscyplina sztuki obejmuje wszystko, od ceramiki po muzykę. | źródło: Unsplash - Wonderlane
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Dostępne Rodzaje Kierunków Artystycznych

Aby zrozumieć różnorodność miejsc pracy, ważne jest określenie różnych rodzajów dyplomów uzyskiwanych w ramach określonego kierunku.

Dyplom Sztuk Pięknych

Licencjat lub magisterium sztuk pięknych stanowi większości kierunków studiów, które można znaleźć w ramach edukacji artystycznej. Powodem jest to, że pole to obejmuje zarówno sztuki wizualne, jak i sztukę sceniczną.

Sztuki wizualne obejmują wszystko - od pracowni po humanistykę - można je znaleźć zarówno w szkole artystycznej, jak i instytucjach artystycznych.

Ponieważ licencjat lub magister sztuki może oznaczać, że specjalizujesz się w szerokim zakresie przedmiotów, oto niektóre z najpopularniejszych specjalizacji, które pracodawcy mogą rozpoznać:

 • Rzeźba
 • Ceramika
 • Grafika
 • Sztuka i projektowanie
 • Rysowanie i malowanie
 • Architektura
 • Instalacja
 • Media cyfrowe

Dyplomy Filmowe

Chociaż tytuł magistra lub licencjata z filmu będzie zbliżony do wyżej wymienionych przedmiotów, rodzaje prac, o które będziesz się ubiegać, prawdopodobnie będą inne. Jeśli jesteś potencjalnym studentem zainteresowanym programem lub studium ukierunkowanym na film i produkcję filmową, prawdopodobnie uczęszczasz do jednej z wielu szkół artystycznych, które koncentrują się wyłącznie na filmie i umiejętnościach technicznych potrzebnych do ich wyprodukowania.

Oto niektóre z kierunków artystycznych, z którymi możesz się zetknąć, niezależnie od tego, czy ukończysz szkołę filmową, czy kształcisz się w zakresie sztuk humanistycznych:

 • Animacja komputerowa
 • Produkcja filmowa i telewizyjna
 • Fotografia
 • Sztuka w grach
 • Sztuka cyfrowa
 • Kultura wizualna
Klaps na planie filmowym, z aktorami w tle.
Po szkole filmowej można pracować kreatywnie. | źródło: Unsplash - Avel Chuklanov

Historia Sztuki

Historia sztuki jest jedną z najbardziej realnych ścieżek kariery w świecie sztuki. Jeśli interesujesz się historią sztuki, nie musisz nawet szukać programu artystycznego w szkole artystycznej. W rzeczywistości wiele uniwersytetów oferuje historię sztuki jako program, nawet bez wyraźnego nadawania stopni naukowych (licencjata, czy magistra).

Rodzaje Dyplomów z Projektowania

Na równi ze stopniami sztuki wizualnej istnieje wiele programów artystycznych i kursów artystycznych poświęconych projektowaniu. Podobnie jak w przypadku dyplomów sztuk pięknych i szkół filmowych, stopnie projektowe to licencjat lub magister sztuk pięknych.

Będzie to jednak zależeć od tego, która specjalizacja zostanie wybrana z dwóch najczęściej występujących ścieżek dyplomowych, które można znaleźć poniżej.

Dyplom Sztuki i Projektowania

Dyplom sztuk pięknych i projektowania jest zazwyczaj przyznawany studentom, którzy uczęszczają na studia artystyczne i studiują interdyscyplinarne przedmioty sztuk wizualnych oraz kompozycji fizycznych lub cyfrowych. Cele zawodowe tych absolwentów są zazwyczaj ukierunkowane na otwieranie własnych sklepów detalicznych lub sklepów rzemieślniczych. Absolwenci z dyplomami projektowymi są w przeważającej części nagradzani dyplomami ze sztuk pięknych (licencjat i magister).

Niektóre z najczęstszych kierunków, które prawdopodobnie zostaną będziesz mieć do wyboru, jeśli pójdziesz na studia artystyczne i projektowe, to:

 • Obróbka metali
 • Grafika
 • Projekt graficzny
 • Ilustracja
 • Robienie biżuterii

Dyplomy z Architektury

Podczas gdy wiele osób często nie uważa architekta za dobrego artystę, architektura jest integralną częścią studiowania jakiejkolwiek historii sztuki. W rzeczywistości wiele ruchów w historii sztuki było poprzedzonych lub wynikało z reakcji na sposób, w jaki budujemy nasze miasta.

Chociaż zdobycie stopnia naukowego w dziedzinie architektury przygotuje cię do pracy na poziomie podstawowym, wielu pracodawców będzie wymagać co najmniej stopnia licencjata. Studia licencjackie i magisterskie z architektury będą zazwyczaj nagradzane tytułem inżyniera, w zależności od dziedziny studiów.

Niektóre z najpopularniejszych kierunków, na których zdobędziesz dyplom absolwenta architektury to:

 • Teoria architektury
 • Obliczenia projektowe
 • Nauka o budownictwie
 • Architektura krajobrazu i konserwacja

O Jakie Miejsca Prace w Sztuce Możesz Się Ubiegać?

W czasach, gdy studia stają się coraz droższe, zdobywanie wykształcenia staje się jeszcze większym obciążeniem finansowym dla młodych studentów - zwłaszcza młodych artystów. Chęć kontynuowania edukacji artystycznej może być szczególnie zniechęcająca ze względu na ryzyko bezrobocia.

Prawda jest jednak taka, że ​​dzieła sztuki można znaleźć wszędzie. Chociaż zawsze dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z absolwentami lub profesorami w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących kariery, pomocne może być również zrozumienie szerokiej gamy ofert pracy, które będą dostępne w zależności od stopnia naukowego.

Mężczyzna siedzący przy biurku, pracujący nad rysunkiem.
Edukacja artystyczna może prowadzić do satysfakcjonującej kariery. | źródło: Unsplash - Allef Vinicius

Praca Branży Wystawienniczej

Praca w jakiejkolwiek galerii i muzeum jako artysta może być bardzo szeroką rozumianą dziedziną - jeśli jednak jesteś zainteresowany wyłącznie umieszczeniem swojej pracy na wystawie, specjalizacja w pracach wystawienniczych będzie dla ciebie najlepsza. Obejmuje to wszystko od wystawiania dzieł sztuki w galeriach na sprzedaż, współpracy z prywatnymi i publicznymi muzeami w celu wystawienia pracy lub po prostu sprawienia, by praca pojawiła się w lokalnych barach lub kawiarniach.

Ważną rzeczą do zrozumienia jest to, że ludzie, których pasją jest dzielenie się swoją sztuką w ten sposób, zwykle nie utrzymują się na tej podstawie. Podobnie jak w przypadku wielu muzyków lub wykonawców, istnieje bardzo niewielki odsetek artystów, którym udaje się utrzymać ze swojej twórczości. Artyści wystawiający swoje prace na wystawach bardzo często podejmują się także dodatkowej pracy w dziedzinie edukacji.

Administracja Sztuką

Oferty pracy w administracji sztuki można znaleźć wszędzie, od muzeów po organizacje pozarządowe. Bez względu na to, czy tworzysz własną sztukę, czy nie, administracja sztuką zajmuje się przede wszystkim ułatwieniem przemieszczania sztuki z jednego miejsca do drugiego lub między osobami.

Niektóre z bardziej popularnych miejsc pracy zostaną znalezione we współpracy z instytucjami sztuki, takimi jak muzea, biblioteki lub galerie. Ten typ kariery powinien cię zainteresować, jeśli interesujesz się także zarządzaniem projektami, finansami, historią sztuki lub konserwacją.

Nauczyciel Sztuki

Niezależnie od tego, czy bierzesz udział w kursach edukacyjnych opartych na teorii, czy w nauczaniu sztuk kreatywnych, bycie nauczycielem sztuki jest jednym z najczęstszych zadań artystów. Podczas gdy wielu artystów interesuje się edukacją ze względu na zamiłowanie do rozpowszechniania sztuki wśród młodszych pokoleń, harmonogram nauczania jest również idealny dla artystów, którzy chcą kontynuować swoją działalność.

Podczas gdy nauczyciele będą musieli skupić się na opracowywaniu zajęć lub ograniczeniu budżetów szkolnych, mają także niesamowitą okazję do przechowywania swoich materiałów w miejscu innym niż ich własny dom. Edukacja artystyczna to dziedzina, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jeśli jesteś zainteresowany nauczaniem, rozwijaniem własnej pracy, pracą z dziećmi lub instytucjami artystycznymi na całym świecie.

Branża Filmowa

Przemysł filmowy, szczególnie w dzisiejszym świecie, jest pełen ludzi, którzy specjalizują się w każdym aspekcie tworzenia filmów, programów i nagrań. Może to być tworzenie dużych animacji budżetowych po posiadanie własnej firmy.

Choć branża filmowa rozrosła się i obejmuje znacznie więcej tematów niż na początku, oznacza to również, że każdego roku zatrudniają ogromną liczbę osób. Należy jednak pamiętać, że koszt uzyskania dyplomu z filmu jest stosunkowo wyższy niż w przypadku niektórych innych stopni w dziedzinie sztuki. Jeśli interesujesz się pracą filmową, koniecznie zajrzyj do pracy reżyserskiej, projektu komputerowego lub fotografii.

Przemysł Sztuk Scenicznych

Jedną z głównych gałęzi przemysłu artystycznego są sztuki sceniczne. Jeśli interesujesz się aktorstwem, występami, tańcem lub śpiewem - to pole będzie idealne do rozwijania twoich pasji. W zależności od tego, jaki jest twój cel w tej branży - zostać aktorem filmowym, zostać profesorem dramatu - twoja ścieżka kariery będzie się różnić.

Ostatecznie ludzie, którzy powinni znaleźć karierę w sztukach scenicznych, to na ogół ludzie, którzy uznają ekspresję sceniczną za satysfakcjonującą. Niektóre dziedziny, które możesz sprawdzić, jeśli interesujesz się sztukami scenicznymi, to teatr, inżynieria muzyczna lub taniec.

Jeśli nie masz pewności, co chcesz zrobić ze swoim wykształceniem - nie ma powodu do paniki. Po wystarczającym przygotowaniu powinieneś być w stanie znaleźć staż, wolontariat lub ofertę pracy w interesującej cię dziedzinie. Pozwoli ci to lepiej zrozumieć, czego dokładnie możesz się spodziewać, zarówno pod względem wynagrodzenia, jak i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, z określonego pola pracy.

Jak Złożyć Wniosek Rekrutacyjny w Instytucie Sztuki

Aplikowanie na studia artystyczne różni się od aplikowania na inne uniwersytety w Polsce jedynie koniecznością zbudowania portfolio. Po złożeniu podania online, przesłanie swojego portfolio będzie jedynym dodatkowym krokiem, który musisz zrobić, aby zbliżyć się do wejścia na wybrany program studiów.

Znalezienie odpowiedniego kursu artystycznego i uniwersytetu jest jednakowo trudnym etapem procesu aplikacyjnego. Jako potencjalny student powinieneś skoncentrować się na kilku aspektach kierunku, które pomogą ci podjąć decyzję:

 • Koszt czesnego i dostępność stypendiów
 • Ilość godzin kredytowych i zajęć
 • Czy istnieje możliwość wzięcia udziału w praktykach lub stażu
>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.