Prawdopodobnie, wbrew najlepszym życzeniom rodziny, zdecydowałeś, że masz wystarczająco dużo pasji i  kreatywności w stosunku do swoich dzieł sztuki, aby wybrać się na studia artystyczne. Podobnie jak w przypadku każdego innego dyplomu, należy pamiętać o wielu realiach - od finansowej opłacalności twojego stopnia pod względem możliwości zatrudnienia, po marketing swoich prac skierowany do kuratorów sztuki. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś jednak rozważyć, jest dokładnie to, czym konkretnie chcesz się zajmować.

Sztuka jest prawdopodobnie jedną z najbardziej różnorodnych dziedzin na świecie i jest ku temu powód. Dzieła sztuki wpływają na działalność człowieka od początku historii, która jest również przedstawiana za pomocą sztuki. Oznacza to również oczywiście, że masz do dyspozycji nieskończoną liczbę stopni naukowych do wyboru. Od podstawowych kwalifikacji rysunku i malarstwa, przez sztukę medialną po obróbkę metali, nawet najbardziej znudzony światem absolwent nie byłby w stanie opisać wszystkich rodzajów programów artystycznych, które mogą cię zainteresować.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz kiedyś założyć własne studio artystyczne, czy marzysz o zostaniu grafikiem, zrozumienie dostępnych kierunków studiów dostępnych w szkołach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, jest niezbędnym krokiem przy wyborze uniwersytetu. Ten przewodnik pozwoli ci lepiej zrozumieć, jakie rodzaje edukacji artystycznej są dostępne i jak zacząć budować swoje portfolio.

Studio malarskie z licznymi płótnami umieszczonymi na podłodze.
Od nauki teorii sztuki po pracę w studiu artystycznym - znajdź odpowiedni program dla siebie! | źródło: Unsplash - Joseph Morris
Dostępni najlepsi nauczyciele z: Sztuki plastyczne
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Laura
5
5 (7 oceny)
Laura
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Iga
5
5 (5 oceny)
Iga
zł50
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Ma
5
5 (8 oceny)
Ma
zł65
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Julia
5
5 (9 oceny)
Julia
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Wojciech
5
5 (3 oceny)
Wojciech
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Dominika
5
5 (6 oceny)
Dominika
zł60
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Jagoda
5
5 (2 oceny)
Jagoda
zł40
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Kasia
5
5 (4 oceny)
Kasia
zł70
/h
Gift icon
1-sza lekcja za darmo!
Zaczynajmy

Jaki Kierunek Studiów Artystycznych Jest dla Ciebie Odpowiedni?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, która szkoła sztuki będzie dla ciebie odpowiednia, istnieją pewne rozróżnienia między programami studiów, które powinieneś poznać.

Obszar sztuki można zazwyczaj podzielić na trzy szerokie kategorie: sztuki wizualne, sztuki sceniczne i literatura. Oczywiście te kategorie często się ze sobą przeplatają - ale skupimy się na różnych rodzajach programów w zakresie pierwszych dwóch grup.

Sztuki Piękne

Definicja sztuk pięknych jest dość szeroka i może być nieco myląca z tego powodu. Jak wspomniano, programy licencjackie i magisterskie objęte ogólnym pojęciem sztuki piękne obejmują wiele krzyżówek wszystkich trzech kategorii sztuki. Programy te mogą obejmować specjalizacje teatralne i fotograficzne, a także media ilustracyjne i cyfrowe.

Różnice w rodzajach sztuki, które zostaną uwzględnione w tym stopniu, będą inne w zależności od uczelni. To powiedziawszy, istnieje wiele popularnych programów, które można znaleźć w tej dziedzinie. Mogą to być:

 • Ceramika
 • Rzeźba
 • Grafika
 • Projektowanie
 • Rysowanie i malowanie
 • Instalacja

W ramach każdej z tych różnych kategorii można znaleźć szkoły zajmujące się konkretnie tymi przedmiotami. Na przykład program projektowania można znaleźć zarówno na uniwersytetach z naciskiem na modę, jak i na uniwersytetach z ogólnymi tytułami sztuk pięknych.

Szkoła Filmowa

To powiedziawszy, szkoły filmowe to zupełnie inny świat. Możesz znaleźć programy filmowe w wielu różnych programach uniwersyteckich, ale istnieje również wiele szkół poświęconych wyłącznie rozwijaniu umiejętności technicznych związanych z filmem.

Może to oznaczać, że można znaleźć programy oparte na wykładach, które specjalizują się w takich komponentach, jak teoria filmu lub uniwersytety, w których przez większość czasu będziesz reżyserował lub nakręcał filmy. Niektóre z najczęstszych rodzajów programów, które prawdopodobnie spotkasz w tego rodzaju szkołach, to:

 • Animacja komputerowa
 • Produkcja filmowa i telewizyjna
 • Fotografia
 • Sztuka w grach

Historia Sztuki

Inną drogą do zbadania, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoim rzemiośle lub nawet jeśli nie masz żadnych zdolności artystycznych, byłoby studiowanie historii sztuki. Niezależnie od tego, czy studiujesz w szkole projektowej, bierzesz udział w zajęciach artystycznych w akademii sztuki, czy studiujesz w niepełnym wymiarze godzin na uczelni artystycznej - historia sztuki jest jednym z przedmiotów, które możesz znaleźć na prawie każdym uniwersytecie.

Istnieje wiele różnych rodzajów programów historii sztuki, które możesz studiować, albo specjalizując się w konkretnym okresie, jako przedmiot sam w sobie, lub po prostu studiować historię jednocześnie ze studiami licencjackimi lub magisterskimi sztuk pięknych.

Mężczyzna przy konsoli muzycznej w studiu.
Udoskonal swoje umiejętności techniczne na uniwersytecie artystycznym. | źródło: Unsplash - Jesman fabio

Najlepsze ASP w Polsce

Niezależnie od tego, czy chcesz pójść do szkoły w instytucie sztuki, szkoły humanistycznej z centrum artystycznym, czy po prostu trzymać się sztuk wizualnych, takich jak malarstwo i portretowanie - każda ze szkół artystycznych, w których będziesz szukać, będzie wymagać czesnego.

Jeśli sfinansowanie podróży artystycznej będzie dla ciebie trudne, istnieje kilka opcji, które możesz sprawdzić. Będąc w Unii Europejskiej, szukanie bardziej przystępnych cenowo szkół spośród tych, znajdujących się w pobliżu nie jest wcale ograniczone. Z drugiej strony poszukiwanie stypendiów w ramach studiów artystycznych lub dotacji rządowych może również znacznie przyczynić się do zmniejszenia kosztów czesnego.

Biorąc to pod uwagę, oto najlepsze studia artystyczne w Polsce, gdzie można studiować architekturę, sztukę i wzornictwo w zależności od dyscypliny, w której się specjalizują. Wymagania dotyczące aplikacji będą również różnić się w zależności od szkoły, więc zwróć uwagę na te szczegóły.

Edukacja Filmowa

 • Szkoła Filmowa w Łodzi - Jedna z najstarszych uczelni filmowych na świecie. Skupia się na nauce praktycznej studentów w kategoriach sztuki filmowej, telewizyjnej, fotograficznej oraz aktorskiej. Oprócz praktycznych zajęć warsztatowych, zapewnia zajęcia z teorii i historii kultury i sztuki.
 • Krakowska Szkoła Filmowa AMA - Jest szkołą filmową umożliwiającą nabycie kompetencji we wszystkich dziedzinach przemysłu filmowego. Została stworzona przez doświadczonych filmowców. Nauka odbywa się w nowoczesnych warunkach, z wykorzystaniem technologii przyszłości. Program nauczania ewoluuje wraz z pojawianiem się nowych trendów w kinematografii oraz rozwojem technologii filmowych.
 • Szkoła Wajdy - Mieszcząca się w sercu kraju, Warszawie, szkoła założona przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego w 2001 roku. Kładzie nacisk na pracę w grupie i współpracę międzypokoleniową. Przy placówce działa Wajda Studio, a Szkoła posiada patronat Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Edukacja Projektowa

 • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi - jeśli szukasz szkoły projektowania, nie szukaj dalej niż ta szkoła sztuki, która jest często wymieniana jako jedna z najbardziej wpływowych uczelni artystycznych i projektowych na świecie.

Uczelnie Artystyczne

 • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - Jeśli interesuje cię różnorodność programów i kursów, od studiów licencjackich po studia doktoranckie, koniecznie sprawdź ASP w Warszawie.
 • Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu - ten uniwersytet sztuki jest jednym z najlepszych ośrodków sztuki w Polsce, nie tylko ze względu na doskonałą reputację, ale także ze względu na zakres oferowanych programów. Tutaj znajdziesz wszystkie programy do modelowania 3D, malowania i grafiki, a nawet inżynierii z architekturą.

Architektura

 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu - uniwersytet ten został uznany za najlepsze miejsce do studiowania architektury w całej Polsce.
 • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - warto zapoznać się z tym uniwersytetem, jeśli interesuje cię pozyskanie gruntownej wiedzy z zakresu historii i teorii architektury, urbanistyki, sztuk pięknych, budownictwa i technologii budowlanych, konstrukcji, fizyki budowli oraz projektowania architektonicznego i urbanistycznego.

Uniwersytety Artystyczne za Granicą

Niezależnie od tego, czy szukasz programów dla studentów, czteroletniej edukacji artystycznej, czy po prostu semestru za granicą we współpracy z kolegium sztuk pięknych - sprawdzanie uniwersytetów w innych krajach może wzbogacić twoje doświadczenie kulturowe i zawodowe. Koniecznie sprawdź te szkoły na całym świecie, zarówno pod kątem ich sztuki uniwersyteckiej, jak i rodzaju informacji, jakich przekazują potencjalnemu studentowi, jak ty.

 • Być może znajdziesz odpowiednią szkołę sztuki i projektowania w Ameryce Północnej:
  • Parsons School of Design, Stany Zjednoczone
  • Rhode Island School of Design, Stany Zjednoczone
  • Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku, Meksyk
 • Szukasz Akademii Sztuk Pięknych w Europie?
  • Politechnika w Mediolanie, Włochy
  • Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych, Dania
 • Zagraniczni studenci poszukujący szkół artystycznych na kontynencie afrykańskim:
  • Uniwersytet Kapsztadzki, Republika Południowej Afryki
  • Lagos School of Design, Nigeria
 • Najlepsze uniwersytety w Azji w dziedzinie sztuki i designu:
  • Uniwersytet Tongji, Chiny
  • Narodowy Uniwersytet Seulski, Korea
  • Narodowy Uniwersytet Singapuru, Singapur
Temperówka, ołówek i opiłki leżące na zaszycie w linie.
Kierunki artystyczne można studiować w Polsce lub na całym świecie. | źródło: Unsplash - Angelina Litvin

Znalezienie Pracy po Ukończeniu Studiów

Jedną z najtrudniejszych rzeczy na uniwersytecie, bez względu na to, czy jesteś studentem, czy też zacząłeś swoją karierę w świecie sztuki, jest to co musisz zrobić po ukończeniu studiów: znaleźć pracę.

Niezależnie od tego, czy chcesz zaprezentować swoje dzieło w galeriach, czy też chcesz zdobyć miejsce pracy na uniwersytecie, młodzi artyści powinni zawsze starać się nawiązać kontakt z absolwentami. Umieszczenie pracy studenta na wystawie lub włączenie jej do oferty studia artystycznego to walka, którą dobrze znają - spróbuj uzyskać od nich porady!

Niektóre z dostępnych dla ciebie posad to nauczyciel sztuki, pedagog sztuki w muzeach, lider warsztatów na całym świecie, artysta wystawowy, a nawet rektor uniwersytecki.

>

Platforma, która łączy prywatnych nauczycieli i uczniów

1-sza lekcje za darmo

Lubisz ten artykuł? Oceń nas!

5,00 (1 ocen(y))
Loading...

Marta

Pozytywnie zakręcona idealistka. Straszna psiara i wielbicielka gier planszowych. Fascynatka lingwistyki, kreatywnego myślenia i samorozwoju.