Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na studiowanie sztuki, jest po prostu fakt, że jest to szeroki temat, który łączy pasje wielu ludzi. Kuszące może być myślenie o sztuce w szkole artystycznej w charakterze statycznym, który zagłębia się w świat rysowania i malowania. Przed podjęciem decyzji o studiach w szkole artystycznej bardzo pomocne może być zrozumienie różnych rodzajów programów artystycznych dostępnych w ramach edukacji artystycznej.

Kobieta robiąca zdjęcie pączkom i truskawkom w studiu fotograficznym.
Absolwenci kierunków związanych ze sztuką mogą mieć trudności po ukończeniu studiów, ale nie jest to wyjątkiem pośród innych kierunków studiów. | źródło: Unsplash - Szabo Victor
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jakie Są Rodzaje Kierunków Artystycznych?

Istnieje wiele różnych sposobów definiowania sztuki, ale ogólna definicja zwykle obejmuje podział na trzy główne kategorie. Pierwsze dwa, sztuki wizualne i sztuki sceniczne, obejmują wszystko, od architektury wnętrz po pisanie. Trzecia, literatura, jest mniej obecna w większości szkół artystycznych - dlatego skupimy się na pierwszych dwóch.

Chociaż te trzy gałęzie często przeplatają się, pomocne może być zrozumienie cech, które umożliwiają uogólnienie między nimi.

Sztuki piękne

Tradycyjna definicja sztuki jest zarówno działaniem wymagającym dobrych umiejętności, jak i działaniem związanym z tworzeniem „pięknych przedmiotów”. Typowe dla wielu definicji sztuk pięknych jest to, że bardzo rzadko wspominają one o konkretnych tematach - a to dlatego, że sztuki piękne faktycznie obejmują szeroki wachlarz przedmiotów.

Podczas gdy sztuki piękne zwykle przywołują na myśl obrazy wykładowych kursów teorii sztuki lub zajęć z ceramiki - mogą obejmować również wszystko, od muzyki po malarstwo.

Zdobycie tytułu magistra lub licencjata sztuk pięknych oznacza, że ​​będziesz mieć dostęp do różnorodnych programów artystycznych. Oto kilka pomysłów na niektóre dziedziny, w których możesz się specjalizować i które pomogą ci zawęzić wybór przyszłej szkoły artystycznej:

 • Rzeźba
 • Grafika
 • Projektowanie
 • Rysowanie i malowanie
 • Instalacja
 • Architektura
 • Media cyfrowe

Wspaniałym aspektem studiowania sztuk pięknych jest to, że faktycznie możesz znaleźć szkołę sztuki, która specjalizuje się w konkretnych przedmiotach, którymi jesteś zainteresowany w świecie sztuki. Studenci zainteresowani modą będą mogli znaleźć centrum sztuki, które obejmuje program projektowania, a studenci zainteresowani obróbką metali będą mieli do dyspozycji zarówno mnóstwo stypendiów, jak i szkół wyższych.

Szkoła Filmowa

Mówiąc o specjalizacji na dany temat - często przekonasz się, że studiowanie sztuki pozwoli ci specjalizować się w sposób, na który nie pozwala wiele dziedzin. Jednym z najbardziej popularnych przykładów tego i wyborem wielu młodych artystów jest szkoła filmowa. Podczas gdy szkoła filmowa może obejmować tradycyjne przedmioty, takie jak pisanie scenariuszy, edytowanie i inne umiejętności techniczne - może również obejmować przedmioty dla uczniów zainteresowanych animacją.

Oto niektóre kierunki, które warto sprawdzić, jeśli interesuje cię szkoła filmowa:

 • Animacja komputerowa
 • Produkcja filmowa i telewizyjna
 • Fotografia
 • Sztuka w grach

Historia Sztuki

Zainteresowany pracą kuratorską? A może interesuje cię świat muzeów, galerii aukcji sztuki? Historia sztuki jest jedną ze specjalizacji w świecie sztuki, którą podejmuje wiele osób - zarówno artystycznie uzdolnionych, jak i tych rządnych wiedzy. Sztuki wizualne, sztuki widowiskowe - na każdą dyscyplinę sztuki zawsze będą wpływać ruchy finansowe i kuratorskie świata sztuki.

Studia nad tymi ruchami znajdują się nie tylko w akademii sztuki lub instytucie sztuki, ale można je również znaleźć w wielu programach nauk humanistycznych na całym świecie. Historia sztuki jest dziedziną tak szeroką jak każda, dlatego równie ważne jest ustalenie, który okres - neoklasycyzm, barok - przyciąga twoją uwagę najbardziej.

Kursy edukacyjne w sztuce mogą być świetną drogą do możliwości zatrudnienia.

Sala lekcyjna z uczniami i nauczycielem.
Zdobycie wykształcenia artystycznego może prowadzić do wielu różnych ścieżek kariery, również nauczycielskiej. | źródło: Unsplash - Shubham Sharan

Rodzaje Kariery dla Studentów Sztuki

Niezależnie od tego, czy otrzymałeś wykształcenie projektowe, masz tytuł magistra sztuk pięknych, czy po prostu ciekawi cię, jakie możliwości kariery będą dostępne, jeśli zdecydujesz się studiować program artystyczny, oto niektóre z najczęstszych ofert pracy.

Administracja Sztuką

Niezależnie od tego, czy ukończyłeś uniwersytet sztuk pięknych, czy uzyskałeś dyplom nauk humanistycznych, administracja sztuką to dziedzina interdyscyplinarna obejmująca sztukę i przedmioty takie jak biznes, finanse i historia.

Oto niektóre przykłady rodzajów pracy, którą wykonujesz jako administrator sztuki:

 • Prowadzenie centrum sztuki
 • Kuratorska praca w muzeum
 • Sprzedaż dzieł sztuki na aukcjach lub w galeriach
 • Angaż w artystycznej organizacji pozarządowej

Praca Wystawiennicza

Jeśli poszedłeś do szkoły artystycznej lub sam rozwinąłeś kreatywnie swoje prace, wystawianie swoich dzieł na wystawie lub w galeriach może być lukratywną i satysfakcjonującą pracą. Wiele programów artystycznych i szkół artystycznych dobrze przygotowuje swoich uczniów do tego rodzaju pracy, ponieważ wymaga to od studentów ciągłej produkcji dzieł sztuki.

Należy pamiętać, że istnieje duży odsetek artystów, którzy nie mogą sobie pozwolić na utrzymanie z samych dzieł, więc pamiętaj o kilku pomysłach dotyczących kariery zawodowej.

Przedsiębiorca

Jeśli masz wykształcenie plastyczne lub ukończyłeś szkołę mody i projektowania, być może zainteresuje cię założenie własnej firmy. W rzeczywistości wiele programów artystycznych, które znajdziesz zarówno w szkole projektowania, jak i na uczelni artystycznej, daje narzędzia do koordynowania kreatywności z pasją do biznesu.

Oto niektóre przykłady firm lub organizacji, które będziesz mógł rozpocząć ze stopniem naukowym:

 • Sklep z biżuterią
 • Obróbka metali
 • Posiadanie firmy produkującej filmy

Najlepsze Szkoły dla Studentów Sztuki

Jeśli chcesz dowiedzieć się, dokąd zaprowadzi cię twoja kreatywność, prawdopodobnie zastanawiasz się też, która szkoła sztuki i projektowania będzie dla ciebie najlepsza. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, próbując znaleźć najlepsze programy artystyczne i projektowe, w tym cenę czesnego, jakość sztuki uniwersyteckiej i możliwości kariery.

Studiowanie sztuki jest znane z walką finansową, z którą zmagają się artyści. Jednak, jak każdy stopień, przy wystarczającym przygotowaniu, będziesz w stanie znaleźć wiele stypendiów i dofinansowań, które są przeznaczone na pomoc studentom w potrzebie. Niezależnie od tego, czy studiujesz sztukę wizualną, jak malarstwo i portretowanie, czy też chcesz pójść do szkoły projektowej, przyjrzenie się tym programom będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli chcesz zmniejszyć część czesnego na uczelni.

Jako potencjalny student, studiowanie sztuki pozwoli ci wybierać spośród szerokiej gamy szkół artystycznych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oto niektóre z najlepszych polskich uniwersytetów, a także uniwersytety z możliwością przyjęcia cię jako zagranicznego studenta, skategoryzowane według tematu i regionu świata.

Edukacja filmowa

 • Szkoła Filmowa w Łodzi - Podobnie jak wiele innych szkół artystycznych, znajdziesz tutaj szereg programów interdyscyplinarnych. Choć znana jest z produkcji filmów nagradzanych, oferuje również programy z zakresu scenografii.

Architektura

 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu - jeśli chcesz studiować architekturę na studia magisterskie lub licencjackie w Polsce, możesz zacząć od sprawdzenia tego uniwersytetu. Zostało uznane za najlepsze miejsce do studiowania tego tematu w Polsce.

Uniwersytety w Azji

Jeśli chcesz studiować za granicą, jeden semestr lub czteroletni program, sprawdź te szkoły:

 • Narodowy Uniwersytet Seulski, Korea
 • Narodowy Uniwersytet Singapuru, Singapur

Uniwersytety Ameryki Północnej

Ameryki zawsze były popularnym celem studentów poszukujących studiów za granicą. Dwie szkoły z renomowanymi programami artystycznymi to:

 • Rhode Island School of Design, Stany Zjednoczone
 • Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku, Meksyk
Dyplom i kariera w sztukach pięknych może prowadzić do satysfakcjonującego życia. | źródło: Unsplash - Kenny Luo

Jak Rozpocząć Budowanie Portfolio

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, szukasz miejsca jako promowany artysta, czy po prostu chcesz odbyć część praktyki studenta na wystawie lub w galeriach - budowanie portfolio jest jednocześnie najważniejszą i najtrudniejszą częścią ubiegania się o pracę i miejsce w programach artystycznych.

Jeśli porozmawiasz z wieloma absolwentami lub pedagogami sztuki, prawdopodobnie usłyszysz kilka wspólnych rad dotyczących budowania portfolio. Pierwszym krokiem, który powinieneś zrobić, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, jest zorganizowanie się - rada, która pozostanie prawdziwa długo po tym, jak zostaniesz nauczycielem sztuki, będziesz kierować własną wystawą, a nawet zajmiesz pozycję wykładowcy.

Zacznij organizować swoją pracę, wybierając metodę, według której kategoryzujesz swoją sztukę studyjną, media cyfrowe, przedstawienia lub obrazy. Niektóre typowe sposoby, w jakie ludzie to robią, to:

 • Porządek chronologiczny - od pierwszej pracy do najnowszej
 • Porządek tematyczny - oparty na określonym temacie, ruchu lub motywie
 • Postęp określonego projektu
 • Połączenie trzech

Kolejnym krokiem w budowaniu portfolio jest selektywność. Wiele ofert pracy, stanowisk do prowadzenia warsztatów i programów rekrutacyjnych obejmuje ograniczoną liczbę dzieł sztuki, które pozwolą artystom na włączenie do swojego portfolio. Chociaż każdy element sztuki może wydawać się ważnym świadectwem twojej podróży, pamiętaj, aby uwzględnić tylko te elementy, które pasują do narracji, którą chcesz opowiedzieć.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.